A TEVE 3. játéknapján az 5. és 6. fordulót módosított svájci rendszerben játszották le a csapatok úgy, hogy az ültetés mindkét fordulóban az előző játéknap végi állás szerint történt. Az volt a jó hír, hogy mindegyik csapat lejátszotta mérkőzéseit, azaz a halasztás nélküli versenynap végére tiszta lett a kép, így a szervezők a 7. és 8. fordulóra már korán elkészíthették az ültetést, mert a következő játéknapon a bajnokság hasonló rendszerben zajlik tovább.
Az 5. fordulóban az élmezőnyre koncentráltam, és az 1-es asztalon játszott Budaörs 17–Lowell mérkőzés eseményeire hegyeztem ki a klaviatúrát. Mindkét csapatot rutinos játékosok alkották, és örömmel láttam, hogy az „élő” bajnokságoktól régóta távolmaradt Welker házaspár újra feltűnt a színen.
3. leosztás
A zárt teremben Welkerék nem törtek szlemre, és sallangmentes licitmenet után 4 pikket teljesítettek egy szürrel. A másik asztalon a nem túl régen újra együtt játszó Harangozó László–Gulyás Dániel páros 6 pikket vállalt, melynek voltak ugyan esélyei, de a két lapot látva jobb lett volna kimaradni a szlemből. Különösen azután, hogy Kelet a mesterséges 2 treff gémforsz-relét megkontrázta, így borítékolható volt, hogy a treff király nem lesz ütés, mert a treffhadsereg mögötte ül. Welker Jácint a káró tízessel kezdett, ezért nyilvánvalóvá vált, hogy a felvevő a káró dáma-bubiból ki fog faragni egy ütést. Így is történt, mert kétszeri aduzás és a káró lop-impassz után a magas káróra egy vesztőtől megszabadulhatott a kéz. Többféle esély kínálkozott. Az egyik, hogy Észak a kőr király és kőr ász után kézből kőrt dob az úr káróra, kőr lop, és megvan a 12. ütés, ha esik a kőr dáma vagy 3–3 a kőrelosztás, mert a magasodó kőrhöz a lemenetet a pikk bubi biztosítja. Adott partiban ez a variáció nem nyert volna, kivéve azt az esetet, ha a felvevő kiszagolja, hogy miután Keletről esett a kőr nyolcas és a tízes, akkor az asztal bubi-kilencesével újabb sikeres lop-impassz adható. Harangozó László nem így játszott. Észak a magas káróért pikkel ment asztalra, a káró bubira treffet dobott, majd treffet hívott, a szingli királyt elvitte az ász. Kelet a treff dámát hívta vissza, lopott a kéz. A felvevő megadta a kőr impasszt, ami nem ült, egy bukás és +11 IMP a Lowellnek. Talán jobb játék, ha az úgynevezett Show up squeeze-re, azaz a „kimutatós” beszorításra játszik a felvevő, mivel az aduk lehívásakor a treffet Keletnek őriznie kell, így ha nála van a kőr dáma, akkor treff-kőrre beszorul, és a kőr dámát a végállásban kénytelen megmutatni. Ha pedig a dáma nem jön elő, akkor az impassz nem is ül. És ez a játék akkor is nyerhet, ha Nyugatnak eredetileg dubló kőr dámát osztottak.
4. leosztás
A nyílt teremben Gulyás Dániel tízet ütött 2 kőr felvételben, de neki könnyű dolga volt, mert káró indulást kapott, így a király már az első ütés után uralkodó lett. A zárt teremben Welker Ottó a kőremelést követően 2 pikk licittel kísérletet tett a gémre, és csodák csodájára Welker Katalin minimális erejével és rossz elosztásával elfogadta az invitet. Nyugat treffel kezdett, így rögtön rezgett a léc. Kelet nyolcasát ütötte az ász, és Dél a pikk bubival próbálta fedésre bírni Nyugatot. De emberére talált, mert Zöld Ferenc nem állt kötélnek és tempóban kicsit tett. A felvevő hitt neki és a királlyal ütött, majd impasszal elfogta az adukat úgy, hogy utoljára kézben ragadt, mivel Kuttner György a kőr királyához végig ragaszkodott. Sorsdöntő volt a helyzet. Az biztosnak látszott, hogy a káró király szökni fog, mert ha nem, akkor felesleges minden erőfeszítés. De hogyan lehet megszöktetni? Dél treffet hívott, Kelet olcsón ütött és egy magas treffel szállt ki. A felvevő lopott, lehívta a pikk ászt, majd kis pikkel ütésbe hozta Nyugatot. Zöld Ferenc továbbra is jól játszott, ütött a dámával és a pikk nyolcassal kézbe tette Délt, aki a végén kiadott két kárót. Egy bukás és +7 IMP a budaörsieknek.
De hogyan tudott volna Dél teljesíteni? Az ötödik ütés után jön el a kritikus helyzet (a fönti ábrában a Next gombbal lehet eljutni az állásig).
Nem a treff négyest, hanem a pikk tízest kell kihívni! Ha Kelet üt, akkor a pikk kilences lesz a híd az asztalra, hogy meglógjon a káró király. Ha Nyugat viszi el az ütést, akkor is ugyanez a helyzet. Adott partiban az a legerősebb ellenjáték, ha a pikk tízesre Nyugat kicsit tesz. Persze a felvevő ekkor látja, hogy Keletnél elfogyott a pikk. A helyzet reménytelennek látszik, de mégsem az, ugyanis nagyon szép játékra nyílt volna alkalom. Kelet körül ugyanis szorult volna a hurok! A felvevő a pikk tízes után a pikk ásszal is üt, majd lehív egy adut. Mindenkinél öt lap marad:
Dél az utolsó aduját hívja, és az asztalról kárót tesz. De mit dob Kelet? Ha a káró dámát, akkor a káró ásszal ütésbe kerül és a treff bubi lesz a tizedik ütés. Ha treffet, akkor a kézi káró király lesz magas, mert Dél treffet hív, és Kelet a végén a káró királyt teszi naggyá. De mindezt ki lehet-e találni az asztalnál? Talán. Ehhez olyan művészien kellene játszani a bridzset, mint Darvas Róbert anno, akiről elmondható, hogy ő volt a bridzs Mozartja.
8. leosztás
Mindkét asztalon 4 pikket játszott a Kelet–Nyugat vonal. A különbség az volt, hogy az egyik asztalnál Nyugat, a másiknál Kelet volt a felvevő. Észak persze nem tudott az ászos színei egyikével sem indulni (treff ász, treff, majd a kőr ász után treff lopás, vagy kőr ász és kis treff hívással lehet elbuktatni a felvételt, mert Dél mindkét esetben treffet tud lopni), így Zöld Ferenc teljesíteni tudott. Gulyás Dániel a nyílt teremben könnyebb helyzetben volt, és Dél helyén megtalálta a buktató treff kezdést. Ilyen a bridzsben a rendszerparti és a szelavi, +10 IMP a Budaörs 17-nek.
A mérkőzés második részében két nagy írás volt mindkét oldalon, és a meccs egy Lowell által bemondott és nem túl esélyes szlem bukásával dőlt el, a budaörsiek 45–34 arányban győztek.
A 6. fordulóban a 3-as asztalt vettem célba, melyen a jó erőkből álló vidéki DEAC-Siófok csapat a rangsorban ötödiknek kiemelt Koppenhága nevű együttest fogadta.
1. leosztás
A mérkőzés élesen kezdődött. A zárt teremben a régebben itthon is divatos Ekren-szerű 2 káró kizáró indulással próbálkozott Észak, mellyel a nemes színeket ígérte 4–9 pontos laperővel. Dél lapja azonnal csábító lett, annyira, hogy nekem az a mondás jutott eszembe, hogy „én mindennek ellent tudok állni, csak a kísértésnek nem”. Akárcsak gondolatban én, Dél azonnal 4 kőrre ugrott, és jobb napokon ez a vállalkozás még szürrel is teljesíthető lett volna, ha a lapok és a napok is úgy akarják. De ezek egyike sem volt jó, és Buglyó Sándor megkontrázta a felvételt, ami alapból hármat bukik. A lejátszás során volt egy olyan állás, amikor már a negyedik bukás is a pályára lépett, de az edzők hamar lecserélték, az ellenjáték megbicsaklott, és végül +500 lett a szkór a vidéki csapat javára. A másik asztalon Kelet 1 kőrrel indult, így Észak–Délen ez a szín nem jutott szerephez. Kelet–Nyugat azonban megtalálta a pikket és az 5–0 aduelosztást, ennek ellenére 2 pikk felvételüket nem lehetett elbuktatni, +9 IMP a DEAC-Siófoknak.
3. leosztás
Dubló dámával az ellenfél színében kockázatos szanzadut licitálni, mert az csak akkor lesz fogás, ha az ellenfél annak hiszi. Vagy ha a partner hoz némi segítséget a színben, mert akkor a dámás kézzel jobban lehet védekezni az ellenfél indító kijátszása ellen. Gellér János dubló pikk dámájával úgy tett, mintha magabiztosan fogná a pikket, 3 szanra ugrott, és neki lett igaza, mert végig úgy irányította a játékot, hogy csak Kelet kerüljön ütésbe. A bátor licit meghozta a kívánt eredményt, és Gellér kilenc ütéssel, +400-zal és +10 IMP-vel ért haza, mivel a másik asztalon 4 kőrt bukott Észak, mert hiába viselkedett jól az adu, a felvételt csak látnoki játékkal lehetett teljesíteni.
5. leosztás
A Marczona Mariann–Minarik Attila házaspár bátor licittel vette fel az 5 kárót, ami annak volt köszönhető, hogy Attila 4 kárót mert licitálni a 4 treffre. A két lap olyannyira passzolt, hogy csak a kőr ász állt ki, +10 IMP a DEAC-Siófoknak, mivel a másik asztalon a Buglyó Sándor–Mátyus László páros nem volt annyira agresszív, hogy a 4-es magasságra tolja fel Délt, így a Koppenhága csak 3 treffet játszott három szürrel.
10. leosztás
A zárt teremben Dél 1 káró indulására Észak a 4–9 pontos Reverse Flannery konvenciót alkalmazta, és 4 kőrben kötöttek ki. Kelet kis treffel indult, Nyugat ütött és pikkre fordult. Gellér nem gyanakodott, bár bizonyára hallott már a „szingli király mindig üt” mondásról, és kicsi tett. Buglyó Sándor ütött a királlyal és kárót hívott, mert ismerte a „balra az erőbe, jobbra a gyengébe” klasszikust, ráadásul ez most is bejött, mivel ez volt az egyetlen buktató hívás. Nem is sikerült tízet ütni, hiába ült a káró impassz, +100 Kelet–Nyugatnak.
A másik asztalon 18+ karikás volt a licit, és ha gyerekek ültek volna a képernyő előtt, kiküldtem volna őket a szobából. Nyugat ugyanis érthetetlen módon akcióba kezdett, és bellben(!), 4 ponttal, passzos partnerrel szemben 2 treffel közbeszólt. Emellett a licit mellett az szólt, hogy jó volt a licitált színe és a lapereje. Ja, nem. Persze az is lehet, hogy nem vette fel a szemüvegét, és vakon, azaz úgy licitált, mint annak idején Hirsch Pál a FÉSZEK-ben, aki néha meg se nézte a lapját, és úgy indította a licitet. Azért a 4 kőr kontrát talán már becsukott szemmel is hagyhatta volna Nyugat, de ő még ekkor is táltost játszott, és 4 pikkel rátett még egy lapáttal a tűzre. Bár az is lehet, hogy a mentőmellényre gondolt. Nem csoda, hogy ebből a felvételből Kelet 5 treffbe menekült, és a 3 kontrázott bukás egy „jól megérdemelt” –800-at és fájdalmas 14 IMP veszteséget jelentett a Koppenhágának.
15. leosztás
A zárt teremben a Koppenhága úgy licitált Észak–Délen, mintha náluk lett volna a Brazovics-ház. Szerencséjükre a végén Észak kimenekült 4 káróba, melyet a jó treff és káró viselkedés miatt Dél teljesíteni tudott.
A másik teremben Észak félthetett a kőr gémtől, ezért csendben maradt, így hagyták Keletet 2 kőrt játszani. Három ász eleve kiállt, de ha Dél pikket vagy treffet tud lopni, akkor (ha bemondják) a 4 kőrt el lehetett volna buktatni. Marczona Mariann a pikk bubival kezdett, így a felvevővonalon a négy pikk ütéssel elvileg nem volt gond, a lopásveszéllyel viszont igen. Az asztal a pikk ásszal ütött, a kőr tízest Dél vitte az ásszal. Most kellett résen lenni! Le kell hívni a káró ászt, majd káróval kell folytatni, hogy rövidüljön Kelet aduja. Kelet lop, de ha leaduzik, akkor sosem tud tízet ütni, mert az ellenfél kárózni kezd. Dél azonban pikket hívott, hiszen látszólag ingyenes a pikk folytatás. Nyugat ütött a pikk királlyal, de rossz sorrendben hívta az adukat, mert utoljára nem az asztalon végzett a kőr dámával. Ha úgy tesz, akkor kétszer tud treffet hívni a mariázs felé (a másik lemenet a pikk tízes lett volna), így a tizedik ütést is hazaviszi. Hogy 4 kőr ellen más lett volna-e az ellenjáték, az persze lehet, de ezt már sosem tudjuk meg. Ahogyan azt se, hogy akkor gondosabb lett volna a felvevőjáték, vagy nem.
A leosztáson a Koppenhága 7 IMP-t keresett és kicsit javított a bizonyítványon. A mérkőzést azonban a jól játszó DEAC-Siófok nyerte 45–31 arányban, és ezzel a győzelemmel a negyedik helyről várhatja a folytatást. A tabellát a Budaörs 17 vezeti 103,51 VP-vel, második a Lowell 97,43, harmadik a Galim 92,84 ponttal.
A verseny állását a részletes eredményekkel ezen a linken lehet megtalálni. A 4. játéknapon nagy lesz a tét, mert eldől, hogy újabb két svájci forduló után mely csapatok kerülnek a legjobb 32 közé. Ott majd egyenes kieséses rendszerben folytatódik a verseny.