A selejtező csoportban könnyedén vertük a mezőnyt, így jutalmul a kieséses szakaszban a futottak még kategóriába tartozó Szingapúrt fektethettük két vállra. A nyolc közé kerültünk tehát, de idáig Pekingben is eljutottunk. Úgy nézett ki, hogy most is ez lesz a végállomás, hiszen a világsztárokból álló lengyeleken kellett túljutni. Ráadásul a selejtezőben alaposan elporolták csapatunkat. Nem beszélve arról a nem mellékes körülményről, hogy legénységük hat tagból állt.
A papírformára szerencsére egy magas színvonalú, szoros meccsen rácáfoltunk! Az utolsó leosztás előtt még 1 ponttal vezetett az ellenfél, de ekkor beigazolódott a régi mondás: bátraké a szerencse.
Negyeddöntő
Magyarország
–
Lengyelország, 96. leosztás
Nyílt terem:
Zárt terem:
Szappanos Géza és Magyar Péter vagány gémje a továbbjutást jelentette. Jöhettek a svédek. Köztük a sok nagy csatát nyert Morath és Nilsland. Jöttek is, de szerencsére nem nagyon.
Elődöntő
Magyarország
–
Svédország, 90. leosztás
Nyílt terem:
Zárt terem:
Mindkét teremben 6 káró volt a felvétel, ami treff indulásra elbukik. Egy kivétellel minden kategóriában teljesítették a szlemet, ami érthető, hiszen ha a válaszoló treffet licitál, a pikk ász birtokában miért indulna valaki treffel? A mi asztalunkon a forszos treff indítólicit lehetővé tette Dumbovich számára a treff közbeszólást. Kovács Misi egy darabig borzolta az idegeinket, de végül az asztalra helyezte treff színű lapját.
Jobban jártak ellenfeleink honfitársai a nyílt kategóriában a Monaco–Svédország mérkőzésen.
Monaco–Svédország, 90. leosztás
Zárt terem:
Hat partival a zárás előtt a svédek 33 ponttal vezettek. Fantunesék licitfélreértés után vagy végső kétségbeesésükben, soha nem tudjuk meg, hogy miért, de nagyszlemet mondtak a pikk ász nélkül. Ez csak adu indulásra van benne, amit sokan ajánlanak nagyszlem ellen _Rafi bácsi a mennyben csóválja a fejét_. A svédek pikkel indultak, annak ellenére, hogy nem hangzott el a pikk kulcslicit kontrája. Hát, aki olimpiai bajnok akar lenni, ne induljon aduval. Csak ha jó…
A mennyország kapujában álltunk. De a kaput ki is kellett nyitni. Néha a szerencse is segített, de ez nem lett volna elég, ha nem párosul briliáns játékunkkal.
Döntő
Magyarország
–Egyesült Államok,
70. leosztás
Nyílt terem:
A zárt teremben passzal indult Dél, így Észak könnyedén indulhatott 4 pikkel. A nyílt teremben az 1 treff indító licit az 5-ös magasságig repítette a felvételt, ami reménytelennek látszott. Dumbovich nem így gondolta. A káró királyt ütötte az ásszal, kárót lopott a kézben, négy pikk hívás következett. Nyugat a kőr kettessel és a káró tízessel _először a négyest tette_ jelezte a lapszámot. Kelet számára ez nem volt elég világos, így a soron következő treff hívásba nem tette az ászt… Ütött a király, a tizenegyedik ütés pedig a kőr király volt. Miklós szokásához híven villámgyorsan döntött és játszott, nehezítve az ellenjáték dolgát.
Magyarország
–Egyesült Államok,
79. leosztás
Nyílt terem:
Zárt terem:
A zárt teremben Dél nem indult el, mi viszont igen. Misi az 5 pikkre a kényszerítő passz helyett a szlemet választotta. Arra gondolhatott, hogy aki az 5-öt menti, az a 6-tal is ugyanezt fogja tenni. Nem így történt, de szerencsére az ellenfél legjobb játékosa a pikk ásszal indult. Valószínűleg adu ütést feltételezett a partnerénél.
Beléptünk tehát az aranykapun a „kiütéses” győzelemmel. A mutatott játék számomra nem volt meglepetés, hiszen évtizedek óta hasonló színvonalon játszanak. De arra, hogy ilyen állóképességük van, álmomban sem gondoltam volna.
Végül egy csodálatos felvevőjátékról mesélek, amit az olasz
–
lengyel meccsen láttam. A mezőny nagy része 7 pikket játszott, Nyugat kezéből. Mi a lengyelekkel játszottunk, mindkét asztalon ez volt a felvétel. A kőr impassz ül, a 13. ütést kőrlopással lehet elvinni. Duboin számomra érthetetlenül a 7 szanzadut választotta. Játékával azonban igazolta azt a közhelyet, hogy a rossz licit jó játékkal helyrehozható.
A kőr indulást az asztal ütötte. Két esély van: káró impassz vagy egy Vienna-coup, amit a káró kilences tesz lehetővé. Ő az utóbbit választotta. Lehívta a piros ászokat és a pikkeket, erre előállt a kétoldali kényszerdobás. Zaremba eldobta a káró királyt, az ő esélye Dél dámája volt.
Miért döntött így a felvevő? „Egyszerű” a válasz. A korlátozott választás elmélete szerint Északnak nem volt más választása. A kőr király Délnél lesz, így csak kőrrel indulhatott. Ha egyik király sincs Északnál, van választási lehetőség. A treffben az osztott figura a valószínű, ezért nem ebben a színben történt az indító kijátszás. Amire egyébként bukik a felvétel.