Barion Pixel
HUEN

Kezdőoldal

Egy parti, nyolc asztal

A Bermuda-kupa negyeddöntőjében egy első látásra nem különösebben izgalmas leosztás megmutatja, hogy a nyolc asztalon a licitben hozott döntések milyen elágazásokat tudnak eredményezni. Meg persze súlyos IMP-ket erre vagy arra.

Általános bellben első helyen 1 pikkel indulsz, a partner 1 szant mond, az ellenfelek passzolnak. Mit licitálsz?

Mit licitálsz, ha az 1 szant megkontrázza az ellenfél?

Még volna egy csomó más kérdés is, de most már inkább lássuk a teljes kiosztást, meg a Bermuda-kupa nyolc asztalát: hogyan őrjíti meg a világ legjobb játékosait is egy mindennapos eset!

Na azér’ még válaszoljunk a fenti kérdésekre. Keletnek van a jó kis pikkje mellett két ásza, a partner két kis pikkje/pikk bubija meg káró ásza/ treff királya/kőr dámája elég lehet a gémhez. Szerintem nincs mire várni: a gémre ugrás a menő, nem? Ha Észak kontrázott, pláne, nehogy megtalálják a színüket…

Norvégia–Olaszország
Nyílt terem

Zárt terem

Na tessék! A világ- és olimpiai bajnok Bocchi csak 3 pikkre tartotta jónak a lapját. Ami még nem lett volna baj, de Sementa szerintem érthetetlen módon nem emelte gémre. Pedig egy ász mellett lopási értéket is hozott.

Nils Kvangraven a kontra után is azonnal gémre ugrott.

A gyenge indítások világában érdekes megfigyelni, hogy a közbeszólásokat másként kezelik a mesterjátékosok: egyik Dél sem tartotta hatos treffjét és 11 pontját közbeszóló erősnek bellben. (Pedig a pikk ász-bubi-kilences nagyon jónak tűnik az 1 pikkes mögött.) Éppen ezért Észak szingli pikkjével és ötös kőrjével nem mert kimaradni a licitből (gyenge színével a kontrát gondolta biztonságosabbnak).
Duboin is passzolt Délen, de partnere kontrája után úgy érezte, hogy az ő vonala az erősebb (ebben igaza volt), adui is jól fekszenek (ezt is helyesen látta), így kontrázott: ez nem bizonyult jónak. Más kérdés, hogy csak 2 IMP-t vesztett vele.

A lejátszás nem nehéz. A felvevő a treff lopással és a káró ásszal kétszer asztalra jut, és kőrt hív. Ha nincs mindkét figura Délnél, a kettős impasszal teljesít (van öt adu ütése, egy lopása, aztán három ászt és még egy kőrt üt.)
Norvégia: +12 IMP.

Svédország–Hollandia
Nyílt terem

Zárt terem

Bob Drijver gémet mondott, Simon Hult viszont csak 3 pikket. Louk Verhees a pikk fogásaival és hatos színével, naná, hogy 3 szant licitált! A nem várt eredmény az volt, hogy ez elvette Simon Ekenberg kedvét a 4 pikk bemondásától.

A 3 szanban a felvevő két pikket és öt treffet tud hazavinni, két bukás. +620, –200, Hollandia: +9 IMP.

Egyesült Államok 1–Anglia
Nyílt terem

Zárt terem

Ugyanaz itt is. Jeffrey Allerton 4 pikkre emelte partnere színét, Tony Forrester és Andrew Robson pedig 3 szanig jutott. Anglia: +9 IMP.

Kína–Lengyelország
Nyílt terem

Zárt terem

A nyílt teremben a kínaiak csendben voltak, a lengyelek gyorsan bemondták a gémet. A másik asztalnál ült az egyetlen Dél, aki nem maradt csöndben az első körben: Jacek Kalita 2 treff közbeszólása nyomán Michal Nowosadzki azt gondolhatta, hogy az 5 treff meglesz. De a két bukás is jó volt egy kisebb győzelemre. Lengyelország: +4 IMP.

Hm, különös játszma. Mindkét vonalon azt gondolhatták a játékosok, hogy megcsinálják a gémet. Az összesen 19 pontosoknak igazuk is volt, a 21 pontosok buktak, de az is jó volt a pontszerzésre…

Érdemes jó alaposan végiggondolni, mi hogyan történt. Az ilyen leosztások mutatják meg a bridzs igazi természetét.