Barion Pixel
HUEN

Kezdőoldal

Gulyás Dániel - 2019. szeptember 26.

Holland–lengyel döntő lesz – Vuhan, bridzsvilágbajnokság, 12. nap

Folytatódtak az elődöntők a fő versenyen, valamint megkezdődött a nyílt vb kieséses szakasza is, itt 32-ről egészen 8-ra faragták le a megmaradt csapatok számát, a többiek pedig a vigaszverseny vigaszversenyén, egy BAM-csapatversenyen vehettek részt.  (Az eredményeket itt lehet követni.)

A reggeli fordulóban az amerikai–lengyel összecsapást próbáltuk félálomban nyomon követni, és mindjárt kipattant a szemünk az első parti miatt.

17. leosztás

Mindkét Észak gyenge 2-essel kezdett valamilyen formában, és végül Nyugat lett 3 szanban felvevő. A kis pikk indulás után csak az volt a kérdés, hogy a nyilvánvaló 6–2 pikk mennyire torzítja az esélyeket, esésre vagy impasszra játsszunk a káró színben?

Buras esésre játszott, és bukott, míg Rodwell impasszolt, és 10 pontot szerzett.

Bár voltak izgalmas partik, általában kihúzták őket. Apró, 5-6 pontos partikon mindig az amerikaiak írtak, és 31–0-ra vezettek, amikor jött az utolsó előtti parti.

31. leosztás

Nyílt terem:

Narkiewitz 2 szan Rubensohllal jelezte treffjét, Buras nem fogadta az invitet, 130.

Zárt terem:

Feltehetőleg itt is treffet jelentett a 2 pikk, Rodwell így jobb pozícióból mondhatott szant, majd bemondta a biztos gémet, 7 pont az USA1-nek, az amerikaiak ezzel a nagy etappal így 1 ponttal átvették a vezetést!

Hátra volt azonban még a 16. parti.

32. leosztás

Unalmas húzónak látszott, a másik 3 felvevő már elbukta a 3szant, és úgy tűnt, nincs is több, mint 8 ütés a gémben. Buras azonban másképpen gondolta…

A treff indulást kihagyta, Weinstein kőrre váltott, a királyt vitte az ász. Lement treffel, hogy pikk impasszt adjon (láttunk már olyat, hogy 4 ütés egy ilyen szín), Észak ezúttal (talán hibásan) kárót hívott, amit a felvevő megint csak kiengedett, csakúgy, mint a következő kőr hívást. Jött egy újabb káró, ezt elvitte, és lehívta a major ütéseit, ezek a lapok maradtak, amikor az utolsó pikk jött:

Weinstein csak a káró bubit dobhatta, hátha mégis a partnernél a tízes, de mindegy volt, beszorult.
A szép felvevőjáték 12 pontot eredményezett, így mégis előnnyel, 11 ponttal mehettek ebédelni a fiatal lengyelek.

Időközben a fáradt norvégok (Brogeland–Lindquist 2 alapszakaszmeccs kivételével végigjátszotta a versenyt!) újabb 36 mínuszt szedtek össze, és feladták a reménytelen küzdelmet (220–77 Hollandiának).

A hölgyeknél az eddig is vezető Kína és Svédország továbbra is jelentős előnyben volt, míg a szenioroknál Anglia 87–8-ra(!) verte 16 partiban Hollandiát, és a 29 hátrányból 50 előnyt csinált. India szintén hajrázni kezdett, és 11 pontra zárkózott Dánia ellen egy +35-os menettel.

A vegyes csapatoknál az amerikaiak már 55-tel mentek, míg a románok a 36 pontos előnyükből csak 8-at őriztek meg ekkor.

És jöhetett az utolsó előtti menet, ahol az amerikai szurkolók nyilván úgy vélték, jöhet a fordítás, míg a lengyelek a sokkal fiatalabb játékosállomány állóképességében bíztak.

Rosszul kezdődött amerikai szempontból a játékrész.

2. leosztás

Mindkét asztalon összeemelték a kárót, majd Észak 4 kőrt mondott. A lengyelek mentettek, míg az amerikaiaknál Rodwellnek lett volna esélye, azonban túlságosan is bízott a jó adujában, így passzolt. A bellgém teljesült, míg az 5 káró kontrán még tömtek is egyet, így 11 pontba került a mentés elmaradása.

Ezután Levin erőltette túl.

4. leosztás

Narkiewitz passzolt és +200-at írt, míg Levin 3 pikkel próbálkozott, hiszen sejtette a partner rövid káróját, gondolta, majd úgyis azzal indulnak, és lelop párat… Nos, adukat hívtak, és a 3 pikk szintén kettőt bukott bellben, összesen 9 pontért.

Újabb leadott 12 amerikai pont után halovány Nickell-reménnyel zárult a szett.

16. leosztás
http://db.worldbridge.org/Repository/tourn/wuhan.19/microSite/RunningScores/Asp/BoardacrossConditKO.asp?qboard=016.05.SF.1644

Rendszerbeli különbségek miatt másik kéz játszotta a 4 kőrt.

Nyílt terem:

A 3 treff 5–4-et mutatott, de nem fedte fel a mellékszínt, a 3 káró megkérdezte.

Zárt terem:

A 2 káró négyes kőr volt bármilyen erővel

Weinstein ellen a káró dámával kezdtek, amit vitt az ász, majd kis káró következett. Jól játszott, mert kicsit tett, így nem lopták ez a káró ütését. Végül még szürt is csinálhatott volna, de a 420 jól nézett ki.

Buras ellen aduval indultak, ami még nem lett volna baj, de amikor a fekete ászok után fellopott  egy pikket, hiszen a káró szökés és a barátságos major elosztások elegek lehetnek, nem tudott teljesíteni, mert kiállt két pikk, egy káró és egy magas treff.

Az így szerzett 10 ponttal aztán „csak” 18–45 lett a szett, tehát a lengyelek előnye 38 pont volt – hoztak az amerikaiak már be ennél többet is…

A nőknél Hollandia és Anglia egyaránt egy menettel a vége előtt feladta, így Kína és Svédország találkozik majd a döntőben – reményeink szerint svéd győzelemmel.

A szenioroknál a dánok jelentősen visszavágtak, már 64-gyel vezettek újra, és bár mindkét elődöntőt folytatták, végül nem született meglepetés, dán–angol döntő lesz, tippem szerint dán győzelem várható.

A vegyes csapatokról később többet, röviden: az angolok szépítettek, de még mindig az USA1 vezetett 41 ponttal, míg az oroszok fordítottak Románia ellen, és +7-tel kezdték az utolsó játékrészt.

Mi maradtunk az USA1–Lengyelország elődöntőnél, ahol az amerikaiak reményei hamar szertefoszlani látszottak.

18. leosztás

Meckstroth egyet sem licitált bell-mansban Dél lapjával a nyílt teremben, és látszólag jól tette, hiszen már a 3 kőr teljesítése is kérdéses, a 2 pikket épp megcsinálták a lengyelek, –110.

A zártban Narkiewitz belépett Michaelsszel, Buras gémet mondott, és Levinnek egyértelműnek tűnt a 4 pikk licit mans-bellben. Ebben 500-at bukott, ami 12 lengyel pontot jelentett.

A következő partiban pedig kiderült, ez nem az amerikaiak napja.

19. leosztás

A lengyelek 3 kőrig jutottak, ami épp teljesült, Levin azonban a 4 pikkig küzdő lengyelek ellen (ami amúgy 800-at bukik) bemondta benne levő bell gémet, az 5 treffet, Weinsteinnek már csak teljesíteni kellett.

Pikk ász, amibe Dél a királyt tette, majd pikk a dámához, és egy kis adu.

Weinstein tudta, hogy valahogyan benne van a parti, de ki kavar itt? Egy kárót le kell lopnia, tehát vagy most ad aduimpasszt, vagy sosem. Lehet, hogy a harmadik dámából hívták ezt az adut? Tényleg két egyenletes lappal licitáltak 4 pikkig? Végül arra jutott, hogy nem – ezért impasszt adott, visszahívták az adut, így végül kettőt bukott a benne levő felvételben. 8 pont oda, holott ez lehetett volna +10 is, a különbség pedig, csakúgy, mint Meckstrothék, már 60 felett járt.

A meccs hátralevő része csendben csordogált, egy bellben ötször bukott 1 szanon még kerestek 4 pontot az amerikaiak, mert a csapattársak bemondták a bell gémet (3–3–1–6, nem tipikus 1 szan indulás).

Mindkét asztalon bemondtak egy csont nélküli 6 pikket, majd Levin szvingelni próbált, de csak a mínuszokat növelte.

32. leosztás

Weinstein nem bírt magával, és bell-mansban emelt: 1 kőr–2 káró–4 kőr–5 káró! Ez kitűnő mentés volt, hiszen csak 200-at bukott, míg a túloldalról jött a +420, így az utolsó 6 pont Amerikáé lett.

A meccset azonban a talán jobban licitáló és játszó Lengyelország nyerte 186–134-re, és jutott megérdemelten a döntőbe, ahol, ha lehet, még ennél is nagyobb csata várható Hollandiával. Nem szívesen tippelek, mert bármi történhet, de talán a narancsos fiúk viszik haza idén a nagy bermudai tálat.

És végül visszatérve a vegyes csapatok küzdelmére, itt még legalább az egyik meccs szoros volt. Az angolok ugyan faragtak még 13 pontot, de így is kikaptak 28-cal, az USA1 tehát döntős, a másik ágon viszont szinte percenként fordult a meccs.

7 partival a vége előtt a románok behozták a hátrányukat, és egyenlítettek, ekkor azonban kihagytak egy jó bell gémet, így 10 mínusszal futottak neki a végjátéknak. Két húzó mellett azonban kétszer is mindkét asztalon töredéket teljesítettek, és az így szerzett 11 pont segítségével épp 1 pont előnyük lett – a kommentátorok pedig látták, hogy két unalmasnak látszó gém van már csak hátra, ha itt is ezek történnek, 1 ponttal bejutnak!

Nos, az utolsó előtti partiban aztán…

31. leosztás

Mindenki tízet üt, ugye? Kiáll a kőr ász-király, és az adu király. Ionita azonban úgy érezte, kell egy csavar, és amikor partnere kőrrel indult, már el is képzelte a felvevő harmadik dámáját, és ütött az ásszal, hogy kis kőrt hívjon, partnere bubiját helyzetbe hozva esetleg. Nos, a felvevő boldogan ütött a dámával, és szürt csinált. Teljes egyenlőség!

Az utolsó parti hozott még izgalmakat, mivel az oroszok által felírt 4 kőr (mint fent is láttuk) 200-ért menthető, és mivel hagyták alacsonyan emelni a kárót, fel is merült, végül 4 kőr maradt a felvétel, és kontra sem jött segítségül. A román gém meglett, az eredmény tehát nem változott.
Ekkor jött az új szabály: ugyan nincs továbbvitt eredmény (carryover), de döntetlen esetén az alapszakaszban lejátszott meccs győztese nyeri a kieséses csatát! Így tehát Oroszország (akik 20 IMP-vel nyertek korábban) vívja majd a csatát az USA1 ellen, és úgy véljük, ott talán győz is majd Gromov együttese.

Mindenképp gratuláció illeti a románokat, akik kitűnő játékkal bizonyították, egy kis ország is érhet el hatalmas eredményeket a bridzssportban!

Pár meglepetés akadt a nyílt vb-n is, amin nemcsak bárki indulhatott, hanem a főversenyből kiesettek is beszállhattak. A legjobb 32 közt már akadt váratlan eredmény (2x14 parti minden forduló).

Egy kínai csapat ellen 40 ponttal kikapott a Swiss team, más néven a leendő svájci válogatott, Zimmermann új kísérlete. Új-Zéland is vesztett, igaz, ők az orosz nagycsapattól kaptak ki szorosan, valamint vesztett az angol-amerikai Sivy A is (Bakshi–Malinowski, Lall–Moss, K. Rosenberg–Wildawski), szintén kínaiak ellen. Kiesett a kínai nagycsapat is, valamint a Ron Pachtmannal megerősített Litvánia sem élte túl a 32-es kört. Bessis–Lorenzini, egy francia válogatott pár 4 kínai társával remekül játszott az alapszakaszban, itt azonban 80 pontos vereséget szenvedtek.

A 16 között folytatódott a csillaghullás, kiesett az izraeli nagycsapat, valamint a Polmany, azaz Auken–Welland, Gawel–Jagniewski, míg az oroszok kikaptak az USA2 maradványaiból felálló Millens csapattól, a lengyel szeniorok azonban továbbra is menetelnek. Pénteken a legjobb 8, majd az elődöntők következnek itt. A bronzmeccsekkel és persze a döntőkkel folytatódik a négy nagy kupa, reméljük, nagy csatákra számíthatunk majd mindenhol!