Helyszín: Wroclaw
Időpont: 2024. július 5–18.
Esemény: U26 csapat Európa-bajnokság és nyílt világbajnokság
Több mint 500 parti megdolgozza az embert. Most, hogy ennek az élménynek vége, ideje számot vetni. Most arra vállalkozom, hogy hetente egy partival jelentkezem erről az eseményről, ahol az én (ebben lehet néha csalok, de nem fogok róla szólni) kártyáimat lehet majd megszemlézni és a parti fejleményeit követve velem együtt dönteni az élesebb helyzetekben.
Figyelem, ez egy előző héten elkezdett partinak a folytatása, érdemes azt előbb elolvasni!
Múlt héten tehát itt tartottunk:
Elindultunk kis pikkel, annak reményében, hogy megakadályozzuk az ellenfél lopásait. Az asztalról kettes, a partnertől hármas, a felvevő üt a hatossal. Kis gondolkodás után a pikk királyt hívja. Mit tegyünk?
Általában, amikor negyedik ászunk van aduban, érdemes kivárni az utolsó előtti ütésig az ütéssel. Amikor 4–4 az ellenfél aduja, akkor azért, hogy amikor ütünk, elvehessük mindkét utolsó adut egy csapásra, amikor 5–3, akkor általában azért, hogy amikor ütünk, már úgy lehessen a mi erős színünket hívni, hogy nem tudja rövid aduból lopni. Most utóbbi fennállhat, hiszen minden arra mutat, hogy treffel fogjuk tudni őt rövidíteni. Azonban a fejünkben megkondulhat a vészharang.
Ha az ellenfél számára is kiderül a 4–1 adu, akkor nagyon valószínű, hogy elkezdi inkább lelopni a treffjeit, így ütésekhez jutva. Habár ha sikerül kirövidíteni, az biztosan sok bukás lesz, de ha elvesszük az adu ütéseit, akkor sokkal biztosabb a pozitív szkór (mint előzőleg már megállapítottuk, a kárója nem lehet túl jó, mert kiment a 3 káróból). MP-n biztos utóbbi mellett döntök, csapaton megfontolandó, ott azért a +800 és a +300 között is sok a különbség. Amellett döntünk, hogy ütünk az ásszal (partner kimutat és dob egy nagy treffet, ami nem kéri a színt) és adut hívunk vissza.
Üt a kezében a királlyal, és kőrt hív a tízeshez, a partner üt a dámával, és kőrt hív vissza. Ezt megüti az ásszal kézben és kis kárót hív. Bemenjünk a dámával? Ha igen, mit hívjunk utána?
Mivel tudjuk, hogy háromnál több kárója nincs, a partnernél van legalább három. Így nem nagyon fájhat a bemenetel. Nincs nagyon olyan szín se, amit a partnernek kellene hívnia. Ellenben azt csak mi tudjuk biztosan, hogy a treff rövidíti a felvevőt, hiszen a partnerünk semmit nem tud a treffünkről. Ezért bemegyünk a dámával és treffet hívunk, hogy rövidítsük az asztali adukat.
Ezután hív még egy kárót, a partner üt az ásszal, és a következő treff hívásra szétesik a parti, ütünk két treffet, egy pikket, két kárót, egy kőrt, így +300, ami top.
Kis pikk indulásra ütött a kezében a felvevő. Jó volt a pikk folytatás?
Ha lopással akarnánk elérni 9 ütésig, bajban lennénk. 3 lopás (a hosszú kézből), még két pikk ütés, 2 kőr és az eltalált káró nem elég. Több kőr ütés nem lesz, mert már lopják. Ez az esetek felében –100 (nem is biztos, hogy olyan rossz), a másik felében –300. Pikk folytatással, ha eltalálják a kőrt, illetve a kárót, akkor lehet 9 ütés.
Ahogy ez történt, most ütnek az ásszal, és még egy adut hívnak (másik ellenfél treffeket dob). Hogyan lehetett volna eltalálni kőr dámát?
A felvevő valószínűleg azért kezelte így a kőrt, mert a szanoshoz tette a több pontot, illetve segít is neki a közlekedésben, ha erre ül. Ez a vizsgálat szerintem hibás. A szanosnál már volt négy pikk. Nem úgy tűnik, hogy a partnerénél 6 vagy több treff van, azzal biztos treffet licitál, nem erőjelző kontrát. Így a szanosnál már látunk 9 fekete lapot. Feltételezhetően 2–2 van neki a pirosakban. Ha figyeltünk az ellenfél treff jelzésére, azt is tudjuk, hogy nincs a kontrásnál treff érték. Így már jobban elhelyezhető a kőr dáma.
Jó, most már sejtjük, hol a kőr dáma. Lemegyünk a királlyal és leaduzunk. De hogyan folytassuk?
A kőrt fel kell szednünk, és erre a legjobb módszer a kőr tízes hívása. Ez megoldja, ha dubló a kilences. Ha most kicsit hívnánk és dubló kilences lenne hátul, akkor amikor következőként a tízest hívjuk az impasszhoz, azt sem fedi le a dáma és ott ragad az ász az asztalon (amire különben nincs szükség a partiban). Tízes pedig nem veszít, mert ha elöl van a kilences, akkor is beimpasszoljuk, ha hátul, akkor meg ugye beesik.
A tízest fedi a dáma, és ütünk az ásszal. Hogyan lesz meg a kilencedik ütésünk?
A kérdés nem könnyű. Ha most lopással lemennénk és lehívnánk a két kőrt, az csak 8. A kárót kiadjuk, ha a dámát tartó kéz megfejtette, hogy treffeket kell tartnia. A megoldás ennél trükkösebb technika: elvágjuk az ellenfeleket az ütésektől. Ugye a treff ütések nekik mindig járnak, függetlenül attól, hogy mikor ütik meg őket. Nekünk egy ideig van könnyű dobásunk az asztalról, így ha most kiadjuk a treffel az ütést és nem lopunk, akkor magunknak nem ártunk, de az ellenfélnek lehet, hogy nehézségeket okozunk. Tehát megvárjuk, amíg három treff figura lehívódik az utolsót ellopva. A pontokat számolva is már tiszta, hogy a káró ász Északon van, de ez igazából nem szükséges. Amikor a harmadik treff figurát ellopjuk, Északon nem lesz több treff, sőt még egy piros lapjától is meg kell válnia. Ha a kőrtől szabadul meg, akkor azért jó szöktetni a kárót, mert már nem kell lemenet a két kőr ütés begyűjtéséhez, ha kárótól, akkor azért, mert ha bemegy, akkor magas lesz a káró bubi, ha nem, akkor kiadjuk neki a második kárót és úgy kell belehívnia a kőrbe.
A végállás amiről beszéltem (Dél treffet hívott, Nyugat lopta):
Északnak valamelyik lapjától meg kell szabadulnia.
Ez a játék asztalnál nagyon nehezen fejthető meg. Itt leírásban talán sikerült levezetnem, hogyan lehet rájönni, bár még így is tartalmaz logikai bakugrásokat. Például azt kihagytam, miért nem a káróra hívunk rá, amikor lent vagyunk az asztalon a kőr királlyal. Szerintem belátható, hogy ezek miért nem a legjobb játékok, de korántsem evidens, és én is gyakran tévedek, erről a leírásról sem garantálom, hogy pontos. Amúgy sok út vezet ebben a partiban Rómába, de a treffek kiadása nélkül én nem találtam játékot, ami teljesít. Ha valaki más talál, szívesen meghallgatom.