Barion Pixel
HUEN

Kezdőoldal

Bárczy Tamás - 2013. szeptember 4.

Mindenki másképp csinálja

Néha előfordul, hogy egy parti elemzésekor más és más optimális játékmódra jutunk, akárhányszor gondoljuk is végig. A következő partival lehet, hogy le lehet mérni egy bridzsjátékos kvalitását?
 
 
 
 
 

Csapatversenyen vagyunk, az indulás a pikk király. Hogyan gondolkodnak és játszanak a különböző szintű játékosok?


1. Abszolút kezdő
Lehúzza az adu királyt, majd az ászt. Ha esett a dáma, üt 12-t _6 kőr, 1 pikk, 1 treff, 4 káró_, ha nem esik, üt 11-et.

2. Középhaladó
Tanult az impasszról, azt is tudja, hogy nyolcas színnél jobb esély impasszt adni, mint esésre játszani, sőt arról is hallott, hogy először a rövid oldalról hívjuk a figurát, így ő lehúzza a kőr királyt, majd impasszolja a dámát.

3. Haladó
Figyelembe veszi a licitet is, amiből kiderül, hogy mivel az ellenfélnek összesen 11 figurapontja van, az minden bizonnyal az 1 pikkel közbeszólónál, azaz Nyugatnál van. Hallott már a kizárásról is, így tudja, hogy a 3 pikk licithez nem kell más, mint négyes pikk. Tehát ő feljön a kezébe pikk lopással vagy káróval, és a kőr bubit hívja impasszolva Nyugat feltételezett dámáját.

4. Versenyző
Észreveszi, hogy ha Nyugatnál van a pikk dáma _ami az indulás után közel 100 százalék_ és a treff király is, akkor tulajdonképpen ki is adhat egy kőrt, mert Nyugat majd beszorul a fekete színekben. Ha lehúzza a piros színeket, akkor az alábbi helyzet alakul ki:



Az utolsó kőr lehívására Nyugat tehetetlen. Ha pikket dob, akkor az asztal treffet, ha pedig treffet, akkor az asztal pikket _és ehhez elég, ha treffből csak a király van Nyugatnál, a bubi bárhol lehet_. Észreveszi azt is, hogy a beszorítás feltétele, hogy az asztalon maradjon a treff ász. Vagyis veszélyes, ha Keletnek adja ki a kőr dámát, mert akkor a treff hívás buktatja a felvételt. Szintén a licitet figyelembe véve valószínűsíti, hogy a treff király Nyugatnál van, így kőr király, majd kőr impasszt játszik bízva abban, hogy ha ki is kell adnia egy adut Nyugatnak, akkor még beszorítással teljesít, mert Nyugat a treff király birtokában nem hívhat treffet. Vagyis ugyanúgy játszik, mint a középhaladó játékos _2. játékmód_.

5. Mester
Egyre többször találkozik rendkívül agresszív 1-es magasságú természetes szín közbeszólásokkal. Ő már nem biztos abban, hogy a treff király és a kőr dáma is Nyugatnál van, így eljut odáig gondolkodásban, hogy a kőr dámát arra az oldalra adhatja ki, ahol a treff király is van. Talán nagyobb a valószínűsége, hogy mindkettő Keletnél van, és a legtöbben kőr király, majd kőr impasszt játszanak, de elképzelhető, hogy lesz olyan is, aki lehúzza a királyt és az ászt, hátha esik a dáma, vagy Nyugatnál van a harmadik, esetleg negyedik adu dáma a treff királlyal. Pont úgy játszik, mint a full kezdő vagy egy középhaladó játékos.

6. Mit mutat a GIB?
Úgy játszik, mint a versenyző, vagyis kőr király, majd impassz.

Talán a különböző játékosok színvonalát nem is feltétlenül a játékmód, hanem az ahhoz tartozó magyarázat adja. Meg talán az is lehet különbség, hogy a közepes játékosok játszanak valahogy és utána órákon át próbálják kitalálni hozzá az érvrendszert a saját igazuk védelmében, a mesterek pedig az asztalnál végiggondolják, és az esetek többségében jó lapokat hívnak.

És mi lenne, ha 6 szan, 7 kőr vagy 7 szan lenne a felvétel? Mindegyik esetben egyszerűsödik a helyzet, hiszen nem adhatunk ki egy kőrt sem. Ekkor talán a haladó játékos stratégiája a nyerő, nevezetesen azonnali impassz Nyugat kőr dámája ellen.

És mi az optimális játék 6 kőr felvételben párosversenyen? Érdemes rámenni a szürre, és Nyugat dámája ellen impasszt adni? Vagy ugyanúgy kell játszani, mint csapaton, mert az egyenlő is bőven átlag felé fog írni? Vagy érezzük, hogy kéne egy kiugróan jó parti a győzelemhez, így mégis szürre játszunk?

Mint tudjuk, Mindenki másképp csinálja , mindegyik megoldás lehet jó vagy rossz egy adott kiosztásban, de talán a lényeg a verseny utáni parti elemzésben van sörözés közben...