Barion Pixel
HUEN

Kezdőoldal

Szűcs Villő, Bekő Mária - 2017. december 18.

Hluk 2017

Van egy kisváros Csehországban, a neve Hluk. Van itt pizzéria, söröző, bowlingpálya, és egy hatalmas sportcsarnok, ahol évről évre ifjúsági bridzs csapatversenyt tartanak. Ezen a versenyen már nagyon sok alkalommal indult kisebb vagy nagyobb magyar különítmény. Többnyire két csapat. Az elmúlt pár évben sajnos nem sikerült ott lennünk, de idén végre ismét összejött a nyolc lelkes ifi. Illetve hét, az egyik csapatunk ugyanis cseh erősítéssel indult a versenyen, mert csak későn derült ki, hogy a negyedik emberünk mégsem tud jönni. A Hunbul1 Bekő Zsuzsanna–Szűcs Leó, Jalsovszky Janka–Tóth Andrea, a Hunbul2 Bekő Zsófia–Szűcs Villő, Bekő Mária–Filip Řehořek összeállításban versenyzett. (Szűcs Villő, Bekő Zsófia, Filip Řehořek, Bekő Mária)

A versenyben az a zseniális, hogy nem csak a versenyterem van a sportcsarnokban, hanem a szobák, az étkező, egy bár és egy diszkó is. Tehát ha nem akarjuk, akkor négy napon keresztül ki sem kell tennünk a lábunk a hideg télbe. Remek módja a transznacionális kapcsolatok erősítésének, illetve a csapatépítésnek is.

A versenyen 11 ificsapat indult, rajtunk kívül mind csehek. Szinte hihetetlen, hogy egyszerre ennyi ifi volt egy helyen egy országból, kár, hogy Magyarországon nem vagyunk ennyien. Sok különböző erősségű csapat volt, teljesen kezdőktől a cseh juniorválogatottig, és teljes körmérkőzést játszottunk. A Hunbul2-es csapatunk harmadik, a Hunbul1 hetedik helyezést ért el. (Szűcs Leó, Tóth Andrea, Jalsovszky Janka, Bekő Zsuzsanna)

Következzen három érdekes partiról Szűcs Villő tollából.

Az egymás ellen játszott meccsen volt ez a parti, igazán szép licitfeladvány. A mi asztalunknál a következőképpen ment a licit:

A legtöbben ebben a helyzetben Lebensohlt játszanak. Az elosztást, és a jó figurákat látva a másik asztalnál Nyugat a 3 treff mellett döntött.

A 3 treff után igazán érdekes szituáció alakul ki. Most ha Kelet 3 kárót mond, az gyenge pikk és káró, a 3 kőr alapvetően fogáskérdés, a 3 pikk naturális gémforsz, természetesen a 3 szan, a 4 pikk to play, a 4 szan kvantitatív. Ebben a helyzetben a legcélszerűbb a 4 minorokat ORKC-nak játszani az adott szín mellett. Azonban vajon mit jelenthet itt a 4 kőr licit? Valószínűleg két dolog merülhet fel, az egyik, hogy treff szleminvit és Splinter, a másik, ami nekem valamivel jobban tetszik, az az, hogy ha nincs 2 kiálló kőr, akkor mondjunk szlemet. Szerintem az előbbit a 4 treff ORKC meg tudja oldani, hisz ilyenkor tipikusan fogja tudni a partner is, hogy rövid a kőröd, még az utóbbit nem tudja kitalálni. (A Szalay György cikkében (a 4. leosztásnál) javasolt megállapodás itt is segít: 3 kőr felüllicit, majd 4 minor ORKC jelentsen az ellenfél színétől félő kezet, ilyenkor kőr kulcs hiányában laperőtől függetlenül leintést kell adni, az egyből 4 minor ORKC pedig ígérjen a szlemhez pozicionálisan is jó kőr fogást, és ilyenkor a laperő függvényében válaszol a partner. Akkor lehet a 4 kőr Splinter – a szerk.) Amennyiben a másodikat feltételezzük, akkor Kelet, miután megtudja Nyugat maximum szingli kőrjét, szerintem akár rá is mondhatja a 7-et. Legrosszabb esetben Nyugat elosztása 3–1–5–4, de akkor meg fog hozni minden kellő figurát, és ennél a licitnél sokszor inkább hosszabb treffje lesz, ha pedig sok treffje van, akkor a treff dáma sem fontos. Ha 4 treff ORKC-val kezdünk, akkor nehezebb dolgunk lesz később, hisz nem biztos, hogy Nyugat pozitívan reagál (szép lapja van, jó elosztással, de azért pontokban nem dúskál), és még ha ki is derül az adu KQ, még akkor sem biztos, hogy be fogja vállalni Kelet a nagyszlemet.

Ez a parti megmutatja, hogy milyen fontos, hogy az 1 szanra kidolgozott folytatásaink legyenek. Nálunk az

5 pikk, 4 kőr és pontosan invit (azért is jó, ha 2 treffel kezdünk, mert a partner négyes bármelyik majorjára már ér gémforszot a lapunk). (De miért kötelező a négyes kőr, miért ne lehetne bármilyen elosztásos, pontosan inviterős lap ötös pikkel, olyan lap, amelyikkel nem fűlik a fogunk a transzfer, majd 2 szan licithez? –  a szerk.) Azonban ha valaki nem tud 5–4-gyel invitet adni, akkor adódhatnak problémák. Példának okáért a mi asztalunknál az ellenfél a következőképp vezette a licitet:

Ez treff indulásra pont meglett. Én Észak helyében gyakorlatilag bármilyen invitet fogadtam volna, azonban így most csak a bukós 3 szant találhatták volna meg. A másik asztalon Dél gémforsznak értékelte a lapját, ami a Kaplan–Rubens szerint is teljesen jó (9,95-nek értékeli), és így bemondták a sima 4 kőrt:

Ilyen helyzetekben jön jól a Smolen-konvenció (ha 2 káró jön a 2 treffre, akkor a 3 majorra ugrás négyes majort, 5+ másik majort jelent gémforsszal), bár arra most épp nem volt szükség.

Végül egy szép felvevőjáték (a másik asztalnál az ellenfél megállt 3 pikkben, de azt elbukta). Valószínűleg minden asztalon két treff magasfigurával kezdődne a játék, a felvevő lop.

Mivel három ász tuti kiadó, ezért a pikket el kell találja, ami az adott licitmenet után nem nagy kihívás. Először kőrrel kezdtünk a kirövidüléstől félve, az ellenfél ütött, és kárót hívott. Ezután a pikk királyt megütötte az ász, és ezen a ponton, ha treffet hívott volna az ellenfél, akkor csak úgy lehetett volna teljesíteni, ha ellopjuk, megadjuk a pikk impasszt, lehívunk három menet kárót, majd megadjuk a kőr impasszt.

4 lapos végállás ebben a helyzetben:

Ebből is láthatjuk, hogy Keleten kontrázni ezzel a lappal csapatversenyen soha nem jó. Passzos partnertől hány ütést remélünk? Kétszer gyakorlatilag sohasem fog bukni. Ami még fontosabb, eláruljuk azt az információt, amit egyelőre csak mi tudunk, hogy az adu nem oszlik jól, és nálunk van a hosszabb. Tegyük fel, hogy nem kontrázik Kelet. Akkor is kőrrel fogjuk kezdeni a játékot. Ha az ellenél pikket, kőrt vagy kárót hív, akkor az előbb leírtakkal teljesíthetünk. Azonban ha treffel jön, akkor már nem olyan könnyű a dolgunk, arra dobunk egy kis kárót, ellopjuk az asztalon, és elgondolkozunk. Ha négyes pikk van Keleten (a treff hívás miatt ez elég valószínű), akkor nem szabad a pikk királyt hívni, mert az ellenfél ezután már mindig tud két pikket ütni, ráadásul nagyon könnyen kirövidülhetünk. Ehelyett eliminálnunk kell Kelet külső piros színeit (esetleg az ellenfél lapszámjelzése segíthet kitalálni, hogy melyik piros színből van nála), és egyszer meg kell adnunk a pikk bubi ellen az impasszt, de eközben figyelnünk kell, hogy mindezek végén az asztalon legyünk. Ha mindezt megcsináltuk, akkor szép végállást kapunk:

Ezen a ponton ha a felvevő az asztalról kőrt hív (Kelet treffet dob) és ellopja, majd a magas káróját ellopja a pikk királlyal, Kelet hiába lopja felül, hiszen már a pikk villába hív bele.