Barion Pixel
HUEN

Kezdőoldal

Nagyiván Gábor - 2019. szeptember 24.

A norvégok verik az olaszokat – bridzsvilágbajnokság, Vuhan, 9. nap

A negyeddöntőkkel folytatódott a világbajnokág, azaz mind a négy kupában 8 csapat maradt állva. Innentől már egyenes kieséses a rendszer, a csapatok 6x16 leosztást játszanak, három szettet hétfőn és hármat kedden, a győztesek játsszák majd az elődöntőket. (Az eredményeket ezen az oldalon lehet nyomon követni.)

Az ágak (kép: wbf.org):

Nehéz volt a választás, hogy melyik mérkőzést érdemes követni, melyik lesz a legizgalmasabb, mert ebben a szakaszban már minden meccs az. A Kína–Lengyelország találkozó mellett tettem le a voksot, főleg azért, mert eddig a lengyel csapat mérkőzéseiről nem adtunk túl sok tudósítást, de egyébként is jól ismerjük őket, na meg „Polák-venger dvá brátánki...”, hogy fonetikusan fejezzem ki a jól ismert alapmondást, mivel a bridzs kifejezéseken kívül a lengyel nyelvből már csak a kohám cse* szóösszetételre emlékszem. De azt mégsem írhatom ide, mert itt nem hölgyekről lesz szó.

1. leosztás

A mérkőzés 8 pontos lengyel írással kezdődött, mert Észak 3 káró indulása után Nyugat újranyitó információs kontráját a lengyel Kelet, Grzegorz Narkiewicz büntetővé alakította, és jó ellenjáték után Csuancseng Ju kettőt bukott –300-ért. A másik asztalon a kínai Kelet nem passzolt, hanem 3 szant mondott az információs kontrára, 1 bukás és 8 IMP a lengyeleknek. A 3. leosztásban a kínaiak lementettek mansban bell ellen egy 4 kőrt és visszaszerezték az elvesztett 8 pontot.

4. leosztás

Lengyel vér folyt a Nyugatok által felvett leosztásban. Kőr indulás után 8 ütése volt a felvevőnek, Buras lehívta pikkjeit majd nem találta el a treffet, mert körbeengedte a bubit. A kínai Chen is kőr indulást kapott és nem pikkel, hanem a treff királlyal folytatta. Jacek Kalita nem ütött az ásszal, hanem kivárt, talán azt gondolta, hogy a treff dáma is Nyugatnál van, így 9 ütése lett a felvevőnek, 12 IMP Kínának. Ha Dél megüti a treffet, akkor kettőt buktathatott volna, mert kárót hív és ütnek még 4 kárót és 1 treffet...

5. leosztás

A kínai Kelet 3 szan felvétel teljesítése helyett 1 treffet bukott kontrázva, de úgy, hogy a Dél helyén ülő Kalita az egyetlen buktató káró ász, káró lopatással kezdett, mely után keresztbe lopták a felvevőt, és az összeíráson a lengyelek 11 IMP-t nyertek.

6. leosztás

4 kőrt játszott mindkét Kelet, és a Délen ülő játékosok treffel indultak. A felvevők ütöttek az ásszal, aduztak, és pikket hívtak. A partiban Kínának állt a zászló, mert Kalita hibázott, amikor a pikk királlyal ütött és a káró nagy gábliból kihívta a dámát, 620 Kínának. Kínai ellenfele, Zhen Jun Shi jobban játszott, mert ugyanebben a helyzetben treffel átadta az ütést Északnak, aki káróra fordult, 2 bukás és –200, 13 IMP Kínának.

A játék e korai szakaszában 35–19 volt az állás a kínaiak javára, ami nem számít alacsony pontforgalomnak, ha bridzsről és nem kosárlabdáról van szó. Az első 6 leosztásban azonban nem csak a lengyelek adtak le sok IMP-t. Bekukkantva a másik három mérkőzésre, ezek a partik kifogtak az olasz és a holland csapaton is, mert az előbbiek ellen a norvégok 28–3-ra, az utóbbiak ellen a svédek 33–6-ra vezettek. De a japán nőknek sem termett sok babér, ők Kína ellen 38–0-ra égtek.

Ezután szusszanhattunk egy kicsit, mert húzó és jelentéktelen partik jöttek egymás után, amíg elérkeztünk az alábbihoz.

13. leosztás

A nyílt teremben a lengyelek hagyták a kínaiakat 4 kárót játszani. Észak–Délen az ázsiaiak rámenősebbek voltak a zárt teremben, mert 4 kőrig tolták a licitet. A felvételt teljesíteni lehet, és Michal Nowosadzki megmentett néhány pontot, amikor rámondta az 5 kárót, melyet kontrázva egyszer elbukott, –200 és –130 a lengyeleknek, +8 IMP Kínának. Hasonló összecsapást hozott a következő leosztás is, de ott fordított előjellel, így 5 pontot a lengyel csapat le tudott faragni.

16. leosztás

A szett utolsó partijából +10 IMP-vel ismét a lengyelek jöttek ki jól, mert Észak–Délen a jó 4 pikket játszották az odaát bukós 3 szan helyett. A parti érdekessége, hogy a négy versenyen nem sok asztalnál mondtak gémet, főleg pikk töredéket játszottak a párok.

Az első hatod 51–35 arányú kínai vezetéssel ért véget, az Egyesült Államok–Anglia mérkőzés 16–26-ra állt, Norvégia 72–32-re vezetett Olaszország, Svédország 48–34-re Hollandia ellen.

* kocham cię = szeretlek

Miközben ittam egy kávét, azon tűnődtem, hogy melyik mérkőzéssel folytassam. A kínaiak nagyon jól játszottak eddig, ezért hogy forduljon a lengyelek szerencséje és szoros legyen a meccs, a második szettre átültem a norvég–olaszra, mert ott fordulatot, azaz erős olasz felzárkózást, vagy nagy adok-kapokat, esetleg vendettát vártam. Persze a döntésben az is közrejátszott, hogy olasz volt a feketekávé.

19. leosztás

Sementa–Bocchi révén már a 3. partiban nagyon jó felvételre, azaz 5 treffre vállalkoztak az olaszok, a lejátszásban nem volt kunszt, +12 IMP a taljánoknak, mert a másik asztalon Giorgio Duboin 3 pikkel indult és körbeért, így a nyílt termi 600-hoz hozzájött még 140.

20. leosztás

Az olaszok nem voltak úttörők és nem is ismerték a 12 pontot (nekem az utolsó, 12. pontról egy fricska jutott az eszembe*), ezért hamar vissza is adták, mert a Bermuda-kupa mezőnyében egyedül Madala mondta rá a bukós 4 pikket a kétszer bukós 4 kőrre, így most a norvégok írtak mindkét asztalon.

23. leosztás

Madala–Duboin hamar visszavágott, mert Duboin 1 kőr indulása után a norvég Nyugat, Ulf Tundal információs kontrával avatkozott közbe, melyet az olaszok nem hagytak annyiban, rekontráztak, majd megkontrázták az 1 szanba menekülést is. Tundal négyet bukott bellben 1100-ért, de a másik asztal csak +630-at hozott, 10 IMP Olaszországnak. Ekkor még nem gondolták sokan, hogy az olaszok nem írnak többet. Pedig ez történt.

24. leosztás

Tundal első helyen 9 pontos kézzel 1 pikkel indult, és annyira megtetszett neki a saját lapja, hogy újranyitóként még 2 pikket is mondott, mellyel partnerét, Nils Kvangravent 4 pikk bemondásra sarkallta. A parti alapból kétszer bukós, de Madaláék ellenjátéka megbillent. Észak a treff dámával indult, Dél lopott és kis káróval jött vissza. A felvevő adut hívott, a dámát ütötte az ász. Ekkor Madala végzetes hibát ejtett, mert kis treffel folytatta, Duboin lopott a pikk királlyal és a felvevő megszabadult egy vesztő kőrtől, 4 pikk egyenlő, és 11 IMP a norvégoknak, mert odaát Sementa hármat bukott 3 káróban Nyugaton.

A 26. leosztás megihlette Kelen Károlyt és egy külön cikkben elemezte a partit. (A cikket itt lehet elolvasni.)

A záró szakaszban Madaláék kihagytak egy gémet, melyet odaát Lindqvist–Brogeland jó lapértékeléssel bemondott, így Norvégia a második szettet az indiszponált olaszok ellen 128–58 aranyú vezetéssel zárta. A Kína–Lengyelország mérkőzés 76–70-re, az USA–Anglia 48–65-re, a Svédország–Hollandia találkozó pedig 53–79-re állt.

* Az 1960-as évek végén az óbudai Zichy-kastély fehérre meszelt külső falára valaki felírta, hogy „Éljen a KISZ”. Pechjére később egy leleményes ellenálló utána írta, hogy „Jézusz”.

A nap harmadik szettjében annyi meglepetést biztosan történt, hogy a norvég–olasz meccs eredményét látva gyerekkorom foci szlengje jutott eszembe, mégpedig a „közte mócsing”. A norvégok ugyanis 100(!) pont előnnyel ülhetnek kedden asztalhoz, mert 171–71 arányban vezetnek (nem lennénk meglepve, ha ez a mérkőzés nem tartana 6 szettig). A svéd–holland találkozó félidei eredménye viszonylag szoros, a narancssárgák vezetnek 98–78-ra, míg a lengyelek fordítottak a kínaiak ellen, ők 10 pontos előnnyel fordulhatnak a célegyenesbe.

De nézzük, mi történt a harmadik szettet legerősebb összeállításában játszó amerikai csapattal a kissé alábecsült angolokkal szemben.

1. leosztás

A régi motoros angol Andrew Robson–Tony Forrester páros (talán Levin túlzott agresszivitása miatt) megtalálta az esélyes 5 treff felvételt. Odaát Bakshi csak 3 kőrre emelt, így Mekwelléknek volt még helyük 3 szant mondani, amely kettőt bukott. Az 5 treff sokkal jobb felvétel volt, de még le is kellett játszani a partit. Steve Weinstein a kőr ásszal kezdett, melyet Robson ellopott, és azonnal pikk impasszt adott a bubival. A felvevő úgy játszott, mintha látná az összes lapot. Kőr lopással asztalra ment és körbeengedte a pikk dámát, Északról esett a tízes. Robson ezután lehívta az összes adut, majd a káró hetessel üttette Délt. Levin pikkel szállt ki, de a felvevő jól látott a pályán, és hátulról beejtette a káró királyt, 11 ütés és 11 megérdemelt IMP az angoloknak.

Versace is 5 treffet játszott Nyugaton, őt meg is kontrázták. A pikk tízes indulást kapta, ütött a bubi. Az olasz mester lopott egy kőrt, majd lehívott három magas adut, az utolsóra Brogeland eldobta a kőr királyt, nehogy blokkoljon a szín. Erre az ellenjátékra Versace teljesíthetett volna, de bukott, nem tudjuk, hogy hogyan, mert az operátor 1 bukást terített (LoveBridge, segíts!).

7. leosztás

Ez a játszma is nagy szvinget hozott az angolok számára, mert mindkét asztalon az amerikaiak játszottak és buktak. Levin 4 treffet, Meckstroth 4 pikket, mindketten kettőt-kettőt, ráadásul Levint még meg is kontrázták, 12 pont az angoloknak.

14. leosztás

Az amerikaiaknak semmi nem jött össze. Robsonék 5–2-ben játszottak 4 pikket és segítséggel ugyan, de teljesítették a felvételt. Meckwellék 3 szant vettek fel, ami esélytelen volt, 3 bukás és 11 IMP Angliának.

15. leosztás

Az angolok az Artur Malinowski–David Bakshi páros szép licitjével 6 treffet vettek fel, melyet nem volt nehéz teljesíteni (de azért lépegessük végig a Next gombbal a lejátszást). Weinstein–Levin Flannery 2 káró indulás után 4 kőrt játszott 5–2-ben a másik teremben és tízet ütöttek. Nagyon megérdemelt 13 IMP a királynő csapatának. A szettet az angolok 53–7 arányban nyerték és 118–55-re vezetnek. Meckwelléknek tehát erősen fel kell kötni azt a bizonyos gatyát, ha a második félidőben még labdába akarnak rúgni.

Elkezdődött a nemzetektől független nyílt világbajnokság is. Ez egyrészt amolyan vigaszverseny a selejtezőkből kiesett csapatok részére, másrészt ide már új csapatok is csatlakozhattak szabadon, ha kifizették a nevezési díjat. Ezen a versenyen is teljes értékű világbajnoki érmeket osztanak. 110 csapat nevezett, a mezőny nagy része természetesen kínai. A 15 fordulós selejtező szerdáig tart, a legjobb 32 jut tovább a csütörtökön kezdődő kieséses szakaszba, a döntőt az utolsó napon, szombaton játsszák. A versenyen olyan világsztárok is játszanak, akik nem vettek részt az eddigi küzdelmekben, így jelen van Auken–Welland, Swiss néven Zimmermann csapata (Gawrys–Klukowski, Martens, Brink–Drijver), amely a végső győzelemre is esélyes.