A legfrissebb hír: habár az Eb elmarad, a vb-t jövőre meg tervezik rendezni, ezért az EBL online kvalifikáló versenyt rendez augusztusban. A RealBridge felületen játsszák a meccseket, azonban nem otthon, hanem minden ország egy-egy közös helyszínen kell felvonultassa játékosait/számítógépeit, ahova az európai szövetség független megfigyelőket küld majd – ők nem tornavezetőként, hanem csak megfigyelőként lesznek jelen. A verseny online követhető lesz némi késleltetéssel. A dátum augusztus 23–28. Részletesebben itt.
Az április a szokásos versenyekkel telt, hiszen az OCBL megrendezte havi versenyét (március 29. és április 25. között). Ezúttal nem indult magyar érdekeltségű csapat, a győztes az amerikai-holland-lengyel Moss (Moss–Lee, Klukowski–Kalita, DeWijs–Muller) lett.
Április elején elindult azonban a magyar csapat a szokásos egyhetes versenyen. Az összeállítás ezúttal Hegedüs Gál, Szegedi Balázs, Szabó Csaba, Winkler Gábor, Dumbovich Miklós, Lakatos Péter volt. A mieink a csoportmeccseken nem brillíroztak, hiszen 8 tagú csoportjuk ötödik helyén végeztek, azonban remekül hajráztak a középdöntőben, ahol a két svájci fordulóban az első helyet kellett volna megszerezni. Ez hajszálon múlt, a Harris és az Apple csapatok ellen is magabiztosan győztek, végül 0,18 VP-vel maradtak le a Gillis mögött, így kiestek.
15. leosztás
A Harris ellen Lakatos Péter jó hívásirányító kontrája hozott 17 pontot a magyar egységnek.
A 6 pikk treff indulásra bukik, erre sikerült is rávenni egy kulcslicit kontrájával Winkler Gábort, egyszer nem. A másik asztalon vakon indult az ellenfél, kőr indulásra teljesíteni lehetett.
7. leosztás
Ebben a partiban remekül működött Winkler Gábor elve: ha van legalább ötös nemesünk, nyissuk ki az 1 szant, akár 5332-es elosztással is. Dumbovichnak tetszett a licit, főleg, amikor Dél megkontrázta a 2 kárót, így már biztosabbnak tűnt, hogy partnerének nem nagyon lesz elvesző értéke ebben a színben. A szép licit 10 pontot hozott a konyhára.
Közben az ALT versenyrendezők sem tétlenkedtek, és kitaláltak egy új csapatverseny formátumot: a bajnokságot! A versenyek már januárban elkezdődtek, a formátum egyhetes verseny, ahol a felső csoportok kisebbek, 6 tagúak, akik két teljes körmérkőzést játszanak, míg a legalsó csoport nyílt, itt picit más a formátum, a jelentkezőktől függően.
A negyedik nap végén minden csoport sorrendje kialakul, kiesés és feljutás is van, így a következő versenyre változik a csoportok összetétele a következő versenyre. Az egészet nyakon öntötték egy létraversennyel, ahol a csapatok és az egyének is pontokat szerezhetnek. A 10 alkalommal megrendezett bajnokságot decemberben egy szuperdöntő zárja majd. A verseny neve NewAlt Competition, itt lehet az eredményekről olvasni.
Az áprilisi fordulóban egy magyar egység is indult, a Bridge42: Talyigás Péter, Macskásy Gábor, Kemény György, Kemény Márk, Trenka Péter, Czímer Csaba, Szalka Tamás remekül helyt állt, végül a nyílt végű, 16 tagú D csoportban ötödik helyen végzett.
3. leosztás
Az erős treff ellen belépni nem mindig öröm, főleg bell-mansban nem az:
A hetes színnel való közbeszólás nem tűnt nagy veszélynek… Végül „megúszta” 1100-ból a bátorságot a Quaranteam csapat – bár később sem voltak félősek, és még egy 1100-as aknára léptek, nem csoda, hogy végül a magyar egység 20–0-ra győzött.
Áprilisban tovább zajlott a challenge-bajnokságok sora is, azonban egy különleges mérkőzésre is sor került: a lassan hagyománnyá váló magyar–román challenge-válogatott összecsapásra! Általában a szuperdöntőt (a román és a magyar heti verseny győztesei játszanak 32 leosztást a kupáért) a román challengerek nyerik, így kicsit félve vágtunk bele a meccsbe, de szerencsére nem volt okunk félni.
A formátum szerint a 4 magyar és a 4 román játékos (akik az éves ranglistán a legjobban állnak) játszottak teljes körmérkőzést, tehát mindenki a másik nemzetbeliek ellen egy-egy meccset. Ahogy az eredményen is látszik, hárman (Tichler Krisztián, Kotányi Balázs és én) remekeltünk, és így végül simán nyertünk.
Az alaphangot Krisztián adta meg, aki az ellenfél legjobbját verte el alaposan.
Lucian ezután a másik 3 játékosunkat legyőzte ugyan, de ez a pofon bizonyára nagyon fájt. Szép, agresszív licittel bemondott gémeket és szlemeket teljesített, majdnem az összes VP-t megszerezve.
Érdemes a partikat nézegetni, több alkalommal is jobban használtuk ki a robotok gyengeségeit, ami azért is érdekes, mert a román bajnokságokon szabadabb a licit – igaz, ezúttal a magyar szabályok szerint zajlott a meccs.
Személyes kedvencem, amikor ellenfelem „nem merte” rátenni a pikk királyt:
Itt azért elég kicsi az esélye, hogy jó legyen másodszorra is kicsit tenni, hiszen az is kell, hogy blokkoljon a pikk, és még a kőr ász is a másiknál legyen, mint akinél a hosszú pikk.
A challenge-versenyek amúgy azóta bővültek is, hiszen Czímer Csaba internetes felületet készített, ami nem csak könnyebbé teszi az eredmények követését, de számos más formátumon is automatikusan indít hosszabb-rövidebb versenyeket, nagy népszerűséggel futnak a heti BAM-- illetve IMP-számítású svájci versenyek például.
Nagyiván Gábor Csabával karöltve nagyobb terveket is sző, ezek a fabatkákon látszanak: az ötlet szerint nevezési díjjal és nyereménnyel kecsegtető versenyek is indulnának, nemzetközi mezőnnyel. Ehhez természetesen a BBO engedélye is szükséges, erre egyelőre várni kell, de mi addig is kiélvezhetjük a különböző robotversenyeket.
Májusban is további versenyekkel várják az online felületek a játékosokat, igyekszünk ezekről is beszámolni – az OCBL nagy, egy hónapos májusi versenyén ismét van például magyar csapat, a Bridge42, nekik drukkolhatunk ezúttal is. Ezúttal heti 4x16 partit kell játszani, hétfő-szerda-csütörtök-vasárnap ritmusban, összesen 10 fordulóban, majd a legjobb 8 rájátszása következik.