Kék az ég!
Megint kék az ég, megint Olaszország nyerte a Bermuda Kupát. A Blue Teammel nőttem föl, nekem az a természetes, ha az azzurrik nyerik a világbajnokságot. Azért akad itt kérdés: miért nem játszott a döntőben Duboin és Sementa? De van más is: ma egy magyar is állt a győztesek között a színpadon, ki ő?
Az elején Gulyás Danival együtt nagy esélyesnek tartottuk az olasz válogatottat, biztos voltam benne, hogy a négy közé fog kerülni, mégsem gondoltam, hogy az olaszok lesznek a bajnokok. Pedig utólag azt kell mondanom, ennél simábban Belladonnáék sem nyertek annak idején.
A selejtező 21 meccséből 18-at megnyertek, az utolsó nap kaptak ki Németországtól 9,39-re, Kínától 7,97-re, és a 10. fordulóban volt még egy 5,61-es zakójuk a selejtezőt különben megnyerő amerikaiak ellen.
_Olaszország: Augustin Madala, Antonio Sementa, Lorenzo Lauria, Norberto Bocchi, Alfredo Versace, Giorgio Duboin_
Aztán Kínának visszavágtak a nyolc között úgy, hogy az ázsiaiak csak a hozott IMP-kkel vezettek, öt fordulót viszont elvesztettek, a hatodikra ki sem álltak _242–146,3_.
Következtek a világbajnoki címet védő Hollandiát lehengerelő lengyelek. Ők már négy forduló után feladták, mert egyet sem tudtak megnyerni, és Olaszország 201–79-re vezetett!
Ebben az évben nemcsak a középdöntőben és az elődöntőben, hanem a döntőben is 96 leosztást játszottak. Az olaszok ellenfele a norvég és olasz párral felálló monacói csapat volt.
A 6 IMP-s indulási előny _a selejtezőben megnyert mérkőzés meccspont-különbségének fele_ három győztes szett után 67 IMP-re _114–47_ nőtt, majd következett a kiesési szakaszban első elvesztett 16-juk: 34–20 Monacónak. Egy játszmával – amelyről még szó lesz – újabb 13 IMP-hez jutottak a hercegségbeliek, de gyorsan jött a válasz, és mert ezt a fordulót is 54–16-ra Olaszország nyerte, 188–97-es állásnál már nem volt miért játszani.
_Monaco: Krzysztof Martens tréner, Tor Helness, Franck Multon, Claudio Nunes, Fulvio Fantoni, Geir Helgemo, Pierre Zimmermann_
Eddig végig Lauria– Versace játszott Fantoni–Nunes, Bocchi–Madala Hegelmo–Helness ellen, Monaco már csak azért folytatta, hogy a Zimmermann–Multon pár is az asztalhoz ülhessen, 29–22-re hozta ezt a részt, tehát végül Olaszország–Monaco 210–126.
Sajnos egyelőre nem tudtam kideríteni, hogy Dubin–Sementa miért nem ült asztalhoz a vb-döntőben. Igaz, a selejtező Butler-eredménye alapján eléggé nagy különbség volt a teljesítményben: Bocchi–Madala 256 játszmában 0,99-es meccspontátlagot hozott, Lauria– Versace 224 leosztásban 0,63-at, Duboin–Sementa 192-ben 0,22-t. A kieséses szakaszban Duboinék Kína ellen egyszer, Lengyelország ellen kétszer kerültek be a csapatba. Egyelőre ennyi.
Világbajnok _Bermuda Kupa-győztes_:
Olaszország _Norberto Bocchi, Lorenzo Lauria, Agustin Madala, Alfredo Versace, Giorgio Duboin, Antonio Sementa, Gianni Medugno kapitány, Giuseppe Failla tréner_
Ezüstérmes:
Monaco _Fulvio Fantoni, Geir Helgemo, Tor Helness, Franck Multon, Claudio Nunes, Pierre Zimmermann, Jean Charles Allavena kapitány, Krzysztof Martens tréner_
Bronzérmes:
Lengyelország _Cesary Balicki, Krzysztof Buras, Krzysztof Jassem, Marcin Mazurkiewicz, Grzegorz Narkiewicz, Adam Zmudzinski_
A 64 leosztásos bronzmeccsen 146,7–142 az Egyesült Államok1 ellen _a lengyelek 11,67 IMP-t hoztak a selejtezőből, tehát a meccset elvesztették, mégis harmadikok lettek_.
A nők világbajnoksága _Velence Kupa_ sokkal szorosabb döntőt hozott. Szinte az utolsó pillanatig nem lehetett tudni, ki lesz a győztes: Anglia vagy Egyesült Államok2.
Csak azért nem lehet mondani, hogy ez volt minden idők legizgalmasabb fináléja, mert emlékszünk arra, amikor Hollandia egyharmad meccspontos különbséggel nyerte el a trófeát! Annál kevesebbel pedig nem lehet nyerni!
Négy forduló után az angolok már győztesnek látszottak, 156,3–113-re vezettek. Csakhogy az ötödik menetben egyik hibát követték el a másik után, az amerikaiak 84–33-as eredménnyel fordítottak, és 7,7 IMP-es előnyhöz jutottak.
Az angol csapat az utolsó rész elején egy jó szlemmel utolérte, sőt töredék partikkal meg is előzte őket, de egy mans gém bemondásával Amerika megint visszajött, és akkor következett ez a játszma:
Mivel kezdjen?
Káróval? Rendben. De melyikkel?
A lapokat természetesen géppel osztották, minden asztalon ugyanazt játszották, tehát Heather Dhondy ismerte az előző forduló kiosztását:
Az olasz–monacói meccsen ez után a parti után érezték még a nézők, hogy talán eljön a végén mindig föltámadó monacóiak ideje. Dél 3 szant játszott, és a licitből mindkét asztalon annyi derült ki, hogy a felvevőnek ötös kőrje, partnerének négyes pikkje van.
Nunes kis káróval támadott, Lauria ütötta a bubival, kis kőrt hívott a kezéből. Ezt Kelet vitte, és tisztázta a kárót. A felvevő ütött, kihívta a pikk dámát, de Nyugat nem_!_ fedett. Így Lauria nem tudott pikkel asztalra kerülni a kőr impasszért a nélkül, hogy ne magasítsa ki Nunesnél a pikk király átmenetet a kárókhoz. Végül kettőt bukott.
A másik teremben Madala a káró dámával kezdett, Helness ütötte az ásszal, visszahívta a bubit, és könnyen szerzett három káró mellett minden színben két ütést.
Dhondy tehát ismerte ezt az esetet. Mégsem kis káróval kezdett, hanem a dámával.
Ez volt a többieknél:
Az asztal kicsit tett, a partner a kettest, a felvevő az ötöst. És most?
Nekünk könnyű, mert látjuk, hogy a királyba Dél a bubit tenné, Keletnek meg magasodna a tízese. Dondhy azonban csak azt tudta, hogy a Senior kéri a színt. De mivel?
Most éppen a királyt kell hívni, de ha bubija van, akkor a kicsi jobb volna. Bár ha a bubi harmadik, akkor a király is megteszi, lesz átvétel kőrben-treffben akkor is, ha a felvevő az ász kijátszásával blokkolná is a színt. De ha Dél negyedik tízeséből nem a legkisebb lapját adta, akkor a királyt tenni az asztalra végzetes volna!
Az angol női bridzs büszkesége végül kis kárót hívott, ütött a bubi, és a treff kettős impasszal Meyers hazavitte a gémet _négy pikk, egy kőr, két káró és két treff került a zsákba_.
A másik asztalon az angolok megtalálták a 4
–
4-es színüket, és Észak 4 pikket játszott.
Kelet kis káróval kezdett, a felvevő hagyta ütni a dámát. Nyugat aduval folytatta, és azt hiszem, nyílt lapokkal teljesíteni lehet a gémet: Dél üt az asztalon, körbe engedi a treff bubit. A következő pikket is az asztalon veszi, megint megadja a treff impasszt, lehúzza a treff ászt, káró ász, káró lopást játszik, és kézből kőrt hív. Nyugatnak ütnie kell valamelyik figurájával, és minden hívása rossz. Aduja nincs. Az olcsó színek hívásával dobás-lopáshoz juttatja a felvevőt, aki utána le tudja lopni két rossz kőrjét az asztalon. Kőr kijátszásával pedig saját figuráját fogja el.
Ám ilyen csak a mesében van. Nicola Smith a legjobb esélyre játszott: ha Keletnek kőr figura-kilencest osztottak, hazaér. Kőrt hívott hát a nyolcashoz, és mert ezt a dáma vitte, reménykedhetett. Legközelebb a tízest kérte, kicsit adott rá, de Nyugatnál volt a király is. Kiállt még egy treff, egy bukás 10 IMP az amerikaiaknak, akik 12,7 meccsponttal vezettek.
Nem volt még vége. A következő leosztásban Anglia szlemet mondott, az Egyesült Államok kihagyta. Az utolsó hat leosztásra 120,3–120-as angol vezetéssel fordultak a csapatok.
A következő két játszmát kihúzták: egy nagyszlemet egyikőjük sem mondott be, majd mindkét csapat megtalálta az egyszer buktató lopást egy részjáték ellen.
Ez következett:
Meyers a treff kettessel kezdett, és Zur-Campanile harmadik helyen a bubit játszotta ki. _Partnere nem szokott ász mellől kezdeni, ha meg dámája van, így lesz világos a helyzet._ A felvevő gyanútlanul ütött az ásszal. _Az olvasó nyilván kihagyta volna! Miért is?_ Hívott egy kis kárót, az asztalról a bubit kérte, ütött vele. A kőr kettes következett, hatos, bubi, ász. Most Nyugat lehúzta a káró ászt, treffel átadta az ütés jogát a partnerének, aki kárót játszott vissza lopásra. A kőr királyba esett a dáma, de a felvevőnek még ki kellett adnia a pikk királyt. Egy bukás.
_Egyesült Államok2: Jenny Wolpert, Jill Levin, Hjordis Eythorsdottir, Janice Seamon-Molson, Jill Meyers, Migry Zur-Campanile, Sue Picus kapitány_
Az amerikaiak a másik asztalon is jobbak voltak: Wolpert az 1 pikkre csak 2 kőrt mondott, így buktathatatlan felvételt játszott. Smith is treffel kezdett, és Brock harmadiknak magasan alapon a királyt adta. Káró a bubihoz, kőr a bubihoz és ászhoz. Most Smith lejátszotta a treff dámát. Következett a káró ász, és kis pikk: Dél szürt csinált, 7 IMP Amerikának, és innen már nem volt visszaút. _A hátra lévő játszmákban két szürön ment egy-egy meccspont az óceánon túlra_.
Egyesült Államok2–Anglia: 229–220,3.
Világbajnok _Velence Kupa-győztes_:
Egyesült Államok2 _Hjordis Eythorsdottir, Jill Levin, Jill Meyers, Janice Seamon-Molson, Jenny Wolpert, Migry Zur-Campanile, Sue Picus kapitány_
Ezüstérmes:
Anglia _Sally Brock, Fiona Brown, Heather Dhondy, Nevena Senior, Nicola Smith, Susan Stockdale, Jeremy Dhondy kapitány, David Burn tréner_
Bronzérmes:
Hollandia _Carla Arnolds, Marion Michielsen, Jet Pasman, Anneke Simons, Wietske van Zwol, Meike Wortel, Alex van Reenen kapitány, Hans Kelder tréner_
Hollandia–Kína: 152
–
139 _a hollandok 14 IMP-ről indultak, azaz magát a bronzmeccset itt is a negyedik helyezett nyerte…_.
A szeniorok küzdelmében _d’Orsi Kupa_
Németország _Michael Elinescu, Ulrich Kratz, Reiner Marsal, Bernhard Sträter, Ulrich Wenning, Entscho Wladow, Kareen Schroeder kapitány, Karin Wenning tréner_ 176–161-re nyert az
Egyesült Államok2 _Roger Bates, Garey Hayden, Marc Jacobus, Carolyn Lynch, Mike Passell, Eddie Wold, Donna Compton kapitány_ ellen.
Mégpedig úgy, hogy 80 leosztás után 2 IMP volt a német előny, az utolsó forduló kilencedik partijában egy gém buktatásával 5 IMP-vel vezettek az amerikaiak, de aztán a németek bemondtak egy nagyszlemet és egy kicsit, az amerikaiak pedig nem…
_A német szeniorok: Ulrich Wenning, Reiner Marsal, Kareen Schroeder kapitány, Ulrich Kratz, Michael Elinescu, Bernhard Strater, Entsco Wladov_
A harmadik a bronzmeccsen a franciákat 50 IMP-vel legyőző
Lengyelország _Julian Klukowski, Apolinary Kowalski, Krzysztof Lasocki, Victor Markowicz, Jacek Romanski, Jerzy Russyan, Wlodzimierz Wala kapitány, Andrzej Biernacki tréner_ lett.
És ki volt a magyar a dobogón?
Hát a német szenior csapat kapitánya: Kareen Schroeder. Szüleivel 56 után került az NSZK-ba, és nagyon is jól beszéli az anyanyelvét.
Különben magyar volt az ausztráloknál egy-két Havas és Zoltan Nagy, a bulletin szerint pedig „a II. világháború és az utána következő évek az emigráció ideje volt. Robert Lebi és George Mittelman Európában született magyar szülőktől, mindkét család Montreálba költözött nem sokkal a háború után”. Most pedig a kanadai szenior csapatban játszottak a vébén.
És végül: a transznacionális versenyt a Gordon csapat _David Berkowitz, Mark Gordon, Jacek Pszczola, Pratap Rajadhyaksha, Michael Seamon, Alan Sontag_ nyerte a SAIC VW csapat _Dai Jianming, Shao Zi Jian, Jang Licsin, Csuang Zejun, Hu Mao Juan, Liu Ji Kvian_ előtt.
_Csárli, IX. 29._
Board du finale
A szenior döntő végig kiélezett küzdelmet hozott, a 96 leosztásos döntőben négy partival a vége előtt döntetlenre állt az amerikai 2-es csapat és a német válogatott mérkőzése. A 29-es partiban mindkét asztalon buktak a felvevők, de míg a németek megtalálták a 6–2 pikk fittjüket, addig az amerikai pár a 6–1-es kőr-találkozásban bukott kettőt. Ezzel a 3 IMP-vel átvette a vezetést a német csapat, de a csatát az ezt követő 30-as parti döntötte el, nem mindennapi körülmények között.
A nyílt teremben így ment a licit:
Dél egyes magasságú indulása után úgy tűnt, hogy nem maradhat ki a szlem, azonban Wold az árnyékolt indulását a 4-es magasságon _túl_kompenzálta azzal, hogy nem adott kulcslicitet a 4 treffre válaszul, holott az üres treff ász is kitűnő lap volt a splinterhez, és mindkét piros színben volt másodmenet fogása. Szerintem Passell ennek ellenére továbbmehetett volna, de az ő oldaláról úgy tűnt, hogy partnerének felesleges treff figurái vannak, és mivel egyik piros szín sem fog biztosan működni a kulcslicitek hiánya miatt, ezért túl nagy kockázat lenne szlemre törni, ami akár a nem ülő piros impasszokon, vagy akár az adun is elbukhat, ha az asztali magas adukkal lopni kényszerülne partnere. Nevéhez illően _Gulyás Dani kedvéért_ elpasszolta a 4 pikket, majd szomorúan nézte, ahogy partnere az összes ütést hazaviszi: +510.
A zárt teremben így zajlott a licit:
Wladow nem indította el Dél 9 pontos lapját sem 1 sem 2 pikkel, de bezzeg az amerikai Bates Nyugaton belépett 1 kőrrel elosztásos, de igencsak árnyékolt lapjával. A kommentátorok között hosszú vita alakult ki arról, hogy ez blöff volt-e, ami speciel engedélyezett a Bermuda Kupa döntőjében, vagy csak egy árnyékolt indulás, ami bár nem felel meg a 18-as szabálynak, de szintén engedélyezett a világversenyen. Észak hosszasan gondolkozott, hogy mitévő legyen, és lassú passza sok esetben ki is zárhatta volna vonalát a licitből, de szerencséjére Dél 6–4-e elég volt ahhoz, hogy előbb egy pikk plusz minort ígérő 2 kőrrel, majd a természetes 3 szanra a hatos pikket ígérő 4 kőrrel leírja lapját. Innen már nem volt nehéz feladat Északon bemondani a szlemet.
A németek ezzel a 10 IMP-vel gyakorlatilag eldöntötték a mérkőzést. Ugyan az utolsó partiban még leadtak 2 IMP-t egy töredékpartin, de így is magabiztos 172–161-es végeredménnyel megnyerték a világbajnokságot.
_Kemény, IX. 30._
Mehet a döntő!
Befejeződtek az elődöntők a fő versenyeken, és megkezdődött a nemzetközi nyílt verseny rájátszása is. Ellentétben várakozásaimmal, a Bermuda Kupában a lengyelek esélytelenek voltak az olaszok ellen, akiknek minden bejött. A kékek már 32 parti után 85 IMP-vel vezettek, és amikor a különbség 120 fölé ment 64 parti után, a lengyelek feladták. A másik ágon kicsit szorosabb volt a küzdelem, és végigment, de itt sem az általam várt amerikai csapat győzött. Zimmermann a lehető legkevesebbet játszotta, és ez segített végig komoly előnyt tartani a monakánoknak. Igazán nagy különbségű szett egy sem volt, de a végére a különbség a 81 pont lett. Kvázi házi döntő lesz tehát _4 olasz pár a két csapatban_, és az aktuális formák szerint az olaszok győzelme várható _főleg, mert ma csak 16 partit kellett játszaniuk a monacói 48 ellenében_. Bár nem véletlenül nem dörzsölgetem a gömböt mostanában...
Egy érdekes partit jegyeztem fel _bár bizonyára sokkal több volt_.
Általában Dél volt a felvevő gémben vagy szlemben kőr színben, Nyugat a partner licitálta színnel, pikkel indult – ennek megfelelően minden asztalon 11-et ütöttek a felvevők. Az amerikai nők és férfiak azonban felismerték a pozíció fontosságát, és Észak vállalkozott 6 szanra, már csak teljesíteni kell_ett volna_!
Mivel Kelet a gémforsz kőr emelésre mindenhol közbeszólt pikkel, ki lehetett számolni a lapokat: kiderült 5-6 pikkje, 1 kőrje, és 4 treffje is, tehát 2-3 kárója lehetett. Már csak az volt a kérdés, hogy vajon partnere általános mansban nem emelt esetleg 4–2–3–4 elosztással, egy ponttal vagy 3–2–4–4 ponttal, 3 ponttal? Hiszen a káró tízes jól láthatóan délibáb csak: amennyiben Keletnél a dáma, beszorul egy végjátékra, ha Nyugatnál, impasszt kell adni. Vajon Nyugat a 3 kis kárójából dobott, vagy a Qxxx-ből? Véleményem szerint kitalálható, hogy a pikk 6–3 lesz, a káró tehát Nyugatnál négyes, így már sokkal esélyesebb az impassz _bár látványosabb a végjáték..._. Mindkét amerikai elhitte, hogy sikerült a végállás, és mindketten buktak _mindkét meccsen kihúzták a 6 kőr –1-gyel szemben egyébként_.
A Velence Kupában viszont jól éreztem meg, kik várhatóak a döntőbe. Az angolok viszonylag simán verték Kínát, a Hollandia–Egyesült Államok meccs viszont az utolsó percekig izgalmas volt – olyannyira, hogy 4 partival a vége előtt sima holland győzelemre állt a csata, hiszen 14 ponttal vezettek a narancsosok. Ekkor egy 5 káró rekontra_!_ következett, amiről peches módon lehívtak 3 ászt.
De ez még csak –7 lett. Ekkor talán megremegett a holland lányok keze: először Michielsenék bemondtak és buktak egy impasszos szlemet, majd megbetegedett a jelzésrendszer és meglett egy 3 szan, amiben le lehetett volna hívni az első öt kárót, amivel el is indultak. Ezen a három partin leadott 30 pont végül 16 IMPs vereséget jelentett. Holnap tehát következik a beharangozott angol–amerikai döntő!
A szenioroknál sem bírták erővel a lengyelek: az amerikaiak végig vezetve nyertek, végül 69 ponttal. A másik ág azonban döbbenetesen szoros volt: szinte végig egy számjegyű volt a szünetekben a különbség! A németek szempontjából így alakult a kumulált állás: –14, –9, +6, +3, –2... Az utolsó szettben aztán odacsaptak Elinescuék, 59–30-ra hozták azt a 16-ot, így végül 27-tel ők voltak jobbak. Itt tehát német–amerikai döntő lesz.
Már lejátszották a 48 leosztásos negyeddöntőket a nyílt versenyen is. A _feltehetően_ Yeh Bros által támogatott Yeh Mix csapat az alapszakaszban túlnyerte magát, hiszen a páratlan csapatszámnak hála az utolsó fordulóban bye-t kaptak, mert előnyük meghaladta a 20 VP-t! Ezzel szemben ma nem ébredtek időben, és a 3–69-re elvesztett 16 után nem volt visszaút, a Jansma–Paulissen által vezetett holland White House simán nyert ellenük.
A lengyel diákok _tényleg ez a nevük, Polish Students_ a Seamonnal, Sontaggal, Berkowitzcal felálló Gordon csapatot kapta, és az ifjú Jassem által vezetett fiatalok 49 pontos előnyt szereztek az első harmadban, amiből 33-at megtartottak két menet után is, azonban a hajrá az amerikaiaknak sikerült, végül 10 ponttal ők győztek.
Grue és Moss ismert kínai és tajvani játékosokkal állt össze, és az indonéz nyílt csapattal néztek szembe. 23 pontos hátrányukat egy 73–13-as végső szettel biztos győzelemre fordították, így ők is a 4 között folytatják holnap.
A negyedik összecsapás szintén egyoldalú volt, egy tiszta kínai csapat a Bermuda Kupán 9. helyen végző Egyesült Államok2-vel csapott össze, a különbség 107 IMP lett 48 leosztás után. Hogy ki nyert? Természetesen – a kínai csapat.
Szombaton hajnalban tehát már a döntők következnek _illetve a nyílt versenyen az elődöntők_.
_Gulyás, IX. 27._
Most már éremért megy!
Véget értek a negyeddöntők. A Bermuda Kupában az olaszok közel 100 IMP előnynél kaptak a kínaiaktól pihenőt _Kína feladta 16-tal a vége előtt_. Talán kissé váratlanul a címvédő is feladta mérkőzését 242–120-nál, a lengyelek olyan ihletett formában játszottak, hogy megszorítani sem tudták őket a hollandok. Az egyik elődöntőben tehát lengyel–olasz meccs lesz, ez talán előrehozott döntőnek is beillik – a magam részéről a lengyelek győzelmét várom _remélem?_.
A másik ágon sok figyelmet kapott a testvérharc, hiszen az Egyesült Államok1 és Kanada is szerepeltetett egy-egy Wolpert testvért _az ismertebb, Gavin már évek óta az Egyesült Államokban él_. Sokan magabiztos amerikai győzelmet jósoltak, ehhez képest 32-vel a vége előtt még döntetlenre álltak, de ezután egy +50-es szettel végül az esélyesek győztek. Ellenfelük az a Monaco lesz, amely talán bánta, hogy játékos-szponzora beült a második részben, egy közel –50-es 16 után vérszemet kaptak az angolok. Végül a rutin győzött, bár az utolsó 16-ban is voltak angol esélyek szorossá tenni az eredményt. Ebben a párosításban nagy csatában ugyan, de az amerikaiakat várom a döntőbe.
Érdekes, hogy az elmúlt öt kiírásban _tehát 10 éven át!_ mindig az olasz csapat nyerte a csoportkört, az amerikaiak legutóbb 1997-ben tudtak alapszakaszt nyerni, akkor mindjárt első és második lett a két csapatuk – igaz, végül a döntőben a franciák örülhettek. Az akkori ezüstérmes csapatból három játékos _Martel, Rosenberg, Zia_ szerepelt a most leszereplő Egyesült Államok2-ben.
További érdekes adat, hogy Monaco minden 8-ba jutott csapattól kikapott a csoportkörben, egy kivétellel: igen, az Egyesült Államok1-et tudták pár IMP-vel legyőzni. Az amerikaiak tehát az első hely dacára már megint hátrányból kell kezdjék.
A Velence Kupában minden meccs végigment, tehát senki sem adta fel. Az angolok magabiztosan vezetve, végül 65 IMP-vel verték az Egyesült Államok1-et, míg az Egyesült Államok2 szintén simán, 48-cal nyert az amúgy igen jó erőkből álló lengyelek ellen. Mivel nem jutott be mindkét amerikai csapat az elődöntőbe, itt életbe lép a győztes választása, a törököket szoros csatában _+35_ legyőző hollandok az Egyesült Államok2-vel csatáznak majd, míg a végletekig kiélezett Kína–Franciaország győztese kapja Angliát. Az említett meccs olyannyira szoros volt, hogy egy szegmenssel a vége előtt döntetlenre állt, sőt, még 10 leosztással a vége előtt sem vezetett egyik csapat sem! A hajrá azonban a kínaiaké lett, 12 IMP-vel győztek 96 lejátszott parti után. A nőknél angol–amerikai2 döntőt várok, bár tulajdonképp bármelyik csata fordítva is eldőlhet.
A szenioroknál két meccs ért véget idő előtt: a franciák ellen a hollandok –160-nál dobták be a törölközőt, míg az Egyesült Államok2–Skócia meccsen 139 is elég volt a feladáshoz 80 parti után. Az amcsik ellenfele a két meneten át izgalmas lengyel–belga győztesét, azaz Lengyelországot kapja majd csütörtökön, 40 ponton belülre már nem tudtak jönni az elfáradt belgák. A franciáknak az a német csapat jut, amelyik Elinescu–Wladow szeniorrá válásával lettek tényezők. Az utolsó szegmens előtt csak 6-tal vezettek a doktorék a helyiek kedvencei, a Lasut–Manoppo _A Sarok és a Kicsi Olasz Folyó, ahogy mi hívtuk őket a 90-es években_ vezette Indonézia ellen, végül azonban 50-nel nyertek. Itt talán még többet számít, hogy ki pihenhetett többet, ezért az amerikaiak és a franciák esélyesebbek, de nem mernék fogadni egyikükre sem.
Közben elkezdődött a nemzetközi nyílt csapatok versenye is _10x10 eddig_, itt még 5x10 leosztás vár a csapatokra svájci rendszerben, mielőtt megkezdődik pénteken a 8 csapatos rájátszás.
Holnap tehát elődöntők, szokás szerint 3x16, majd másnap újra ugyanannyi. Fel, az érmekért!
_Gulyás, IX. 25._
Emberek, tanuljatok meg bridzsezni!
Mert aki megtanul, olyan élményekben lesz része, mint amilyenben nekem volt ma. Hajnalban nem tudtam felkelni, aztán meg sietős dolgom volt, úgyhogy egyetlen egy partit figyeltem meg a nap második fordulójából! Egyet, de milyet
Ezek voltak a lapok:
Az Olaszország–Dél-Afrika meccsen Eber a kőr királlyal kezdett, Bocchi lopott a treff ötössel az asztalon, és kihívta a… Mit hívott ki?
Nem! Nem hiszem el!
Az olvasó elhiszi, hogy Norberto Bocchi , 52 éves, négyszeres világbajnok Pármából – kétszer a Bridzsolimpián, egyszer a Bermuda Kupában, egyszer a Rosenblum Kupában _nyílt vb_ győzött mint az olasz válogatott tagja – a káró hármast kérte az asztalról?!
Bosenberg beszaladt a királlyal, hívott egy második kőrt, kilences, dáma, lopás a treff hetessel. Dél lejátszotta a káró ászt, esett a bubi. Treff ász, treff – jött a dáma –, treff király, treff bubi: elfogytak az ellenfél adui, a káró meg magas volt: 12 ütés.
Nahát, ez a Bocchi a hátukról is felismeri a kártyákat, morog magában a bridzsező. Csakhogy pontosan így játszott az angol David Bakhshi is az ausztrálok ellen!
És ami még hihetetlenebb, ezzel próbálkozott az Egyesült Államok1 csapatának játékosa, Kevin Dwyer is, ám az argentin Pablo Lambardi nem ment rá a királlyal!
Érti mindenki? Kicsit tett!
Ütött a bubi, amiből Dwyer arra következtetett, hogy ott lesz a király is, úgyhogy legközelebb impasszolt a dámával, és bukott.
Ahogy másik hét asztalnál is buktak, mert a 22-ből 14 asztalon volt 5 treff a felvétel, és hatan vittek haza legalább tizenegy ütést.
A japán női csapat tagja, Simamura Kioko például úgy, hogy lopta a kőr figurát, pikk ásszal kézbe ment, és impasszt adott a káró dámával. Kelet ütött a királlyal, és kőrt játszott ki. A felvevő ezt is lopta, lehúzta a treff ászt, elkapta a dáma frakkját, kiaduzott a bubival, a káró hívásba jött a bubi, ütött az ásszal, lehúzta a kilencest, lopott egy kárót, a pikk királlyal visszajutott az asztalra a magas káróért: hat treff, három káró és két pikk, azaz tizenegy ütés.
Egyszerű, nem? Igen ám, de ugyanígy próbált játszani a másik teremben Sally Brock is, mégsem ért célba!
Kelet, amikor ütött a káró királlyal, nem kőrt hívott, hogy rövidítse az asztal aduját, hanem visszahívta a kárót. Dél ütött az ásszal, az úr kilencest hívta, és pikket dobott rá. Nyugat _Nisida Nacuko_ lopott, és a kőr ásszal folytatta. A felvevő ezt lophatja, treff király, treff ásszal asztalra mehet, magasra lophat egy kárót, de csak tíz ütésig jut _hat adu, két káró, két pikk_.
Fulvio Fantoni is ugyanígy kezdte, ellene is a kárót hívta vissza a japán ellenfél, aki ütötte a dámát a királlyal, ő mégis teljesített! Ezúttal nem azért, mert ő volt zseniális _bár látnia kellett a szituációt_, hanem mert az utolsó nap a japán nyílt csapat játékosainak semmi sem sikerült. Itt például Chen Dawei nem bírta leutánozni női honfitársát: amikor ellopta a káró kilencest, nem rövidítette az asztalt kőr hívással _mert, ugye, most van itt az ideje!_, hanem a pikk dámát játszotta ki _pedig látszott az asztalon a tízes-kilences, tudhatta, hogy baj lesz belőle_. Falvoni ütött is a királlyal, kárót lopott a treff bubival, lejátszotta a treff királyt, lement a treff ásszal _ezzel kiaduzott_, az úr káró hetesre eldobott egy kőrt. Minden világos volt a licit és a játék alapján: Nyugatnak hat kőrt, három treffet, két-két pikket és kárót osztottak. Tehát a pikk tízest körbeengedte, maradt még két adu keresztlopásra.
Na de, ez a kicsi hívás a nagygábliból a tízes felé! Emberek, tanuljatok meg bridzsezni!
_Csárli, IX. 23._
Meglepetések meglepetések hátán
Az izgalmakat fokozandó, először a hölgyekről írok. Itt nem nagyon voltak váratlan események ugyanis, legalábbis nem a bejutásért. A 4–6. helyen volt tülekedés, hiszen a 4. hellyel _valószínűleg_ alacsonyabb rangsorolású ellenfél jár, amit nyilván mindenki szeretett volna megszerezni. Az utolsó fordulóban a Kína–Egyesült Államok2 meccs igazi ki-ki mérkőzés lett így, hiszen alig pár pont választotta el a két csapatot. Végül Kína győzött és megszerezte a 4. helyet, az amerikaiak az 5.-et, ugyanis közben a törökök nem nyertek kellően Egyiptom ellen, így fél és másfél VP-vel maradtak le a fentiek mögött. A sorrend: 1. Hollandia 297 pont, 2. Egyesült Államok1 281, 3. Lengyelország 280, 4. Kína 260, 5. Egyesült Államok2 259,5, 6. Törökország 258, 7. Franciaország 255, 8. Anglia 245.
Így alakul a negyeddöntő, a magasabban kiemeltek választása után:
Hollandia–Törökország
Egyesült Államok1–Anglia
Lengyelország–Egyesült Államok2
Kína–Franciaország
Ezután a hagyományoknak megfelelően a két amerikai csapat csap össze az elődöntőben, ha mindketten bejutnak. Számomra kissé váratlanul a hollandok a felfelé ívelő formájú török barátaimat választották, ami akár vissza is üthet, míg a lengyelek bizonyára a carry over miatt választották az Egyesült Államok2-t a franciák helyett _az alapszakaszbeli meccs IMP-jének felét hozhatják magukkal győzelem esetén, míg az ellenfél a harmadát, ha ők nyertek a csoportban végül magasabban jegyzett ellenfelük ellen_. Jobb +12-vel kezdeni, mint –1,5-tel...
A szenioroknál az igazi izgalmak a végére maradtak, az utolsó fordulóban Lengyelország–Egyesült Államok1 meccs dönthetett, hogy sikerül-e a második amerikai csapatnak bekerülnie a 8 közé. Nos, jelentem, nem sikerült! A Hamman–Lev által vezetett Egyesült Államok1 végül eléggé kikapott a Kovalski–Romanski, Lasocki–Russyan által erősített csapattól, lehetővé téve a hollandoknak, hogy kellően nagy győzelemmel megelőzzék őket.
A sorrend: 1. Franciaország 304 pont, 2. Egyesült Államok2 280, 3. Németország 270, 4. Belgium 263, 5. Lengyelország 259, 6. Indonézia 258, 7. Skócia 254, 8. Hollandia 248 _9. Egyesült Államok1 247_.
Itt ez lett a párosítás _az első két pár, illetve a második két pár győztesei mérkőznek egymással az elődöntőben_:
Franciaország–Hollandia
Németország
Egyesült Államok2–Skócia
Belgium–Lengyelország
A Bermuda Kupában minden dráma a végére maradt szinte. A nap elején Kanada 8-at szerzett a dél-afrikaiak ellen, az Egyesült Államok2 5 IMP-vel verte az angolokat, míg a japánok 4 pontot szereztek az Egyesült Államok1 ellen, és még a 7. helyen tartották magukat, a németek 2 IMP-s győzelme az olaszok ellen még reményt adott.
A 20., utolsó előtti fordulóban Anglia 18, Kanada 17 pontot szerzett, míg Japán csak 2-t Monaco ellen, míg az Egyesült Államok2 Bahrein ellen „csak”16-ot. Japán ezzel épp kikerült a 8-ból, helyette a juharosok álltak épp a 8 közt. A kínaiak kis arányú veresége a hollandoktól nem taszította őket lejjebb, de a kiesés veszélye fennállt.
Az utolsó kanyarban úgy tűnt, hogy minden esély az Egyesült Államok2 mellett szól, hiszen két fő riválisa, Kína és Kanada rendben az olaszok és a másik amerikai csapat ellen játszott, míg az erejükkel teljesen elkészült japánoknak a 4. helyre hajtó lengyelekkel kellett harcoljanak.
Egy dolog hamar eldőlt: a japánok IMP-t is alig tudtak szerezni, 62–2-re veszítettek _ez épp 20–0_, ezzel kiestek, míg a lengyelek megszerezték a 4. helyet.
Az olaszok már rápihentek a következőkre, így a kínaiak ellen alig pár IMP-t kerestek eleinte, később kicsit szorossá tették, de Mao gyermekeinek ez elég volt, 12 szerzett VP-jük végül a 7. helyre lett elég, ugyanis az angolok nagyon elpáholták a kipukkanó németeket _15–5_. Monaco és Hollandia gyakorlatilag remire adta a meccset _3–6 lett az IMP végeredmény, úgy fél órával mindenki más előtt végezve_, ezáltal a hollandok tartották meg az 5. helyet.
Így az érdeklődés az amerikaiakra irányult: sikerül-e Ziáéknak India ellen sok pontot szerezni?
Sikerült, 20–0 lett a vége. És vajon barátaik, az Egyesült Államok1 kellően megveri-e Kanadát?
Meglepő módon erre a válasz: nem! Az északabbiak 5 IMP-vel győztek, így sikerrel tartották meg a 8. helyet!
A végeredmény: 1. Egyesült Államok1 294 pont, 2. Olaszország 284, 3. Monaco 280, 4. Lengyelország 257, 5. Hollandia 254, 6. Anglia 250, 7. Kína 246, 8. Kanada 243 _9. Egyesült Államok2 239_.
Itt így választottak ellenfelet:
Egyesült Államok1–Kanada
Monaco–Anglia
Olaszország–Kína
Lengyelország–Hollandia
Itt nem történt nagy meglepetés, nyilván meghagyták Lengyelországnak Hollandiát a negyeddöntőben, talán az váratlan, hogy az Egyesült Államok1 nem a lengyel–holland győztesét, hanem a monacói0angol csata továbbjutóját kérte az elődöntőben _ahova valószínűleg bejut majd_.
Néhány szóban a végül döntő fontosságú Kanada–Egyesült Államok1 meccsről. A kanadaiak pár apró pont mellett ezzel a partival szereztek 9 pontot:
Az egyik asztalon megkontrázták őket a terített 4 pikkben _+590_, a másikon inkább „mentettek” bellben mans ellen az 5-ös magasságon 5 kőr kontra –1, –200_.
Ez a parti csak 1 IMP forgalmat hozott a monacói–holland meccsen: 2 pikk kontra +2 _–670_, 4 pikk kontra +1 _+690_...
Juharosék remélték, hogy csak unalmas partik lesznek, a döntetlen körüli eredmény nekik elég. Egy unalmasnak tűnő partin azonban leadtak 11-et:
Észak 19–21 pontnak megfelelő 2 treff–2káró–2szannal kezdett, partnere 3 pikkel minor érdeklődést mutatott, amire 3 szannal elutasított. Most azonban már 4 káró szleminvit következett, és kiderült, itt már nem lehet ászt kérdezni: kulcslicitek után végül 6 káró lett a felvétel, ami ellen két gyors ászt hívtak le...
Döntetlen állásnál történt a dolog. Majd következett ez…
A Bermuda Kupában minden meccsen két számjegyű szvinget hozott a parti _kivétel a monacói–holland meccs, itt kihúzták a bukott szlemet_. Itt is érkezett a –100 a kanadaiaktól, de az amerikaiak sem bírtak magukkal, és végül ez is húzó lett, a drukkerek nagy sóhajtása közepette:
Érdekesség, hogy 3 asztalon is teljesült a szlem! A pikk ász indulás csak a 11-dik ütést adja, azonban ezután, amennyiben nem hívunk kőrt, elvágva a 23 pontos kezet az asztaltól, Észak beszorul a piros színekben. Ha már rosszul indultunk, nem is nehéz kitalálni, a partnernél muszáj egy kőr figura legyen, tehát a JT7-ből nyugodtan kihívhatjuk a bubit.
Kevesen buktatták el ezt a gémet:
Általában Észak elindult 1 kőrrel, Kelet 1 vagy 2 pikkel közbeszólt _a 2 pikkesek csendben – olaszok – vagy kontrával – angolok – buktak 3-4-et_, a többség ellen hamarosan 3 szan lett a felvétel Észak kezéből _ahol Dél volt a felvevő, ott káróval indultak, és mindenki teljesített_.
A pikk indulást az asztalon ütve sokan kőrász-kis kőrt hívtak, és betették a figurát, ami után a káró király jött _függöny, szür_, vagy egy treff, amelyre már nem lehet teljesíteni. A kanadai felvevő azonban impasszt adott a kőr tízes ellen! Logikusnak tűnik, hiszen a pikk tudottan 6–0, a kőr király hátul lesz, és jó eséllyel nála lesz rövidebb a szín.
Balickiék gyönyörűen buktattak: a pikk indulást vette a felvevő _Zmudinski káró 2_, kőr ász-kőr a dáma-királyhoz, az olasz jelzés hatására már jött is a treff, a kilencest a felvevő kihagyta, hátha esetleg csapást válthat, és treffen teljesíthet. Adam tudta, mi a teendő: káróra váltott, majd amikor partnere ütött a pikk ásszal, kihívta a káró királyt elvágva minden lehetőségét a szorításnak és egyéb végjátékoknak. A felvevő így jobb híján a 3–3 kőrre kellett hagyatkozzon, de mivel nem volt az, így végül az 5. kőrjét sem ütötte meg _Zmudnskinél néhány magas káró figyelt_, két bukás!
Ahogy a rámában ekkor meg is jegyezték, nem valószínű, hogy bárki szeretne jelenlegi formájukban a lengyelekkel játszani – meg is maradt Charlie két kedvence, a holland és a lengyel csapat egymásnak.
Holnap tehát a negyeddöntőkkel folytatódik már a küzdelem a szokásos hajnali-délelőtti órákban _magyar idő szerint 5:00, 8.30, 11:20_. A meccsek mostantól 96 leosztásosak, így végig egységesen két napig tartanak _napi 3x16_. Így ugyan megkurtították a hagyományosan hosszabb Bermuda Kupa-döntőt _korábban 8x16=128 volt_, de egységes lett a formátum, szerintem jó ötlet.
Még egy újítást bevezettek az ellenfélválasztáskor: a 2–4. csapatoknak lehetővé tették, hogy dönthessenek úgy, engedik, hogy valamely előttük végző csapat választhassa őket. Nos, nem meglepő módon, egyetlen kapitány sem kívánt élni a lehetőséggel...
_Gulyás, IX. 23._
Mi lesz itt holnap!?
A Bermuda Kupában hatalmas izgalmak várhatóak az utolsó selejtező napon. A gyengébb kezdés után az amerikai 1-es csapat már az élre állt, megelőzve az olaszokat és Monacót. E három csapat közel egy meccs előnnyel áll a 4. Japán előtt, amely a várakozásokkal ellentétben nem omlott össze a mai utolsó fordulóig, amelyben nagy verést kapott Brazíliától, így akár még bajba is kerülhet holnap _Egyeült Államok1, Monaco és Lengyelország vár a japánokra, a legnehezebb sorsolás minden csapat közül_. A hollandoknak a brazil-kínai-monacói hármas jön még, tehát itt is rezeghet a léc. Nem lesz könnyű dolga az angoloknak sem, az Egyesült Államok2 és a németek elleni két bejutási rangadó közt egy talán kicsit könnyebb meccsük lesz Ausztrália ellen.
A japán-holland páros 216 VP-vel áll, az angolok 210-zel. A 7–9. helyen gyakorlatilag holtverseny van, kb. 206 VP-vel _konkrétan fél VP-n belül van a három csapat_: Kína, Lengyelország, Kanada a sorrend. A németek és az amerikai 2-es csapat kerülhet még a tűz közelébe, bár 193 és 192 ponttal a nevük mellett jó hajrá kell majd.
Kína ellenfelei sorrendben az összezuhanó Argentína, Hollandia és Olaszország. Ez sem lesz egyszerű... A lengyeleknek Guadalope, India és Japán jutott még, ők elég esélyesnek tűnnek a bejutásra. Kanadára Dél-Afrika, Brazília és a már gyakorlatilag bejutó Egyesült Államok1 vár – ha van kontinensen belüli összetartás, akkor könnyen odaérhetnek a kanadaiak is. Németország az olaszokkal, Egyiptommal és az angolokkal vív meg – könnyen lehet, hogy az utolsó meccsen dől el, melyik ország jut a 8 közé az ősi riválisok közül. Az Egyesült Államok2 Anglia után Bahreint és Indiát verheti, hogy megszerezze a bejutáshoz szükséges pontokat.
A papírforma szerint a továbbjutók: Egyesült Államok1, olasz, monakán, holland, lengyel, angol _vagy német_, kanadai, Egyesült Államok2.
A Velence Kupában a már bejutó holland és lengyel csapat mellett biztosnak látszik a két amerikai csapat helye is a 8 között. Az angol-francia-kínai hármas következik, ők is elég esélyesek, bár az angol-francia meccs az utolsó fordulóban elég pikáns lehet, ha a 8. törökök és a 9. japánok jól hajráznak. A 10. helyezett svédeknek is van papíron esélyük, főleg mivel az ő sorsolásuk a legjobb, de a 8. helytől 14 pontra vannak, így némi szerencse is kellhet, hiszen a törökök egyetlen nehéznek tűnő meccse a lengyelek elleni, akiknek már nem létfontosságú az az összecsapás.
A dOrsi Kupáért küzdő szenioroknál messze elhúzott Franciaország, de az Egyesült Államok2 és Németország helye is biztos a 8 között. Az 5. Egyesült Államok1 _221 pont_ mögött nagyon szoros a mezőny, Belgium _220_, a hazaiak, Indonézia _218_ után az élmezőnyhöz végre odaérő lengyelek _213_ és a sokáig remekül álló skótok _211_ szorosan követik egymást a bejutó helyeken. Esélye lehet a 8-ra még Kanadának _203_, Hollandiának és Ausztráliának _198 egyaránt_.
A tegnapi látványos belga összeomlás _tojás a középmezőnyhöz tartozó dánok ellen_ még bennük maradt, ma is egy nagyobb vereségbe futottak bele a nem túl acélos brazilok ellen, így számukra minden meccs nehéz lehet. A két amerikai csapat mellett a lengyelekre vár még három nehéz meccs, míg a hollandok, az ausztrálok és a kanadaiak sorsolása kimondottan könnyűnek tűnik _utóbbiaknak csak az Egyesült Államok1 elleni rangadójuk lehet nehéz_, így nem kizárt, hogy a lengyelek végül nem zárnak a 8 között.
Holnap reggel és délelőtt várhatóan nagy izgalmak közt zárul tehát a csoportkör, amelynek végeztével esélyt latolgatunk a rájátszás párosításának ismeretében.
_Gulyás, IX. 22._
Rutintalam nenők
Ez Gulyás Dani napja, remélem talált is jó kis kiosztásokat, meg izgalmas helyzeteket, hiszen egész különlegesen alakultak a meccsek. Lorenzo Lauria például, mintha engem akart volna igazolni, mert a múltkor a mezőny legjobb felvevőjátékosának neveztem, óriási érzékkel teljesített és buktatott el egy-két-három felvételt a hollandok ellen, amivel valamennyire kétségessé tette még a továbbjutásukat is. De erről később, mert nem bírom ki, hogy ma ne mutassak be egy játszmát, és jósolni is szeretnék a selejtező végeredményére.
Szóval az alábbi leosztásban mind a 22 asztalon_!_ Dél játszott 4 pikket: _minden lapot mutatunk, de érdemes letakarni Kelet–Nyugatot, úgy még érdekesebb lehet_:
Volt, ahol Kelet 3 treffel indult, máshol alkalma volt 3 treffel közbeszólni, de nemcsak ezeknél az asztaloknál indult Nyugat kis treffel. A Next gomb nyomogatásával is el lehet jutni a negyedik ütésig, de én is elmesélem: a felvevő üt a treff ásszal az asztalon, pikket hív a királyhoz, lehúzza az ászt is, erre Kelet treffet dob. Most hogy?
Mondom, 22 asztalon játszották, de csak négy felvevő vitt haza tíz ütést. Én két meccsen is megfigyeltem, mi történik, és nagyon elcsodálkoztam. Úgy látszik, még a legmagasabb szinten sem megy napokon át megfelelően koncentrálni, kénytelen a rutinjára támaszkodni a játékos. Csakhogy, azt, amire itt szükség van, éppen hogy rutinszerűen kellene alkalmazni!
Szóval nem esett az adu dáma, a felvevőnek nincs is más esélye, mint 3–3 kőrre játszani, hogy a negyedikre eldobhassa az asztalról ez egyik rossz kárót. Az sem baj, ha Nyugatnak van négyes kőrje, mert akkor sem tud időben belopni. Csak akkor bukik a felvétel, ha a hatos treffet mutató ellenfélnek négy kőrt is osztottak, mert Nyugat lopja a harmadik menetet, és lehúzhatják a kárókat.
A monacói _olasz_ Fantoni az angolok, a német Smirnov a hollandok ellen ennek megfelelően kis kőrt hívott a bubihoz – amiből világos lett, hogy ász-király-dámája van –, kőrt az ászhoz, a királyt Robson és Drijver ellopta, kis kárót hívtak a partner ászához, ő visszahívta a színt: egy bukás.
David Gold az angol csapatból és Simon De Wijs a hollandból azonban nem így játszott. A kőr ásszal kezdték, a királlyal folytatták, és amikor harmadjára kis kőrt tettek az asztalra, Nyugatnak nem volt egyértelmű a helyzet. Ha a partnernek kőr Q10xx-e volt, nem szabad lopásra pazarolni az adu dámát: a felvevő elbukik, mert kiad egy kőrt, két kárót és egy adut. _Ha Keletnek dámája van, biztosan van tízese is, különben Dél a kőr impasszal kezdte volna a játékot._
Na, mi van inkább Keletnél, kőr dáma vagy káró ász? Mind a német Fritsche, mind a monacói _francia_ Zimmermann kárót dobott, ütött a bubi. Dél treff lopással kézbe jött, a kőr dámát pedig már hiába lopta el az ellenfél.
Izgalmas lesz!
Szóval a Bermuda Kupában úgy áll a helyzet, hogy csak az első három helyezett érezheti biztonságban magát. A most élre állt Egyesült Államok1, Olaszország, amely még mindig csak egy meccset veszített – éppen a vezető csapat ellen –, mégsem első és Monaco.
A negyedik Japán és a kilencedik Kína között csak 10 győzelmi pont a különbség, úgyhogy még bármelyik csapat kikerülhet a nyolcból, ha az ázsiaiak beverekszik magukat. A tegnap még jól álló németek és a ma három meccset nem eléggé nagy különbséggel megnyert Ziáék már nem sok esélyt hagytak maguknak.
Bermuda Kupa _nyílt_ 18 forduló után _még három van hátra_:
1. Egyesült Államok1 252,32 pont, 2. Olaszország 249,85, 3. Monaco 234,17, 4. Japán 216,97, 5. Hollandia 215,26, 6. Anglia 211,67, 7. Kanada 207,38, 8. Lengyelország 206, 83, 9. Kína 206,81, 10. Németország 192,46, 11. Egyesült Államok2 192,00
Íme a hátra lévő ellenfelek:
Japán: Egyesült Államok1, Monaco, Lengyelország
Hollandia: Brazília, Kína, Monaco
Anglia: Egyesült Államok2, Ausztrália, Németország
Kanada: Dél-Afrika, Brazília, Egyesült Államok1
Lengyelország: Guadeloupe, India, Japán
Kína: Argentína, Hollandia, Olaszország
Németország: Olaszország, Egyiptom, Anglia
Egyesült Államok2: Anglia, Bahrain, India
Ahhoz, hogy nagyon izgalmas legyen, Kínának meg kell vernie a két legerősebbnek tartott csapatot: Olaszországot és Hollandiát. Ezért gondolom én, hogy valószínűleg az a nyolc válogatott játszik majd a nyolc között, amelyik most is továbbjutásra áll.
De az is fontos lehet, ki lesz a negyedik és ki az ötödik. Hollandia valószínűleg kevésbé szeretne negyedikként végezni, mint az 5–8. hely valamelyikén. A bridzsben más sportágakkal ellentétben, nem automatikus a párosítás, hanem először az első, aztán a második, majd a harmadik helyezett csapat választ magának ellenfelet a továbbjutottak második feléből. Ha Hollandia negyedik lesz, akkor azt kapja, akit a többiek hagynak neki. Ha viszont hátrébb végez, a nagy hármas egyike sem akarja majd a világbajnoki cím védőjét ellenfélül. Így megkapja majd a negyedik helyezettet, amelyik nagy eséllyel kisebb erőt képvisel, mint a másik csoport legerősebbje. _Vagy nem._
Velence Kupa _nők_:
1. Hollandia 268,86 pont, 2. Lengyelország 241,60, 3. Egyesült Államok1 235,75, 4. Egyesült Államok2 227,32, 5. Anglia 219, 84, 6. Franciaország 219,01, 7. Kína 218,55, 8. Törökország 209,59, 9. Japán 202,90, 10. Svédország 195,66
Itt tulajdonképpen már csak az a kérdés, hogy Gulyás kedvencei, a törökök megtartják-e helyüket. Hogy azután Hollandia ellen mire mennek a kieséses meccsen? _Vagy nem őket választják majd? Dehogynem!_
_Csárli, IX. 22._
Nagy asztal, nagy kibic
Hihetetlen világ! Az ember nem egészen gyanútlanul kibicelni kezd a világbajnokság valamelyik meccsén, és egyszer csak azt veszi észre, hogy nem messze tőle PIETRACCIO is a játékot figyeli. Istenem, ha valaki gyerekkoromban azt mondja, hogy majd egy asztalnál fogok ülni Pietro Forquet-vel!
Már idéztem, azt, ahogy Ottlik Géza leírta, mi történt, amikor 1974-ös külföldi utazásán alkalma nyílt benézni a Bermuda Kupa helyszínére: „A világbajnokság utolsó délutánjára értünk Velencébe. A kaszinó zsúfolásig telt óriási színháztermében hátul ácsorogva, majd pótülésekről figyeltük a vetített és kommentált, váratlanul szorossá, izgalmassá vált végső játszmákat. Kaplannek csak üzenni tudtam, hogy itt vagyok, aztán valahogy olyan gyorsan terjedt ez az »örömhír«, hogy alig tíz perccel a győzelmük után már Belladonna is ott ült velünk a bárban, az asztalunkat pedig körülfogták, körülnyüzsögték a játékosok. A kedves, lelkes brazilok, Chagas, Assumpcao meg Wolff, Hamman, olaszok, indonézek... nem tudom, kik. Hogy a cikksorozatomat, amely még folytatódik majd a Bridge Worldben, főként a »nagyok« fogják méltányolni, erre, bevallom, számítottam, de arra nem, hogy ilyen melegen, szinte valódi szeretettel fogadnak majd. Pedig tudhattam, hogy van egy ilyen testvéri érzés azok között, akik egy szakmához igazán értenek, ilyen összepillantás az átlagszintű világ feje fölött, az egymás megbecsülésénél minőségileg több, szinte gyerekesen vegytiszta szeretet. Másfelől pedig ez talán annak a »Budapest, Hungary«-nek is szólt, amelyet amerikai szokás szerint a cikk szerzőjének nevéhez – nagy megelégedésemre! – mindig odabiggyesztenek.”
Most idézem tovább: „Mindnyájan tudták – a fiatalok is –, hogy mi valaha vezető bridzs »nagyhatalom« voltunk, hogy hány magyar származású nagy sztár van ma is még szerte a világon, sőt Décsi László, Cohen Rafael, Alpár, Klór nevét is ismerték. Honnét? Hát olvassák a harmincas évek bridzslapjait. Nem elég nekik a könyvtárnyi mai szakirodalom.
Régi dicsőségünk? Hát erről szívesen beszélgettem Monte-Carlóban is, ahol Besse cipelt mindenhova, és hozta hozzám diadalmasan az embereket. Kiket? Csak néhányuknak ismertem a nevét. A Hotel de Paris-ban Crawfordékkal, Schapiróval ebédeltünk, a hallban később ott ültünk az aranyos Rapee-val, a mogorva Alvin Rothszal, mellettem egy fiatalos, kellemesen vonzó férfi, aki szintén angolul beszélgetett, Kérdem tőle, amerikai ő is? – Nem, én olasz vagyok – majd pillanatnyi habozás után az ötvenéves sztár bemutatkozott másodszor is: – Forquet a nevem.
Kénytelen voltam rögtön megölelni. Azt én még én is tudtam, kicsoda Forquet!”
Azoknak, aki mégsem tudnák:
Az 1925-ben Nápolyban született Pietro Forquet az ötvenes években Eugenio Chiaradia és Guglielmo Siniscalco partnereként játszott a világhegemóniáját akkor indító Blue Teamben _olasz válogatottban_. Hozzájuk fűződik a Nápolyi treff, illetve a Blue Club rendszer kidolgozása: legalább 17 pontos 1 treff indulás kontrollválaszokkal és kanapé elvű licitvezetés _előbb a rövidebb szín!_.
Aztán Benito Garozzo bekerült a csapatba, és így jött létre a sokak szerint valaha volt legjobb bridzspáros: Forquet–Garozzo. Tökéletes egységet alkottak, Garozzo szerint Forquet egész versenyeket képes volt hibátlanul végigjátszani. Forquet pedig licitben és lejátszásban is a világ legjobbjának tartotta partnerét, csak azt viselte nehezen, hogy mindig jobbítani akarta a licitrendszert, ő meg egy idő után nem bírta fejben tartani az újabb és újabb változatokat.
_
A Blue Team _Squadra Azzura_, a bridzstörténet legerősebb csapata 1970-ben Las Vegasban: Walter Avarelli, Camillo Pabis-Ticci, Lea Dupont _Garozzo vegyespáros partnere_, Mimmo D’Alelio, Kathie Wei _amerikai világbajnoknő, a precíziós treff kialakítójának felesége_, Benito Garozzo, Giorgio Belladona, Pietro Forquet_
Szóval, aki mellettem kibicel, amikor ezt írom, 15-ször nyert világbajnokságot! Csak Belladonna előzi meg őt 16-tal, utánuk következik Garozzo 13-mal.
Arról nevezetes, hogy mindig megőrizte nyugalmát az asztal mellett. Pedig az olaszos temperamentum nem hiányzott belőle sem. De igazi sportember volt és tökéletes dzsentlemen. Persze egy bankmenedzser nem is lehetett volna más.
Bridge with the Blue Team című könyvében győzelmi sorozatuk legérdekesebb játszmáit adta közre. A nyolcvanas években a L’Espresso című hetilapban vezetett bridzsrovatot. Szerencsére járt a lap olaszmániás kollégámnak a hivatalba, így néhányszor loptam tőle feladványt a Bridzsélet számára.
Gondolkodását két mondásával illusztrálom: „Akármilyen jó terved van is, légy mindig készen rá, hogy változtass rajta, ha látod, hogy nem válik be!”
És: „Számold ki az ellenfél lapját, de ha már kiszámoltad, akkor kell igazán intelligensnek lenned!”
Híres esete az 1956-os stockholmi világbajnokság döntőjéből való. A francia Roger Trézel megkontrázta az olasz páros bukhatatlan 7 pikkjét. Siniscalco kiment 7 szanba, csakhogy Forquet kőr fogása nem az ász volt, hanem sikén… Egy szó szemrehányás sem hagyta el a száját, és teljesen összeomlott partnere néhány leosztás alatt összeszedte magát annyira, hogy megnyerjék a meccset.
– Mindenkivel előfordul, hogy hibázik – mondta erről 2010-ben. – Ismerni kell és elfogadni a partnert, különben ne játsszunk vele!
Fredin-kontra
Ha már szóba került ez az eset, nézzünk példát arra, amikor hinni kellett volna az ellen kontrájának. Itt egy játszma a világbajnokság első fordulójának Lengyelország–Kanada meccséről:
Igen, igen, ez a VILÁGbajnokságon történt.
Az 1 treff polish club volt: treff vagy nagyon erős lap, a 4 treff a nemes színekre akart utalni, a 4 káró természetes volt, de Észak valószínűleg azt hitte, arra kérik, mondja a jobbik színét. A 6 treffre nem volt magyarázata _„Talán kulcslicit?”_, mindenesetre megpróbált leállni 6 pikkben _nem akart passzal több erőt mutatni?_. Ez Jassemnek nem konveniált. Smith három biztos ütéssel nyeregben érezte magát, és kontrázta a 6 szant. Igaza is lett, a három bukásért kapott 800-zal 12 IMP-hez jutott _vagyis a társak nem álltak a helyzet magaslatán_. A bulletinben mégsem őt dicsérik, hanem a lengyeleket: „eddig mindent jól csináltak, már csak ki kellett volna menniük 7 kőrbe” _aztán esetleg rekontrával felírni, amit lehet_.
Az ilyen kontrát Fredin-kontrának hívják 1997 óta, amikor is a svéd nagymester, Peter Fredin százfigurás adujával megkontrázta a németek már lepasszolt 4 pikkjét, mire ők egészen 7 treffig menekültek, és hazavitték a 13 ütést!
Monacóinak lenni
Ha már bridzshazát váltottak, nem akarnak szégyent hozni a piros-fehér zászlóra. Néztem a norvég és olasz párost a második amerikai csapat elleni meccsen: nem ismernek kegyelmet! Zia nem ült asztalhoz, és ha Monaco az utolsó két partiban nem ad le 27 IMP-t, rettenetes lett volna a vereség, de így is 17,03–2,97-re győztek az európaiak.
A norvégok közül általában Geir Helgemo zsenialítását szokták emlegetni, mutatok hát egy lejátszást Tor Helnesstől:
Tessék végigkattingatni, szép végállást lát majd, akinek van türelme.
A másik asztalon hasonló licitmenet után Rosenberg 3 szanja ellen Nunes is kis treffel kezdett, Fantoni azonban nem a kilencest, hanem a tízest tette harmadik helyen. Nem látszik nagy különbségnek, én mégis azt hiszem, ez döntötte el a felvétel sorsát. _A kilencesből Helnessnek könnyebb volt ráéreznie a treff blokkolásának lehetőségére._
Pedig Rosenberg jobban kezdte: ütött a treff dámával, és káró ász, kis kárót játszott, eltalálta tehát, hogy így Nyugat jut ütésbe, aki nem tud áthívni a treffen
.
Nunes kőrt hívott, Dél bement az ásszal, lejátszott három kárót, ami Keletet kellemetlenül érintette. Eldobta a kőr dámát és egy pikket. Egy pikktől Nyugat is megvált _két treff mellett_. A felvevő most sokféleképpen teljesíthetett volna, de végül úgy döntött, a pikk dáma esése a legjobb esélye…
Itt van még egy játszma, ami azt mutatja, nemes színben sem könnyű megtalálni a nyolclapos találkozást:
Fleischer kirakta a káró ászt, a partner megkérte, lehúztak hát hét ütést, miközben a pikk gém terített volt.
De az amerikaiak is úgy nyertek 14 IMP-t, hogy nem tudtak pikket játszani _az ellenfelek végig passzoltak_:
Dél
|
Észak
|
Willeken
|
Rosenberg
|
passz
|
1 szan
|
2 ♣
|
2 ♠
|
3 ♣
|
3 ♠
|
3 szan
|
4 ♥
|
5 ♣
|
passz
|
De ez legalább meglett. Más meccseken sem ment jobban, a hollandok például 3 treffet játszottak…
Zia nem jut tovább?
Eddig mindig mondtuk, hogy sok van még hátra, de ez már nem igaz. Két nap hat meccsén kellene a jócskán lemaradt Egyesült Államok2-nek felzárkóznia a nyolc legjobb közé. Mondjuk, nem teljesen esélytelen, mert hátra van még neki: Új Zéland, Indonézia, Ausztrália, Anglia, Bahrain és India. Közülük éppen egyik sem áll továbbjutásra.
Bermuda Kupa 15 forduló után:
1. Olaszország 212,47 pont, 2. Egyesült Államok1 201,26, 3. Monaco 195,46, 4. Hollandia 191,00, 5. Japán 187,94, 6. Lengyelország 186,74, 7. Németország 172,92, 8. Kína 167,97, 9. Anglia 164,11, 10. Kanada 162,56, …13. Egyesült Államok2 145,91
Velence Kupa _nők_:
1. Hollandia 222,21 pont, 2. Lengyelország 210,09, 3. Egyesült Államok 1 202,74, 4. Anglia 192,02, 5. Egyesült Államok 2 185,71, 6. Franciaország 184,98, 7. Kína 184,84, 8. Törökország 166,58, 9. Svédország 163,39, 10. Japán 159,52, 11. Kanada 157,66
_Csárli, IX. 21._
Dábli a dámi?
Nem tudom, ki hogy van vele, én úgy érzem, hogy a legjobb felvevőjátékos a mezőnyben Lorenzo Lauria, az utolsó mohikán _volt világbajnok Belladonnával és Garozzóval is!_. Éppen ezért sajnáltam, hogy nem ő lett a felvevő az alábbi felvételben. Illetve a konkrét helyzetben nem. Hiszen, ha Kelet indul, két mozdulattal elbuktatja a szlemet _treff ász, treff lopás_. Azt sajnálom, hogy nem ő tartotta Dél lapjait.
A 2 káró a nemeseket ígérte Lauria 2 pikkje legalább inviterős kárót jelzett _nyilván fésű!_, Versace örömmel ugrált meg kulcslicitált: bemondták a 6-ot. Amilyen szerencséjük volt, Nyugatnak nem volt egy treffje sem, amilyen pechjük, nem Lauria volt a felvevő.
_a képen Loranzo Lauria és Alfredo Versace_
Nyugat a pikk kettest_!_ tette az asztalra. A kommentátorok szerint csak nyílt lapokkal _double dummy_ lehet teljesíteni. Hogyan is?
Kis pikk az asztalról, kilences jobbról, üt az ász.
Mi történik itt? Miből indult Nyugat? Valamilyen figura mellől az biztos, de honnan tudta Kelet, hogy a kilencest is elég betennie? Nyilván, mert hármas pikkje van _5+4+3=12, a felvevőnél szingli az ász_. De harmadik figurával nem kontrázta volna a 2 pikket? Tudom, túl sokat várok földi halandóktól, de ez mégiscsak a világbajnokság! Mindenesetre, ha Narkiewicz sorozat alól hívott, akkor csakis sikén treffje lehet, és remélte, hogy partnere üt, majd meglopatja.
Versace inkább arra játszott, hogy Nyugatnak szingli treff ásza van, lehúzta az adu dámát, majd treffet hívott. Vége!
Pedig különben csak az az esélye, hogy két aduzással elzárja Nyugatot, lop egy pikket, és most hív treffet. Buras üthet az ásszal, amikor akar, de nem tud pikket hívni, a felvevő üt a kőr ásszal, lehúzza összes treffjét, amire elmennek a rossz pikkek meg a kőr bubi, az ellenfélnek a kőr lopást is tűrnie kell, aztán jön az adu ász meg az utolsó adu. _Lauria kitalálta volna?_
A másik teremben ez volt a licit:
Dél
|
Nyugat
|
Észak
|
Kelet
|
Jassem
|
Sementa
|
Mazurkiewicz
|
Duboin
|
1♣
|
2♦
|
2♥
|
kontra
|
3♣
|
passz
|
passz
|
passz
|
A 2 kőrről sejtésem sincs, a kontra nyilván az indító kijátszást akarta segíteni, a lengyelek megálltak a hármas magasságon, éppen teljesítettek: +4IMP.
Még egy meccsen néztem ezt a kiosztást, ott kiderült, milyen erős is Észak pikkje! Egyesült Államok2–Hollandia:
Dél
|
Nyugat
|
Észak
|
Kelet
|
Willenken
|
Drijver
|
Rosenberg
|
Brink
|
1♣
|
2♦
|
kontra
|
rekontra
|
passz
|
2 pikk
|
kontra
|
passz
|
3 szan
|
passz
|
passz
|
passz
|
Brink rekontrája azt jelenthette, hogy annyi kőrje van, mint pikkje. Jobban tette volna, ha a kőr királyt jelzi, mert így Drijver a pikk dámát választotta ki a lapjai közül, amikor végre elszánta magát a kezdésre. A treff ász volt vonala következő ütése, ha a pikk kilencest átüti, a nyolcast fölmagasítja… Így viszont 11 ütést vitt haza a felvevő!
_Csárli, IX. 20._
Hasítanak az olaszok
Olaszország a tízedik meccsen vesztett először _kikapott az Egyesült Államok első csapatától_, és két újabb győzelemmel folytatta, az élről veti bele magát a selejtező második felébe. Monaco beindult, már csak Ziáék hiányoznak a menők közül az első nyolcból. Japán viszont nem akar visszaesni, és az angoloknak is kapaszkodniuk kell!
Bermuda Kupa 12 forduló után _21 van összesen_:
1. Olaszország 166,80 pont, 2. Monaco 158,15, 3. Japán 157,68, 4. Lengyelország 154,53, 5. Németország 154,02, 6. Egyesült Államok1 146,10, 7. Hollandia 137,09, 8. Kína 133,90, 9. Anglia 127,80, 10. Indonézia 124,65, 11. Egyesült Államok2 122, 69
Velence Kupa _nők_:
1. Hollandia 181,99, 2. Egyesült Államok2 162,57, 3. Egyesült Államok1 162,27, 4. Kína 156, 62, 5. Lengyelország 156,50, 6. Anglia 148,16, 7. Franciaország 147,48, 8. Kanada 125,40, 9. Törökország 122,97
_Csárli, IX. 20._
Amerika felébredt
A harmadik játéknap már jelezte, nem lesz amerikaiak nélküli a rájátszás idén sem. Mindkét Bermuda Kupa-csapatuk három győzelemmel folytatta, és egyedül a 2-es csapat németek elleni rangadója volt szoros, így máris a 8. és 14. helyen állnak, lesz ez még jobb is. Az élmezőny már olasz, lengyel, monacói sorrendet mutat, egyelőre még Anglia van az európai csapatok közül 8-on kívül _a 12. helyen_. Argentína nem tudta tartani jó helyezését: 5 forduló után 71 ponttal vezetett, a következő 4 fordulóban azonban csak 23 pontot szerzett _ebben egy Brazília elleni 14 is benne van!_, így már csak 9. Messze még a körmérkőzések vége.
A hölgyeknél a hollandok majdnem egy teljes meccsel vezetnek, mögöttük szorosan együtt a lengyel és a két amerikai csapat. Török barátaim már 9.-ek. A szenioroknál a belgák is közel egy teljes meccsel _18 ponttal_ vezetnek, a többiek szorosan együtt állnak, a 2. franciák és a 13. India között csak 22 pont van, tehát fordulónként változik a bejutók névsora egyelőre itt is.
_Gulyás, IX. 20._
Hol vannak az amerikaiak?
Egyelőre meglepetés, hogy a Bermuda Kupán mindkét amerikai csapat haloványan teljesít _igaz, a sorsolásuk sem volt eddig gyenge_. A 22 csapatos mezőnyben 15. és 20. helyen állnak 6 forduló után, de hátra van még 15 meccs. Az élmezőnyben jelenleg Hollandia, Japán, Lengyelország, Olaszország és az utolsó meccsig vezető argentinok _mégsem fájt nekik annyira Madala olasszá válása?_, akik a mostani éllovastól kaptak ki jelentősen. Monaco feljött a 8. helyre, azonban még keresgéli legjobb formát.
A nőknél Lengyelország és Hollandia vezet a két amerikai együttes előtt, itt tehát egyelőre papírforma. Törökjeink elindultak felfelé, de még nem közelítették meg a nyolcat.
A szenioroknál a hagyományosan erős belgák vezetnek az ausztrálok és a skótok _!_ előtt, itt még kapaszkodik a mieink két nagy ellenfele: a lengyelek a 8., míg a két amerikai csapat 9. és 10. jelenleg. _Reméljük, hogy jövőre ott leszünk az Eb-n, és ezáltal a következő világbajnokságon is!_
A tegnapi Monaco–Egyesült Államok1 meccsen történt, hogy Helgemo _a norvégből lett monakán_ ezekkel a lapokkal ült:
Partnere, Tor Helness valamiféle mesterségesnek szánta a 4 pikket, amit Geir gyorsan elpasszolt, és szomorúan 13-at ütött.
A pikk bubi esett, és a káró 3–3 volt. Erre mondják, hogy a jó játékosnak van szerencséje? A másik asztalon ászkérdés nélkül jutottak 6 treffig, és ekkor még jött az indulóval szembeni lap és a 7 treff, ami viszont bukott. Meg nem érdemelt 11 IMP.
A káró ász indulás után még szür is lett, ami 1 pontot hozott, a másik asztalon ugyanis valamilyen biztonsági okból csak 12-t ütöttek 6 kőrben.
Folytatás holnap hajnalban. Apró változás, hogy a harmadik fordulók 10 perccel később, tehát magyar idő szerint 11:20-kor kezdődnek ezután.
_Gulyás, IX. 18_
Meghalt a volt elnök
A Bridzs Világszövetség elnökének megnyitó beszédéből tudtam meg, hogy Jaime Ortiz-Patino, a szövetség nyolcvanas évekbeli elnöke januárban elhunyt. A nekrológok a bridzs modern korszaka megalapozójának nevezik meg, aki különösen sokat tett a szigorú etikai szabályok bevezetéséért. Az 1929-ben párizsi milliárdos családban született világpolgárt a spanyolok honfitársuknak és a golf nagy mecénásának tartják. Ő hozta létre az Európa legnagyobb golfklubjának számító Valderammát 1985-ben.
Akkor már kilenc éve Jaime Ortiz-Patino volt a bridzs első számú embere. A mi játékunkban svájcinak számította magát, sok Európa-bajnokságon játszott „hazája” válogatottjában. Egyébként többnyire az Egyesült Államokban töltötte idejét, de üzletei miatt fel kellett tűnnie a Föld minden táján. Állítólag rosszul érintette, amikor az Allende-kormány államosítani akarta a chilei rézbányákat.
_Jaime Ortiz-Patino, José Damiani a világszövetség volt elnökei, Gianarrigo Rona, a jelenlegi elnök_
1977-ben, amikor Szilágyi Lászlóval részt vettünk az első európai ifjúsági bridzstáborban, az egyik párosversenyen éppen őt húztam partneremnek, úgyhogy 30 leosztást játszhattam vele. Egészen jól ment, hiszen másodikok lettünk, de azért belefutottam egy neheztelésbe: 1 szan újranyitását 9 ponttal gémre emeltem, pedig „tudhattam volna, hogy árnyékolt lappal sem passzolhatja el a sor végén”. Megszeppenve hallgattam a zsörtölődő kioktatást az etika nagy alakjától, miután teljesítette a felvételt.
_Buda István államtitkár, az OTSH elnöke 1982-ben hivatalában fogadja a Bridzs Világszövetség delegációját
, szemben Ortiz-Patino elnök. A
tárgyalások hozzájárultak a Magyar Bridzs Szövetség megalakulásához 1983-ban – Fotó:
Soós Lajos,
MTI_
Néhány évvel később az olimpiai bajnok franciákkal bridzsnépszerűsítési kampánya közben Magyarországon is járt. Régi ismerősként üdvözöltem. Feltűnt, hogy szép jelvényt hord a zakója hajtókáján a világszövetség emblémájával. Érdekes módon a többieknek nem volt ilyenjük. Mindegy, azért én kérek tőle egyet magamnak, gondoltam, és közelebb hajoltam. Szerencsére. Mert így feltűnt, milyen furcsán csillan meg rajta a Hilton szálló csillárjának fénye. Szóval a jelvényföldgömb platinából készült, a délkörök arannyal voltak ráfuttatva, a treff, kőr, káró, pikk jel gyémánttal díszítve. Fájó szívvel lemondtam róla.
_1982-ben Budapesten, balról első Buda István, jobbról Ortiz-Patino – MTI-fotó_
Amennyire Salgó Gábortól tudom, az egész háromhetes kelet-európai turnét, a bemutató versenysorozatot zsebből finanszírozta.
Béke poraira!
A Bermuda Kupa komoly verseny, nem véletlen, hogy minden játékosnak komoly orvosi vizsgálatnak kell alávetnie magát! Még szerencse, hogy akik a lille-i nyílt Eb-n már átestek rajta, most mentesültek. De amit Franciaországban lehetett, azt itt nem tűrik. Még kikapcsolt mobiltelefont sem lehet a versenyterembe vinni. Azonnali 2 VP – kiesés fordulóban 6 IMP – büntetés jár azért, ha valakit rajtakapnak!
Eddig hat forduló ment le. Az esélyesek jól állnak, csak az feltűnő, hogy nagymenőkkel _Zia Mahmood–Chip Martel!_ felálló Egyesült Államok2 és a legutóbb döntőbe jutó fiatalokat magába foglaló Egyesült Államok1 milyen rosszul áll.
Az új győzelmipont-számítás is megmutatja magát: az olaszok minden meccset megnyertek, mégis hárman vannak előttük.
1. Hollandia 85,49 pont, 2. Japán 83,80, 3. Lengyelország 80,07, 4. Olaszország 79,62, 5. Argentína 75, 46, 6. Németország 75,10, 7. Brazília 73,37, 8. Monaco 71,61, ...15. Egyesült Államok1 50,27, ...19. Egyesült Államok2 39,08.
Tegnap Gulyás Dani még az amerikaikat akarta fogadni, nem tudom, most is tenne-e még rájuk. Én Hollandiát említettem neki, egyelőre jól állok. Monacóra egyikünk sem voksolt, pedig nagyon erős a norvég–olasz vonaluk. És ott van Olaszország a kipróbált erőkkel _Lauria–Versace még mindig és már megint_. A lengyelek mindig jók, és ez a német csapat játszott egy-két jó meccset az utóbbi időben.
A nőknél is kirajzolódik a papírforma, bár hogy Kínának és Angliának esetleg küzdenie kell a továbbjutást jelentő nyolcadik helyért?! Sok van még hátra a selejtezőből.
1. Lengyelország 90,50 pont, 2. Hollandia 88,68, 3. Egyesült Államok2 87,50, 4. Egyesült Államok1 80,87, 5. Kanada 75,69, 6. Ausztrália 75,57, 7. Franciaország 70,28, 8. Kína 66,18, 9. Anglia 65,83.
_Csárli, IX. 18._
Elkezdődött!
Ma reggel megkezdődött Balin, Indonéziában sportágunk legjelentősebb seregszemléje, a 41. Bermuda Kupa. Manapság ez igazából négy versenyszámot jelent, a nyílt csapatok küzdenek a Bermuda Kupán, a nők számára kiírt Velence Kupa és a szeniorok számára rendezett DOrsi Kupa csapatversenyek _ezekre minden kontinens legjobbjait hívták meg, Európából például hat-hat csapat szerepelhet_ mellett nyílt csapatverseny is szerepel a programban, itt a körmérkőzések után kieső válogatottak és bármely más, egy szövetség által felvállalt, de akár vegyes nemzetiségekből összeálló csapatok is indulhatnak.
Teljes körmérkőzés zajlik egy héten keresztül _22 csapat szerepel minden kupában_, majd a legjobb nyolc rájátszik a végső győzelemért, egyenes kiesésben.
Érdekességként jegyzem meg, hogy a nálunk az IBBF-en és Pulában többször vendégeskedő török hölgy_ek_ ezúttal is a mezőny tagja_i_ _az Eb-n elért bronzérmüknek hála_, az első két fordulóban gyenge formát mutattak, de hosszú még a verseny!
Itt követhetők
a mérkőzések eredményei, élő eredményekkel _running score_. Természetesen a BBO folyamatosan több mérkőzést közvetít, kezdési időpontok magyar idő szerint: 5:00, 8:30 és 11:10 óra.
Ma már rendeztek Egyesült Államok1–Monaco, Egyesült Államok2–Olaszország meccseket _mindkettő szoros eredménnyel zárult_, és szintén az első napon csap össze egymással a két amerikai csapat.
A győzelmi pontokat a már általunk is megismert 20–0 típusú, két tizedes pontig számított új rendszerű táblázattal számolják, tehát minden IMP számít!
A Bridzsélet igyekszik nem csak az eredményekről, hanem néhány érdekes partiról is beszámolni.
_Gulyás, IX. 17._