Barion Pixel
HUEN

Kezdőoldal

Nagyiván Gábor - 2020. április 30.

MaradjOtthon Bajnokság 2. játékhét

A MaradjOtthon Bajnokság második hetében is fegyelmezettek voltak a csapatok, nem maradt nagyon sok hiányzó mérkőzés a fordulóból. Kibicelés szempontjából sajnos nem ideális a verseny, mert nem könnyű megtalálni a meccseket, hiszen nincs mindenki bejelölve barátként, és a BBO legújabb verziójában a csapatversenyek böngészője nem túlságosan felhasználóbarát. A második játéknapon az volt a tét, hogy a csapatok melyik ligából indulnak neki a következő, 6 hétig tartó főszakasznak. A selejtezőben szerzett győzelmi pontok bizonyos százalékát magukkal viszik a csapatok, és az addigi eredményeik függvényében kerülnek az A, B vagy C ligába. A szisztéma olyan bonyolult, hogy kell egy kis idő, amikorra képben lesz az átlag halandó. Ebben a kérdésben bőven átlag alattinak számítok, úgyhogy nem merülök el jobban a témában, de remélem, hogy a csapatkapitányok úgy ugorják meg ezt a szintet, mint 1968-ban Fosbury a lécet. De lássuk az újabb csapatkapitányi beszámolókat! (A szerző továbbra is várja a csapatkapitányok helyzetjelentését a karanténbridzsről, a MOB-ról, a csapatukról a nagyivangKUKACgmailPONTcom emailcímen.)

„Híresek leszünk!” – Bambi
Hajdara Botond kapitány (hboti), Burlacu Péter (Maskerayd), Argay Zsolt (azsolt), Nagy Kartal (nkartal)


„Ificsapatként főleg a tapasztalatszerzés indított bennünket arra, hogy részt vegyünk a MOB online versenyen. Úgy általában ezért bridzsezünk, és persze a problémamegoldás élvezete miatt. Ahogy a Magyar Kupában is, motiváló, hogy megmérkőzhetünk néhánnyal hazánk legjobb játékosai közül, ha úgy alakul a sorsolás.

Fiatalként az online bridzs mondhatni „hazai pálya” számunkra, és nem okozott gondot az átállás erre a hadszíntérre. Ugyanazzal az ifjonti hévvel licitálunk túl magasra, játszunk néha túl gyorsan és passzolunk le splintereket, mint ahogy az asztalnál tennénk. Mivel messze élünk egymástól, normál körülmények között is sokkal többet gyakorlunk online, mint személyesen, így döntően nem változtak bridzsezéssel kapcsolatos szokásaink, bár legalább annyira várjuk a vírushelyzet javulását, mint bárki más. Alapvetően iskolai napirendhez kell igazodnunk, hiszen egy középiskolás diák, két egyetemista és egy középiskolai tanár alkotják a jelenlegi csapatot. A gyakorlások, elemzések szervezését megkönnyíti, hogy sok más tevékenységünk (sport, szórakozás, egyéb hobbik) most nem tud megvalósulni, de így sem tudunk heti 2-3 alkalomnál többet összehozni… Valahogy mindig kevés az a napi 24 óra, amikor nagyjából ennyi éves is az ember!

Mint általában, most is inkább a játékunk színvonalával vannak elvárásaink, és nem a helyezésünkkel kapcsolatban, hiszen legtöbbször sokkal rutinosabb versenyzőkkel mérkőzünk meg. Mindazonáltal nagyon örülünk az első héten kiharcolt csoportelsőségnek, ez mindenképpen motiválja a csapatot arra (az online formátumnak köszönhetően meccsek közben fogyasztható nagyobb mennyiségű édességgel együtt), hogy a lehető legtovább, és a lehető legjobban folytassuk. Köszönjük a szervezők munkáját! Nekik és a játékostársaknak is jó egészséget, és jó játékot kívánunk!”


A második játéknap első fordulójában a Bambi csapat a legerősebbnek tűnő ellenféllel találta magát szemben, a sokszoros bajnok GAMAX-szal. És nem vallottak szégyent, mert a mérkőzés nagy adok-kapok után 33–33-as döntetlennel ért véget. A következő két meccsük nem sikerült ilyen jól, mert a Palatinustól 18,71–1,29-re, a Dömös és Expat-tól 17,51–2,49-re kaptak ki. A bridzsben (néha) kell a szerencse is. A GAMAX-nak az alábbi két szlempartiban nem volt.

A Lakatos Péter–Winkler Gábor páros megtalálta a nagyszerű 7 treffet, de az 5–0 aduelosztást nem bírta ki a felvétel, egy bukás. A másik asztalon Argay Zsolt–Nagy Kartal 6 pikket vett fel, és Dél kezéből pikk adu mellett még a nagyszlem is ült volna, 17 IMP a Bambinak.

A 8. leosztás is a fiataloknak hozott szerencsét. A partiban kiállt egy ász és kellett egy impassz, igaz, az 1 pikk indulás miatt esélyesebb volt az átlagnál, hogy ül. A GAMAX nem vette fel a szlemet (ők csak 4 kőrig jutottak), az ifjak viszont igen. Az impassz ült, mert ez volt a teljes kiosztás:

„Híresek leszünk!” – Sukoró1
Kenedi Péter kapitány (Kenya60), Kenedi Zsuzsa (Jatekos) Pécsi Peggy (peggy49), Pécsi Gyula (1213L)


A Sukoró1 csapat két sukorói házaspárból áll, Pécsiékből (Peggy és Gyula) és Kenediékből (Zsuzsa és Péter), akik „békeidőben” mind a sukorói, mind a székesfehérvári bridzs klub oszlopos tagjai, és amúgy barátok is, akik viszonylag rendszeresen összejártak – igen, bridzsezni is – amíg még lehetett. A heti 2x1 játéknapon és az esetleges házipartikon kívül évente többször is elmentünk amatőr bridzses wellnesses hosszú hétvégékre, amelyből most már annyi van, hogy sok meghívást vissza is kell utasítanunk. Ezeken egyébként egész jó eredményeket szoktunk elérni, gyakran hoz haza valamelyikünk vagy épp mindkettőnk valamilyen érmet.

Pécsiék a vírushelyzettől függetlenül is sokat játszanak a BBO-n, igaz, általában nem egymással. Mi, Kenediék alig játszottunk online ezelőtt, és bár már valamennyire megszoktuk, és ebben a helyzetben nagyon jó megoldásnak is tartjuk, azért annyira nem szerettünk bele, hogy tudná helyettesíteni az élő játékot, ha majd lehet olyat csinálni.

Ennek az időszaknak kétségtelenül nagy előnye, hogy sokkal több emberrel lehet játszani, olyanokkal is, akikkel egyébiránt nemigen tudnánk, mert nem vagyunk egy súlycsoportban. Tőlük persze kikapni sem szégyen, és egyébként élvezetes látni a játékukat. Ugyanakkor eléggé hiányzik nekünk a klubjátéknak a „klub” része, a klubtársainkkal való csevegés, barátkozás, néha eszem-iszom stb. Persze van telefon meg e-mail is, de tudjuk, hogy ez nem ugyanaz.

Hogy mit várunk a MOB-tól? Élvezetes, emlékezetes partikat, és olyan eredményt, ami valamelyest jobb a papírformánál."
Kenedi Péter


A Sukoró1 a Gombóc csapattal találkozott az első fordulóban, és az alábbi nagyszlemmel 17 IMP-t szereztek, mely nagyban hozzájárult a 19,22–0,78 arányú győzelmükhöz. 

A licitek jelentéséről nincs információnk, de abban biztosak vagyunk, hogy a Kenedi házaspár pontosan tudta, hogy mit csinál, és megérdemelték a hatalmas írást, mert a másik asztalon Észak–Dél csak 5 treffig jutott.

A rangadó
A keddi nap egyik legérdekesebb mérkőzése a GAMAX–Palatinus találkozó volt, melyet a hazai csapat nyert meg 16,14–6,86 arányban. Az utolsó leosztás volt a legizgalmasabb. A zárt teremben 2 szanra vállalkozott a Nyugaton ülő Homonnay Géza, és barátságos ellenjátékra három szürrel teljesített. A nyílt teremben Honyek András ült Nyugat helyén és 4 kőrt kellett teljesítenie.

A felvétel csak kis kőr kezdésre buktatható, de ezt az indító kijátszást még én se találtam volna ki, pedig régóta játszom. Ráadásul úgysem, hogy láttam mind a négy lapot. Később elemezve azonban rájöttem: üt az ász, kőr vissza, király. Észak egyetlen jó folytatása, ha most kárót hív. Ha nem így történik és Észak pikket hívna, akkor üt az ász, a felvevő elfogja az egyik treff figurát (Dél befekszik a bubival), lehívja összes aduját, és Dél az ugródeszkával kombinált egyoldali háromszínű beszorítás áldozatává válik. Az adu ötös lehívásakor Észak kis kárót dob, az asztal a káró tízest, de mit tesz Dél?

Ha pikket dob, akkor pikkel megkapja az ütést és ugródeszkára lép: vagy megadja a treff impasszt, vagy belehív a káró villába. Ha leszinglizi a káró királyt, akkor a felvevő azt beejti az ászba, és még azt is megteheti, hogy nem hívja le a káró dámát, hanem üt a treff tízessel és az ásszal, majd treffel ütésbe hozza Északot és most ő lép a trambulinra, hogy káróval asztalra tegye a felvevőt. (Na jó, Ármányos Ártányon* kívül ennyire arcátlan nem lehet senki.) És végül, ha Dél treffet dob, akkor treff ász, treff tízes következik, az asztal pikket dob és Dél ismét tehetetlen. Ha leszinglizi a káró királyt, akkor az beesik az ászba, ha pikket dob, akkor a felvevő pikkel ütésbe hozza, és kénytelen hátulról belehívni a káró villába.

Na de kanyarodjunk vissza addig, hogy kőr indulás, ász, és Észak üt a kőr királlyal. Ha most kárót hív, akkor egy nagyon fontos átmenetet elvesz. A legjobb játék talán az, ha a felvevő mély impasszt ad a kilencessel. Dél üt, de kicsapja a pikk királyt és meghal az asztal; hiába lesznek urak a kárók, három magas lapot nem lehet lehívni, mert Észak belop a kőr hetessel. András Imre szokott ilyen partikat összehozni a könyveiben, és lám, élő partiban is előfordult. Persze a fentiek zárt lapokból nem triviálisak, hiszen nem volt előre megbeszélve, hogy számos kulcsfigura Délnél lesz. De lássuk, mi történt a virtuális asztalnál, hiszen Dumbovich nem kőrrel indult, hanem a treff hatossal.

A bubit ütötte az ász, és a felvevő megadta a káró impasszt a dámával, gondolván, hogy ha nem is ül, akkor az ászra később eldobhat egy vesztőt. Ez hiba volt. Ütött a király. Az átlagos halandó talán a pikk királyt hívta volna ki, de Winkler Gábor egy tőle szokatlanul hosszú gondolkodási idővel hívta fel magára kibicek figyelmét. És kiválasztotta az egyetlen színt, amelyik elbuktatta volna a felvételt. Kőrt hívott! Persze a legtisztább a kőr ász, kőr lett volna, hogy megakadályozza a treff lopást, és így Dumbovich nem kerül szinte megoldhatatlan helyzetbe. Ha üt és visszahívja a színt, akkor a pikk király elbuktatja a gémet, lásd a fenti elemzést. De nem találta ki, hogy a kőr vissza a legjobb, mert az ő szemszögéből a pikk hívás látszott kívánatosnak, így azt a színt választotta. Honyek ütött az ásszal, a káró ászra pikket dobott, megadta a treff impasszt a tízessel, ütött a treff királlyal, treffet lopott, és már csak a kőr ászt adta ki, egyenlő és 9 IMP a Palatinusnak.

*Victor Mollo halhatatlan bridzshőse