Barion Pixel
HUEN

Kezdőoldal

Szalay György - 2013. április 14.

Vicces kisebbségek és szaporodó nyuszik – Az 1 minor indulásról

„Mily gyönyörű és szépséges a mi szerelmünk az örömök között!”
Énekek éneke 7.6*
 
Tegyük fel, hogy erős szant játszunk ötös nemeseket indítva. Manapság két fő iskola van az olcsó színű indulásokra. Az egyiket _magyarra fordítva_ jobbik minornak, angolul better minornak hívják. Ugyan ez csak réges-régen jelentette azt, hogy az erősebbik színünkkel kezdünk, manapság egy megállapodás kódneve: induljunk a hosszabbal, 3–3-ból treffel, egyébként káróval. Mindig gyanút keltő, ha egy kifejezés nem azt jelenti, amit eredetileg. Tehát kreáltunk egy szabályt, majd ráeresztettünk egy elnevezést, ami mást jelent.
 
A másik divatiskola a „felkészült treff”. Ez abban különbözik mindössze a fentitől, hogy 443_káró_2_treff_ eloszlással nem 1 káróval, hanem 1 treffel kezdünk. Véleményem szerint ezzel két baj is van.
 
Az első az, hogy most az 1 treff indulást nem emelhetjük ötös találkozással a hármas magasságra, hiszen elképzelhető, hogy csak eggyel több adunk van, mint az ellenfélnek.
 
A második az agresszivitás. Jól ismert módszer, hogy egy licitrendszer fokmérője, hogy az egyes indulások előfordulásának valószínűségét megszorozzuk a skálán előforduló értékével, majd az értékeket összegezzük. Tehát: 1 treff: 1 pont, 1 káró: 2, és így tovább. Ha a 4432 elosztást az 1 kárós kosárból az 1 treffesben tesszük, nyilván csökkentjük ezt az értéket.
 
Úgy vélem azonban, hogy a gond a két megoldással azonos. _Emlékezzünk arra, hogy az egyedüli jó útról az is letérés, ha balra és az is, ha jobbra hajtunk le._
 
Az esetek jelentős észében 1 vagy 2 szan viszonválaszunk lesz partnerünk válasza után. Mivel pontos szabályokat alkottunk arra, hogy melyik olcsó színnel kezdünk, az ellenjátékosok a kártyázás korai fázisában pontosan tudják a felvevő színeinek kiosztását. Egy példa: ha a felvevőnek kiderült hat nemes színű lapja, szinte bizonyosra vehető, hogy az induló olcsó színből 4, míg a másikból 3 lapja van _esetleg 5 és 2_.
 
A magyar bridzsesek sokan jártak a MKKE _fiatalabbaknak: Közgáz_ aulájába kártyázni, néhanapján tanulni is. Ők bizonyosan hallottak a róka-nyúl játékról, vélhetően mások is. A szimulációs játék lényege, hogy egy szigeten rókák és nyulak vannak. Ha elszaporodnak a rókák _felzabálván a nyulakat_, akkor inkább előbb, mint utóbb nem jut nekik elég élelem, kezdenek kipusztulni. Eljön hát a nyulak _szaporodásának_ ideje.
 
Hasonló a helyzet a bridzsben az ellen- és a felvevőjáték között. Mivel a felvevőnek nem kell együttműködnie társával _angol terminológiával: ő kijelent_, és 26 lapjukat látja, eleinte ő van előnyös helyzetben. Ahogy a játék halad előre, az ellenjátékosok _a nyulak_ kerülnek előnybe. Amint Dumbovich Miklós a Bridzsélet 30 évvel ezelőtti számában vele készült interjúban bölcsen megjegyezte, az a jó ellenjátékos, aki az utolsó 5-6 kártyánál, amikor a védők _nyulak_ már biztosra mehetnek, nyitott lapokból játszhatnak – nem hibázik.
 
A better minor vagy a felkészült treff alkalmazásával _különösen szín nélküli játékokban_ ez a fázis időben előre kerül.
 
Szerencsére egy kis kreativitással ezt a tabut is áthághatjuk, hiszen valljuk be, a melyik olcsó színnel kezdjünk szabálya nem olyan parancsolat, mint mondjuk a ne paráználkodj!
 
Javaslatom a következő.
 
Ha mindkét olcsó színből van legalább 3 lapunk egyenletes kezünkben, akkor VÉLETLENSZERŰEN válasszunk közülük!
 
A küzdelmi- és a pároslicitekre nézvést ez semmilyen gondot nem okoz, hiszen a válaszoló négylapos találkozással a kettes, legalább ötlapossal a hármas magasságra könnyedén emelhet. Az ellenfelek számára az ellenjáték sokkal nehezebb lesz. És tudjuk, hogy a bridzs _a nagyobb játékkal, az élettel ellentétben_ zéróösszegű játék. Ami jó nekünk, rossz nekik.
 
Az alábbi módszer a montegrottoi _Padova, Olaszország_ versenyre utazván jutott eszembe. Gál Péterrel ki is próbáltuk – sikerrel.
 
Milyen hátrányai vannak a fenti módszernek? A szanzadu viszonválaszt követő elosztáskérdésre kicsit pontosabban kimunkált folytatásra van szükségünk, de ez nem jelenthet problémát, különösen, ha _Macskásy Gáborra hallgatva_ nem a 2 káró, hanem a 2 treff licit kényszerít gémig és kérdezi az elosztást. Gondoljanak a Fibonacci-számokra. Ott is a nyuszikra gondolunk.
 
* A szerző fordítása