Visszavonok mindent! Ugyan nekem elsőre is tetszett az új győzelmipont-számítás, de voltak kétségeim, hogy a hírekben érteni fogják, mi történik egy bridzsmeccsen. Kétségeim most is vannak, de már nem érdekel: micsoda izgalmakat hoz egy bajnokság végén, hogy folyamatosan látszik, hogyan döntheti el a verseny sorsát egyetlen meccspontnyi különbség. A női Európa-bajnokság utolsó fordulója előtt öt csapat már biztos lehetett abban, hogy kijut a Velence-kupára _a női vébére_. Ez volt az állás: 1. Olaszország 284,63 pont, 2. Hollandia 282,89, 3. Anglia 280,65, 4. Franciaország 278,15, 5. Lengyelország, 265,72, 6. Törökország 254,73, 7. Dánia 252,66.
Kedvenceim, a lengyelek Dánia ellen játszottak az utolsó fordulóban. Olaszország Németországgal, Hollandia Észtországgal, Anglia Norvégiával, Franciaország Libanonnal, Törökország pedig Szerbiával ült asztalhoz. Először talán az tűnt föl, hogy ezen az utolsó mérkőzésen az esélytelenebb szerbek fognak nyerni, ami a lengyeleket jól tartó dánokat hozza be a hatba. Végül így is lett. Bár ha az Ewa Miszewskával játszó, fiatal lengyel játékos, Danuta Kazmucha a 6 pikk felvételében eltalálja a kárót... Ez volt a helyzet:
Észak
♦ 6
Dél
♦ AKB109
Négy káró ütésre volt szüksége. Megadhatta volna az impasszt a bubival, de sokkal nagyobb esélye volt a lopimpassznak: az ász-királyba eshet a dáma, és a balra lévő ötödik dáma sem okoz gondot. De Keletnél volt a negyedik dáma.
Nyolc leosztás után látszott, hogy az olaszok nem tudnak a németek fölé kerekedni, a bajnoki cím Anglia és Hollandia között fog eldőlni.
A kilencedik leosztás után 0,12 volt a győzelmipont-különbség az angolok javára. De ők már csak egy IMP-t szereztek, a norvégok meg kétszer egyet, úgyhogy minden azon múlt, hogy a a hozzájuk képest késésben lévő holland–észt meccsen mi történik.
A 11. játszmában Észtország nyert egy IMP-t, de mert Anglia leadott 1-et, a helyzet nem változott. A 12. parti egyenlő volt, a 13.-ban Hollandia 1 IMP-t nyerve kiegyenlített. A 14.: újabb 1 IMP, azaz most már 0,12 győzelmi pont volt Hollandia előnye. Két játszma volt hátra az Eb-ből.
Michielsen–Wortel már végzett. Az utolsó előtti leosztásban 3 treffben buktak kontrázva egyet bellben, de remélhették, hogy társaik mansbeli 4 pikket teljesítenek. Az utolsóban pedig ellenfelük kimaradt egy rendkívül szerencsés 5 treffből _3 szanból_, amihez kellett két impassz és 2–2 adu, mégis a mezőny nagy része fölírta a gémet. Arnolds–van Zwol sem jutott gémig, de az ellenfél 3 pikkjének kétszeri buktatása elég volt a bajnoki címhez.
A végeredmény: 1. Hollandia _Michielsen–Wortel, Arnolds–van Zwol, Pasmans–Simons_ 2. Anglia, 3. Olaszország, 4. Franciaország, 5. Lengyelország, 6. Dánia.
A nyílt versenyben már tudni lehetett, melyik hat válogatott lesz ott a Bermuda-kupán. A több mint 8 győzelmi ponttal vezető Monaco az utolsó előtti fordulóban kikapott Lengyelországtól, Izrael viszont elsöpörte Oroszországot. Ez volt az állás az utolsó forduló előtt: 1. Izrael 208,32 pont, 2. Monaco 207,89, 3. Anglia 195,05, 4. Németország 194,64, Lengyelország 194,38, 6. Bulgária 187,65. A párosítás: Izrael–Norvégia, Monaco–Anglia, Németország–Dánia, Lengyelország–Észtország, Bulgária–Oroszország.
Az első hely sorsáról döntő első két meccsen egy ideig döntetlen közeli eredményt volt várható. Nyolc játszma lejátszása után Izrael 1, Monaco 2 IMP-vel vezetett. A következő leosztásban azonban Monaco átvette a vezetést.
David Bakhshi ezzel a lappal megkontrázta az ellenfelét. Ugyanígy ment a licit 4 pikkig a másik teremben is, és Falvio Fantoni legalább egy percet gondolkozott, végül passzolt. Neki lett igaza: a három ászon kívül Észak–Dél nem tudott ütést szerezni. 5 IMP Monacónak.
Még négy parti volt hátra, amikor ezeket a lapokat kellett kézbe venni:
Összesen három Kelet–Nyugat játszott _és bukott_ 3 szant a mezőnyben, az egyik éppen izraeli volt, úgyhogy joggal gondolhatták, hogy ezen elment a meccs. Csakhogy a monacói norvégok, Hegelmo–Helness is ezt választották, és bár Forresterék sem mondták be a terített 5 treffet, a kontrázott két bukással is tartották a lelket az izraeliekben. _Ők már befejezték a játékot, nyilván a BBO-n lógtak!_
Következett a mindent eldöntő leosztás:
Az izraeliek meccsének mindkét termében és itt is a másik asztalon 6 kőr volt a felvétel, és mindenhol teljesült. Nem írom ide a monacói olaszok licitjét, mert megmondom őszintén, magam sem hiszem, hogy úgy ment, ahogy feljegyeztem. Észak egyáltalán nem licitált pikket, annál inkább kőrt, Dél mégis 6 pikkben kötött ki.
Érdemes a Next gomb nyomogatásával követni a fejleményeket. Robson szingli kőrjével kezdett, Nunes ezt megütötte az ásszal, treffel kézbe jött, és a kőr dámát hívta. Nyilván tesztelni akarta Nyugatot. Ha simán lop, valószínűleg, nincs adu dámája. Ha meg gondolkodik... Robson jó sokat gondolkodott, majd nem lopott. Kelet ütött a királlyal, és a káró bubit hívta. A dámára és az ászra elment két rossz treff, és az izraeliek látták a vesztüket. Mert a felvevőnek még el kell ugyan találnia az adu dámát, de nagyobb az esélye, ha Nyugathoz játssza. Hívja a királyt, majd a bubit, ami jó a 3–3 elosztás és Kelet dubló kilencese ellen is.
Nunes azonban kicsit hívott az ászhoz, és elvesztette az Európa-bajnokságot!
A végeredmény: 1. Izrael, 2. Monaco, 3. Anglia, 4. Lengyelország, 5. Bulgária, 6. Németország.