Barion Pixel
HUEN

Kezdőoldal

Zoller Róbert - 2013. április 14.

Andrew Gumperz: Egyre kettő licitek jobban – A ködös 2 treff

A bridgewinners.com oldalon akadtam bele Andrew Gumperz cikkébe , ami lelkesen feszegette azt a témakört, hogy miért jó az 1 major indulás után bizonyos lapokkal 2 treffet mondani még akkor is, ha az aktuálisan rövidebb, mint a káró. Azt gondolom, hogy a cikk számos érdekes felvetést _és arra megoldást_ közöl, és jól illeszkedik a Gitelman-cikkek gondolatvilágához, ezért érdemes vele foglalkozni.
 
Legutóbbi két cikkem az induló viszontválasz-problémáira koncentráltak az egyre kettő utáni helyzetekben. Amikor az induló 2M _színvisszavétel_ licitje homályos, a későbbi licitek néha problémát okozhatnak, mert a válaszoló nem tudja, hogy az indulónak milyen típusú keze van.
 
Hasonló problémával szembesülhetünk, amikor a válaszoló nem tudja pontosan körülírni a saját kezének típusát. Az egyre kettő gémforsz, a kvázi kényszerítő 1 szan _ford. megj.: nincs benne gémforsz_ és a Jacoby 2 szan konvenciókat játszva mit válaszolsz az alábbi kézzel:

 
A kvázi kényszerítő 1 szan nem jön szóba, mert kényszerítő licitet szeretnénk adni. A 2 szan Jacoby a laperő _ford. megj.: a színhossz miatt még inkább_ miatt szintén kiesik.
 
Mi marad? A 2 káró válasz marad a bubi vezetésű, sovány négyes színnel. Egyetértek, ha ez nem tetszik neked. A 2 kárótól rosszul leszek. De mik az alternatívák?
 
Mielőtt elmerülnénk az alternatívákban, nézzük meg, miért okozhat problémát egy rossz szín az egyre kettő utáni későbbi licitekben.
 
A négyes színnel adott válaszok eredménye, hogy az indulónak nagyon óvatosnak kell lennie a válaszoló színének emelésekor. Az induló azonnali emeléséhez négyes szín szükséges, mivel a háromra történő emelésnek megfelelő fitet kell biztosítania a színfelvételhez. Máskülönben, ha az induló hármas támogatással emel, könnyen lehet, hogy csak hétlapos fitünk lesz. Amikor a válaszolónak a négyes színe mellett a minimumnál többje lesz, nem fogja tudni, hogy mehet-e szlemre. Ennek megfelelően, ha az azonnali emelést négyes támogatáshoz kötjük, hármas támogatással az indulónak mindenféle esetlen megoldást kell választania.

 
A 3 káró kifejező az induló kezének leírására. Ha az induló nem emelhet, milyen lehetőségei vannak? A 2 szan borzasztó licit a fedetlen fekete színekkel, így a 2 kőr marad az egyetlen reális lehetőség a viszontválaszra, amit viszont inkább a hatos színhosszúság közlésére szeretnénk fenntartani. Ráadásul, ha az induló a hármas támogatás közlését a 2 kőr vagy a 2 szan közbeiktatásával egy menettel későbbre tartogatja, elvesztheti a káró támogatásának közlését 3 szan alatt _ford. megj.: 2 kőr esetén megállapodástól függően ez nem feltétlenül igaz, pl. a 2 pikk licitfenntartóként történő alkalmazása mellett_ . A példához visszatérve illusztrálhatjuk a fenti problémát, ha a licit az alábbiak szerint alakul:  


Az indulónak 4 kárót kellene licitálni a káró támogatás bemutatása céljából, vagyis 3 szan fölé megy, eközben kevés helyet hagyva a szlem felderítésnek. A másik probléma a válaszoló kezének viszonylagos ismeretlensége. Például az alábbi licitekben:
 
A válaszolónak szan típusú keze van 4 káróval, például:  


Vagy a válaszolónak egyszínű szleminvitszerű keze van, de ez az utolsó lehetősége, hogy 3 szan formájában mindkét fogását bemutassa a nem licitált színekben.  


Az indulónak nincs esélye, hogy megtudja, a válaszolónak milyen típusú keze van. Ennél fogva a szlem kimaradhat, ha az induló rosszul dönt, és elpasszolja a 3 szant gyenge szleminvites kézzel.
 
Végül is az egyre kettő után az induló alappal feltételezi, hogy a válaszolónak a licitált színében értékei vannak. Ha megszokásból 2 kárót licitálsz Txxx színnel, a partner katasztrofális döntést hozhat a kárója értékelésekor. A káró Dxx jó támogatás vagy katasztrofális? Mi a helyzet a szingli kicsivel? Az induló sokkal jobb helyzetben lesz a saját kezének értékelésekor, ha a természetes egyre kettő válasz megmutatja, hogy hol vannak az értékeid.
 
Az egyre kettő alkalmazása óta a szakértők realizálták a gyenge négyes színnel előadott egyre kettőben rejlő problémát, és számos megoldást dolgoztak ki az orvoslására. Az egyik megoldás a természetes 2 szan gémforsz válasz volt az egyre kettő helyett az egyenletes kezekkel, fenntartva az egyre kettőt a legalább 5-ös színeknek. Ezt a módszert alkalmazva már első ránézésre is nyilvánvaló, hogy a négyes támogatás _az induló színében_ gémforsz licitre más licitet kell keresni.
 
A másik megoldás lehet a Swiss-emelés valamely változata. A Swiss-emelés választása lehet a 3 szan válasz az 1 major indulásra, ami hármas támogatást ígér gémforsz erővel és egyenletes kézzel.
 
Mindkét változat problémáink megoldásának tűnik, fenntartva a helyet a legalább ötös színt ígérő egyre kettőnek. Mindazonáltal egyik sem tökéletes: a licitsorozatok rengeteg helyet vesznek el olyan kezektől, amelyeknek égető szüksége lenne a licittérre.
Mielőtt belemennénk a megoldásom ismertetésébe, nézzük, milyen rossz eredményre juthatunk a fenti két megoldás alkalmazásakor.
 
Az egyenletes kéz elve
Az egyenletes kéz elve azt mondja, hogy amennyiben az egyik kéz egyenletes és a másik kéz egyenlőtlen, az egyenlőtlen kéznek kell az elosztását leírnia és az egyenletes kéznek kell ehhez az illeszkedést és ennek alapján a végkontraktot meghatároznia. Attól fogva, hogy a rövidség ismert, az egyenletes kéz jobb helyzetben van az elvesző értékek megítélésében _és mindazonáltal a szlem realitásának megítélésében is_.
 
1 szan indulás után az egyenletes kéz elve minden modern licitrendszer mozgatórugója. Nagyjából minden modern licitrendszerben a válaszoló szleminvittel bemutatja az elosztását, lehetővé téve az indulónak a színtalálkozás meglétének realizálását és a magasfigurái használhatóságának megítélését.
 
Az egyenletes kéz elve ugyanolyan jól használható az induló 1M indulása utáni licitekben is. A különbség az, hogy az indulónak gyakran van elosztásos keze és a válaszolónak inkább egyenletes. A Swiss-emelés és kisebb mértékben a természetes 2 szan válasz túl magasra viszi a licitet ahhoz, hogy az induló leírhassa az elosztását. Ez néha a találgatós játékhoz vezet a szlemközeli kezek esetében.
 
Tegyük fel, hogy a licit az alábbiak szerint alakul:  


Délnek tetszetős keze van és a szlem valószínű, ha a válaszolónak kevés elvesző értéke van káróban. Pechünkre az induló második színe a kőr. Ha az induló 4 kőrrel kulcslicitet ad, honnan tudja a válaszoló, hogy a treff ász-király aranyat ér, míg a káró ász-király alig valamit. Ha az induló a 4 kőr helyett 4 káró kulcslicittel kezdi, honnan tudja a válaszoló, hogy a káró KDxx a káró ásszal szemben csodás, míg a sikénnel szemben egy fabatkát nem ér.
 
Egyszerűen nincs elég hely gém alatt, hogy az induló lehetséges elosztásainak kiderítésére reális esélyünk legyen. Nézzük, mennyire leegyszerűsödik a probléma eldöntése, ha a licit kezdetén elegendő licitterünk van:  


Az induló le tudja írni háromszínű lapját a hármas magasságon. A válaszoló remek helyzetben van figuráinak értékelésekor csakúgy, mint a szlemesély megítélése ügyében. Továbbá még csak a 3-as magasságon járunk így a teljes 4-es magasság rendelkezésünkre áll a további puhatolózásra.
 
Ugyanez _a licittér hiánya_ okoz nehézséget az 1M-ra adott természetes 2 szan válasz utáni licitsorozatban is.  


Mit licitáljon a válaszoló most? Ha az indulónak rövid treffje van, a 3 szan veszélyben lehet, vagy terített lehet a szlem. Másik esetben a 3 szan terített. A válaszolónak nincs helye kideríteni az induló maradék elosztását. Azaz találgatásra kényszerül. Még egyszer: a licit sokkal simábban megy, ha az induló ki tudja licitálni az elosztását.


Most a válaszoló tudja, hogy a 3 szan veszélyes a rövid treff miatt, míg a 6 káró a 4–3-as káró fittel teljesíthető.  


Mit tanulhattunk?
Az egyenletes kéz elvéből alkothatunk néhány általános szabályt:
-       Az erős egyenletes kezeket alacsony magasságon licitáljuk, helyet hagyva ezzel a válaszoló lehetséges elosztásos kezének bemutatására
-       A helyrabló, ugró liciteket elsősorban az elosztásos, gyakran színtalálkozást ígérő kezek bemutatására használjuk, vagy a végkontrakt bemondására, ha a partner keze erősen limitált.
 
Nos, mindezek tudatában könnyebb a gémforszos, egyenletes kezek kezelése az 1M indulás után?
 
A ködös 2 treff egyre kettő válasz
A modern licitőrök új megközelítést követnek az 1M indulás utáni erős, egyenletes kezek kezelésére: a két utas 2 treff válasz. Ezt a módszert követve az 1 pikk–2 kőr, és az 1M–2 káró licitek legalább ötös színt ígérnek gémforsz erővel. Az ezt követő licitek természetesek és ízléstől függően vagy a Lawrence, vagy a Bergen szerinti folytatások.
 
1M–2 treff a ködös gémforsz licitté vált. A válaszoló keze lehet
-         bármely egyenletes gémforsz, 2+ treff
-         hagyományos gémforsz, 5+ treff.
 
A válaszoló később tisztázza, hogy melyik változata volt. 1M–2 treff kezdést követően a válasz struktúrám főbb vonalakban az alábbi.
1 pikk–2 treff...
– 2 káró: várakozó licit, lehet káró szín vagy 5332 elosztás bármely dublóval, legalább egy színben fogás nélkül. Mivel a 2 treff licit mesterséges volt, az induló nem számol treff fogással, így a 2 szan licit meglehetősen szokatlan licit
– 2 kőr: 4+ kőr, természetes
– 2 pikk: 6+ pikk
– 2NT: egyenletes, minden színben fogás, vagy legalább ahhoz hasonló
– 3 treff: 4+ treff
– 3 káró/kőr: Splinter treff adu mellett
 
1 kőr–2 treff...
– 2 pikk: 4 pikk, nem ígér többletet, Bergen-stílus
Egyébként az induló az 1 pikk indulás utáni szisztéma szerint licitál.
 
Amint láthatjátok, az induló a legtöbb esetben természetesen licitál.
– A 2M viszontválasz 6+ színt ígér, ez a Bergen-stílus hozadéka.
– A 2 szan viszontválasz szan irányultságú kezet ígér, fogásgazdag kéz hasonlóan a Lawrence-stílusú 2 szanhoz.
– A treffemelés négyes treffet ígér. A treff magától történő emelése valójában nem emelés, mivel a válaszolónak akár 2-3 treffje is lehet. Mivel az induló nem licitált Splintert, a 3 treff licit pontosan 5M4treff22 elosztást ígér.
– Splinter-emeléssel az induló mesterségesen leírja az elosztását az 5134, 5314, illetve az 5125, 5215 elosztás szerint. A válaszoló lelkes lesz, ha legalább 5+ treffje van, ha nem, akkor az induló elosztásának pontos ismerete segít eldönteni, hogy a 3 szan jó felvétel lesz-e vagy sem.
– Az induló 5413 vagy 5143 elosztással mindig a második mellékszínét licitálja először, azt tervezve, hogy aztán 3 treffet fog mondani leírva a teljes elosztását.
 
Annak ellenére, hogy az indulónak fogalma sincs, hogy a válaszoló 2 treff licitje pontosan mit is takar, ez a módszer igen jól működik, ha a válaszolónak egyenletes keze van. Az indulónak elegendő helye van arra, hogy elosztását elkezdje leírni, mielőtt a válaszoló 2 szant licitálna.  


Az indulónak hatos saját színe van és legalább hármas treff támogatása. Valószínűleg valamelyik piros színben rövidsége van. Figyeljük meg, hogy az induló elosztásának két jellegzetességét is le tudta írni alacsony szinten: a hosszú pikkjét és a treff érdekeltségét. Ha a licit 1 pikk–2szannal indult volna, csak az egyik információt lehetett volna megtudni _ford. megj.: a hatos pikket_ a hármas magasságon.


az induló elosztása 5413 vagy 5404.


Az induló elosztása 5314 vagy 5215.
 
A fenti esetekben az induló lapleírása a válaszolót nagyon kedvező helyzetbe hozza a végkontrakt kijelölése tárgyában.  


A válaszoló látja, hogy lapjai aranyat érnek. Ha a válaszoló a 2 treff helyett 2 káróval kezdi a licitet, nem csak az induló érezné a káró rövidséget veszteségnek, de a legtöbb soron következő licit során azt be sem tudná mutatni. A ködös 2 treff lehetővé teszi az induló számára elosztásának leírását, ezzel a párnak a legjobb felvétel megtalálását.
 
1 kőr–2 treff
2 káró
Mivel a 2 káró viszontválasz hagyja a legtöbb helyet, a legkönnyebb elfogadni fenntartó licitként az olyan kezekre, amiket nem tudunk más természetes licittel leírni. A 2 káró tartalmazza az 5332 típusokat, valamint a káró mellékszínű lapokat. Az induló később pontosítja, melyikről van szó.
 

Az induló 5332-es kezet mutatott minimummal.
 

Az induló pontos elosztása 5143.
 

Az induló elosztása 5–5 pikkben és káróban.
 
A válaszoló licitjei a 2 káró viszontválasz után
A válaszoló elsődleges célja az induló ködös 2 káró viszontválasza után közölni, hogy egyenletes típusú keze van vagy treff színe. Licitjei egy kivétellel természetesek.
 
1M–2 treff
2 káró...
– 2M: 3+ támogatás az induló színében _lehet egyenletes és egyenlőtlen is_
– 2mM _2 másik major_: mesterséges, egyenlőtlen kezet mutat 5+ treffel
– 2NT: természetes, egyenletes
– 3 treff: minimális támogatást igénylő, kiváló treff szín _pl.: KQJxxx_
– 3 káró: 4 káró–5 treff egyenlőtlen kéz
– 3M: picture, jó major és treff, szleminvit
– 3 szan: egyenletes, 16–17 pont
 
Ha a válaszolónak egyenletes keze van, két licitje van:
-         hármas támogatást mutat az induló színében
-         szant licitál.
 
Ha a válaszolónak egyenlőtlen keze van 5+ treffel, két licitje van:
-         3-as támogatást mutat az induló színében
-         valami 2M-on és 2 szanon kívüli licitet ad.
 
Ha a válaszolónak nincs támogatása az induló major színében, többnyire a másik majort licitálja, ez mesterséges:  


Ez a licit mindössze annyit árul el, hogy nincs fit az induló majorjában és egyenlőtlen a lap. Bármilyen mellékszín lehet. A licit célja, hogy az induló be tudja mutatni háromlapos treff támogatását a 3-as magasságon. E konvenció nélkül valódi treff színnel a válaszolónak gyakran 3 treffet kellene mondania arra kényszerítve az indulót, hogy hármas fittel ezt 4-re emelje, amennyiben úgy érzi, hogy a fitet be kell mutatnia. A 2mM licitet használva az induló a 3-on mutathatja be a fitet, elegendő helyet hagyva az esetleges treff játék és a 3 szan közötti választás eldöntéséhez.  


Ezen tekervényes licit után a pár visszajut ugyanahhoz az állapothoz, mint ahova jutott volna egy hagyományos standard egyre kettő után: 1M–2♣–3♣. A további licitek hasonlóak az ismert licitekhez.
 
A mesterséges licitek áttekintése
Ezen mesterséges liciteken kívül más licitek természetesek és hasonlóak a standard egyre kettő metódusával.
1M–2 treff: egyenletes vagy treff szín
1M–2 treff–2 káró: egyenletes vagy káró mellékszín
1M–2 treff–2 káró–2mM: egyenlőtlen lap 5+ treffel és nincs fit az induló majorjában
 
Összefoglaló
A ködös 2 treff konvenció lehetővé teszi a többi egyre kettő válasznak, hogy azok mindig legalább ötös színt mutassanak. Amikor a válaszolónak egyenletes gémforsza van, a legtöbb licitteret hagyja az indulónak, hogy az leírja a lapját. Összehasonlítva a jobb négyes minor szín bemondásának gyakorlatával, a ködös 2 treff tökéletesíti a licit pontosságát, bármilyen lapja is van a válaszolónak. Amikor a válaszolónak treff vezető színnel egyenlőtlen gémforsza van, a licit alkalmasint bonyolultabb, mint a hagyományos standard egyre kettő metódus. Az egyenletes kezek licitének alacsonyan tartásából, valamint a jobb lapleírást biztosító 2 káró és 2 kőr licitekből fakadó előnyök azonban jelentősen felülmúlják a hátrányokat.
 
Utóirat
Remélem, hitelesen adtam vissza a szerző ködös 2 treff megoldását. A megoldásra Eddie Wold rendszerleírásában találtam rá, és ehhez találtam ki a válaszokat és a folytatásokat. Ha valaki tudja, hogy ki volt az eredeti feltaláló, kérem, írja meg a kommentekben. Ha valaki jobb válaszokat és folytatásokat talált ki, kérem ossza meg velünk. Köszönöm!