Barion Pixel
HUEN

Kezdőoldal

Kelen Károly - 2014. június 21.

Olaszország ellen kezdünk – 52. Európa-bajnokság, Opatija

A megnyitóval szombat este veszi kezdetét az 52. bridzs Európa-bajnokság Opatijában. A játék vasárnap este kezdődik és július 2-án kedden fejeződik be. Megpróbáltam a lehető legtöbb információt összeszedni, de valamiért most nem a szokásos honlapot használják, ezért menet közben fog kiderülni néhány fontos dolog. Annyit mindenesetre tudni lehet, hogy a nyílt versenyre 36 ország küldte el a válogatottját, a nőknél 23, a szeniorversenyben 26 induló van.
 
A nyílt csapatok mezőnyét az előző Európa-bajnokságon elért eredmények figyelembe vételével két egyforma erős csoportra próbálták beosztani. Csoporton belül teljes körmérkőzést rendeznek 16 leosztásos meccsekkel _korábban hasonló volt a rendszer húsz leosztással_. Ennek végén a csapatok felének véget ér a küzdelem, az első kilenc-kilenc pedig még játszik egy-egy meccset a másik csoport továbbjutóival. Ha ez is véget ér, a továbbjutók elleni, csapatonként 17 mérkőzés figyelembe vételével kihirdetik a bajnokot. A nők teljes körmérkőzést játszanak, és abból következik majd a végeredmény.
 
A szeniorok versenyéről még nem tudok biztosat. A honlap szerint 23-nál kevesebb csapat esetén hétnapos körmérkőzésen döntik el az elsőséget, ha ennél több csapat indul, más rendszert találnak ki. De mindenképpen szombaton lesz vége. Egyelőre annyit látok, hogy kisorsolták az első svájci fordulót...
 
A nyílt versenyben Magyarországot a válogató versenyen győztes GAMAX-alapú csapat képviseli: Homonnay Géza–Winkler Gábor, Lakatos Péter–Szilágyi László, Hegedűs Gál–Szegedi Balázs.
 
Női csapatunk nincs, a szeniorversenyen ezúttal olimpiai bajnokaink, Dumbovich Miklós–Kovács Mihály, Magyar Péter–Szappanos Géza mellett Gál Péter és Ötvösi Ervin _az Ausztráliában élő – Lengyelországban és Magyarországon is versenyengedélyt szerző – Ötvösi már 2008-ban Pekingben is játszott Dumbovichcsékkal_. Gál a Jolly Joker: Dumbovichcsal és a másik páros játékosaival is tud játszani. Ötvösi valószínűleg Szappanossal szemben kaphat szerepet.
 
Különben mintha terjedne ez a módszer. Több csapat sem a szokásos hat játékos–három páros összeállítást adott meg. Itt van mindjárt a magyar csapat első ellenfele, az egyik esélyes, Olaszország. Emlékezetes, hogy a világbajnokság döntőjében egyetlen játszmára sem ült be Duboin–Sementa. Betegségre hivatkoztak, de mindenki tudta, hogy a Sementa játékával elégedetlen Duboin nem akar játszani. Rögtön utána keresett is magának másik partnert, és a Lavazza csapatban Madala után egy újabb argentint választottak Alejandro Bianchedi személyében. Ami érdekes, végül nem a Lavazza, hanem a konkurens Angelini csapat képviseli Olaszországot az Eb-n. Mégpedig úgy, hogy az alapcsapat Lauria–Versace, Cima–Giubilo összeállításban játszik majd. Angelini alkothat majd párt Sementával és Versacével, Sementa pedig játszhat Lauriával és Giubilóval vagy Cimával is.
 
Hasonlóan keverik a párokat az osztrákok. A következő variációk képzelhetők el: Babsch–Fucik, Babsch–Lindermann, Babsch–Purkarthofer, Fucik–Purkarthofer, Lindermann–Terraneo. A szintén nagyon erős angol csapat is készül a párosokon belüli változtatásokra: Forrester–Robson, Gold–Bakhshi, Hackett–Hackett az alalpfelállás, de Forrester biztosan fog Golddal is játszani.
 
A többi esélyesnél azért ragaszkodnak a három pároshoz. Monaco összeállítása a szokásos: Fantoni–Nunes, Helgemo–Helness, Multon–Zimmermann. A németek is nagyon jónak tűnnek: Auken–Welland, Fritsche–Rohowsky, Smirnov–Piekarek. Sabine Auken Amerikából honosított partnerével a páros Eb megnyerése után újra szeretné bizonyítani, hogy nőként is lehet nyerni! Az orosz csapatban is vannak ismerősök: Gromov–Dubinyin, Hohlov–Rudakov, Matusko–Orlov. A holland válogatottból viszont hiányzik a szerintem legerősebb páros, Brink–Drijver, a másik két világbajnok egység, Muller–De Wijs, Van Prooijen–Verhees mellett Ticha–Ritmeijer a harmadik. A lengyelek összeállítása: Balicki–Zmudzinski, Jassem–Mazurkiewicz, Kalita–Nowosadzki. A norvég csapatból járt nálunk a balatoni meghívásos versenyen Charlsen–Hoftaniska és Lie–Kvangraven. Emlékszünk mennyi esélye volt ellenük a mieinknek. Nem rosszabb a harmadik párosuk sem: Brogeland–Lindqvist. Franciaországot se felejtsük ki: Bessis–Bessis, Bompis–Quantin, Levy–Volcker.
 
A női mezőnyben Anglia, Franciaország, Hollandia, Németország, Oroszország esélyes szerintem, de leginkább a lengyeleknek drukkolok, mert játszik nálunk Ewa Miszewska, a világ egyik legjobb női játékosa. Csak én tehettem róla, hogy nem lettünk elsők néhány éve a győri Szent László-kupán, amikor próbáltam titkolni, ki is a partnerem. Eleinte mindenki ismeretlen hazai tehetségnek gondolta, hiszen néhány nap után magyar beszédén alig lehet észrevenni, hogy gimnazistakorában önszorgalomból tanulta meg a nyelvünket!
 
A szeniorok között naná, hogy a magyar csapatot tartom a legesélyesebbnek. A világbajnok németek ezúttal Kaiser–Klumpp, Marsal–Wenning, Strater–Kratz felállásban küzdenek majd. A legnagyobb ellenfél szerintem a lengyel csapat lehet, amelynek tagjai Klukowski, Kowalski, Lasocki, Markowicz, Romanski és Russyan szintén váltogatni fogja, ki kivel alkot párost.
 
Vasárnap fél 11-kor start! A fordulók 10.30-kor, 14.30-kor és 17.20-kor kezdődnek. A mieink az olaszokkal kezdenek, és fogadok, hogy a BBO ezt a meccset is közvetíti! A szeniorcsapat Románia ellen ül asztalhoz ugyanakkor.
 
Az Európa-bajnokság honlapja itt, a BBO-közvetítések programja meg itt található.