Barion Pixel
HUEN

Kezdőoldal

Nagyiván Gábor - 2020. május 9.

MaradjOtthon Bajnokság 3. játékhét

A MaradjOtthon Bajnokság harmadik játékhetén megkezdődött a hat hétig tartó főszakasz. A mezőny továbbra is négycsapatos csoportokban játszik tovább, de három ligát alakítottak ki. Az A-ligában 3, a B-ligában 6, a C-ligában 8 csoportban folytatódtak a küzdelmek. A csapatok az előző játéknapon szerzett győzelmi pontok 75 százalékát hozták át a főszakasz első napjára, és ehhez adódtak az aznap lejátszott körmérkőzéseken szerzett VP-k. A játékhét végén a három A-ligás csoport 3. és 4. helyezettjei kiesik a B-ligába, ahonnan feljutott a hat csoportelső. A hat B-ligás utolsó helyezett plusz a legrosszabb harmadik kiesett a C-ligába, a helyükre a C-ligás csoportelsők érkeztek. Van még csavar a lebonyolításban, de mivel nem vagyok gyöngyhalász, egy levegővétellel csak idáig tudtam a témába merülni.

Az A-liga 1. csoportjában a Visoft (Talyigás Péter, Bódis Gyula, Szilágyi László, Fischer Brigitta, Macskásy Gábor) vezeti a tabellát, annak ellenére, hogy a MoKaKoSch csapat (Kaderják Levente, Molnár László, Scharnitzky Péter, Kovács Balázs) ellen beleszaladtak egy nagy vereségbe (utóbbiaknak ez a győzelem is kevés volt a ligában maradásra – nagyon szoros lett itt a végeredmény: az első és az utolsó között kevesebb mint 5 VP volt). Második némi meglepetésre a nagy formában játszó miskolci MEAFC (Bárczy Tamás, Hajdú László, Jezsó Károly, Jónap Ferenc, Szőllősi Mihály).

Az A-liga 2. csoportjában a Budaörs 17 (Kuttner György, Zöld Ferenc, Kovács Gergely, Fris Miklós, Harangozó László, Szőts Gábor) nagy előnnyel fordul a következő játéknapra, dacára, hogy csak két szűk győzelemre és egy döntetlenre futotta. A második helyen forduló „négykezes” Palatinus (Mezei Katalin, Honti László, Vikor Dániel, Honyek András) maradt az A-ligában, miután mindkét másik ellenfelét megverte.

Ha már a budaörsiekről volt szó, egy emlékezetes partit láttunk náluk még a selejtezőben. A Budaörs 17–Tulipán mérkőzésen fordult elő az a ritka eset, amikor egy 7-es magasságú mentéssel 1 IMP-t lehetett keresni.

A kicsit átalakított mondást, hogy „lementett szlemet nem lehet eljátszani” Magyar Ádám valószínűleg nem ismerte, mert annak ellenére mentett, hogy szingli pikk ásza biztos ütésnek látszott, és a nyögvenyelősen, kissé vakra bemondott 6 kőrre nem fizetett volna sokat a biztosító. Persze annyit azért tudott, hogy partnerének nem lesz egy darab kőrje sem, így a 7 káróra tolta be az összes zsetont. A kontrázott 6 bukás –1400-at ért, de a másik asztalon bemondott és teljesített 6 kőr 1430-at és 1 IMP-t nyereség hozott a konyhára.

Lapzártakor az A3 csoportban még hátra volt egy mérkőzés, de az eredménytől függetlenül biztos, hogy a két első osztályú csapat, a Korona Kupa-győztes P-T (Fogaras András, Földi József, Hittmann László, Szőnyi György) és a Szigethy (Fazakas Gergely, Bárány György, Demeter Gábor, Kepecs Gábor, Mirk Gábor, Biró László) marad a helyén.

A B-ligában megkezdték a felzárkózást az esélyesnek vélt csapatok. Az A-ligába feljutott a GAMAX, a Galim, az Elastron, a FÉSZEK és a Lowell, valamint az osztrák játékosokból álló Austria csapat.

Eddig nagyon kevés csapatkapitányi beszámoló érkezett, két csapatot tudunk bemutatni, de mit tehetünk, azzal főzünk, amink van.

„Híresek leszünk!” – Nyulak
Kolosi Tamás kapitány (kolosi), Csiby Éva (nyul), Klein Péter (blubay), Walter Sorger (vogelweide)


„Csiby Évával évek óta együtt játszunk a magyar bajnokságban, Walter Sorger pedig egy barátnőnk testvérének (magyar) férje, aki München mellett nyugdíjasként egy bridzsklubot vezet, és minden nyáron a Balatonon nyaralnak. Jó barát, kiválóan bridzsezik és remekül beszél magyarul. Többször játszottunk együtt nyaranta a veszprémi klubversenyeken, és sokszor meg is nyertük. Az ő partnere Klein Péter, ő szintén Németországban él. Így állt össze a csapatunk.”
Kolosi Tamás


Kolosi Tamást néhányszor láttam már szerepelni a tévében, és úgy emlékszem, hogy azokban a műsorokban nem volt ennyire szűkszavú. Itt persze írásról van szó és nem lehet mindenki Jókai, így ezt a csipetnyi tájékoztatást is köszönjük neki. Az első két játéknapon a csapatuknak nem ment túl jól, mert a C-csoportból kellett felmászniuk a létrán. Úgy néz ki, hogy beindították a rakétát, mivel mindhárom mérkőzésüket megnyerték. Az első helyen végeztek, így sikerült felkerülniük a B-ligába.

A Nyulak–Expassz mérkőzésen egy zsák IMP kínálkozott fel az alábbi leosztásban, de mindkét csapat leállt kisszlemben.

A Jacoby 2 szan válaszra a 4 pikk rövid szín nélküli gyenge indulót jelentett. Ennél a változatnál már kitaláltak jobbat, így amikor Csiby Éva kulcslapot kérdezett, akkor a 0 vagy 3 válaszra megingott és behúzta a féket, gondolván, hátha partnere nulla kulcslappal született. Kolosi persze bemondta a szlemet, mert jól sejtette, hogy a 0 és a 3 kulcslap közötti bizonytalanság esete forog fenn. Szóba jött volna az azonnali 4 kőr splinter válasz is, de ahhoz túl jó ez a lap és sok teret elvesz. A legjobb talán ezzel a lappal először 2 kárót mondani, és csak később csatlakozni a pikkhez. Ha kideríthető Dél dubló kárója vagy az esetleges káró dáma, akkor nyert az ügy a nagyszlemig, ha a vonalon van az összes kulcslap.

„Híresek leszünk!” – Kanizsa
Fenyves Jenő kapitány (jeno), Gőcze Gyula (ggy), Grieger Ádám (griger a), Marian Powalla (Marewa), Érsek Laura (saviahun), Révész Ferenc (HegelX), Jalsovszky Janka (Lonik4), Budai László (Lacii)


„A szintén nagykanizsai Gőcze Gyulával régóta játszunk együtt, csapatunk többi tagja vegyes. Grieger Ádám Németországban dolgozik, párja peig lengyel. Érsek Laura Londonban él jelenleg, ő Révész Ferenccel játszik egy párban. A negyedik egységből Jalsovszky Janka Bécsben tanul, de a karantén alatt itthon tartózkodik, az ő partnere Budai László.

Csapatunk előre megbeszélt összeállításban játszik, tehát mindenki tudja, hogy aznap melyik mérkőzésen mely párok fognak játszani.”
Fenyves Jenő

„Jelenleg Bécsben tanulok, de március elején hazajöttem, és azóta alig mozdultam ki a lakásból. Szerencsére az egyetemem nagyon könnyen átállt távoktatásba, rendszeresen vannak online vizsgáim és beadandóim, így nem unatkozom. Jenő megkért, hogy írjak egy kis összefoglalót a Kanizsa csapatról. Sajnos igazán érdekes partit nem találtam hozzá, de azért megteszem a tőlem telhetőt. Először négy éve vettem részt a szeptemberi Kanizsa Kupán. Nagyon élveztem a verseny hangulatát, így rákövetkező évben is elmentem. Mindkét alkalommal régebbi parteremmel, Tóth Andival játszottam, akivel egy második és egy harmadik helyet zsebeltünk be a versenyen. Először vonakodtam elindulni a Maradjotthon Bajnokságban, mivel a BBO nem az én világom, de végül úgy alakult, hogy Budai Laci partnereként bekerültünk a Kanizsa csapatba. Lacival még sosem játszottunk együtt korábban, de nagyon élvezem a vele való játékot és igyekszem sokat tanulni tőle. Most már ezt az egész versenyt egy lehetőségnek látom, hogy új csapatban új emberekkel ismerkedjem meg. Nagyon hiányoznak már a rendes kártyás versenyek, de próbálok annyit kihozni a BBO-ból, amennyit csak lehet. A bajnokságon kívül minden csütörtökön játszunk a lengyel lányválogatott ellen edzőmeccseket, aminek a partijait utána megbeszéljük és kielemezzük, néha pedig vasárnap este is csapatozom. Kibicelni még gyakrabban szoktam. Így, hogy nincsenek élő versenyek, a világ élbridzsezői is jóval többet vannak fenn a BBO-n, és sokszor látom őket gyakorolni. Ezeknek a meccseknek több száz nézője szokott lenni, és általában kommentálják is az asztalokat.

Mindenesetre nagyon örülök annak, hogy a magyar bridzsezők nagy része megtalálja az online játékban is az élvezetet, és külön köszönet a kupa szervezőinek, hogy erre megadták a lehetőséget. Remélem, hogy szeptembertől újra nyitva áll majd a Böszörményi úti versenyterem, és ismét szemtől szembe tudunk egymással kártyázni – már amennyire a screen engedi.”
Jalsovszky Janka


A Kanizsa csapat az előkelő B2-es csoportban játszott, és egy győzelemmel és két vereséggel abszolválta a játéknapot. Ez az eredmény a csoporton belüli 3. helyhez volt elegendő, de legrosszabb harmadikként a C-ligába zuhantak. A Tulipán elleni 38–1-es győzelemhez az alábbi parti is hozzájárult:

Manapság már mindenféle ócska lappal közbeszólnak mansban bell ellen, de ha választani kéne, akkor én inkább Kelet lapjával avatkoznék a licitbe. A zárt teremben Kelet 2 kőrje után Észak–Dél 3 szant vett fel, de a rossz treff elosztást nem bírta ki a felvétel és Észak egyet bukott. Gőcze Gyula passza az 1 szanra nagyon pesszimista licit, ez a lap megér egy invitet a jó ötös treff szín miatt. Nyugat nem bírt passzolni, pedig ahogy Csepeli Miklós mondani szokta, a passz is egy licit. Én azt szoktam mondani, hogy erős 1 szan indulás után ritkán van gém a másik vonalon, de Kelet invitáló 3 pikk licitje szinglivel, hármas adutámogatással és a kés alatt ülő induló miatt jogos. Jenő kontrája is érdekes, mert az igaz ugyan, hogy az adu ász-király-dáma mindig hármat üt, de a buktatáshoz a partnertől is elkél némi segítség, és van az úgy – ahogy a parasztember mondta –, hogy nem „mén” a lap. Az ellenjáték jól indult, mert a három magas adu és a treff bubi ütött. Három bukásra a legjobb hívás most a káró király feláldozása lett volna, azaz a Merrimac Coup, mely lerombolja az átmenetet a magasítható körökhöz. Észak azonban kis kőrt hívott, ütött az ász. Most a jó játék egy bukáshoz a kőr lopás, káró dáma lett volna, Észak fed, üt az asztal, a kőr lopás után magas lesz az asztal, a treff ász elveszi Észak kibúvó lapját és a káró tízes szöktetéssel a felvevő asztalra juthat a kőrökhöz (És ha Észak nem fedi le a káró dámát? Akkor ugyan ütéskiadás nélkül két káró ütéshez jut a felvevő, de elveszik egy asztalra vezető híd a színben, így használhatatlan lesz a kőr – a szerk.). A felvevő persze nem erre játszott és négyet bukott –800-ért és –14 IMP-ért.