Ismét sikerült kedden lejátszani az összes mérkőzést, így a bajnokság 5. fordulója után kezdenek kialakulni az erőviszonyok. Az A-csoportban nincs már veretlen csapat, mert a GAMAX– igaz, csak 3 IMP különbséggel, de – elszenvedte első vereségét az Interface ellen. A tabellát azonban továbbra is vezeti a nagy nyeréssel közelítő Galim és Visoft előtt. Az alsó csoportokban is élen maradtak a múlt heti éllovasok, így a B-csoportot a Libella, illetve a Böszörmény, a C-t az Expassz, a D-t pedig a Buxus vezeti. (Az eredményeket ezen a linken lehet követni, a csapatok összeállítását pedig itt lehet megtalálni.)
Az A-csoportban ezúttal a DEAC-Siófok–LoveBridge mérkőzésre váltottam volna jegyet, de nem szedtek belépti díjat. A mérkőzésen egy csodapartin kívül két szlem volt említésre érdemes.
1. félidő, 4. leosztás
A LoveBridge Kelet–Nyugaton felvette a treff kisszlemet, ennél már csak a 6 szan lett volna jobb. Észak pikk indulása után Nyugat minden ütést hazavihetett volna, ha aduzás után lehívja treff és pikk ütéseit, mert Dél kőr-káróra beszorul. Azonban 42gerald a felvételt 12 ütésre terítette, mert nem akarta húzni az időt és talán várta a vacsora. A másik asztalnál a 3 treffre Kelet megismételte kőrjét, és 3 szan plusz 4-gyel zártak azzal az enyhe vigasszal, hogy a beszorítást legalább realizálták. Ja, nem. A pikk indulást ott is vitte a bubi, majd az azonnali kőr szöktetést Dél kihagyta. Hacsak úgy nem…
A második félidőben a vidéki csapat mondott 6 treffet a másik asztal 3 szanja ellenében.
2. félidő, 12. leosztás
A fordított emelés után a szingli ászos 3 káró splinter általában nem szerencsés licit, mert a káró király leértékelendő, hiszen Kelet kis lapot vagy siként vár az ász helyett. Most mégis bejött, mert nem állt ki két kőr, mivel Nyugat nem a pikk, hanem a kőr királyt hozta. (Kelet nyilván a kőr ászt várta a káró ász helyett.) A másik asztalon Nyugat 11–14 pontos 1 szannal indult, ezért Kelet nehezebb helyzetben volt, nem nyomozott, hanem 3 szannal zárt.
A mérkőzést a LoveBridge nyerte 13,46–6,54 arányban. És akkor a csodaparti.
1. félidő, 12. leosztás
Az első öt licit azonos volt a két asztalon, és a zárt teremben csak a licitben volt kihívás. Dél kontrája bellben és szendvics pozícióban kicsit necces, talán ha a káró dáma helyett treff dámája lenne, vagy legalább 4–4 a nem licitált színekben, akkor aláírnám én is. De manapság bátrak a játékosok, mert tudják, hogy nagyon ritkán kapják el őket alacsony magasságon. És sokszor igazuk is van, mert ha Észak a 2 kőrre büntető kontrát kap, akkor jó ellenjátékra is csak egyet bukik. És mint tudjuk, egy bukás nem bukás – legalábbis nagyanyám szerint –, vagy ahogyan az angolok mondják, egy bukás az jó bridzs. Ez az elmélet a társasági játékban még elmegy, esetleg a robberbridzsben is, de a versenyzők már máshogy gondolkoznak. Itt minden ütésért meg kell dolgozni. Miután mindkét Nyugat rekontrával jelezte hármas pikk segítségét (ez az Eric Rodwell által feltalált Support Redouble, azaz a támogató rekontra), eltértek az utak. A zárt teremben Nyugattól az ugrás nélküli 3 treff nagy alullicit volt, és Kelet helyén én is úgy passzoltam volna, mint a pinty. A felvevőjátékban nagy kunsztot nem kellett bemutatni, Nyugat a treff szín jó kezelésével hozta a kötelezőt, egy szür és +130.
A nyílt teremben Észak passzolt a rekontrára, így Kelet 1 szannal próbálta leírni halovány lapját. Erre Nyugat persze vérszemet kapott, és ahogyan a helyében mindenki tette volna, a Woody Allen-féle „csak semmi cicó” alapállásból kiindulva bevágta a gémet.
Dél a kőr bubival indult, ütött a király. A treff színen sok múlott, és a licit alapján Kelet jól következtetett, a treff bubit hívta! 2–2 treffelosztásnál és jól ülő treff királynál mindegy, hogyan ad impasszt, de ez a játék jó Észak szingli tízese esetén is, mert négy treffet zsinórban lehet ütni, és az is benne van a pakliban, hogy Dél hibázik és nem fed, vagy a nyolcas esik Északról, és akkor impasszolható később a tízes. De Dél fedett, és amikor ütött az ász és a dáma, akkor az a balszerencse érte Korszurkut, hogy blokkolt a treff. A felvevőnek nyolc biztos ütése volt, két kőr, két káró és négy treff.
Érdemes a diagramban a Next gomb segítségével követni a partit. Még nyílt lapokból sem könnyű rögtön észrevenni, hogy a partiban a káró hatos a kulcslap. Zárt kártyákkal pedig erre a csodalapra játszani csak a legnagyobbak tudnának, így érthető, hogy Kelet inkább az ellenfél hibájára alapozott, amikor lehívta az asztal összes treffjét, hátha történik valami. És történt! Mert Dél megingott és eldobott egy értékes kárót, így a felvevő a kilencedik ütést a káró hatossal szerezte meg. Hogyan? Úgy, hogy Rimina káró dobása után kiengedett egy kárót, a visszahívást vitte, és felülről lefelé lehúzta káró ütéseit (a káró kiengedés helyett káró ász, káró király, káró is jó lett volna).
Régi vesszőparipa, hogy ütések ezreit lehet megmenteni akkor, ha betartjuk az alábbi szabályt: ha egyéb lehetőség nincs, akkor annyi lapot tartunk egy színben, amennyi a felvevő kezében vagy az asztalon van. Ha tehát látjuk (tudjuk), hogy négyes hosszúságú a felvevő egyik színe, akkor kritikus esetekben ebből a színből nem dobunk. Dél könnyű helyzetben volt, mert látta az asztali kárókat, de inkább a káróból dobott egyet, mert sajnálta kőrjeit. Ez a hiba 7 IMP-be került a vidéki csapatnak. De hogyan lehetett volna ellenjáték hiba nélkül teljesíteni?
Fenti állásban nem szabad treffet hívni, mert mind a treff kilences, mind a treff hetes fontos lap. A kilences a káró dáma becserkészéséhez, a treff hetes pedig az asztalra, vagyis a mennybemenetelhez kell. A treff hívás helyett Nyugat kárót hív a tízes felé. Erre Északnak be kell rohannia a bubival, különben Délnek kéne ütni a hosszabb oldalon. Észak kilövi a kőrt, üt az ász. A treff kilences következik, majd a káró tízes. Dél persze nem fed és a felvevő kézben marad. Ekkor lép színre a blokkoló treff hetes, és ez a lap lesz a híd az asztal magas káróihoz.
Ugye milyen csodálatos ez a mi játékunk? Néha egy egészen kis esélyre kell rájátszani a sikerhez. És van, amikor bejön. Egy évben egyszer. Szóval idén már többet nem.