Barion Pixel
HUEN

Kezdőoldal

Mezei Katalin - 2013. május 14.

Szinkronizálás – avagy tud-e bridzsezni Mnémé és miért nincs múzsája a képzőművészetnek?

A bridzsezés nincs szakmához kötve. Élvezheti a játékot orvos és alumíniumkohász, nyugdíjas tánctanár és génsebész is akár párba szinkronizálva. Ha jól működik a dolog, akkor szinergikus hatás épül fel, az egyenként botladozó bridzsezők együtt szárnyra kapnak, és különleges élményként élhetnek meg egy-egy versenyt.

Ezeket a felemelő pillanatokat hogyan örökíthetnénk meg jobban, mint a lényeget-lelket megragadó művészeti alkotásokban. Miközben az ókori szobrászat és festészet a mai képzőművészet bölcsője, a korabeliek nem tartották méltónak ezeket arra, hogy saját múzsájuk legyen. Mnémé az emlékezet múzsája vajon azóta megtanulta-e, hogy a festmények, a grafikák, a szobrok és a kisplasztikák készítői is igénylik a múzsa csókját? Mnémé talán bridzsezni is megtanulhatott _az ókor óta volt elég szabadideje_, és beláthatja, hogy bridzsezni is lehet művészien. A nagyszerűen bridzsező irodalmárok _Ottlik, Darvas_ műveikben örök emléket állítanak egy-egy különleges leosztásnak, extra megoldásnak. Miért ne lehetne más művészeti ág is a „históriások” között?

Morvay László életrajzában olvasom: „Mivel gyermekként rendszeresen ministrált, olyan kultúrkörbe került, ahonnan már csak egy lépés volt a bazilika gyermekkórusa és a papnevelde színjátszó köre. Előbbiben énekelt, utóbbiban kisebb-nagyobb szerepeket alakított. A szülők bridzsező baráti köre révén több művészettel foglalkozó emberrel is kapcsolatba került. Kocsis József rajztanár irányítása alatt a nyugtalan természetű, tehetséges fiú másodikos elemistaként már megyei és országos rajzversenyeket nyert.”

Csodaszép tűzzománc képei _Pipiskedő kakadu és Dagadó kakadu_ szólhatnának bridzses hivatkozásokról. Sajnos igen kevés képzőművészeti alkotást találtam kedvenc sportunkhoz kapcsolódóan. Kisplasztikából a legrangosabbal, a FÉSZEK-verseny trófeájával nem rendelkezem.

A kecskeméti
diákjai vállalják, hogy műalkotásokat készítenek a bridzsjáték, bridzsversenyzés témakörben.

Ez a vállalás sem véletlen, Tubak Dániel _többszörös válogatott ifjúsági játékos_ szülei az iskola működtetői. Dani ötlete nyomán bontottuk ki a lehetőséget. _A képen Tubak Dani bridzses alkotása_

A 14–18 éves művészpalánták egy rövid ismertető és néhány kedvcsináló kép nyomán az alábbi témákban készítenék el alkotásaikat:
  • Kőrpillangók, treffvirágok
  • Kreatív francia kártya illusztrációk
  • Bridzses élethelyzetek
  • Generációs staféta
  • Bubik, Dámák, Mariázsok
  • Portrék
  • Versenyek, díjak
  • Bridzs az irodalomban
A művek közül az iskolai zsűri választaná ki a legjobbakat. Talán mindannyian segíthetnénk, hogy színesek legyenek a témák, felturbózhatnánk a kreativitásunkat: milyen képzőművészeti alkotásokat, milyen látványokat fogadnánk be szívesen?

A Magyar Bridzs Szövetség versenytermében _XII. ker. Böszörményi út 20–22._ kiállítjuk, majd a bajnokság végén aukcióra bocsájtjuk az alkotásokat. A képek eladásából befolyt összeget a Magyar Bridzs Szövetség az ifjúsági versenyzők felkészítésére, utaztatására, versenyeztetésére használja majd fel.