Sokan nem szeretnek a színkezelésekkel bíbelődni, mert nagyon száraz anyag. De az a rossz hír, hogy muszáj foglalkozni velük, mert minden partiban meg kell hívni egy színt, és sokszor nem mindegy, hogy miként. Az alábbi színkombináció szinte mindegyik kezdőknek szóló bridzs tankönyvben benne van.
Hogyan kezeljük ezt a színt, ha van korlátlan közlekedésünk a két kézhez? Ha 2–2 vagy 3–1 a kint lévő lapok elosztása, akkor nincs gond, egyedül a 4–0 okozhat problémát. Ha Nyugatnál van a káró JT63, akkor egyet ki kell adnunk a színből. De ha Kelet tartja az összest, akkor el tudjuk fogni a bubi-tízest, ha az ász lehívásával kezdjük a játékot, mert utána kétszer kicsit hívunk a király-dáma felé. Kelet az elsőbe befekszik ugyan a tízessel, de amikor Északra megyünk egy külső színben és újra hívjuk a színt, akkor már tehetetlen, mert impasszal elfogjuk a bubit. Tehát az a lényeg, hogy nem szabad a királlyal kezdeni.
A fenti színkombináció az IBBF csapatversenyének 37. leosztásában fordult elő:
A legtöbb asztalon Kelet játszott 4 pikket, de két Kelet–Nyugat pár a kiváló 6 pikk felvételben kötött ki. Néhány Észak bemutatta hosszú jó treffjét, de ettől függetlenül is majdnem mindegyik Dél treffel indult. A felvevők loptak, a pikk ásszal asztalra mentek, és amikor esett a dáma, akkor elvették a maradék adukat és kis kárót hívtak az ászhoz. Miután mindenki adott, terítettek, 13 ütés, nincs itt semmi látnivaló, haladjunk tovább.* Aki így játszotta a partit, az jól kezelte a kárót, úgy, ahogyan a nagykönyvben meg van írva. Sajnos akadtak a mezőnyben olyanok is, akik aduzás után a káró királyt hívták először. Volt köztük nem egy, nem kettő, hanem három válogatott játékos is. Ez majdnem szíven ütött, és képzeletben néhai Polgár Péterre gondoltam, akinek kedvenc poénja volt ilyen esetekben a hangos felkiáltás: ápolóóó! Miután fellocsoltam magam egy kávéval, tovább gondoltam a partit. Mi lenne, ha 4–0 a káróelosztás? Lehet-e teljesíteni akkor is a 6 pikket? És vajon a fenti játék a legerősebb? Nézzük sorjában. A licithez annyi megjegyzést fűznénk, hogy az 5 pikk jelentése: „Ha nincs két treff vesztőd, mondj 6 pikket!” (A jobb láthatóság érdekében 90 fokkal elfordítottuk a lapokat.)
Addig rendben van, hogy lopunk és lehívjuk a pikk ászt és a királyt, Keletről esik a dáma, másodszorra treffet dob. A jó felvevő azonban nem folytatja a pikket, hanem a káró ászt hívja. Ezzel nem veszít semmit, ha mindenki ad. Bár veszít egy plusz ütést akkor, ha Keletnél van mind a négy káró, mert nem csinál szürt. De nincs veszve semmi. Képzeljük el, hogy a káró ászt Nyugat ellopja és folytatja a treffet. Fontos, hogy ezt a bubival lopjuk! Ez most az állás:
Azért kellett a pikk bubival lopni, hogy asztalra tudjunk menni a pikk tízeshez, és ezzel egyben el is vesszük az utolsó adut. Kis kárót hívunk, Kelet tízesét ütjük a királlyal. Ezután a kőr király üt az asztalon, és az újabb káró hívás elfogja a bubit, 12 ütés.
De miért fontos, hogy a pikk király után ne aduzzunk tovább, hanem lehívjuk a káró ászt?
Erre azért van szükség, hogy a Nyugatnál lévő esetleges négyes káró ellen is védekezzünk. Ha ugyanis folytatnánk az aduzást, akkor ebben az esetben a 6 pikk elbukna, mert amikor kiadjuk a kárót, akkor Nyugat treff hívással buktat. Szóval ott tartunk, hogy a káró ászra Kelet treffet dob. Nincs pánik! Erre a verzióra is van megoldás. Lehívunk még két magas kárót, majd a negyedikkel kiadjuk az ütést Nyugatnak. Ez lesz az állás:
Nyugat nyilván treffet hív, lopunk, és ütünk a kőr királlyal és az ásszal. A káró kilencest hívjuk. Ha Nyugat belop, akkor vége, mert az asztal felüllopja, a kőr dáma üt kézben, a pikk bubi elveszi az utolsó adut, egyenlő. De tételezzük fel, hogy a káró kilencesre Nyugat kőrt dob. Ekkor az asztalról kőrt dobunk, és a keresztlopás teszi fel az i-re a pontot.
Most térjünk vissza ahhoz a változathoz, amikor a felvevő rosszul játssza a partit. Azaz leaduzik, és helytelenül a káró királyt hívja. Ha Kelet nem ad, akkor bukik a 6 pikk felvétel. Ha viszont Keletnél van mind a négy káró, még helyrehozható a hiba. Lehívjuk a kőr ászt és a dámát, a kőr királyt lemenetnek kell megőrizni. Az alábbi lapok maradnak.
A kőr hívásra Kelet kárót nem dobhat, ezért leszinglizi a treff ászt. Ekkor a treff tízessel kiadjuk neki az ütést, és elfogjuk a harmadlagos bubi-tízesét.
A partinak több tanulsága is van. Bár most mindenki megúszta, könnyűnek látszó felvételekben is lehetnek buktatók. És a válogatott játékosok is gyakran hibáznak. Ha pedig nagy ritkán mi hibázunk, van úgy, hogy korrigálni lehet. Mert vagy az ellenfél segít (az a gyakoribb), vagy mi magunkon. Ha mégsem, akkor mindig a másik a hibás. És végül, ha egyik se jön össze, segíthet az ápoló.
*A szocializmusban a rendőrök ismert mondása volt, amikor valamilyen "érdekes" esemény történt az utcán.