Barion Pixel
HUEN

Kezdőoldal

Nagyiván Gábor - 2019. szeptember 26.

Holland mágia a norvégok ellen – bridzsvilágbajnokság, Vuhan, 11. nap

A négyes szám jellemezte a világbajnokság 11. napját, ugyanis már csak 4-4 csapat maradt állva mind a négy kupában, és 4 nap volt még hátra. Az elődöntők párosításai:
Bermuda-kupa: Egyesült Államok 1–Lengyelország, Hollandia–Norvégia
Velence-kupa (nők): Kína–Hollandia, Anglia–Svédország
d’Orsi-trófea (szeniorok): Hollandia–Anglia, India–Dánia
Vuhan-kupa (vegyes): Anglia–Egyesült Államok 1 , Románia–Oroszország
(Az eredményeket ezen az oldalon lehet nyomon követni.)

A Bermuda-kupában az amerikai–lengyel találkozó nézett ki izgalmasabbnak, különösen azért, mert mindkét csapat jó formába lendült a negyeddöntő végére. És Meckwellt nézni mindig érdemes, mert náluk nem lehet unatkozni. Persze folyamatosan belenéztünk a holland–norvég mérkőzésbe is, ha volt ott némi látnivaló. És ott bőven volt.

Az első szett az amerikai–lengyel meccsen csalódást okozott, mert alig volt meccspontforgalom.

1. leosztás

Meckwellék kihagytak egy 25 pontos 3 szant, így rögtön leadtak 6 pontot. Rendszerparti! – mondhatnák mentegetőzésként a fiúk. (Náluk 14–16 pont az 1 szan indulás, a másik asztalon a sztenderddel nem volt gond.) Ha igen, akkor ezen még dolgozniuk kell. De az amerikaiak nem voltak egyedül ezzel a problémával, mert a holland–norvég meccsen egyik csapat se mondta be a gémet. Fura. A biztonság kedvéért szétnéztem másutt is. A nőknél a kínaiak, a szenioroknál a hollandok és az indiaiak, a mixnél az angolok játszottak töredéket. Ez már nagyon fura volt! Arra a következtetésre jutottam, hogy sok csapat még nem melegített kellően be. Felháborító, hogy világversenyen egyes élsportolók így ülnek asztalhoz. 

A következő partit az amerikai–lengyel meccsen kihúzták, mert mindkét asztalon 4 pikket játszottak kontrázva egy bukással. A másik mérkőzésen is ugyanez volt az eredmény a zárt teremben, a nyíltban azonban nem.

2. leosztás

A holland Bauke Muller Délen nem engedte el a 4 pikket, hanem rámondta az 5 kőrt, melyet nem lehetett elbuktatni, a bátor licit +850-et és 13 IMP-t jelentett Hollandiának.

8. leosztás

A zárt teremben a lengyelek 5 treffet vettek fel, mely káró kezdésre buktatható. Nick Nickell a kőr királlyal indult, ütött az ász. Chmurski a pikk dámával kikergette a pikk ászt, a kőr folytatást ellopta, és a két pikk figurára eldobott két kárót. A többi már gyerekjáték volt, +400 és 7 IMP, mert odaát Meckstroth csak 1 szant játszott. A hollandok is felvették és teljesítették az 5 treffet, a másik asztalon Terje Aa viszont 6 treffig lavírozta az Észak–Dél vonalat, és a 2 bukás 11 pontos fájó veszteséget okozott a norvég csapatnak. A felvevőt csak az vigasztalhatta, hogy ők az 5 treffet is elbukták volna, mert Van Proijen káróval indult.

9. leosztás

A Meckwell meccsen mindkét asztal 2 pikket játszott és kihúzták a partit. A másik mérkőzésen más volt a tészta. A nyílt teremben a holland De Wijs mini szannal indult, de végül Lindqvist játszott 3 szant. Muller kőrrel kezdett. A felvevő kiengedett egy kárót, a hollandok folytatták a kőrt. Kelet mély impasszt adott a pikk tízessel, de nem nyert. Észak kilőtte a kőr fogást, ami után nem lehetett teljesíteni, 2 bukás és –200.

9. leosztás

A másik asztalon Livgard is mini szannal indult, ami szintén megbolondította a licitet, és itt is Kelet lett 3 szanban a felvevő. Aa talán túl okos akart lenni, mert nem az összeemelt kőr színnel, hanem a káró dámával kezdett, ami még nem volt baj. Livgard a dámát átütötte a királlyal és folytatta a színt. A felvevő ezt is kiengedte. Dél pikk vagy káró hívással (utóbbi közlekedési nehézségeket okoz) még buktathatott volna, de treffre fordult. Észak ütött a dámával és kőrt hívott, a felvevő treffet, így 9 ütés és 13 IMP keletkezett Hollandiának a semmiből.

A hátralévő partikban érdemi dolog már nem történt. Egyedül a norvégok veszítettek 10 IMP-t egy olyan játszmán, melyben 5 kőrben tudtak csak leállni, de tízet lehetett csak ütni. Az első szett végén a lengyelek 20–3-ra, a hollandok 55–9-re vezettek.

A második hatodban érdekesebb leosztásokkal kellett megbirkózniuk a játékosoknak. Persze most is a „szokásos” balszerencsés módon rajtoltak az amerikaiak, mert Katz–Nickell kihagyott egy éles 3 szant, melyet a másik asztalon el lehetett volna buktatni, ha Steve Weinstein valamelyik pikk figurájával kezd, ő azonban a káró indulást választotta, –6 IMP.

17. leosztás 

Nowosadzki eltalálta, hogy 9 lapnál a treff dámát nem esésre, hanem impasszra kell játszani, +6 IMP Lengyelországnak. A másik mérkőzésen elsírta magát a kártya. Azt történt, hogy mindkét asztalon a norvégok játszottak 2 kőrt. Az egyik asztalon 5–2-es, a másikon 3–3-as aduval. A Kelet–Nyugaton ülők tizet ütöttek, így az egyik asztalon 2 szür, a másikon 5 bukás lett a parti vége. Fura. Először azt hittem, hogy az operátorok tévedtek, de nem...

A hollandoknak nagyon ment a játék. A 22. partiban 5 treffet játszottak 3 szan helyett és 11 IMP-t szereztek, mert utóbbi felvétel esélytelen volt. A norvégokra a 23. leosztásban is rájárt a rúd, amikor Brogeland–Lindqvist egy olyan 6 treffet vett fel, melyben kiállt két ász, ez –12 IMP-t jelentett. Ekkor már nem csak a kártya, hanem egész Norvégia könnyezett. A 26. játszmában az amerikaiakat érte ugyanez a csapás. Katz–Nickell játszott 6 kárót két kiálló ásszal. Ekkorra a kártya már zokogásban tört ki, és a közönség soraiból valaki felkiáltott: Nem tudja valaki Blackwood telefonszámát? Az már csak hab volt a tortán, hogy Chmurski a két ász lehívása után treffel még meg is lopatta partnerét, +13 IMP a lengyeleknek.

Fenti incidensek megzavartak. Elgondolkoztam. A modern bridzsben John Gerbert már kiutálták, mivel nagyon kevés élpár játssza már a Gerber-konvenciót. Most Blackwood lesz a soros?

27. leosztás

Mind a négy asztalon azonos volt a licitmenet. Az összes Észak 3 treffel szállt be, de kontrával elkapták őket. Weinstein négyet, azaz eggyel többet bukott a kelleténél, –500 helyett –800, 9 ablakon kidobott amerikai IMP.

29. leosztás

Az amerikai–lengyel meccsen mindkét Kelet 4 kőrt játszott. Nickell ellen Piotr Tuczynski treffel indult, és Bartosz Chmurski feladata csak annyi volt, hogy ne fedje le a dámát a királlyal. Ezt megoldotta, 1 bukás. A másik asztalon Levin a pikk hetessel kezdett és Nowosadzki bajban volt. Kőrt hívott és Dél elment a királlyal. Három választása maradt: kőrt, kárót vagy treffet hív. A háromból a két piros jó volt, a fekete nem. A kőr hívás 1 bukásra, a káró 2 bukásra volt jó, a treff viszont beletömte a partit. Ez majdnem olyan, mint a rulett – gondolta Levin – és a feketére tett. Nem nyert, mert a lengyel krupié eldobott egy kárót a pikk dámára és bezsebelt 12 zsetont.

És itt megállnék egy pillanatra. Én örültem ennek a hívásnak! De nem azért, mert a lengyeleknek szurkoltam, hanem mert ebből a hívásból kiderült, hogy Levinék nem csalók! A közelmúltban lebukott pároknál hasonló eset soha nem fordult volna elő, mert ők mindig pontosan azt hívták, amit kellett.

A norvégok is kerestek a partin, ők 11 pontot gyűjtöttek be. A holland Bart Nab is treffel kezdett, és nem nagyon tudom elképzelni, hogy a norvég felvevő, Nils Kvangraven az asztalról kicsit tett, Észak pedig a tízes helyett a királyt. Az operátor szerint így történt, LoveBridge, segíts!

Az USA 1–Lengyelország mérkőzésen nagy esemény már nem történt, a lengyelek 44–22-re nyertek és két szett után 64–25 arányban vezettek. A holland–norvég meccsen az utolsó három leosztásban a narancssárgák lemosták a norvégokat. Először felvettek és teljesítettek egy szlemet, odaát ellenfelük csak gémet játszott. A következő partiban Kvangraven 4 kőrt bukott kétszer, Van Prooijen nagy segítséggel teljesített. Az utolsó leosztásban a hollandok bellgémet mondtak, a norvégok nem, így a szettet 63–22-es eredménnyel zárták és 118–31 állással várták a harmadik etapot.

A harmadik szettre a közönség nagyrésze az amerikai–lengyel találkozót nézte, én is.

3. leosztás

A licitben az a ritka dolog történt, hogy 1 szan közbeszólás után a támadóvonal játszott 3 szant. Meckwelltől már megszoktuk, hogy nem figurapontok alapján játszanak gémeket, ezúttal mindössze 22 ponttal a tarsolyban vállalkozott Rodwell a feladatra. És kőr kezdésre szürrel teljesített! Senki nem gondolta, hogy ez az írás kevés lesz, de a másik asztalon Weinstein–Levin 3 pikket játszott kontrával és négyet bukott –800-ért. Itt Dél első helyen passzolt, így Nyugat 1 szan indulása után a pikk transzferre Weinstein maximumot és négyes támogatást jelzett, ami a 3-as magasságra vitte a vonalat. Az volt a balszerencse, hogy Levinnek csak 1 pontja volt, így túl magasan volt már a léc. Ráadásul a „szemtelen” Kalita kontrával még ki is nyitotta a licitet és aranyat lelt, mert Észak passzolni tudott, +9 pont a lengyeleknek.

6. leosztás

Mindkét asztalon 5 treff volt a felvétel. Meck a kőr dámával kezdett, így a felvevőnek egy pikket, egy kárót és egy kőrt ki kellett adnia. A másik asztalon Nowosadzki megkontrázta a 4 káró Splintert, ezért Kalita káróval kezdett. Ez az indító kijátszás nem nyert, mert Levin a kőr vesztőt el tudta dobni a pikkre, 12 IMP Amerikának.

A 8. leosztásban mindkét asztalon elszálltak az amerikaiak, az egyiken 4 pikket buktak kétszer, a másikon 3 szant ötször. Szerencséjükre kontra nélkül játszottak, de így is 8 fájó IMP-t kellett leadniuk. Továbbra sem volt megállás.

9. leosztás

A nyílt teremben Meckwell kedvező szkórhelyzetben 6 kőrig emelte a tétet, melyre Narkiewicz 6 pikket mondott. Percekig állt a játék, amíg a felvevő szőtte a tervet, de nem tudott teljesíteni és kontrával egyet bukott. A másik teremben Weinstein 5 pikk licitje után Levin esett transzba, végül passzolt. Kalita is 6 kőrrel próbálkozott, melyet Nyugat megkontrázott. Levin ismét alfába ment le, és a meditálás segített is rajta, mert jól döntött, amikor passzolt, a felvevő itt is egyet bukott, +200 és +100, +7 IMP az amerikaiaknak.

11. leosztás

Nyílt terem:

Zárt terem:

Mindkét asztalon éles 4 pikk volt a felvétel. Az volt a főkérdés, hogyan kezeli a felvevő a pikket. Miután kiadtak egy kőrt, mindkét felvevő a pikk ásszal kezdett és hosszú percekig állt a játék, mert a feladat innentől sem lett könnyebb. Meck kőr lopással folytatta, majd körbeengedte a káró nyolcast és a teljesítés nem sikerült. De Kalita játékterve sem vált be. Ő is lopott egy kőrt, majd a treffek után negyedik kőrjét is lopta, abban reménykedve, hátha mindkét káró figura Keletnél van. A káró tízest fedte a király és az ász, a felvevő pikket hívott, és Weinstein résen volt, mert a pikk tízessel feküdt be. Az asztal ütött, de a káró bubi nem szökött, egy bukás és húzó parti.

Egy ideig csendesebben csordogált a játék, nagy dolgok nem történtek. Az amerikaiak jól hajráztak és az utolsó három partiban 3, 5, illetve 6 IMP-t szereztek, és 34–32-re nyerték a szettet. A mérkőzés félidőben 96–59 Lengyelország javára. Ismerve az amerikaiakat, még nem dőlt el semmi, ellentélben a holland–norvég meccsel, melyen Hollandia demoralizálta ellenfelét és 160–53 arányban vezet. A további mérkőzések állása:
Velence-kupa (nők): Kína–Hollandia 81–67, Anglia–Svédország 43–137
d’Orsi-trófea (szeniorok): Hollandia–Anglia 106–77, India–Dánia 80–136
Vuhan-kupa (vegyes): Anglia–Egyesült Államok 1 81–139, Románia–Oroszország 107–71

A nyílt világbajnokságon az esélyes csapatok többsége bejutott a 32 közé. Talán csak az olasz-francia világsztárokkal felálló ITALFRANCE, a lengyel női válogatott (POLAND Women) és a két amerikai szenior válogatott kiesése okozott némi meglepetést, de ilyen hatalmas mezőnyben sokszor a szerencse is közrejátszik, hogy ki milyen ellenfelek ellen mérkőzik. Szóval ez a verseny semmiképp sem sétagalopp.