Barion Pixel
HUEN

Kezdőoldal

Gulyás Dániel - 2019. szeptember 20.

Tisztul a kép – bridzsvilágbajnokság, Vuhan, 5. nap

A második félidejébe fordult a világbajnokság körmérkőzéses fázisa, és máris feltűntek az élmezőnyben, vagy annak közelében azok, akiket ugyan oda vártunk, de eddig még nem mutattak jó formát. Lengyelország a középmezőnyből nagy győzelmekkel már a nyolcban van, Új-Zéland is nyereget, már 11., az Egyesült Államok 2 is 12., igaz, elég jelentős még a hátrányuk a bejutó helyekhez képest, a nyolcadik olaszoktól mindketten 30 győzelmi pont körül maradnak el. (Az eredményeket ezen az oldalon lehet nyomon követni.)
Még három nap, 8 forduló van hátra, az izgalmak fokozódnak! Lássuk, hogyan zajlott a csütörtöki három menet.

A hajnali első, sorszáma szerint 13-dik forduló nem mindenkinek hozott szerencsét. A holland-svéd szuperrangadót néztük persze, második a harmadik ellen, nagy csatára számíthattunk.

A második partiban aztán váratlanul a pontos licitjeiről ismert Upmark-Nystrom belezavarodott egy hívásiránytó kontrába, legalábbis mással nehéz magyarázni, hogy miért mondtak 6 pikket két kiálló ásszal… A hollandok köszönték, és felírták a 13 pontot.

A továbbiakban is a narancsosok írták a pontokat, 5, 8, 6 sorrendben, extra kontrázott bukás, mindkét asztalon buktatott töredék, és bukott gém helyett töredék formájában. A svédek baja pedig szaporodott csak:

A legtöbb asztalon elbukott a 3szan akár Észak, akár Dél vette fel: vagy már eleve treffel indultak, vagy Nyugat az első adandó alkalommal, még az ütésadás dacára is meghívta a treffet, és még maradt beütése a buktatáshoz. Ekenberg azonban nem érezte a zárt kézben levő káró szín veszélyét, és nem fordult, így De Wijs teljesített, újabb 13 pontjukkal pedig már 45-5-re vezettek a hollandok!

A svédek rögtön visszavágtak:

A legtöbb asztalon Dél lett felvevő 4 (néha 3) pikkben, és teljesített, pár Kelet azonban megpróbálta a vicces 3szant, amit aztán 2-3-szor el is buktak, keresve 7 pont körül. Simon Hult is ezen licitőrök közé tartozott, azonban az ellenjáték váratlan fordulatot vett. A treff indulást De Wijs ütötte, lehívott egy magas kőrt, majd visszatért treffre, miután partnere nem kérte. Hult persze impasszt adott, hátha jól ül a bubi,  Muller pedig treff helyett kőrt hívott. De Wijs pedig visszaváltott treffre… 9 ütés, és 13 pont, miután a túloldalt is gémet mondott és teljesített Svédország! Ezzel a 13 ponttal zárkóztak és szorosabb meccsben reménykedtek. Azonban a kis partikon továbbra is a hollandok kerestek, kivéve egyet, ahol nagy esélyt szalasztottak el ellenfeleik:

A hollandok túlsrófolták, és 3 kőr kontrában buktak 500-at az egyik teremben, és amikor a biztos 3 szan helyett a bukós 5 kárót mondták a másikban, úgy tűnt, akár 11 pontot is kereshet a skandináv csapat. Ekenberg azonban a természetes kőr helyett a trükkös kis treff indulást választotta… Ezzel azt érte el, hogy a partner nem tudta visszahívni a színt, hogy lophasson, így az 5 káró teljesült és mindössze 3 pontot írt Svédország, akik így 64–21-re kaptak ki, alig másfél VP-t írva, a csapat pedig lejjebb csúszott a tabellán, egészen az ötödik helyig.

A 14. kanyarban (aminek szenzációja volt a hollandok egypontos veresége Szingapúrtól) a stabil „nyolcas” angolok az ugyanott sokat tanyázó, ekkor épp kilencedik ausztrálokkal küzdöttek, és játszottak pontgazdag mérkőzést.

Mindjárt az első partiban drága volt a töredékért való küzdelem:

Már David Bakhshi 2kárója is kérdéses, azonban Malinowskinak látnia kellett volna, hogy szinte biztosan a pluszból csinál mínuszt – az már kicsit peches volt, hogy Edgtton még büntetni is tudta, -500-nál állt meg a számláló, ami a túloldali kétszer bukott 2pikkel együtt 12 pontot jelentett Ausztráliának.

A következő partiban sok asztalon buktak szlemet. Ászkérdésre nem volt már lehetőség, de kiállt kettő, így buktak az auszik is, azonban ezúttal Anglia időben fékezett, 10 pontot visszaszerezve. Néhány csendesebb parti után mindkét csapat 3szanban találta magát, ahol egy dámát kellett megtalálni; Ausztrália megtalálta, mivel ezzel a színnel indultak, így újabb 12 ponttal lett gazdagabb, miután Allerton azt a hosszabb kézben kereste.

Egy fordítva sikeres 3szan után szoros maradt a meccs, aztán ez a vicces parti jött:

Az egyik asztalon Malinowski indult Északon 2pikkel (és bukott csendben négyet), a másikon csapattársa tudott egy pikkel indulni, és bukott a 4pikk kontrában egyet… 9 pont lett a büntetésük. A következő partiban az angolok kimaradtak egy 25 pontos bellgémből, ezúttal azonban benne volt, újabb 11 a „lentieknek”, akik ekkor 23 ponttal vezettek már.

Az angolok jobban (szerencsésebben?) kezelték ezt a színt 3szanban: Q95 – AJ7643, úgy, hogy 5 ütésre van szükség. Ha 2-2 vagy 3-1 a szín, mindegy, mit csinálunk, ha azonban 4-0, jobb a dámával kezdeni, egy ütésre redukálva az impasszban ülő KT82-t. Malinowski így kezelte, a bridzsíróként is ismert Sartaj Hans nem; Anglia 11 pontot szerzett ezen, így a meccs végére 9 pontra csökkentette hátrányát (50-41).

A nap harmadik, azaz utolsó fordulójában az angolok kikaptak a feltámadó Chile ellen, míg az imént győző ausztrálok simán veszítettek a magasan első Egyesült Államok 1 ellen, az oroszok pedig 37-tel (!) Szingapúrtól. Sok szoros meccs volt, ezek közé tartozott az Izrael-Hollandia rangadó is.

Csendes kezdés után Padon szerzett szép játékkal 10 pontot csapatának.

A káró indulás után látszott, égen-földön nincs kilencedik ütés, és a licitből kiderült, hogy a kőr dáma szökése sem esélyes, ezért megütötte a második kárót, majd az 5 menet treff hívása során Nabnak el kellett dobnia az egyik kis pikkjét, ami nem tűnik nagy drámának – azonban ezután a pikk ász, majd egy káró következett, és Nab már hívhatott is a kőr KJ-ból, az utolsó két kártyájából. Megérdemelt 10 IMP Izraelnek.

Ezután pechesen aduval indult egy kicsit erőltetett 4 kőr ellen Roll, elkapva a partner QJx-ét, ez 11 pontba került, miután a másik asztalon a 3kőr épp teljesült a természetesebb pikk indulásra (JTxx-ből).

Csendesen folydogált a meccs eddig a partiig:

Dél kétszínű majorokat jelzett, ezért mindkét csapat 5 minort mondott, ami bukós, Roll jól játszva egyet bukott. A másik asztalon azonban Padon be akart kerülni a bulletinba, ahogy ezt régen mondták – nos, sikerült neki, de nem úgy, ahogy szerette volna… Az 5 káró elleni kis kőr indulásra Drijver nem hibázott: betette a királyt, pikkre eldobta a másik kőrt, majd jól kezelte a treffet is, kicsi-bubi-király, majd kicsi az ász-nyolcas felé, Birmannak pedig elé kellett tennie a kilencest, így már csak egy treffet üthetett az aduja mellé. 5 káró egyenlő, 10 pont Hollandiának, akik így 30-28-ra nyertek.

A Bermuda-kupában az USA1 vezet egyre magabiztosabban, Hollandia, Svédország és Kína követi őket, majd a lengyel-izraeli-olasz hármassal teljes az aktuális nyolcas. Norvégia még simán lőtávolban, 5 pontra, utánuk azonban már meccsnyi hátrányban állnak csapatok, nem lesz könnyű dolguk.

A nőknél Kína vezet egy meccsel a lengyelek, japánok és norvégok előtt, a következő 8 csapat azonban 15 ponton belül van, tehát itt még tippelni sem lehet.

A szenioroknál India-Anglia-Dánia a sorrend, de legalább 14-15 csapat pályázik eséllyel a 8-ba jutásra még mindig.

A vegyeseknél Anglia vezet 24 ponttal a franciák, románok és az USA2 előtt, a következő 8 csapat itt épp 20 ponton belül, tehát szintén nyitott a verseny a legjobb nyolcért.

Minden formátumban bejutást ér a 12VP-s átlag, sőt, picivel ez alatt is már állnak csapatok a vonal felett, tehát a mezőnyök talán a vártnál is homogénebbek, szinte senki ellen sem lehet biztosra menni.