Barion Pixel
HUEN

Kezdőoldal

Kelen Károly - 2014. június 25.

Jobb jön ma! – 52. Európa-bajnokság, Opatija

Én vagyok a hibás. Úttörő-becsületszóra megígértem, hogy a lehető legtöbbször tudósítok az Európa-bajnokságról, de egyelőre nem futja folyamatosságra. _Valami van a szememmel, egyszer még arra is kényszerültem, hogy ne nézzem a vb-meccset a tévében, hanem csak hallgassam Mezei Dániel közvetítését. Jákob ehhez képest szerencsés volt a kínjaival!_ Szóval nem tudom eléggé sokszor nézni a BBO-t, és ahányszor mégis, mindig pechem volt, éppen nem sikerült nekünk valami. Pedig vasárnap és hétfőn nagyon szép volt a világ, ahogy Csepeli Miklós is megállapította, volt, hogy egyszerre állt első helyen a nyílt csapat, másodikon a szenior _vagy fordítva_. Azóta azonban kicsit besötétedett, tegnap valahogy semmi sem sikerült a mieinknek.

Általában nem hiszek abban, hogy a bridzs modern formájában különösebb szerepe volna a szerencsének. De ez a nap mintha rám cáfolt volna.

Mert itt van például ez a parti a 7. fordulóbeli, Feröer-szigetek elleni meccsről.

 
Lakatos–Szilágyi szépen kilicitálta, hogy hiányzik egy ász, és 6 szant játszott. A kevesebb mint 50 ezer lakosú, dán sziget képviselői viszont nagyszlemet mondtak. Szegedi Balázs eltalálta, hogy piros színű kártyával kell kezdenie, de sajnos, kőrt játszott ki káró helyett. Így elvesztettük a meccset 10,91–9,09-re, ahelyett, hogy győztünk volna 15,19–4,81-re. Nagy különbség!

A B-csoportban két páros állt le gémben, három mondott nagyszlemet, és mindannyian teljesítettek. _Litvánia rekontrázott 7 szant Belgium ellen!_ Az A csoportban csak szlemlicit volt. A négy nagyszlemből három elbukott, csak Portugália teljesített Finnország ellen, és ezzel meg is szerezte első győzelmét az Eb-n.
 
Mutatok még két esetet, amikor nem állt mellénk a szerencse.
 
Ne jöjjön nekem senki azzal, hogy tulajdonképpen szerencsénk volt: ha Ophir Herbst kis káróval kezd, akkor hat káró és négy kőr ütéssel az izraeli testvérpár hatszor buktatja el a gémünket. Így pedig megúsztuk –300-zal.
A másik asztalon így ment a licit:
 
Hegedűs Schwartz Szegedi   Fischer
              1 ♣         passz      1♥
passz      2♠          passz      2 szan
passz      3 szan    körpassz
 
Most Hegedűs Gálé volt az indító kijátszás feladata. Naná, hogy az olvasó nem a pikk tízessel, hanem a káró ásszal kezdett volna, mire 14 IMP elvesztése helyett hetet nyerünk! Ráadásul ugyanígy zajlott minden a szenior meccsen is a hollandok ellen!
 
Aztán jött még ez is:
 
 
A másik asztalon Dél passzolt, Szegedi 4 szannal kezdett, nyilván a minorokat mutatva. Nem tudom, ez hogyan van definiálva, de három magas figurával a partner színeiben talán még mansban is lehetett volna szlemet licitálni. Hegedűs azonban csak 5 treffet mondott, és pikk kezdésre 12 ütést vitt haza.

Kovács András rámírt a BBO-n, amikor ezt a játszmát néztem: „Honnan tudta O. H., hogy ilyen elosztása van a partnerének?!” Szerintem nem jó a kérdés. A partner a 4 kőrrel szleminvitet adott úgy, hogy nem lehetett egészen biztos az erős treff támogatásában. Az adu ász-királlyal hát bemondta a 6-ot!

Inkább Nyugat szleminvitje a kérdés. De ő meg az 1 káróval indító ellenfél mögött ült, tudta, hogy ül az impassz ebben a színben _…_, ezen kívül pedig csak három vesztője volt a partner gémforszával szemben _Homonnaynak kontráznia kellett, ha pikk kezdést akart: meg is kapta, csak hiába._

Na, jó: új nap, új remények. Ma véget ér a szeniorok első etapja, szurkoljunk, hogy legyen miért szurkolni a továbbiakban is.

Winkleréknek meg azért, hogy kapják el újra a fonalat!