Barion Pixel
HUEN

Kezdőoldal

Gulyás Dániel - 2021. január 30.

World Bridge Tour, 1. állomás

Az online bridzs zajlik tovább, újabb és újabb versenyformák jönnek létre. A két legnagyobb szervező csapat, az OCBL és az ALT szeretett volna egy nagy, közös versenysorozatot, ez lett (volna) a WBT, azaz World Bridge Tour. A két szervező végül nem tudott megegyezni (az volt a vízválasztó, hogy kik, illetve kik ne indulhassanak a versenyeken – hiszen a szervezők közt van Boye Brogeland, azaz a csalók nagy vadásza, a CAT egyik vezető arca is), így végül januártól mind ALT, mind OCBL versenyeket rendeznek továbbra is. Hogy még cifrább legyen a történet, a lebonyolítási ötletet pedig egy harmadik csapattól, a Versace és Primavera nevével fémjelzett olasz szervezőktől nyúlták (akik némileg jogosan meg is orroltak emiatt), akik a számunkra kedves Első Online Világversenyt rendezték tavaly ősszel, a magyar-izraeli egység ezüstérmével. Az ötlet pedig sokak számára szimpatikus: nem kell egész héten, 3-4-5 napon át napi 40-50 leosztást játszani, hanem csak két naponta 20 partit, viszont hosszabb időn át.

Itt található a rendezők oldala, ahol látszik, hogy igazából többféle formátumot is szerveznek, egyhetes mellett ilyen maratonit is, bajnokoknak és kevésbé menőknek is van itt játéklehetőség, tessék választani.

Ezúttal a játéknapok kedd-csütörtök-szombat, az időpont viszont az amerikaiak kedvéért későbbi, magyar idő szerint este fél 10 a kezdési időpont. A meccseket sajnos ezúttal sem lehet nézni, kizárólag egy kiválasztott meccset ad a BBO, illetve a közvetítés kiegészül egy twitch oldalon látható-hallható kommentárral is, neves szakértőkkel. 3 csoportban, egyenként 12 csapattal zajlik a körmérkőzés, tehát 11 forduló után középszakasz következik 3x20 partis svájci rendszerben (a csoportok 4 legjobbja az A, a többiek a B csoportba kerülnek), majd a legjobbak rájátszással döntik el az érmek sorsát (az A-ból 7, a B-ből 1 csapat), míg a többiek ezalatt vigaszversenyen játszhatnak. Minden asztalon azonos partikat játszanak, ezért Butler-értékelés is van a pároknak, illetve a vu-graphban látottakhoz kapcsolódóan a nézők később megnézhetik, mi történt a többi meccsen, akár a licitet, akár a lejátszást végig lehet követni.

Ezúttal egyetlen magyar egység indult, Bridge42 néven négy párt neveztünk – egyszerűen kevesebb párral nehéz lett volna megoldani, hogy minden játéknapra legyen két párunk. A csapat: Kemény György–Trenka Péter, Czímer Csaba–Szalka Tamás, Macskásy Gábor–Talyigás Péter és Bárczy Péter partnere a szerző, Gulyás Dániel.

Sajnos, nehezen lendültünk bele, hibák és peches partik váltogatták egymást, az első hat fordulóban mindössze egy győzelmet szereztünk, a hetedik és nyolcadik meccsen azonban két nagyobb győzelemmel elindultunk felfelé a tabellán, és már 8.-ok vagyunk, igaz, a hátralevő 3 meccsből kettő is nehéznek ígérkezik.

Addig is pár parti a győztes meccseinkről (a vesztesekről elég, ha mi tudunk).

3. forduló, 7. leosztás

A harmadik fordulóban úgy tűnt, nagy győzelmet aratunk, ez a parti is 11 pontot hozott nekünk.

Szinte minden asztalon 2 kőr–passz–4 kőr volt a licit, Kelet került nehéz helyzetbe: bár 16 pontja van, ebből a kőr dáma-bubi nem tűnik erősnek, és egyenletes is, ezért sokan passzoltak, és 100 pontot kaptak az egy bukásért, így történt a nyílt teremben nálunk is. Talyigás Péter azonban szerencsére kontrázott, bízva partnere döntésében, ha kell, passzolni fog, most azonban Macskásy Gábornak könnyű 4 pikk licitje volt, amit teljesített is, 650 és 11 IMP.

A félidei 50–3 nem maradt meg a végére, két bukott szlemen az ellenfél írt nagyot, sőt, volt egy –670 is… A lényeg a győzelem volt, 71–47 – a legyőzött Mikadinho csapat amúgy jelenleg hatodik, bár voltak már harmadikok is.

A következő győzelemre tehát sokat kellett várnunk, a hetedik fordulóban a többek közt Kevin Dwyerrel felálló Goodman csapat volt az ellenfél, ők éppen mögöttünk tanyáznak a kilencedik helyen.

A szlempartikban mi voltunk jobbak (mi két jó kisszlemet mondtunk és teljesítettünk, míg ők egy nagyszlemet mondtak be a mi kicsinkkel szemben), azonban egy szép bell mentésről írok most.

7. forduló, 13. leosztás

Dél abszolút forsza után Czímer belépett erős lapjával, minorjaival, míg az ellenfél tempópasszt adott – a 4 pikkre így nem tudott licitálni (+650), míg Szalka mentett, az egy bukásért kapott 200 ponttal viszont az ellenfél nem volt boldog, 10 pontot kerestünk. Itt már jól is döntöttek, az 5 pikk, ahogy sok asztalon történt is, kőr lopáson bukik.

A nyolcadik fordulóban az English Juniors néven futó, angol és görög fiatalokból álló csapat ellen ültünk számítógéphez.

Az első félidőben mindkét asztalon jól oldottuk meg a dolgunkat ebben a 3 szanban.

8. forduló, 7. leosztás

Érdemes végig kattintgatni, hogyan is ment a játék. Eleinte egyik felvevő sem hitte el a pikk fekvését (nálunk pl. a pikk bubi indulás tagadta a magasabbat!), azonban később mégis ráhívtak a színre: Peti tisztázta a színt, a felvevő pedig szétesett, és végül négyet bukott 400-ért, míg jómagam a treff dámával kezdtem.

Miután ezt senki sem ütötte, ráhívtam a pikkre, és ellenfelem kilencesét hagytam (hiszen úgy tűnt, jobbra az ász). Ő azonban nem tisztázta a pikket, hanem kőrt hívott, így sejtettem, nem lesz treff ásza, és a káró impassz után később megszöktettem a treff királyt is, +600, és 14 fontos pont.

A második félidőben pedig (bát két partin nagyot írt az ellenfél) Bárczy Péter felvevőjátékát érdemes megemlíteni.

8. forduló, 16. leosztás

A két lapból a szlem elég esélytelen, sajnos nem dubló a treff a felvevőnél, illetve a major dublók duplikálódott értékek. Ez azonban a teljesítés kulcsa is: az ellenfél nem tudja, hogy elmehet a pikk ásszal, hiszen lehetne a felvevőnél Kxx akár, mely esetben ütést ad. Az aduzás és a kőr eltűntetése után pedig két játék ígérkezik: 1. egyenesen pikket hívunk, és reméljük, Keletnek nem 2 kis treffje van, hanem legalább egy figurája, és hármas treffje, és mivel ő bontja a színt, felszedhetjük, vagy 2. lehívunk két menet treffet, és utána adjuk ki neki pikkel az ütést, és a dob-lop hívásra eldobjuk vesztő treffünket. Mivel az ellenfelek nem licitáltak, ezért az tűnt esélyesebbnek, hogy nem lesz 4–4–2–3 elosztása (talán a másik játékos licitál 5–5 nemessel), hanem inkább (54)–2–2, ezért Benő ezt választotta, és teljesített is (bár jelen esetben a másik játékmód is sikerre vezetett volna). A partin 14 pontot kerestünk, mivel az ellenfél egy ponton a pikk dámát hívta, csak a treff barátságos fekvésében bízott (magányos dáma-bubi, vagy szingli figura valahol), egyszer nem.

Folytatás tehát még most szombaton, majd kedden és csütörtökön lemegy az utolsó két körmérkőzés és jön a svájci. Hajrá, bridge42!