A 2018-as Bridzs Európa-bajnokságot Ostendben, Belgiumban rendezik. Magyarország mindhárom (nyílt, női, szenior) kategóriában képviselteti magát. Mindhárom csapatnak én leszek a nemjátszó kapitánya (NPC), ami esetemben elsősorban adminisztratív feladatokat jelent a nyílt és a szenior csapat vonatkozásában, valódi feladatom a női csapat támogatása lesz (valójában a nők kértek fel kapitánynak, a többiek számára „ha már úgyis itt vagy” alapon nyújtok papírmunka jellegű támogatást).
Általános tudnivalók
A versenyforma minden kategóriában teljes körmérkőzés (angolul Round Robin, vagy rövidítve RR), annak minden előnyével és hátrányával. Ismert és sokat hangoztatott előnye, hogy „igazságos”, de hátránya, hogy a verseny utolsó harmadában (ami akkor még nagyon sok meccset jelent!) viszonylag sok csapat számára válik többé-kevésbé érdektelenné a vetélkedés. Ennek az a következménye, hogy az ilyen (érdektelenné vált) csapatok ellen játszott meccsek értéke nem azonos azokkal, mint amiket a verseny elején játszottak a többiek ugyanezen csapatok ellen. A motiválatlan csapatok elleni mérkőzések növelik a szórást, hiszen jellemzően többet hibáznak, de az is előfordul, hogy bátrabbak lesznek, „megszalad a kezük” és húznak néhány zseniálisat (ahogy ez egyébként megtörtént a nyílt válogatottunk ellen két éve Budapesten).
Mindhárom csapat szokatlan, öttagú felállással vág neki a fárasztó versenysorozatnak, két fix párral, és egy „fregoli” játékossal, aki bárhova (vagy majdnem bárhova) be tud ülni, így biztosítva, hogy mindenki (vagy majdnem mindenki) számára legyen pihenési lehetőség.
Nyílt csapat
A nyílt kategóriában a válogató verseny megnyerését követően a Hegedűs Gál–Szegedi Balázs, Dumbovich Miklós–Winkler Gábor (utóbbiak gyakorlásképpen megnyerték az I/A osztályú IMP-bajnokságot) párok Lakatos Péterrel kiegészülve indul hazánk színeiben. Lakatos Péter rendszeresen játszik Hegedűs Gállal a sokszoros bajnok GAMAX csapatban, de korábban rengeteget játszott Winklerrel és Dumbovich Miklóssal is.
Szegedi Balázs évek óta Svájcban él (tavaly például ottani partnerével megnyerték a svájci csapat- és párosbajnokságot is, most hétvégén pedig egy alkalmi partnerrel a Svájci Kupa-döntőben játszik), de az interneten rendszeresen gyakorolnak Hegedűs Gállal, így a fizikai távolság ellenére kijelenthetjük, hogy ők alkotják a legösszeszokottabb magyar egységet az összes kategóriát figyelembe véve. Ha minden jól megy, és az alappárok erővel is jól bírják, Péternek az lesz a dolga, hogy stabilan hozza azokat a meccseket, ahol egy másik játékos (valószínűleg Miklós vagy Balázs) pihen. Az ültetésre vonatkozó döntéseket a csapat konzultatív módon, közösen hozza majd.
A nyílt kategóriában több olyan csapat is indul, amelyikben kizárólag, vagy szinte kizárólag profik játszanak, akik számára az erőnléti kérdés egészen másképpen merül fel. Ide sorolhatjuk a Lavazza által újra támogatott (a belső feszültségek miatt a budapesti Eb-n gyengébb csapattal induló, de most megint ereje teljében ragyogó) olasz válogatottat, a Budapesten győztes franciákat (akik azonos felállással akartak indulni, de betegség miatt kényszerből változtattak egy helyen), az átmeneti felállással egyelőre talán nem annyira bombaerős Monacót (a hírek szerint majd jövőre: valamiért az egyébként teljesnek mondható olasz válogatottban nem olvashatjuk Lauria és Versace nevét – vajon mi lehet az oka, csak nem monakánok lesznek?), a lengyeleket, a hollandokat (ld. Szilágyi Kinga rendkívül tanulságos interjúját), de ide sorolhatjuk (a finneken kívül) az összes skandináv országot, sőt Izraelt is. Apropó Izrael: időről időre felmerül, hogy milyen is az ideális válogató rendszer? Vajon miért nem a három legjobb formában lévő párt eresztjük össze egy csapatba? Izraelben most ismét megpróbálták, és nem lett nagy siker: kis híján nem tudtak csapatot indítani az Eb-n, annyi személyi ellentét feszült a nyertes három pár között. Az utolsó utáni pillanatban adták be a nevezésüket. Velük együtt jelenleg 34 csapatból áll a mezőny.
A nyílt versenyen a magyar csapat június 6-án, szerdán, 10 órakor Ukrajna ellen kezd és 16-án, szombaton, 16:10-kor kezdik az utolsó meccsüket Írország ellen, vagyis 11 napon át, átlagosan napi 3 meccset fognak játszani. A terhelés messze nem lesz egyenletes, a verseny első felében a hagyományos bridzshatalmak közül csak Anglia (első nap, harmadik meccs), Norvégia (második nap, harmadik meccs), Bulgária (negyedik nap, második meccs) és Olaszország jön szembe (ötödik nap, második meccs) – ezzel szemben a hetedik naptól folyamatosan következnek majd a nagyok: a hátralévő 17 meccsen 12 olyan csapat is jön, amelyik mindegyikéről tudjuk, hogy jól (vagy nagyon jól) játszanak.
Szeniorcsapat
Szeniorcsapatunk négy tagja, Kelen Károly, Kovács Mihály, Magyar Péter és Szappanos Géza (Linczmayer Lajossal kiegészülve) kis híján megnyerte a Magyar Kupát. Hogy mennyire kevésen múlt, arról a győztes csapatból Kemény György írt beszámolót, az a Kemény György, akinek állandó partnere, Gál Péter lesz az ötödik ember a csapatban. A szeniorok sokféle felállásban tudnak játszani. Hogy néhány lehetséges verziót említsek: Gál–Szappanos, Kovács–Magyar, ahol Kelen be tud ülni az első párba, de lehetséges a Kelen–Szappanos, Gál–Kovács, vagy éppen a Gál–Kelen, Magyar–Szappanos felállás is. Nagy fiúk, majd eldöntik. Hogy a technika megvan, azt tudjuk. Hogy az erőnlét megvan, azt most bizonyították.
A csapat 10-én, vasárnap, 10:00-kor kezd Anglia ellen, és a nyílt csapattal egy időben Törökország ellen fejezik be a vetélkedést. Ők hét nap alatt 21 meccset játszanak. A szenior csapat elképesztő szériával kezd, az első 9 csapat mindegyikéről tudhatjuk, hogy nehéz ellenfél lesz. Az első három napon sorrendben a következő akadályokat kell leküzdeniük: Anglia, Ausztria, Franciaország, Lengyelország, Dánia, Norvégia, Olaszország, Svédország, Izrael. Ezután néhány napig nem jönnek ennyire nehéznek ígérkező ellenfelek, hogy aztán az utolsó két napon még felbukkanjon Bulgária, Hollandia és Németország.
Női csapat
A női válogatottban is két pár adja az alapcsapatot: Hegedüs Orsolya–Zalai Ágnes és Fischer Brigitta–Els Toutenel. Az ötödik játékos ebben a csapatban Csipka Szilvia, számára kihívást az jelenthet, hogy a két pár teljesen eltérő licitrendszert játszik, így a helyettesítés két rendszer ismeretét igényli tőle. Külön érdekesség, hogy Brigi és Els egy másik változatot játszik Szilvivel, mint egymással, így tulajdonképpen ők is kétféle rendszert játszanak majd. Jó előjelek, hogy Ági, Orsi és Szilvi sokáig vezetve, magabiztosan nyerték meg az 1/B osztályú IMP-bajnokságot, Szilvi és Brigi pedig egy párosverseny trófeát gyűjtött be Balatonfüreden, meglehetősen erős mezőnyben. Úgy indulunk neki, hogy Csipka Szilvi feladata főként a tehermentesítés lesz, de majd meglátjuk, hogyan alakul a verseny, sokféleképpen le tudnak ülni egymással játszani a hölgyek is.
Ennek a csapatnak az esetében teszek egy kis kivételt abban a tekintetben, hogy vállalok pár mondatot arról, hogy milyen játékot várhatunk a lányoktól. Amit biztosan állíthatok, hogy mindannyian félelmek nélkül, bátran bridzselnek. Szilvi és Els inkább az intuitív megoldásokat részesítik előnyben, az Orsi–Ági pár pedig a nagyon fegyelmezett játékával szerez sok pontot. Talán életkorából is adódóan a csapatból Brigi foglalkozott a legtöbbet az elmúlt években versenybriddzsel, női és ifjúsági nemzetközi versenyek tucatjain vett részt, valamint Macskásy Gábor partnereként párosban, illetve a Visoft csapatban rendszeresen küzd az I/A osztályban. Nekem személy szerint az a hitem, és ezt próbálom átadni a csapatnak is, hogy egy ilyen hosszú versenyen nem a szép megoldások nagy száma, hanem a hibák kis száma a legfontosabb cél.
A felkészülési időszakban Nők néven együtt játszottak a kupában, illetve az IMP-bajnokságban is igyekeztek egymással játszani, amennyire ez az egyéb elfoglaltságaik mellett megoldható volt. Sajnos edzőmeccset nem sikerült eleget szervezni, több ellenféllel is előfordult, hogy bár szándékukban állt velünk játszani, nem sikerült időpontot egyeztetniük saját magukkal sem – így végül Norvégia volt az egyetlen, amely ellen sikerült egy szoros és élvezetes meccset játszani.
A nők a szeniorokhoz hasonlóan, 10-én, 10 órakor kezdenek, első ellenfelük Észtország lesz, az utolsó pedig (szintén 16-án, 16:10-kor) Skócia. Amennyire ezt látni lehet, a női csapat kapja a legegyenletesebben a gyenge és az erős ellenfeleket, ha lehet ilyet mondani, akkor talán ez a legszerencsésebb sorsolás.
Információdömping
Ha valaki a BBO előtt ülve akarja tölteni ezt a néhány napot:
– a meccsek (majdnem) minden nap 10:00-kor, 13:20-kor és 16:10-kor kezdődnek,
– kivéve(!) azon a három napon, amikor négy meccs is lesz az egyik kategóriában, mert ilyenkor 10:00, 12:40, 16:00 és 18:40 a négy kezdési időpont mindhárom kategóriában (6-án, szerdán a nyílt csapatnak, 11-én, hétfőn és 14-én csütörtökön a női csapatnak lesz négy-négy meccse).
– Nem megerősített információk alapján a meccsek 16 partisok lesznek.
– Az ütemezéssel kapcsolatos összes információt innen (schedule) és innen (draw) szedtem (utóbbihoz apró megjegyzés: az Open kategóriában a „bye” helyén Izrael csapata játszik majd).
– A BBO vugraphterve azt mutatja, hogy egy időben 8 mérkőzésről közvetítenek majd elosztva a három kategória legérdekesebb meccsei között, de mivel a női és a szeniorverseny később kezdődik, az első napokban mind a nyolc virtuális teremben a nyílt verseny csapatait fogjuk látni.
– Az eredmények alapvetően erről az oldalról, a „results” menüpont alatt lesznek majd elérhetőek, de ugyanott lesz majd futószkór is – jelenleg a link nem aktív.
És egy kérés (amelyet minden beharangozó végére leírok)
Higgyétek el, minden játékos, aki felhúzza a magyar válogatott mezt, ezt megtiszteltetésnek tekinti. Mindannyian úgy ülnek le minden meccsre, hogy a legjobbat akarják kihozni magukból és a csapatból. Sok száz partit azonban nem lehet lehozni hiba nélkül. A 21. században már mindenki tud kommunikálni mindenkivel. Ha segíteni akartok a magyar csapatoknak, akkor amíg az Eb tart, nem ezekről a hibákról kell beszélgetni a játékosokkal. Ne ezekről üzenjetek a fészbukon, és egymást se ezekkel hergeljétek.
Amikor a verseny véget ért, lehet kíméletlen kritikával minden apró hibát kielemezni, mert mindenki tud és akar fejlődni. De ott a versenyen nem fog megtanulni bridzselni, nem azért van ott…
Bármilyen közhelyesen is hangzik, verseny közben a pozitív üzenetek segítenek. Annak a tudata, hogy a hibákon túl lehet (és túl kell) lépni, hogy a sikeres megoldásokat látták a drukkerek és büszkék a csapatra, hogy a rosszabb meccsek után együtt éreztek velünk, jó eredményeknek pedig együtt örülünk.
Drukkoljatok!