Barion Pixel
HUEN

Kezdőoldal

Gulyás Dániel - 2017. augusztus 22.

Hatalmas izgalmak a negyeddöntőkön – 43. bridzsvilágbajnokság, Lyon

Nem is emlékszem olyan világbajnokságra, hogy szinte minden negyeddöntő izgalmakat és többé-kevésbé szoros csatákat hozott, olyannyira, hogy egy csapat sem adta fel idő előtt behozhatatlan hátrányban. (A fotón a Bermuda-kupában meglepetésre elődöntős Új-Zéland válogatottja)

Bermuda-kupa
Szokás szerint a Bermuda-kupát övezte a legnagyobb figyelem, a négy meccsről külön is érdemes megemlékezni.

Franciaország–Kína 199–147
A hazaiak (az első játékrésztől eltekintve) végig vezettek, de megnyugodni nem tudtak, mert a kínaiak tapadtak, a végére lett a legnagyobb különbség. Az eddig látottak alapján (ha eddig nem lettek volna azok) a legnagyobb esélyesek lettek a budapesti Európa-bajnokok.

Svédország–USA2 170–193
A svédektől többet vártunk az alapszakasz alapján, talán nem is titkos esélyesek voltak. 4 menet után 60 pont hátrányban kezdtek hajrázni, de már nem volt esélyük fordítani. Az USA2 megérdemelten jutott tovább, és könnyen lehet, hogy ők játsszák majd a franciákkal a döntőt.

Hollandia–Új-Zéland 176–194
Mindenképp hatalmas meglepetés! Az all blacks az utolsó pillanatban jutott tovább a csoportkörből, de a franciák a tavalyi olimpiai fiaskó után (ahol őket választották, majd kikaptak) nem merték újra megpróbálni – más kérdés, hogy az elődöntőben találkoznak.

A hollandok köszönték szépen, és úgy vélték, ez sima ügy lesz. Sokáig vezettek is, de szinte minden szett nagyon szoros volt: egyszer nyertek 14-gyel, a következő négy menet különbsége egy számjegyű volt! Az utolsó szettben aztán minden Új-Zéland kedve szerint alakult, és viszonylag simán nyert – ezen a szinten a 18 pont annak számít.

USA1–Bulgária 226–239
Ha lehet, ez még nagyobb meglepetés, mint az előbbi. Magam úgy véltem, ez az erősebb amerikai csapat, és a szponzorral nehezített bolgárok nem fognak tudni szoros meccset játszani velük (igaz, Nickell csapatkapitány sem feltétlenül tudásával került a csapatba, de ő amúgy is remek játékos). Ehhez képest egy nagy zakót (itt volt a már említett –64 is) két nagy győzelem követett ugyan, de nem volt átható a különbség. A negyedik és ötödik szettet nagyjából elosztották, és amikor 19 ponttal fordultak a finisre, nem sokan fogadtak volna a bolgárokra, a Nickell-csapat híres az utolsó fordulós remek eredményeiről. Ehhez képest a bolgárok szép lassan ledolgozták a hátrányt, és 3 partival a vége előtt döntetlen volt az állás! A végén aztán két kisebb bolgár szving a javukra döntötte el a meccset, és végül 13 ponttal az amúgy Pulából néhány általunk is ismert játékossal felálló balkáni csapat győzött.

Meckstrothék szokásos agresszív licitjeikkel próbáltak operálni, de a bolgárok tartották a lépést, talán nem véletlenül ez volt az egyetlen meccs, ahol bármely csapat meghaladta a 200 IMP-t, itt mind a kettőnek sikerült.

Két gyönyörű szlempartit tudok felidézni az amerikaiaktól, ezeken jelentősen kerestek:

Szinte minden csapat 3 szanban, vagy valamely treff felvételben landolt, de Meckwellék megtalálták a legjobb adut, a 4–3-as kőrben mondtak szlemet, ami az adott elosztásnál elvehetetlen volt. (Vladimir Mihov Délen kis pikkel indult. Ütött a kézi pikk ász, treff az ászhoz, kőr impassz, treff lopási szándék az asztalon, hogy újabb adu impasszt adjon a felvevő, de elé lopott Dél a nyolcassal. Pikk király, ellopva, és most Jeff Mecksrothnak két lehetősége volt: az egyik, hogy Északon eredendően K97 volt kőrben, ekkor újabb treff lopással az asztalra tud kerülni, hiszen Délnek csak az a nyolcasa volt nagyobb az asztali hatosnál, amivel már lopott, a másik, hogy Északnak dubló kőr királya volt. Azt gondolom, hogy az Északnál tudott ötös treff és az első kőr hívásba érkező kilences is az utóbbi, ez esetben helyes megoldás felé mutat. Az emberek második helyen nem szokták elherdálni az adu kilenceseiket, talán még a vb-negyeddöntőben sem. A felvevő hosszú gondolkodás után jól döntött, lekapta a kőr ászt. Úgy látom, utóbbi támpont nem lett volna meg a felvevőnek, ha Dél a hetessel lop, hiszen K98-ból a kilencest tenni Északon már teljesen átlagos játék, K97-ből nem. De Mecksroth akkor is biztos megoldja a helyzetet... – a szerk.)

Ezt a szlemet sem sokan találták meg, a relérendszer dacára nehéz felderíteni, hogy a 0–7 pontos partnernél épp az a két hiányzó figura van, amivel jó a szlem:

Az elődöntőben tehát: Franciaország–Új-Zéland, illetve USA2–Bulgária. Az esélyesekről már beszéltem, mondanom sem kell, én az esélyteleneknek drukkolok...

Velence-kupa
A Velence Kupában korántsem teltek a meccsek ilyen izgalmakkal. Bár az utolsó szett előtt 3 negyeddöntő még nyitott volt, végül mindenhol az addig is vezető csapat növelte előnyét, és nyert.

Svédország–Izrael 193–160
A svédeknek küzdeniük kellett, mert az izraeliek nem adták fel. (Miért is tették volna? Talán a legostobább sportújságírói lózung a világon.) A negyedik hatodot a svédek 34-gyel nyerték, és fordítottak, Izrael 10-re zárkózott, végül aztán a svéd finis ellenállhatatlan volt.

Oroszország–Anglia 199–220
A félidei –35-öt az oroszok egy menet alatt egalizálták, de ezzel ellőtték szinte minden puskaporukat, és ugyan szoros, 10 pontos vereségeket szenvedtek kétszer is, ez a játék nem volt elég, újabb esélyes búcsúzott.

Indonézia–Lengyelország 152–171
Itt végre kiderült, miért tartottak a lengyelektől a többiek: a félidei egál után két erős szettel 34 pontos előnyre tettek szert, és Indonézia hiába próbált hajrázni, csak kozmetikázni tudta az eredményt.

Kína–Hollandia 183–134
Itt jól látszott, miért választották a kínaiak a hollandokat, feküdt nekik a játékuk, és az utolsó szettet tét nélkül kezdték 50 pontos előnnyel. A kosármeccsnek is beillő utolsó menet (48–49 16 leosztásban!) csak azoknak a szurkolóknak tetszett, akik szeretik a sok gólt.

Az elődöntőben: Svédország–Anglia, Lengyelország–Kína. Véleményem szerint svéd–kínai döntő lesz.

D'Orsi-kupa
A szenioroknál szintén nagy csatát hozott a negyeddöntők nagyobb része.

USA2–Japán 203–166
Bár az eredményből nem látszik, szinte szó szerint öldöklő közdelem folyt. A félidőben ugyan a japánok mentek hússzal, de eggyel a vége előtt épp 1 IMP volt az amerikaiak előnye! Az utolsó játékrész aztán csak róluk szólt, Japán elfáradt talán.

Ausztrália–Svédország 173–238
Ez volt a kivétel, a svédek már 70-nel mentek 4 szett után, és ez alig változott a végéig. A jobbik csapat nyert.

Olaszország–USA1 194–188
A félidei amerikai +29-re 70–12-vel feleltek a negyedik szettben az olaszok, és az amerikaiak igyekeztek kapaszkodni. Az utolsó 16 előtt csak 10 pont volt a hátrányuk, sőt, hat partival a vége előtt átvették a vezetést! A finis azonban az olaszoké lett, akik a legszorosabb csatában végül 6 ponttal nyertek, itt nehéz volt eldönteni, ki is a jobb.

Franciaország–India 162–175
Újabb hatalmas meglepetés, az utolsó pillanatban bejutó indiaiak haloványan kezdtek, ám szép lassan visszajöttek a meccsbe. Az utolsó kanyart 11 pontos hátránnyal kezdték, de ezt hamar ledolgozták, vezettek. 6 partival a vége előtt a franciák 1 pontra zárkóztak ugyan, de a végén már csak India szerzett néhány pontot, és nyert!

Az elődöntőben: USA2–Svédország, Olaszország–India. Itt nehéz győztesekre tippelni, talán USA2–Olaszország döntőt várhatunk.

Transnational
Megkezdődött a transnational verseny is, itt végül 106 csapat kezdte meg a küzdelmeket, hozzájuk csatlakozott később hat főversenyről kieső egység 13 VP-s átlaggal. Itt az alapszakasz 15 fordulós, tehát szerdán zárul, az első 16 jut tovább. A két magyar érdekeltségű csapat más utat járt be, de végül a nap végére mindketten a középmezőny eleje táján találták magukat (21. és 29. pozícióban), így minden esélyük megvan valamely rájátszást érő hely elérésére.

A nap ijedtsége: a Dumbovich csapat rosszul írt be egy partit (a mindenki által teljesített gémet elbukottként mutatott a gép), így a 71. helyen álltak egy kis ideig, míg a 72.-en a komplett orosz válogatott várta volna őket... Sosem jó ennyire erős csapattal találkozni, azonban a 36-os asztalon mindenképp rossz ómen lett volna. Hál isten javították a beírást, és megkezdődött a felzárkózás.

Most már tehát nekik is drukkolhatunk, bár valószínűleg a BBO-n nem lesznek innen meccsek. Az online bridzs kedvelőinek ajánlhatjuk ezt az oldalt, itt talán ebből a versenyszámból több látható. Ha valaki ismeri, kipróbálta, várjuk beszámolóját!