Barion Pixel
HUEN

Kezdőoldal

Nagyiván Gábor - 2020. június 24.

MaradjOtthon Bajnokság 10. játékhét

A járvány elmúltával elérkezett az immár kicsit aktualitását vesztő MaradjOtthon Bajnokság utolsó játékhete is, melyen 32 leosztás után dőlt el a bajnoki cím sorsa. Annyit elöljáróban leszögezhetünk, hogy Magyarország bridzstörténetében ez volt az eddigi legnagyobb online bridzsverseny. A magas számú részvétel talán még a szervezőket is meglepte, ugyanis 68 csapatra nem számított senki. Üröm az örömben, hogy a BBO előzetes engedélye nélkül nevezési díjat nem lehetett szedni, ezért a szövetség jelentős bevételi forrástól esett el. Azóta ez az akadály elhárult, mert a szövetség szerződés kötött a BBO-val és a Funbridge-dzsel, így ezentúl akár pénzdíjas versenyeket is rendezhetünk hivatalosan. Erről bővebben ebben a cikkben olvashatnak az érdeklődők.

A kieséses szakasz utolsó fordulójában a P-T és a Visoft játszott az aranyéremért, a Palatinus pedig a bajnokság meglepetéscsapatával, a Libellával vette fel a harcot a bronzért. Mindkét mérkőzésen 32 leosztást játszottak a csapatok, és változatos küzdelem után a P-T 78–56-ra, a Palatinus 100–51-re győzött. A P-T lett tehát az online-király, mert a Korona Kupa megnyerése után duplázni tudott, ami nem kis teljesítmény, ha azt is figyelembe vesszük, hogy mindkét versenyt négyen játszották végig. A bajnokcsapat tagjai Fogaras András kapitány, Földi József, Hittmann László és Szőnyi György voltak. Gratulálunk! A további sorrend:
2. Visoft (Talyigás Péter kapitány, Fischer Brigitta, Szilágyi László, Macskásy Gábor, Bódis Gyula)
3. Palatinus (Mezei Katalin kapitány, Honti László, Vikor Dániel, Honyek András)
4. Libella
5. Galim
6. Last Minute
7. Dömös és Expat
8. GAMAX
(Az összeállítások itt találhatók.)

A B-ligában dán rendszerben küzdöttek a csapatok, a végső sorrend azonban még nem dőlt el, mert néhány mérkőzést később játszanak le. A C-ligában viszont már győztest hirdettek, a Tulipán csapat nyert. (Róluk
ebből a cikkből lehet többet megtudni.)

A döntő első félidőjében a Visoftnak ment jobban a játék.

2. leosztás
11 IMP-t szereztek ezzel a szlemmel.

Talyigás Péter 4 pikk bemondása kulcslapkérdés volt kőr aduszín mellett. Ez a Kickback-konvenció, és hasznossága akkor mutatkozik meg, ha a válaszoló a második lépcsőt licitálja (azaz 4 pikk kérdés után 5 treffet), mellyel a standard verzió szerint 1 vagy 4 kulcslapot ígér. Ekkor ugyanis 5 káróval rá lehet kérdezni az adu dámára is. Ha a hagyományos módszerrel, azaz 4 szannal kérdeznénk kulcslapot és 5 káróra végződne a licit, akkor a kőr dáma jelenlétét csak a szlemzónában lehetne kideríteni, mert ez esetben az 5 kőr a leállást jelentené. Kőr aduszínnél tehát aranyat ér az egylépcsős spórolás, azonban vigyázni kell ezzel a 4 pikkel, mert a nem túl rutinos játékosok könnyen eltéveszthetik vagy elfelejthetik. De térjünk vissza a partihoz. Észak hívásirányító jellegű kontrája nem volt sikertörténet, a pikk ász bemutatásának sok értelmét nem látom, akkor érdemes így licitálni, ha félő, hogy a felvevő vonal egy hosszú és jó mellékszínnel rendelkezik, melyre valamelyik kézből eldobható a vesztő pikk. Fenti licitmenetben ez a veszély nem állt fent. Dél lapjából automata és buktató lett volna a treff kezdés (nem biztos, hogy a hetes színünkben jó stratégia ütést keresni ebben a helyzetben – a szerk.), a pikk indulás azonban Szilágyi Lászlónak kedvezett. Ütött a királlyal, leaduzott, és az egyik magas pikkre el tudta dobni vesztő kézi treffjét. Persze a teljesítéshez kellett még a sikeres káró impassz is, így a licit ugyan rossz volt, az eredmény ellenben jó.

Az ellenjáték egyik legnehezebb része az indító kijátszás. Ezt igazolja az alábbi lap is, melyet Szőnyi Györgynek osztott a gép.

Melyik lappal kezdesz:

a) pikk ász, b) káró ász, c) treff ász?

………………..
………………..
………………..

Szőnyi a pikk ásszal indult, de nem volt szerencséje, mert ez volt a teljes kiosztás:

Bódis Gyula lopott, a kőr ásszal asztalra ment és a két magas pikkre megszabadult a káróktól, +620. De a buktatás nem könnyű akkor sem, ha Kelet a káró ásszal kezd. Az asztal láttán pikket nem hívhat, az nyilvánvaló. Vagy mégsem? Ha Észak kezében van pikk, azt úgyis ki fogja adni. Vagy mégsem? Ha szingli pikkje és dubló káró királya van, akkor a káró dámára elmehet a kézi vesztő pikk. Szóval nagy a csábítás a pikk ász lehívására, mert az sem kizárt, hogy Nyugatnak van szingli pikkje, és a pikk ász után pikket lop majd. Szinte kitalálhatatlan tehát a buktató folytatás, azaz a kis treff! Erre ugyanis a treff ász mellett két adut tud ütni az ellenvonal; vagy a treff lopás által, vagy alanyi jogon. És mi történik a harmadik esetben, ha Kelet a treff ásszal indul? Ekkor is csak a kis treff folytatás a nyerő, mert a káró ászt meg kell tartani, mivel az lesz az átvétel a treff lopáshoz. Ha a kis treff hívást megelőzné a káró ász lehívása, akkor az ügyes felvevő kézből körbe engedi a kőr kilencest, és ezzel a Kelethez vezető híd leszakad. A másik asztalon passzal kezdett Észak, és Dél játszott 3 szant úgy, hogy Kelet erős 1 szannal indult. A felvételt káró kezdésre nem lehetett teljesíteni, 13 IMP a Visoftnak. A csapatok 38–25-ös Visoft-vezetéssel fordultak a második félidőre, de fordult a kocka.

A P-T mindkét párja egyéni licitrendszert vagy szokatlan konvenciókat játszik, melyek ellen nem könnyű megtalálni a hatásos ellenszert. És a Visoftnak ez nem is sikerült.

3. leosztás

Egyik Kelet–Nyugat pár sem találta meg a kőr felvételt, mellyel 650-et lehetett volna keresni. A nyílt teremben Szilágyi 3 pikkel kezdett, melyet Talyigás 4-re emelt. Hittmann László persze kontrázott, és a felvétel a kelleténél eggyel többet, azaz hármat bukott, +500 a P-T-nek. A másik asztalon Földi József az egzotikus 2 kőr transzfer indulással nyitott, és Fogaras András megelégedett a 3 pikkes kizárással. Fischer Brigitta nem volt könnyű helyzetben, amikor 3 szant mondott, így a tízlapos kőrtalálkozás úgy veszett el, mint Petőfi a ködben. Dél pikk kezdése után a felvételt nem lehetett teljesíteni, mert egy ütés hiányzott, egy bukás és 12 IMP a P-T javára.

9. leosztás
A transzfer közbeszólás ellenszerét talán meg lehetett volna találni ebben a játszmában.

Ha Szilágyi megkontrázza a mesterséges 3 kőrt, akkor Talyigás biztosan bemondja a 4 kőrt, melyet odaát felvettek és teljesítettek. Igaz, ott Fischer Brigitta csak 1 pikkel szólt közbe, így Dél könnyebb helyzetben volt. Persze az igazi az lett volna, ha 4 pikket játszik a Kelet–Nyugat vonal, mert azt a felvételt is teljesíteni lehet, ha a felvevő megtalálja a káró dámát. Újabb 12 IMP a P-T-nek, akik második félidei jó játékuknak köszönhetően összesítésben 22 IMP-vel nyerték meg a mérkőzést.

A Palatinus nagy arányú győzelmet aratott a Libellával szemben, így gondolatban ők léphettek fel a dobogó harmadik fokára. Az alábbi játszma abból a szempontból volt tanulságos, hogy felvevőként gyakran érdemes megszámolni az ütéseket.

8. leosztás

Honti László a pikk hatossal kezdett, melyet a felvevő kiengedett, ütött a kilences. Mezei Kati treffre váltott és elkövetkezett a sorsdöntő pillanat. Hány ütésünk van? A licit alapján káróból négy, mert rossz káróelosztás esetén is lehet négyet ütni, mivel Északhoz tesszük a hosszúságot. Pikkből egy és treffből egy, ez összesen hat. Kőrből magasítani lehet akár négy kártyát is, ha kikergetjük az ászt és az ellenfél nincs résen. Ez tehát bőven elegendő. A treff váltás veszélyes ugyan, de üthetünk az ásszal, mert a megmaradó negyedleges dáma-nyolcas kombináció valószínűleg megvéd a bukástól. Impasszt adni teljesen felesleges, hiszen ha ül, akkor a dáma később is jó helyen lesz, Dél kőr ásza esetén pedig száz százalékos védelmet biztosít a dáma. Tehát a helyes játék ütni az ásszal és jöhetnek a kőrök. Nyugat azonban impasszt adott és gyilkos ellenjátékot kapott. Honti ütött a királlyal és ismét pikket hívott Kati tízeséhez. A pikk király tette fel a koronát a szép ellenjátéra, ezután már nem lehetett teljesíteni, és a felvétel kettőt bukott.

„Híresek leszünk!” – Bárányhimlő
Bekő Mária kapitány (96marcsika), Kemény Márk (MarkK12), Bőhm Dániel (bennett567), Révai Hanna (gyere)


A mi négyesünk a Korona Kupára állt össze, majd a MaradjOtthon Bajnokságban is így indultunk. A csapat összes tagja ifi. A selejtező után jellemzően a C-ligában játszottunk, de megjártuk a B-ligát is. Most a C-döntőben játszunk.

Számomra nem volt annyira szörnyű a karantén. Az online oktatás mellett a legtöbb időmet a briddzsel töltöttem. A BBO nem állt tőlem távol, már a vírus előtti időkben is sokat használtam. Vasárnaponként játszottunk a lengyel U21-es csapattal, részt vettem több csapatmeccsen és párosversenyen, sokat elemeztünk, rendszeresen kibiceltem és olvastam bridzskönyveket is. Ez ugyan nem volt rossz, de várom már, hogy újra lehessen élőben játszani.
Kemény Márk


A fiataloknak nem sikerült túl jól a zárónap, mert a háromból csak egy mérkőzést sikerült megnyerniük, így nem tudtak a C-liga dobogójára felkerülni. Az alábbi játszmában 10 IMP-t szereztek, de a leosztás több szempontból is érdekes volt.

Észak nagy játékerejű lapjával nem könnyű licitálni. A zárt teremben Michaels-felüllicit után Észak–Dél leállt 4 káróban, melyet szürrel teljesítettek, mert az ellenjátékba hiba csúszott. Bőhm Dániel azonban úgy gondolta, hogy inkább a pikk színben próbál szerencsét, és titokban tartotta remek káró színét. Igaza lett, mert a 4 pikk felvételt teljesítette. Na de hogyan lehet megtalálni az esélyes 6 treffet? Talán sehogy. Mindenesetre a felvételt teljesíteni lehet, ha a felvevő a kőr kezdést ellopja, lehívja a káró ászt és királyt, kárót lop kézben, a treff ásszal kőrt lop, majd magas káróját ellopja és csak az ellenvonal treff királya üt. A parti érdekessége, hogy a közlekedési nehézségek miatt a felvevőnek az esetleges önszürkut is vállalnia kell.