Barion Pixel
HUEN

Kezdőoldal

Csepeli Miklós
2011. január 18.

Hogy is volt? – Jövünk mi még ide…

Reményteljes itthoni várakozás előzte meg az 1968-as ifjúsági Európa-bajnokságot. Harminc évvel azelőtt fejeződött be a magyar sikersorozat egy Európa-bajnoki címmel. A háború után a vasfüggöny és a bridzs iránti hivatalos ellenszenv meggátolta legjobbjainkat a komolyabb megméretésben. Az első lehetőség a prágai esemény volt. Koltai Gábor legutóbbi cikke felidézett bennem néhány régi prágai emléket.
Szalay György
2011. január 18.

Négy csepp (ön)vitriol: lesiklás n7-ig – MP I/B 5. forduló

Porszem került a pakliba. Tehetős hiba. Fúj a szél. Hátha nátha. Nem fertőzök. Gőzfürdőzök. Pörgetem a kártyát. Ez nem egy szem. Két kék. Salak. Lepereg. Tököm vörösön. Fújom az orromat. Nem tudom a napokat. Számolom a lapokat. Lepkézünk a pályán, táncolunk a hárfán, éjszaka bemegyünk, délelőtt kijövünk.
Koltai Gábor
2011. január 17.

Hogy is volt? – Bridzsmesék (I.): Elismerésre várva

Új cikksorozatunk régi partikat elevenít fel. Koltai Gábort kértük meg, „járjon el” az érintetteknél ezek felkutatása érdekében. Szerencsére egy régi-új partnere, a sokszoros válogatott játékos, Kovács Mihály, akit a bridzstársadalom apraja-nagyja csak Misinek hív, hamar kötélnek állt, első partijában Kaufmann István és ő maga játszik főszerepet. Misit segítette híres memóriája; évtizedekre visszamenően emlékszik minden treff hármasra, ami esetleg szerepet játszott egy-egy leosztásban.    
Csepeli Miklós
2011. január 14.

Match Point (V.) – MP I/A 5. forduló

„Good bidding wins the money” – való igaz, elsősorban a jó licit alapozza meg a felvétel sikerét. Természetesen a felvevőjátékban is törekedni kell a megfelelő ütésszámra. A páros versenyen többlet ütésekre is igyekszik szert tenni a jó felvevő, időnként még a felvétel kockáztatása is előfordulhat.
Szalay György
2011. január 14.

Négy csepp vitriol: kiolvadás, újrakezdés – MP I/B 4. forduló

Új év, új szereplők, új helyszín, egy régi darab kedvenc társulatunktól: Gyévuska. A magyar ravasz nemzet: nem csak hátrafelé nyilazunk, bicikliről is lövünk. Megesik, hogy a mi fogaskerekeink mögül lopják ki a szelepet. Néha elfogy a szufla. Tán tanács a darab témamondata: „mindenkinek megvan a maga gyévuskája.”  
Gulyás Dániel
2011. január 13.

Csúf keret, szép kép – 48. Mecsek Kupa, 2011

Idén is Pécsen kezdtük az új évet. Ha az ember vereséggel nyitja, és vereséggel is fejezi be a csapatversenyt, általában nem számíthat sok jóra. A Dombi–Dumbovich, Gulyás–Kotányi összeállításban versenyző Dumbovich csapattal ez történt. Aztán...
Talyigás Péter
2011. január 10.

Kömaré, a PárBaj hőse – MP I/B 4. forduló

– Káráté, Káráté – mondta szemrehányón. – Nem kell annyit inni. A jó asszisztens nemcsak azt tudja, hogy miben segíthet, azzal is tisztában van, hogy mikor kell szelíden megdorgálni a főnököt. – A bohóc, a filozófus és a művész – válaszolta kissé összefüggéstelenül Kömaré Káráté. – Igen? – Náluk voltam tegnap. – Mindegyiknél? – Mindenki adott egy partit.
Csepeli Miklós
2011. január 7.

Match Point (IV.) – MP I/A 4. forduló

A páros versenyeken a szlemek kevésbé hangsúlyos szerephez jutnak. Egy-egy kihagyott szlem lehet átlag feletti parti, egy bukott szlemet ellensúlyozni lehet egy szűrrel. Ennek ellenére ebben a fordulóban a tudósító figyelmét elsősorban néhány szlemtörténet ragadta meg.
Talyigás Péter
2010. december 29.

Kömaré, a PárBaj hőse – MP I/B 3. forduló

Káráté azért lett a Kömaré család fekete báránya, mert a téli időszakban szürkereskedelmet folytatott, míg a család klasszikus tevékenységét, a gémtenyésztést látványosan hanyagolta. Különösen a sötét rózsaszín, már-már pirosba hajló gémek vívták ki a család és a vevőkör érdeklődését. Ezekért a madarakért tavasszal és ősszel akár komoly kockázatot is hajlandóak vállalni.
Csepeli Miklós
2010. december 27.

Hogy is volt? – A Fészek: Festők, Építészek, Szobrászok, Zenészek, Énekesek, Komédiások

1901-ben fiatal művészek társasága klubot alapított, és a címben említett csoportok kezdőbetűiből született a név. Az adományok segítették az építkezést, de a fenntartási költségeket a tagdíjak nem fedezték, így a pártoló tagok segítsége és a kártyatermek bevételei tartották életben a klubot. Elsősorban a baccaratasztalok hozták a bevételt, a 19. század vége óta ez volt a legnépszerűbb hazárdjáték Európa patinás kaszinóiban, de a 30-as évektől a bridzs is egyre nagyobb szerepet kapott a klub életében. Nagy lendületet adott a játék térhódításának, hogy 1934-ben az Európa-bajnokságon a magyar színeket képviselő Fészek csapat győzött.