Rég jelentkeztem már versenybeszámolóval, itt volt az ideje nyerni valamit. A bajnokság után pechesen elvesztettük az IBBF-csapatversenyt, majd rájátszásban, totál ponttal megnyertük a BAM-csapatot a Böszörményi úton, de ezekre nem volt idő az Eb szorításában. Eljött a nyár, a július (és talán az egész év) leghosszabb hétvégi párosversenyét tartották Győrben, hiszen 3x30 leosztásos hétvégét rendeztek. (A győri bajnokok: Kotányi Balázs és a szerző)
Mint kiderült, ez már a 18. ilyen verseny, valahogy én eddig mindig elkerültem. Egy nagyon szép szállóban rendezték a versenyt, bár a talán váratlanul sok résztvevő miatt (46 pár indult) kicsit zsúfolt volt a játékterem (azt pedig érthetetlennek tartom, hogy ha kérek egy szendvicset a büfében, akkor közlik, hogy nincs, ha többet rendelek, hoznak a konyháról…), de a verseny remekül zajlott így is.
Kotányi Balázs barátommal a szeptemberi olimpiára készülés keretében ellátogattunk hát erre a versenyre, ahol régi barátunk, Balogh „épp kicsit sánta” Szabolcs fogadott minket (sőt, még ebédre is vendégül látott, köszönjük!).
1. leosztás
Az első partiban mindjárt Szilágyi László, leendő olimpiai csapattársunk ellen kellett indulnom.
2nt-3nt
Hosszan töprengtem, aztán úgy véltem, a mezőny úgyis pikkel fog jönni, ne most próbáljam megváltani a világot. Hát, ez nem volt nagy siker… Szilágyi persze eltalálta a pikket, és tizenegyet ütött, jó nagy nullával kezdtünk.
3. leosztás
Sok átlagszerű, és néhány jó (meg rossz) parti után már nem bírtam magammal, bellben bátran nyitottam majorokkal Kelet lapjával, ez fényes sikert hozott:
A többség hagyta az 1 szant, és a felvevő 7–10 ütést vitt haza, mi viszont a 140-nel a második legjobbat írtuk a mezőnyben.
8. leosztás
A mezőny nagy részének bizonyára hiányoztak a fegyverei a nagyszlem felderítéséhez, én viszont megtudtam, hogy a legalább 16 pontos partnerrel szemben 18 van, és kiderültek a kulcslapok, valamint a pikk király hiánya, már tudtam, hogy legrosszabb esetben impasszos lesz a nagyszlem (ha treff helyett pikk dámája van), ezért be is mondtam – újabb topszkór.
Az első forduló végén épp elértük a 60 százalékot, sejtettem, hogy nem vezetünk – de hogy csak hatodik helyen fogunk állni, kicsit meglepett.
A gyors ebédszünet után máris jöhetett a második forduló.
3. leosztás
Először megtaláltunk egy nehéz 6 kőrt, ami jobb felvételnek bizonyult a 6 pikknél, amit a mezőny az 1 pikk indulás után játszott. Ez sem volt könnyű a rossz elosztások miatt, és hát lássuk be, kicsit erőltetett is volt, de meglett.
25. leosztás
Itt többen is csapdát próbáltak állítani, végül az ellenfél esett bele:
Északon limitált 1 káróval kezdtem, de amikor megtudtam partnerem négyes kőrjét, természetesen 3-ra emeltem, Kelet pedig úgy vélte, mond 3 pikket is, ha 4 kőrrel próbálkozunk, majd megkontrázza – de arra nem számított, hogy partnere, aki eddig 10 pontjával elég óvatosan mondott 1 pikket, most 4-et is mond, ezt viszont én kontráztam meg.
Az ellenjáték könyörtelen volt: három menet káró, lopva, kőr az ászhoz, újabb káró, ezúttal kicsi treffet kérve, és amikor barátom a pikk királlyal is lopott, én még loptam egy treffet is, valamint így is maradt egy aduütésem… Négy kontrázott bukás jól fizet minden versenyformában.
Az ellenfél párszor „aknára lépett”, 1700-at és 1100-at is írtunk (lásd fent), összességében kevés hibával játszva sikerült 65 százalékot elérnünk, ez a fordulóban a holtversenyes harmadik helyre volt elég, összesítésben pedig előrejöttünk a negyedik helyre… Nem könnyű Győrben jó helyezést elérni!
Másnap kaptunk még egy esélyt, hiszen jött a harmadik forduló.
Egy újabb kicsit erőltetett szlem ezúttal elbukott, szerencsére a későbbiekben javítottunk, hiszen ezután négy szlemet mondtunk és teljesítettünk!
27. leosztás
Csapatversenyen is helyes licit az alábbi lapokból a 6 szan, amit összesen 6 pár talált meg:
Partnerem látta, hogy ha pikk fitem van, akkor azért jó a lapja, ha pedig nincs, akkor máshol lesz jó a szingli kőr, ezért bátran 4 kárót mondott. Ezután könnyű volt látni a 12 fejütést úgy, hogy védve is volt a kőr király. Ezúttal a szingli kőr miatt a 6 pikk is benne van, amit a többség be is mondott, de az adott információk ismeretében a biztosabb (és jobban fizető) felvétel volt a 6 szan.
A „harmadik helyen, mans–bellben mindent szabad” elve fényes sikert hozott, amikor Balázs 2–1–6–4-gyel, 11 ponttal 1 szannal indult, az én 4–4–1–4-gyes 8 pontommal elért 11 ütést inkább nem mesélem el, hátha kiskorúak is olvassák a cikket, de a szkórlapon elég jól mutatott.
Ahogy haladtunk előre a versenyen, éreztük, hogy jól állunk, így amikor elérkeztünk az utolsó asztalhoz, én arra gondoltam, jó lenne két átlagos parti, ne írjunk nullát, főleg, mert az ellenfél egy korábbi győztes pár, Czímer Csaba és Siba Gergely voltak.
3. leosztás
Így hát természetesen a következő kéz jött. A 8–4 elosztásokra amúgy sem lehet rendszert építeni, de nem is én nyitottam:
Eddig könnyű volt, de ez az 5 pikk akár meg is lehet, valamint a szkórhelyzet is arra utalt, ha 6 treffet mondok, azt bizonyára lementik majd.
Ehhez képest… 6 treffet mondtam, amit dörgő kontra követett Csabitól Délen, Gergő kicsit húzódozva passzolt, én pedig már szántam-bántam, hogy ilyen bátor voltam, ha 500-at bukok, tuti nullszkór lesz.
Csabi pikkel indult a 6 treff kontra ellen, és láttam, nem aduütésekre kontrázott… De a káró színt valahogyan meg kell majd oldani.
Aduzás közben elimináltam a majorokat, és kiderült, Csabinak négyes volt a kőrje is, tehát biztosan rövid a kárója. Már csak az a kérdés, hogy mennyire? Csabi konzervatív kizáró, ezért valószínűbbnek tűnt a 7–4–1–1, mint a 6–4–2–1, továbbá a dubló káró esetén több módja is lett volna kibújni a végjáték alól, eldobhatta volna a káróit (ha QT, KT, vagy KQ van nála, mindenképp jó a káró ász-káró játék, mert Észak nem ütheti át a tízest, hiába dobja be Dél). Ha azonban szingli a figurája, hiába dobja el, mert ki lehet engedni egy kis kárót Északhoz, és ő nem tud mit hívni. Aktuálisan megtartotta a szingli káró dámát, de kis káró hívásomra megadta magát: +1540!
A káró bubi kilopható az 5 pikkben, majd káróra eldobhatók a kőrök, a kőr pedig blokkol, ezért az 5 pikk benne van, míg a 6 treffet a káró dáma indulás buktatja, mert nincs elég átmenet az eliminációhoz, és kőrös végjátékhoz (a negyedik menet kőrrel Délt üttetjük, erre, a kőr ászra, és a dob-lop hívásra elmegy a három kézi kis káró).
4. leosztás
Legyen már vége a versenynek, gondoltam, utolsó parti. Jellegtelen 8 pontommal, ötös pikkel pozitív választ adtam az erős treffre, és pillanatokon belül 6 pikkben találtam magam…
Ezúttal könnyebb dolgom volt, 2–1 volt az adu, lehetett teríteni. Érdekes módon egyetlen asztalon mentették le a szlemet 1100-ért, ami majdnem pont átlagot ért. Sztenderdben nehéz ezt a szlemet megtalálni, a precíziós 1 treff–1 pikk után pedig kimaradni lehetetlen belőle.
Az utolsó két partiban 79 pontot szereztünk (egy partiban maximum 44 pontot lehetett írni), és a versenyt 67 pontos előnnyel nyertük, így mondhatjuk, hogy „elég lett volna két átlag”. Az utolsó fordulóbeli 64,5 százalék végre elég volt nemcsak a forduló, hanem a verseny megnyeréséhez is (végül hat pár végzett 60 százalék felett).
Jövőre visszatérünk!