Barion Pixel
HUEN

Kezdőoldal

Szilágyi László
2013. október 7.

Törpék és az Európa-bajnokság

A 6. European Small Federations Games 2013-ban Kassán volt. A versenyen most is az 500 vagy annál kevesebb igazolt bridzsversenyzőt számláló országok vehettek részt. Az rejtély, hogy hogyan sikerült az esemény nevét Törpeállamok Európa-bajnokságára félrefordítani, mindenesetre idén a szokásos résztvevőkön kívül az 502 versenybridzsezővel büszkélkedő Andorra is nevezett, meg az én törpéim is.
Bárczy Tamás
2013. szeptember 4.

Mindenki másképp csinálja

Néha előfordul, hogy egy parti elemzésekor más és más optimális játékmódra jutunk, akárhányszor gondoljuk is végig. A következő partival lehet, hogy le lehet mérni egy bridzsjátékos kvalitását?          
Varga István
2013. július 24.

A bridzs mint betegség

Azok a nők, akik az elmúlt évtizedekben közel kerültek hozzám, igen sokfélék voltak, de egy dologban megegyezett az álláspontjuk. Bár ezt általában nem mondták ki, egyértelműen érzékeltették, hogy szerintük egyetlen bridzsező sem normális. Az nem derült ki, hogy arra gondolnak-e, hogy csak eleve bomlott agyú emberek kezdenek versenyezni, vagy ellenkezőleg, úgy képzelik, hogy a bridzsversenyzés csinál bolondot az emberből, de az tisztán látszott, hogy úgy vélik, ők félig-meddig az én ápolóim, és persze más bridzsezők partnereinek is jelentős az ilyetén szerepük.
Mezei Katalin
2013. május 14.

Szinkronizálás – avagy tud-e bridzsezni Mnémé és miért nincs múzsája a képzőművészetnek?

A bridzsezés nincs szakmához kötve. Élvezheti a játékot orvos és alumíniumkohász, nyugdíjas tánctanár és génsebész is akár párba szinkronizálva. Ha jól működik a dolog, akkor szinergikus hatás épül fel, az egyenként botladozó bridzsezők együtt szárnyra kapnak, és különleges élményként élhetnek meg egy-egy versenyt.
Szalay György
2013. április 19.

A transzfermánia és ellenségei

Ha Ön fal, felépítem ezüstpalotává, Ha Ön ajtó, körbeölelem cédruskerettel.   Ha kőfal leszek, akkor az emlőim, mint a várunk tornyai, És végre békességet nyerek veled. Énekek éneke 8.9-10* Hódolat Karl Poppernek és Lóránt Gyulának  
Szalay György
2013. április 14.

Vicces kisebbségek és szaporodó nyuszik – Az 1 minor indulásról

„Mily gyönyörű és szépséges a mi szerelmünk az örömök között!” Énekek éneke 7.6*   Tegyük fel, hogy erős szant játszunk ötös nemeseket indítva. Manapság két fő iskola van az olcsó színű indulásokra. Az egyiket (magyarra fordítva) jobbik minornak, angolul better minornak hívják. Ugyan ez csak réges-régen jelentette azt, hogy az erősebbik színünkkel kezdünk, manapság egy megállapodás kódneve: induljunk a hosszabbal, 3–3-ból treffel, egyébként káróval. Mindig gyanút keltő, ha egy kifejezés nem azt jelenti, amit eredetileg. Tehát kreáltunk egy szabályt, majd ráeresztettünk egy elnevezést, ami mást jelent.
Zoller Róbert
2013. április 14.

Andrew Gumperz: Egyre kettő licitek jobban – A ködös 2 treff

A bridgewinners.com oldalon akadtam bele Andrew Gumperz cikkébe, ami lelkesen feszegette azt a témakört, hogy miért jó az 1 major indulás után bizonyos lapokkal 2 treffet mondani még akkor is, ha az aktuálisan rövidebb, mint a káró. Azt gondolom, hogy a cikk számos érdekes felvetést (és arra megoldást) közöl, és jól illeszkedik a Gitelman-cikkek gondolatvilágához, ezért érdemes vele foglalkozni.
Szilágyi László
2013. április 4.

Impassz a törpékkel

Az alábbi levelet kaptam:   Kedves Syl!   Tudjuk, hogy mennyire szereted és értékeled a pici lapokkal történő „mutatványainkat”. Úgy gondoltuk, hogy egy játszmát érdekes adalékként javasolnánk a gyűjteményedbe.   A dolog úgy történt, hogy Hófehérke elköltözésének előestéjén búcsú bridzspartit rendeztünk. A játék előtt átadtuk neki a nászajándékot, ami egy Tudor-féle modern ellenvonali licitrendszer volt. Megállapodtunk abban, hogy aznap puskázhat belőle parti közben.  
Zoller Róbert
2013. március 30.

A Lackwoodról

Bulvárcíme lehetne akár a „Hiány és a Blackwood” is, de maradjunk inkább a címbéli angol elnevezésnél. Miről is van szó valójában? A Blackwood ászkérdés egy speciális helyzetben történő alkalmazása major fit és deklarált szleminvit esetén. Azok a párok, akik az aduszín 4-es magassága feletti liciteket az ász/kulcslap kérdésnek, illetve az azt követő adu dáma kérdésnek és királykérdésnek tartják fenn, néha szembesülniük kell azzal a problémával, hogy jó lenne ászt/kulcslapot kérdezni, miközben azt is kellene tudni, hogy az ellenfél által licitált színben, vagy egy olyan színben, amit nem kulcslicitáltunk, van-e fogásunk. Ennek a megoldására született a Lackwood elnevezésű konvenció. (Részletesebb leírását lásd a Fred Gitelman által írt cikksorozat II. részében, és itt a másik kettő: I., III.)
Boóc András
2013. február 6.

Magyar a klubban! – EBL versenybírói tanfolyam

Az Európai Bridzs Liga rendszeresen tart vizsgáztatással egybekötött továbbképzéseket versenybírók számára. Sikeres eredménnyel EBL-minősítést szereznek a résztvevők. Az elmúlt időszakban két szintre bontotta az EBL aképzéseket, regionális tanfolyamokon a kevésbé gyakorlott versenybírók, míg a Main Course-on a képzettebbek indulnak.