Lesz megint egyéni verseny! Egymásnak esnek a legjobb magyar bridzsezők! Lehet figyelni, hogyan teszik a lapokat, min gondolkoznak, mennyi idő kell nekik egy zseniális mozdulathoz! És Koltai Gabiról kapta a nevét az esemény!
Annyi mindenről kellene írni, kérek egy kis türelmet, és megpróbálom visszafogni a lelkesedésemet.
Kezdjük azzal, hogy a 2016-ban elhunyt Koltai Gábor a hazai bridzs egyik legszínesebb egyénisége volt, mégis mint szürke eminenciásról fogok megemlékezni róla majd a cikk végén. (Előzetesen csak annyit, hogy büszke vagyok a barátságára, meg arra, hogy első igazi nagy sikeremet, a budapesti csapatbajnokság második helyét vele egy csapatban – Koltai–Dienes, Knuth–Szalay, Szilágyi–Kelen – értem el.)
Szóval március 24-én reggel 10-től kb. délután 4-ig az örök ranglista legjobb 20 játékosa egyéni versenyen méri össze tudását a budapesti Benczúr Hotelben (VI. kerület, Benczúr utca 35.). Ez lesz a Koltai Gábor Emlékverseny.
Az egyéni egészen speciális verseny, az egész világon ritkán játszanak ilyet, bár pár éve volt egy rendszeres, lényegében Európa-bajnokságnak számító sorozat, de mostanában nem rendeznek hasonlót.
Amíg Homonnay Géza (a bridzsszövetség jelenlegi elnöke) Tordason lakott, néhány alkalommal a helyi művelődési házba szervezett egyéni tornát, akkor is a legjobb magyar játékosok részvételével.
Most Zoller Róbert kezdeményezésére jön a következő. Jelenleg az örök ranglistán elért helyezésük alapján az alábbi játékosok indulására lehet számítani: Szilágyi László, Gál Péter, Winkler Gábor, Kovács Mihály, Nikolits Tamás, Lakatos Péter, Homonnay Géza, Magyar Péter, Szappanos Géza, Macskásy Gábor, Dienes Ödön, Csepeli Miklós, Honti László, Szalay György, Vikor Dániel, Jakab Sándor, Szalka Tamás, Zöld Ferenc, Harangozó László, Szőts Gábor.
(Dumbovich Miklós és Linczmayer Lajos sajnos nem tud részt venni.) (A Bajnokcsapatok Európa-kupáján második helyen végző csapat: Koltai Gábor, Pelikán József, Kovács Zoltán, Dumbovich Miklós, Linczmayer Lajos, Kovács Mihály)
A kétszer 19 leosztáshoz (mindenki kétszer lesz partnere mindenkinek) egy szinte végletekig leegyszerűsített Standard alapú licitrendszert használhatnak a játékosok. A jelzésrendszer is kötelező, de itt a párok gyorsan megállapodhatnak abban, hogy kicsivel vagy naggyal kérnek, figurasorozatból a legnagyobbat vagy a másodikat hívják (ha nem szólnak egymáshoz, az elsőben állapodtak meg).
Ennek nincs nagy jelentősége, a lényeg, hogy egységes legyen, ne kelljen megbeszéléssel tölteni az időt. Ahogy Lakatos Péter írta az erről folytatott levelezésben: „Csupa nagymester és strandpapuccsal is tudnak pingpongozni!”
A versenyt magánszervezők finanszírozzák és rendezik, az MBSZ a felszerelést és a zsűrit biztosítja. A résztvevőknek ingyenes a játék és az ebéd is. Ami nagyon fontos: a helyszínen lehet kibicelni. (És ebédelni is: csak március 19-ig 2990 forintot kell utalni. A választható menüt és a számlaszámot lásd a cikk végén.)
Sajnos BBO-közvetítés nem lesz, az egyéni versenyen állandóan változtatják helyüket a játékosok, nagyon lelassítaná, ha laptopos ifjoncoknak kellene követniük őket.
De nagyon szeretném, ha sokan néznénk a menőket. Ritka alkalom, hogy közelről ki lehet fürkészni a jó bridzs titkait. Minden ifinek ajánlom, hogy figyelje meg, hogyan licitálnak, mikor milyen tempóban játsszák ki a lapokat, a viselkedésből is rengeteg következtetést lehet levonni.
Aztán meg válasszanak ki valakit, és kezdjék követni. Üljenek mögé, és döntsék el, mit licitálnának, hogyan játszanának a helyében, aztán próbálják végiggondolni, miért licitált és játszott másként. Örüljenek, ha nem a mesternek, hanem nekik volt igazuk, de ilyenkor pláne gondolják át, mi a különbség oka. Ebből lehet a legtöbbet tanulni, a játékot igazán megérteni!
Nagyon jó játszani, egy héten nyolcszor asztalhoz ülni, ahogy mi tettük, amikor még húszévesek sem voltunk, de rengeteget köszönhetek annak, hogy kibicelhettem Cohen Rafaelnek, Kovács Lászlónak, Kaufmann Istvánnak, Góth Gábornak, Ottlik Gézának (jé, róluk vannak elnevezve a kupacsoportok!). Legalább két nagy versenyt ültem végig a Dumbovich Miklós–Kovács Zoltán páros mögött. Köszönöm nekik, hogy beszéd nélkül megtanítottak bridzsezni!
Nagy örömömre szolgál, hogy a verseny Koltai Gáborról kapta a nevét. Sokan nem tartják számon őt a legnagyobb játékosok között, szerény volt, mindig a háttérben maradt, de már ifiként is az élvonalba tartozott, majd később is mindig jutott neki szerep bajnok- és kupagyőztes csapatokban és a magyar válogatottban is.
Neki is kibiceltem eleget, de leginkább beszélgetni volt jó vele a bridzsről. Hihetetlenül tanulságos volt, ahogy egy játszma elemzéséhez hozzálátott. Szerencsére a nyomtatott és az elektronikus Bridzséletben is megtette néhányszor. Lehet ellenőrizni, igazam van-e, amikor Szilágyi László cikkei mellett elsősorban az övéit emelem ki. Nagyon szeretem Gulyás Dániel, Fazakas Gergely, Szalay György, Varga István, Szetei Zsolt meglátásait is, de az ahogy Szilágyi és Koltai behatolnak egy játszmába, rámutatnak a mikrostrukturális felépítésre, ahogy a lényeget észreveszik egy-egy hívásban, az csakis a legnagyobb elődök, Darvas Róbert, Lukács Pál és Ottlik Géza remekeiben érhető még tetten.
És akkor búcsúzóul a kedvenc 4 kőröm, amit Gabi – hadd hívjam így, ahogy mindig is, amíg élt – játszott egy Magyarország–Ausztria-mérkőzésen. (És persze beillesztette egy sorozatba, amely a mindenki által vallott „szabályt” helyezte új megvilágításba: „Harmadiknak magasan!”)
Gabi kontrázott 4 kőrt játszott káró király indulásra. A Next gomb nyomogatásával is el lehet jutni a kulcshelyzethez, de le is írom: Nyugat a káró királlyal kezdett, majd kis treffet hívott, ütött az asztali ász. Káró lopás, adu ász, amibe balról a bubi, jobbról a dáma esett. A treff bubit Kelet ütötte a királlyal, és kárót hívott. A felvevő lopott, majd a kőr nyolcassal asztalra ment. És most?
Talán, ha Északnál volna a pikk kilences is, nehezebb volna a feladat, de így is kell hozzá meglátás. Átadom a szót a felvevőnek: „Mielőtt pikket hívnánk, gondoljuk végig a licitmenetet! Kelet kontrája arra utal, hogy a pikk ászt neki osztották. Nyugat induló ereje viszont csak a pikk dámával a kezében jön össze. Tehát kis pikket hívunk, ütünk a királlyal, visszahívjuk a pikket, és terítünk!
(Nem szerencsés rutinszerűen a pikk bubit hívni, mert akkor már hiába találjuk ki – mondjuk az ellenfél rezdüléséből! – a figurák helyzetét, a királyba Nyugat bedobhatja a dámát, és Kelet A9 villája két ütés lesz.) Ha Kelet nem kontrázza meg a 4 kőrt, el kell döntenünk, hogy Nyugat dubló dámája vagy A9-e ellen játsszunk-e. A másik asztalon ugyanilyen licit mellett az osztrák felvevő elbukta a kontrázott 4 kőrt.”
Ez volt a teljes kiosztás:
Menü:
A.
Édesburgonya krémleves sajtos masnival
Mozzarellás jércemell(paradicsom, mozzarella, pesto) serpenyős zöldségekkel, steak burgonyával
B.
Tárkonyos pulykaragu leves burgonya gombóccal
Parajjal, sonkával, sajttal töltött jércemell erdei gomba mártással, színes bulgurral
Mindkettőhöz egy üdítő jár.
A választást március 19-ig Zoller Róbert címére (zoller.robert@btarget.hu) kell elküldeni a
10700206–08495905–51100005 bankszámlára 2990 forint elutalásával.