Helyszín: Wroclaw
Időpont: 2024. július 5–18.
Esemény: U26 csapat Európa-bajnokság és nyílt világbajnokság
Több mint 500 parti megdolgozza az embert. Most, hogy ennek az élménynek vége, ideje számot vetni. Most arra vállalkozom, hogy hetente egy partival jelentkezem erről az eseményről, ahol az én (ebben lehet néha csalok, de nem fogok róla szólni) kártyáimat lehet majd megszemlézni és a parti fejleményeit követve velem együtt dönteni az élesebb helyzetekben.
A sorozat utolsó darabjával visszautazunk a verseny legelejére. Hét év után először ülünk le újra ifjúsági világversenyen játszani a francia delegáció ellen, ebből is rögtön a második partiban kedvező szkórhelyzetben az alábbi lapokat fogjuk:
A szanunk 14–16, a 2 pikk egy minort is ígér, a partner 3 kőrje négyes kőr, gémforsz. Mit jelent a kontrájuk és mit licitáljunk?
Az ellenfél kontrája alapvetően erős kőrt és kőr indulást kér. Ezt viszonylag szabadon leadhatja jó kőrrel. Ezek után nekünk van érdekes döntésünk. Mivel a partner licitje alapvetően természetes volt, így úgy gondolom, hogy a rekontra lejátszaná, a passz pedig a kőrt nem fogja, és keresi a megfelelő felvételt. Valószínűleg jó licit a rekontra, a pikket, ha oda menekülnek, azt is szívesen megkontrázzuk. A 3 szannak is megfelel a lapunk, mindkét majort fogjuk.
Én még kicsit nyuszi voltam a második partiban és inkább maradtam a békés 3 szan licitnél. Ezután utolsó helyen megint kontráznak. Mint ahogy arról már korábban értekeztem, ilyenkor nálunk a rekontra azt jelenti, hogy lehetnek problémák, a passz azt, hogy minden, ami felmerül, azt fogom. Mit mondjunk?
2 pikk és másfél kőr fogással igazából mindent hozunk, ami tőlünk elvárható. A treff fogás hiánya nem kell, hogy zavarjon minket, hiszen az, aki megkontrázta a 3 szant, nem indukált soha treff indulást, nem úgy néz ki, mintha a treff erejükre lőtték volna meg, így nem kell elvárnunk a lapunktól a fogást.
Passzolunk, és a partner rekontrázik. Nála tehát van valami probléma. Milyen probléma merül fel? És akkor mit licitáljunk?
A partner egyedül kőrt ígért, amire alapozva kontrázott az ellenfél. Így a partner felmerülő egyetlen problémája a kőr színének a minősége lehet. Abban viszont mi hozunk segítséget, így nincs nagyon okunk nem passzolni. Bár nem megnyugtató, hogy rekontrázott partival indul a verseny, de hát mit van mit tenni.
Körpassz. 3 szan rekontra, az ellenfél elindul a kért kőr hármassal. Meglepetésünkre nagyon szép asztal fogad. Ahhoz képest, hogy ebben a szkórban majdnem minden 11-gyel elindulunk és mégis gémforszot licitált a partner a 14–16-os szanra, ez egyátalán nem néz ki rosszul:
A ellenfél a kőr ászt teszi és kis idő után pikkre vált, amit hagynak, hogy mi üssünk. Mit tudunk az ellenfelekről?
Az indulás alapján Délen AQJ86 van kőrből. Emellett sejthető nála a hármas pikk is. Négyessel megemelte volna a pikket, dublóhoz pedig az kéne, hogy Észak 7-es pikkel licitáljon kétszínűt. Emiatt Északon inkább hatos pikk van, amiből meg azt a következtetést vonhatjuk le, hogy ötös legalább a minorja, ha kétszínűt licitált. Ha ez a káró, akkor Délen 3–5–0–5 lenne jó eséllyel treff királlyal, amivel már elindul. De igazából lehívhatunk egy kárót, hogy teszteljük a színeket.
A káró ászba mindkettő ellenfél ad. Ebből kiderül Észak elosztása: 6–1–1–5 és Délé, ami 3–5–4–1. Akkor mi lesz a tervünk?
Egy-egy major ütés mellé van 4 káró és egy treff. Minthogy az ellenfél egyetlen veszélyes színe a pikk, a második pikk ütésünket is meg fogjuk kapni időben. Ha kidolgozunk egy treffet, az már 9 ütés. Megnyugszunk. Minthogy rekontrázva a szürök se jönnek rosszul, még kereshetünk ütést. Ez kőrben és treffben is sikeres lehet. Kőrben ha megadjuk a kettősimpasszt, akkor a partner príma kőr kilencese ki fog nőni ütésnek.
Treffben hogyan lehet plusz ütésünk? Ha ez megállapítottuk, hogyan fogjuk lejátszani a partit?
A hátsó szingli nem lesz a király, akkor Észak 4 ponttal szólt volna közbe, az nem valószínű. Viszont ha a hátsó szingli a tízes vagy a hetes és nyolcas közül az egyik, akkor lehet 3 ütésünk. Utóbbi esetben figyeljük meg, ahogy a partner treff hatosa lesz a hős. Ehhez a bubit, majd a kilencest kell hívnunk. Mivel az ellenfélnek a bubit le kell fednie, amit mi megütünk, ezt ingyen és tempóban tudjuk kipróbálni. Ha nem sikerült, akkor a kőr is tud működni, ha szerencsések vagyunk, és a treff tízes esik, akkor mind a kettő működik egyszerre. A másik kettő esése esetén ki kell adnunk egyet, mire meglesz a harmadik ütésünk, és akkor a pikk miatt már nem lesz időnk a másik kidolgozására.
A treff sajnos nem működik, az ötös jön Délről. Mindenesetre a kőr impasszt megadjuk és bezsebeljük a megérdemelt 10 ütésünket, ami 1000 pontot ír. A meccs szempontjából előnyösen ezzel 5-öt írunk, mert a túloldal egy rossz eredményét felülírjuk vele.
Ezzel a partival véget ért a wroclawi beszámolóm. Sok parti volt még, de olyat, amiről érdemben be tudnék számolni, vagy érdekesnek tartanék bemutatásra, már nem találtam (fakultak az emlékek). Remélem, élveztétek olvasni, én élveztem a felidézést. Néhány parti felemlegetésével én is felfedeztem olyan nüanszokat, amiket anno nem, ami külön örömet okozott. Átívelő tanulságként talán csak annyit fogalmaznék meg, hogy mindenkinek ajánlom az elemzést. Ez az, ami a legtöbbet segít a fejlődésben, illetve tapasztalatom szerint nagyon jól építi a partnershipeket, ha ehhez a felek pozitívan állnak.
Hajrá mindenkinek a továbbiakban, találkozzunk a bridzsasztalnál minél hamarabb!