A 2021. évi Tavaszi Online Párosbajnokság zárónapján a bajnoki cím sorsa volt a tét, de az alsóbb csoportokban is fokozódott a helyzet és derekasan küzdöttek a játékosok. Azonos leosztásokat játszott az egész mezőny, így a 30 leosztást bárki össze tudta hasonlítani. Főleg az élen álló játékosokra koncentráltam, és nem is csalódtam, mert szép megoldásokat láttam.
Harmadik helyen, kedvező szkórhelyzetben, azaz mansban bell ellen jó néhány asztalon 2 pikkel indult Észak, elvégre „jó” volt a pikkje (bubi-nyolcas vezetésű), az elosztása (5–2–2–4) és a figurális ereje (4 pont). A Kelet–Nyugat vonalat ez persze nem rettentette el, és majdnem mindenütt 3 szant játszottak, melyben a 10 vagy a 11 ütés volt a tét. Ahol Észak licitálta a pikket, ott a pikk kilences kezdést a legtöbb felvevő kézben ütötte és a treff nyolcast hívta ki, melyre pár ravasz Dél berakta a dámát, talán azt imitálva, mintha nála lenne a bubi is. Ha Kelet bekapta a horgot és káróval kézbe ment (Dél kicsit tett), hogy megadja az „elárult” bubi ellen az impasszt, akkor pórul járt, mert Észak ütött és kárót hívott (a kőr is jó lett volna). Dél ütött az ásszal és… Az egyik felvevő 11 ütést terített. Pedig csak tízet ütött volna, ha most Dél kőrrel jön vissza, mellyel felrobbantotta volna a hidat az asztal és a kéz között. De mindkét ellenjátékos elfogadta a terítést, így a –660 jóval átlag alatt írt Észak–Délnek.
Talyigás Péter is a pikk kilencessel kezdett, de ellene az asztal a pikk dámával ment be, mert a felvevő a licit alapján kitalálta, hogy Északon fekszik a bubi. Nem volt nehéz. Kétszeri káró hívás következett, Dél mindkettőre kicsit tett. A két szürért most át kellett volna fordulni treffre, Kelet azonban folytatta a kárót. Dél ütött az ásszal és visszahívta a színt, hogy magasodjon a hatos, Észak erre hibásan kőrt dobott, így a 11 ütéses remény ismét Kelethez szállt. A treff hívásra Talyigás is berakta a dámát, melyet vitt az ász, majd Kelet impasszal elfogta a pikk bubit. Ha a két úr pikk lehívása után kitalálja, hogy le kell rántania a kőr ászt és azután jöhet a treff, hogy Észak legyen az ugródeszka az asztal magas treffjeihez, akkor tizenegyet üt és nem csalfa a remény, de nem ez történt. Treff király, kőr, és a –630 következett Észak–Dél bő 85 százalékos örömére. Ezzel a szkórral minden csoportban jóval átlag fölött írtak a játékosok, és ebből a partiból is látszik, hogy párosversenyen minden ütésért keményen meg kell dolgozni.
Kelet–Nyugat pikk felvétele nem volt kérdéses, többen még a gémet is bevállalták, talán elfelejtve, hogy párosversenyen nem kell ugyanúgy lökni a gémet, mint csapaton. Kőr kezdésre a káró királyt könnyebben meg lehet szöktetni, hátha meglóg az ász elől, különösen akkor, ha Észak ütésbe kerülve nem hívja ki a dámát. Ha a felvevő nem találja el, hogy kétszer kis kárót kell tenni, akkor csak kilencet üt. De jó ellenjátékra káró dáma kezdésre is! A dámára kicsit tesz az asztal, a folytatásra szintén. Ha most Dél el mer hívni a treff ász alól, akkor a harmadik kárót el tudja lopni, miután Észak királya ütött. Minél lejjebb haladtunk a csoportokban, annál több volt a 10 ütés. Az A csoportban a 170 közel 80, a 620 100 százalékot ért Kelet–Nyugatnak, míg a 140-nel csak 36 százalékot lehetett írni.
Ahol 4 kőrt játszott Nyugat, ott sehol se buktatták el. Talán a Dombi Gergely–Gál Péter páros állt a legközelebb hozzá, ugyanis Dombi a káró ásszal indult és a káró négyessel meglopatta Délt. Ha Észak kis káró hívása antipikkes hívásirányítás volt, akkor érthető, hogy Gál Péter lehívta a pikk ászt és helyette nem kis pikkel folytatta az újabb káró lopás végett. Kár.
A kőr és a pikk harcolt a győzelemért, de az 5-ös magasságon mindkét szín vesztett. Az A csoportban a magas kőr felvételek ellen három Nyugat is megtalálta a káró lopást, így a felvevők a kontrázott két és három bukással nagyon rossz partit írtak. Honyek András eleve káróval indult, így a két bukást nem lehetett megúszni, de Hodosi Péter pikk ász kezdése is sokat segített Keletnek, hogy hívásirányítással kérje meg a kárót. A legjobban Martin Vodicka megoldása tetszett, aki a treff indulás után a pikk hatos hívásával jelezte, hogy ötös a pikkje, tehát a pikk folytatás nem nyerő. Talyigás Péter ki is találta, hogy káróval kell folytatni az ellenjátékot, így megérdemelten írták fel a 78 százalékot.
A B csoportos Fekete István szintén káróval indult a kontrázott 5 kőr ellen, de a két bukással is csak alig írt átlag felett, mert több asztalon a Kelet–Nyugat vonal 4 pikket teljesített. Az alsó régiókban is hasonlóan történtek a dolgok, ugyanezeket a fegyvereket dobták be a játékosok, mint fent.
A pályafutásom során 7–6 elosztásom még nem volt, de sose szedtem Cavintont. Ám azok, akik Kelet helyén ültek már nem mondhatják el ugyanezt magukról, bár az orvosságban nem vagyok biztos. Az ilyen lapoknál általában nem ér véget az 5-ös magasság alatt a licit, mégis, számos asztalon az Észak–Délek nem tolták fel a licitet és hagyták Keletet 4 pikket játszani. És igazuk volt, mert az 5 kőr már bukik, ahogyan a 4 pikk és az 5 treff is. Talán Martin Vodicka mutatta be a legjobban a lapját, mert a szélsőséges elosztást először a 3 kőr felüllicettel jelezte, és később mondott 4 pikket. A szellemes licitvezetésre Talyigás Péter 5 treffet tudott volna mondani, mely még jó írás lett volna, mivel többen teljesítették a 4 kőrt, sőt, voltak, akik kontrázva.
Érdekesség, hogy a C csoportban a GIB robot játszotta és teljesítette a 4 kőr felvételt, mellyel partnere, Papp Csaba 78 százalék feletti partit írt.
30. leosztás
Ha valaki hisz abban a forgatókönyvben, hogy az utolsó parti majdnem mindig szlemes, akkor ellicitál a terített 6 treffig. Ez az A csoportban a Bárczy Tamás–Bárczy Péter párnak sikerült. Hogy ezzel mégsem írtak topszkórt, arról a Friss Miklós–Kovács Gergely páros tehet, mert ők 6 szanra vállalkoztak, és Dél nem találta meg a kőr indulást. Persze ha Északnak eszébe jut a Lightner-kontra, és játssza is, azaz valamilyen szokatlan indulást kér, akkor szóba jöhetett volna a kőr kezdés. És nem is kicsit, hanem nagyon. Így viszont a kőr ász-királyt elásta a felvevő, mert káró indulásra azonnal négy ütése lett, összesen pedig 13. Bátraké a szerencse!
Azoknál az asztaloknál, melyeknél Észak indult 3 szan ellen, csak le kellett volna hívni a kőr ász-királyt a topszkórért, de ez csak Konkoly Csabának sikerült. Kár, hogy nem a nagymamám játszotta ezt a partit, mert ő mindig egyszerűsítette a bridzset: vagy lopott, vagy gyorsan lehívta fejütéseit, amint ütéshez jutott. És mivel szanzaduban az ő idejében se lehetett lopni, ebben a leosztásban nem bírt volna mellényúlni.
A B csoportban csak egy asztalon játszottak szlemet, de ott is 6 szan volt a felvétel és Kelet a felvevő. Észak ott sem kontrázott, Fekete István azonban eltalálta, hogy szingli kőrjével kell indulni. Talán azt hitte, hogy lopni fog, mint a nagymamám.
A C osztályban Észak indult 6 szan ellen úgy, hogy a kőr ász-király birtokában nem kontrázta meg a felvételt. Biztosan ismerte a mondást, hogy úriember biztosra nem fogad. Itt meg kell dicsérnem a Topolyi Magdolna–Welker Jácint párost, akik szintén megtalálták a 6 treffet, akárcsak a D csoportban Bednay Dezső–Juhász Kristóf, Ragályi Judit–Ragályi Balázs és Andrási Miklós–Kardos János.
Az E osztályban többen vetemedtek Keletről 6 szanra, de Homonnay Bálint és Kertész Zsófia, ha személyesen nem is, de látásból már ismerte a jó öreg Lightnert, mert mindketten kontráztak. Így Kerekes Tamás és Thorsten Kootz kőr kezdéssel buktatott.
A G csoportban a második helyen végző Hadnagy István–Oláh Levente páros is felvette a 6 treffet és a 100 százalékot.
A bajnokságot a Talyigás Péter–Martin Vodicka páros nyerte kiváló játékkal és 56,86 százalékos teljesítménnyel, a mindössze 4 tizeddel lemaradó Czímer Csaba–Szalka Tamás előtt. A dobogó harmadik fokára Fris Miklós és Kovács Gergely állhatott volna fel, ha lett volna dobogó és nem lett volna vírus. A többi csoport győztesei:
B csoport: Kovács András–Balásy István
C csoport: Kovács László–Tóth Zsuzsanna
D csoport: Liska Tibor–Kisgyörgy Lajos–Bodnár János
E csoport: Kertész Zsófia–Kootz Thorsten–Mátyus László
F csoport: Kálcsev András–Grieger Ádám
G csoport: Czímer József–Mátyási Csaba
A csoportok részletes eredményeit ezen a linken találjátok meg. Jó hír, hogy a jövő héten ismét csapatbajnokságot indít a Magyar Bridzs Szövetség. Nevezzetek és hajrá!