Barion Pixel
HUEN

Kezdőoldal

Gulyás Dániel - 2024. október 23.

World Bridge Games, Buenos Aires – 1. rész

Kedden Argentínában megkezdődött a Bridzsvilágjátékok – régi nevén bridzsolimpia (jogi okokból már nem használhatja a világszövetség ezt az elnevezést). 1950 óta négyévente rendezik meg, 2020-ban a járvány miatt elmaradt, így ez a 16. A tornára ezúttal két magyar csapat utazott el – a magas költségek miatt még ez is nagy fegyvertény. A nyílt csapatban a legutóbbi válogatott fele szerepel, Winkler Gábor ezúttal Lakatos Péterrel játszik, míg Argay Zsolt partnere Kemény Márk, akik fiatal koruk ellenére stabil pontnak számítanak nem csak a magyar bajnokságokban, hanem a válogatottban is. A vegyes csapat az Eb-n sikerrel szereplő együttes: Lajos Hanka–Hodosi Péter, Fischer Brigitta–Szabó Csaba és Mezei Katalin–Honti László nyáron kivívta a világbajnoki részvételt is, így ide is elutaztak abban a reményben, hogy bekerülnek a rájátszásba (ami reális elvárás véleményünk szerint).

A szenior kategória mostanában nálunk kicsit mostoha, az olimpiai bajnokok kiöregedtek, vagy már sajnos nincsenek köztünk, a következő generáció viszont nem hozza azt a szintet, ami a sikeres szerepléshez elegendő lehet, így itt nem indult most sem magyar egység. A nők helyzete kicsit más: ott kialakulóban van egy erős mag, talán pár fiatal később, kellő tapasztalattal felvértezve erős válogatottat alkothat, de itt bizonyára az anyagi megfontolások voltak a fő akadályozó tényezők közt.

A verseny formátuma kissé változott a korábbiakhoz képest. A csapatok létszámától függően teljes vagy két csoportba osztott körmérkőzés dönt hat nap alatt a továbbjutókról. A nyílt csapatok nagyobb létszáma miatt (34) lett két csoport, itt 8-8 ország jut majd tovább, míg a szeniorok (24), nők (24) és a vegyescsapatok (29) esetén mindenki mindenkivel játszik a 16-os rájátszásba jutókról. A nyílt kategóriában ezért 16 leosztásos meccseket játszanak, napi hármat, a női és szenior formátumban 12 partis csaták vannak, napi négy mérkőzéssel, illetve a vegyeseknél 10 leosztásos, 5 fordulós napot tartanak.

Nézzük, hogyan alakultak a magyar eredmények a nyitó napon.

A nyílt csapat első napja nagy hullámvasút volt: előbb a mindig erős Ausztráliát verte a csapat 39 ponttal (17,97 VP), majd a legjobb európaiak közé semmiképp sem tartozó törököktől szenvedtek megsemmisítő vereséget, amiért nem járt pont. Szerencsére gyógyír volt az esti meccsen a harmatgyenge Kuvait, akik ellen fordított volt a végeredmény (+60, 20–0). Ezzel jelenleg ötödik a csapat a csoportban, Brazília vezet Franciország és Svájc előtt. A következő két nap kritikus lehet, hiszen két nagyágyú (Olaszország és Svájc) mellett két fontos középmezőny rivális, Kanada és Kína is vár a mieinkre. Maga a csoport elég erősnek tűnik, nagy lesz a csata a továbbjutó helyekért.

A párhuzamos csoportban az amerikai együttes az első, centikkel a két nagy rangadót (Anglia és Hollandia ellen) nyerő svédek előtt, itt némi meglepetésre Románia a harmadik.

A vegyescsapat is Ausztrália ellen kezdett, és színvonalas meccsen szép győzelmet aratott (14–5), a folytatás azonban nem sikerült. Előbb India mondott be és csinált meg minden szlemet ellenünk, így nem, hogy nem szereztünk pontot, de egy (feltehetőleg lassú játék miatti) büntetés miatt még kevesebb pontunk is lett, mint előtte volt… A norvégok elleni kisebb vereség az elfogadható kategóriába tartozott (5,46 VP), míg a pár ponttal kikapni Kolumbiától nem, Izraeltől viszont rendben volt, utóbbiak esélyesnek számítanak. Az első nap után 25. a csapat, a második nap pedig megint nehéz: az angol, francia, német hármas nagyon veszélyes, jó lenne a spanyolok és a hongkongiak ellen sok pontot gyűjteni, és megkezdeni a kapaszkodást.

Itt amúgy a németek vezetnek Norvégia és horvát barátaink előtt, de Izrael és India, két elsőnapos ellenfelünk is ott lohol közvetlenül mögöttük.

A női mezőnyt elképesztő, több mint 18 pontos átlaggal a több világbajnokkal felálló svédek vezetik, az olaszok és a lengyelek előtt.

A szenioroknál India, Németország, Brazília a sorrend, míg negyedik a Ziával, Rodwellel és Rosenberggel felálló amerikai csapat, rájuk nagy tétben érdemes fogadni, hogy messze fognak jutni.

Fordulónként négy meccset ad a BBO, bár nehéz követni, hogy mikor mit, hiszen átfedés van a meccsek közt a különböző formátumokban, de a fő fókuszban a nyílt csapatok állnak. Kezdési időpontok magyar idő szerint: 15:00, 18:15 és 21:00 a nyílt, 15:00, 16:55, 19:20, 21:15 és 23:10 a vegyes csapat számára.

Az eredmények itt találhatók. A fordulók feletti kis csíkban pedig az aktuális futó szkórt lehet figyelni (ezen belül az asztalszámra kattintva a teljes, szintén folyamatosan frissülő szkórlap látható).

Sajnos a körmérkőzéses szakaszban nincs egyáltalán LoveBridge (majd a KO-ban lesz legalább licit), így nem tudunk szép magyar megoldásokról egyelőre beszámolni.

Érdekes volt a holland–svéd mérkőzés, két nagy esélyes összecsapása nagy vendéggyőzelmet hozott a harmadik fordulóban. A Rimstedt fivérek két partiban is túllicitálták ellenfeleiket, a Van Lankveld–Van den Bos kettőst.

A 2 treff indulás holland kedvenc: vagy gyenge 2-es kárót, vagy valamely erős lapot jelent. Itt bizonyára a konvenció helytelen használatáról lehetett szó: a dáma vezetésű szín mellett kívül egy ász és egy király is található, ezzel nem számolhatott a partner, hiába emelte még meg a színét, +170.

Rimstedtéknél ez nem kizáró lap, az 1 kőrt pedig a kontra utáni 2 káró licittel, jó emeléssel támogatta Mikael, így Ola gyorsan gémet mondott, +620, 10 IMP.  Adu indulásra persze bukik a gém, de ember legyen a talpán, aki ebből a pikkből nem indul el.

Véleményem szerint ez is rendszerhasználati/lapértékelési hiba:

Dutch doubletonban 18 pont kell az 1 treff induláshoz, esetleg ilyen nagy játékerejű lapokkal lehet 1 treffel indulni, hiába várunk néha, hogy az ellenfél nyisson, és megmentsen minket az 1 pikk után. Ezzel a szinte értéktelen, egy hasznos kártyát hozó lappal is tízet lehetett ütni, +170.

Ola Rimstedt a másik asztalnál meg is mutatta, szerinte mennyire játékerős ez a lap: az ellenfél erős 1 szan közbeszólása és a partner passza dacára gémet mondott a második menetben (1 pikkel indult, majd 4 kőrre ugrott)! Nem volt nehéz dolga a lejátszásban most sem, 11-et ütött végül, és ezúttal is 10 IMP-t keresett csapatának.

A svédek 21 IMP-vel nyertek, nagyban köszönhetően nyilván e két partinak, és az első nap után jól álltak, az A csoport második helyén.

Pár nap múlva jelentkezünk a selejtező állásával, addig is javasoljuk az érdeklődőknek a fenti linkeken, illetve BBO-n a verseny követését.