Rekord létszámú pár nevezett a Magyar Bridzs Szövetség TOP 2021 fedőnéven induló párosbajnokságára. A „cég” több sikeres csapatverseny után ismét párosra váltott, és a felhívásra 112 pár ült a BBO virtuális asztalaihoz. A bajnokság hat hétig zajlik majd, az első két verseny lesz a selejtező, innen az eredményektől függően több csoportra osztják a mezőnyt, ez lesz az alapszakasz, végül a szintén két játéknapos rájátszás dönti majd el a végső sorrendet. Minden játéknapon 15x2 leosztást játszanak, a csere 14 percenként történik.
Kezdjük mindjárt egy nagyszlemmel!
Az 56 asztal közül a vonalon 34 figuraponttal 3 Észak–Dél csak gémet játszott, 1 pár 3–3 aduval 6 treffet(!), 43 pár pikk vagy szan kisszlemig jutott, nagyszlemre pedig 9 pár vállalkozott. Nézzük először a 6 treffet, mert az volt a legérdekesebb!
Erről a felvételről az amerikai eredetű Rabbi-szabály jutott eszembe (Rabbi’s Rule, ahol a rabbi személye ismeretlen), melynek egyik tétele kimondja, hogy a felvevővonalon mindig legyen több adunk, mint az ellenfélnél (van egy olyan tétel is, hogy: Ha a treff király nem ül impasszban és szingli, akkor hívd le az ászt!). A 3–3 aduval történő játékot nevezhetjük szuper Moysian fitnek is, és a legtöbb esetben valamilyen fatális véletlen (nem pisziül baklövés, durvábban: marhaság) játssza benne főszerepet. Gyakori ilyenkor, hogy a felvevő az asztalt meglátva magába roskad, rosszabb esetekben üvöltve kifakad, jobb esetekben pikírt megjegyzések kíséretében játszik tovább. Ahelyett, hogy a teljesítés sanszait próbálná realizálni. Pedig erős lapokkal néha még az ellenfél 5–2 aduelosztása esetén is szlemet lehet teljesíteni! Lássuk, hogyan!
A 6 treff ellen Kelet kőrrel kezdett, a tízest fedte a király és az ász. A felvevő kétszer aduzott és megtorpant, amint meglátta, hogy esett a dubló bubi. Egy ideig jó úton járt, de elvétette a helyes sorrendet és a mezőnyben egyedüliként bukott a nullás szkórért. Azonban néhány százalékot megmenthetett volna, mert az 5–2 adu ellenére még mindig hazaér, ha lehív két magas kőrt és három nagy kárót, majd a második pikkel kézbe megy. Ekkor ellophatja a kőr négyest a treff tízessel és a treff ász viszi el a 12. ütést.
A brahista jó játékosok impasszos 7 szant, illetve 7 pikket vettek fel, és szerencséjükre a kőr királyt jó helyre ültette a BBO. De hogyan jutottak el idáig?
Csak semmi cicó! Nem baj, ha kiáll egy ász vagy egy király, hátha mégsem!
Galim szerint a 6 treff tagadta a kőr királyt, a 6 kőr pedig a káró királyt. Toki42 szerint valószínűleg nem.
De voltak olyan Jacobysták, akik cukrozták a mézet.
A bridzs – akár az élet – nem igazságos, gondolták a Kelet–Nyugatok, mert 1, illetve 9 százalékkal kellett abszolválniuk ezt partit, melyhez sok közük nem volt. De a 27 asztalon 6 pikket szürrel teljesítő pár sem járt túl jól, mivel csak 33 százalékos partit írtak, ellentétben a 6 szanosokkal, akik 71 százalékot szereztek.
Párosversenyen nagyon fontosak a szürök. A 6. partiban a licitben nem volt probléma, hiszen majdnem minden asztalon 1 szan–3 szan pároslicittel jutott el Észak–Dél a gémig.
A semleges káró kezdésre, majd passzív ellenjátékra csak tízet tud ütni a felvevő, de a legtöbb helyen kis pikkel indult Nyugat. A felvevők többsége később újabb ajándékot kapott Nyugattól, mert vagy egy újabb pikk, vagy treff hívással segítették Délt a két szürhöz és a közel 82 százalékos íráshoz. Artemix, Groschan, Taliga és Karcso ellen is kis pikkel indultak, ők azonban másodszor már nem kaptak ajándékot. Az első két játékos beszorítással szerezte meg a tizenegyedik ütést, mert kihagyták a kőr királyt, és káró folytatásra Nyugat a pikk-treff beszorítás áldozata lett. Talán Taligának volt a legnehezebb dolga, mert Nyugat másodszorra ütötte meg a treff figurát és a treff tízessel jött vissza (nála maradt a nyolcas). Taliga később lehívta káróit, lekapta a kőr ászt(!), majd treffel ütésbe hozta Nyugatot, aki csak pikket tudott hívni. Karcso is végállásra, régebbi nevén pivot-ra játszott. Elsőre a pikk kilencessel ütött, majd kikergette a treff ászt, a kőr király folytatást vitte, és kiszámolta, hogy Nyugat szingli kőrrel született (Kelet segített, mert eldobta maradék pikkjét).
A 4 lapos végállást a fönti ábrában a Next gomb nyomogatásával lehet elérni.
Amikor a pikk királyra Kelet kőrt dobott, akkor tiszta lett a kép, és a felvevő treffel kiadta az ütést Nyugatnak, aki belehívott a pikk villába. A beszorítás 4 lapos végállása így nézett ki (megint a Next gombbal lehet követni a lejátszást):
A felvevő kőrt hívott és Nyugatnak nem volt jó dobása. Ha treffet dob, magas lesz az ötös, ha pikket, akkor beesik a dáma. Utóbbi történt. Szép játék volt!
A partiban egy asztalon volt 6 pikk a felvétel, és ott a licitből az derült ki, hogy kb. 50 figurapont van egy francia kártyapakliban. A felvételben 11-et lehet ütni, ha a felvevő ellop két treffet, így összesen üt hat pikket és öt kárót. Dzsoni azonban a teljesítésre játszott, mert három treffet lopott, és haza is ér, ha esik a másodlagos pikk kilences. A kilences azonban magányos volt, a kontrázott három bukás viszont nem, mert osztott volt a nulla. De megmondom az őszintét, én is erre játszottam volna, mert párosversenyen nem az írások különbségének nagysága a döntő. És ha már bukunk, bukjunk vitézül!
Akik gémet játszottak és 11-et ütöttek, azok 94 százalékos partit írtak, de meglepően sokan nem ütöttek ennyit. És számos helyen hagyták Észak–Délt 4 treffet játszani és teljesíteni. Volt egy asztal, ahol elég érdekesen ment a licit:
Már a 3 kőr is necces egy kicsit a bellben, de talán meg lehet kockáztatni. Azonban Nyugat 4 pikkje zseniális! Tegye fel a kezét, aki ezt licitálta volna!
A versenyt 64,75 százalékkal a Lonelystar–11kosar páros vezeti kevéssel a megbízhatóan játszó Kudri1–Kuttner előtt. A 3. helyen álló Taliga–Vodka47 pár magyar tagját jól ismerjük, partnerét elsőre orosznak véltem, de nem orosz, hanem szlovák. A mezőny első 10 párosa 60 százalék felett áll és vannak köztük fiatalok és hölgyek is. Hajrá!