Barion Pixel
HUEN

Kezdőoldal

Kovács Gergely - 2024. július 7.

Jó magyar kezdés Wroclawban – Ifi Eb 2024, 1. nap

Az U26-osok kategóriája tekint vissza a legnagyobb múltra, ők immár 29-edszer játszanak az Eb-címért. Az U21-eseknél 16-odjára hirdetnek Európa-bajnokot, a lányoknál 11-edszer. Az idei az U16-osok ötödik és a legújabban életre hívott U31-es korosztály második Európa-bajnoksága. (Az U21-es csapat ismerkedik Wroclawwal: Biborka Dániel, Hegedűs Júlia, Dezső Kende, Tőkés Dénes, Zábrádi Benjámin, Retteghy Orsolya edző, Mráz Máté kapitány, Kovács Artúr)

Utóbbiban remekül debültált Magyarország, két éve hatodikként zártunk, ezzel kijutottunk a világbajnokságra, de tavally a vb-re már nem állt össze magyar válogatott az U31-ben, és most sem vagyunk ott.

Nem így a maradék négy kategóriában – így állnak fel csapataink Wroclawban:

U26
Jalsovszky Janka–Márki-Zay János, Jánosik Máté–Szücs Leó, Kemény Márk–Selmeci Dávid
Nem játszó kapitány: Szabó Csaba
Edző: Tubak Dániel

U26 lány
Biborka Bernadett–Török Eszter, Nagy Zsófia–Oláh Eszter
Nem játszó kapitány: Tichy Eszter
Edző: Bekő Zsófia

U21
Hegedűs Júlia–Biborka Dániel, Dezső Kende–Zábrádi Benjámin, Kovács Artúr–Tőkés Dénes
Nem játszó kapitány: Mráz Máté
Edző: Retteghy Orsolya

U16
Hegyi Fruzsina–Kontra Dóra, Nguyen-Kovács My Linh, Szabó Ginus–Zábrádi Zsófia
Nem játszó kapitány: Honyek András
Edző: Bekő Zsófia

Külön figyelmet érdmel, hogy a csütörtökön befejeződő felnőtt Eb-n Kemény Márk és Zábrádi Benjámin (a szintén ifikorú Argay Zsolttal egyetemben) a nyílt válogatottban játszott, Hegedűs Júlia pedig a női csapatot erősítette, mindhárman egyenesen Dániából jöttek Wroclawba Szabó Csaba U26-os kapitánnyal, aki ott játékosként vb-indulást érő 8. helyen végzett a vegyes csapattal.

A válogatottak két nappal az első játéknapjuk előtt utaztak ki autókkal Wroclawba, így a rajt előtti napon volt/lesz lehetőségük kipihenni az út fáradalmait, akklimatizálódni és egy kicsit körülnézni a városban.

A szállással volt egy kis bonyodalom. Úgy döntöttünk, hogy nem a versenyhelyszínen, hanem az onnan negyedórányi sétára lévő, a szervezők által ajánlott ifjúsági szálláson leszünk. Fontosnak tartottuk, hogy ne legyünk túl messze a versenytől, és az nagyjából kétharmad áron volt a helyszíni szálláshoz képest. Csakhogy pár nappal az Eb kezdete előtt azzal kerestek meg minket (és más odafoglalókat) a szervezők, hogy nincsenek olyan körülmények, hogy ott megszállhassunk. Hogy ez miért nem derült ki két hónappal korábban, az rejtély. A szervezők az eredeti áron szereztek nagyon jó minőségű új szállást, szóval ebből a szempontból kifejezetten jól jöttünk ki végül, csak ez a hotel nem gyalogos távolságra van. De legalább ott vannak az autók, korlátozottan transzfer is van és a közösségi közlekedési is járható út.

Itt emlékezünk meg arról, hogy a versenyzőkre háruló anyagi önrészt jelentősen mérsékelte a szezon végi támogatói versenyen befolyt összeg, valamint az MTK és az MBSZ által nyújtott segítség, ezeket ez úton is köszönjük!

Az ifi Eb-t itt lehet követni, de a LoveBridge honlapját is érdemes nézni, már csak azért is, mert ott hamarabb megjelennek az eredmények.

Az Eb-n minden kategóriában körmérkőzéseket játszanak, az U26-osoknál 19 csapat indul, ott 16 leosztásosak az összecsapások, az U21-esek 15-en vannak, ők 18 partit játszanak mindenki ellen. Érdekes, hogy mindkét válogatottunk az utolsó fordulóban lesz kimaradó.

A jövő évi világbajnokságra minden kategóriából hat csapat jut ki, de az a gyakorlat, hogy az ehhez közel zárók is reménykedhetnek a vb-szereplésben. Akárhogy is, érdemes minél előbb végezni! De mivel utánpótlás-világversenyről van szó, ahol ráadásul a lánycsapatban és az U16-osoknál is több magyar versenyző most mutatkozik be a válogatottban, az eredménynél előbbre valóbb, hogy jó élményt szerezzenek, pozitívan éljék meg a versenyt és sok tapasztalatot gyűjtsenek a magyar bridzsezők.

Az első nap mondjuk az eredményesség szempontjából is rendben volt.

1. forduló

Az U26 (Kemény–Selmeci, Jalsovszky–Márki-Zay) 49–29-re (5–15) kikapott a nyitófordulóban Dániától, az U21-eseket (Dezső–Zábrádi, Hegedűs–Biborka) pedig a házigazda lépte le (18–60, 1,95–18,05).

Utóbbi meccsen az első nagy lengyel írást a 2. partiban az hozta, hogy a lengyel játékos bellben mans ellen második helyen 7–2–2–2-vel az öt ütéses lapját elindította 3 treffel, így nem derült ki a színtalálkozás a magyar vonalon, és gyakorlatilag nem lehetett lehúzni az első három ütést. A másik asztalon persze a magyar Dél passzolt azzal a kézzel, ezek után elbukták az 5 treffet.

Ennél a 12 pontnál sokkal megérdemeltebb volt a lengyeleknek az a 16 pont, amit a 10. leosztásban szereztek: mi 4 kőrt teljesítettünk három szürrel, ők 7 kárót.

2. forduló

Mindkét csapat gyorsan túltette magát az első pofonon, a nagyobbak (Kemény–Selmeci, Jánosik–Szücs) ugyanis egy árva IMP-vel kaptak ki a mindig erős franciáktól (34–35, 9,69–10,31), az ifjabbak (Hegedűs–Biborka, Kovács–Tőkés) pedig minden pontot begyűjtöttek Írország ellen (86–12, 20–0), és máris pluszba kerültek.

3. forduló

A BBO adta a magyar U26-osok görögök elleni mérkőzését.

A feléig lassan csordogált a meccs és kis magyar előny épült, aztán jött a 8. parti.

Jalsovszky Jankáék asztalán így jutott 3 szan kontráig az ellenfél:

Mint látszik, a partner által ígért kőr a legerősebb indulás, de a legfontosabb elkerülni, hogy a saját hatos színünk egyik kártyáját tegyük az asztalra (a verseny, ahogy az elmúlt évek világversenyein megszokhattuk, LoveBridge-tableteken licitálódik és aztán kártyával megy a lejátszás), ezt Márki-Zay János ügyesen elkerülte. A passzív treff után a felvevő nem találta el a kárót, így két káró, egy pikk és három kőr ütésnek köszönhetően 300 pontot írtunk.

A másik asztalon így lett meg a magyar 3 szan:

Az itt keresett 12 ponttal megdupláztuk a pontjaink számát és négyszer annyi pontunk lett félidőben, mint az ellenfélnek.

Eddigre az U21-esek is túl voltak már egy +12 pontos partin. A dánok erősen kezdtek, 7, majd 10 pontot írtak ellenünk, de mi egyből lemásoltuk ugyanezt, az 5. leosztásban pedig 17–17-ről elléptünk. Tőkés Diniék asztalán a mezőny által preferált 3 szant teljesítette az ellenfél, Zábrádi Beniék viszont lecsaptak a kínálkozó lehetőségre:

A magyar fiúk kifacsarták, ami a partiban volt, csupán három ütést engedélyeztek a dán felvevőnek, ezzel 1100 pontot írtak.

Az U26-osok meccsét félidőben hagytuk ott. Azután inkább a görögök szaporították a pontjaikat, a 14. leosztásban viszont felvettük ezt a frappáns 6 kőrt:

Máté a káró indulást követően lekapott egy magas kőrt, majd három menet treffet hívott lelopva a kicsit a kezéből, végül egy adut adott oda.

A másik asztalon kimaradt a szlem, ez 11 pontot és összességében szellős különbségű (39–16, 15,56–4,44) magyar győzelmet eredményezett.

Az U21-esek sem inogtak meg a végén, nagy előnnyel nyertek 68–27-re, illetve 17,93–2,07-re.

Utóbbiaknál a lengyelek nagy fórral, 12 ponttal vezetnek, alig több mint 7 pontot engedélyeztek összesen ellenfeleiknek (köztük ugye a magyaroknak), mi 39,88 ponttal a negyedik helyen fordulunk. A második és a hetedik között alig van különbség, Írországnak három meccs is kevés volt ahhoz, hogy pontot szerezzen (ebben is érintettek voltunk).

Az U26-osok 30,25 ponttal, vagyis hajszállal átlag fölött állva 11.-ek az első nap után. Ők holnap is hármat játszanak, Hollandia, Csehország és Anglia lesz az ellenfelük, az U21-esek kettőt, Svédország és Szlovákia ellen.