Alig kezdődött el a világbajnokság Salsomaggiore Termében, máris elkapott a versenyláz. Nehezen fékezhető izgalom lett úrrá rajtam, még a légy zümmögése is idegesít! (Még nincs is annyira tavasz, direkt azért zajong, hogy ne szurkolhassam ki, hogyan licitálja Brink–Drijver a 4 pikket!) (A borítóképen a magyar csapatok – Forrás: www.instagram.com/hungarianvenicecupteam)
Tavaly a világbajnoki selejtező utolsó napjára szervezett Zoom-közvetítésen a falra vetítettük ki a RealBridge-ábrát a lakásban. A vejem az utóbbi időben rákapott a bridzsre, és eléggé ügyesnek is mutatkozik, de először koncentrált a kibicelésre. A végére átizzadta a pólóját, és kifakadt: „Egy Bajnokok Ligája-futballmeccs nem tud ilyen érdekes és izgalmas lenni!”
Idegileg nehezebb elviselni, mintha magad is játszol. Amikor részt vehettem (junior, vegyes, szenior) Európa-bajnokságon, az első leosztás közben megszűnt a lámpaláz, a meccsek közötti szünetekben pedig szándékosan lazít az ember, kényszeríti magát, hogy ne is törődjék vele, mi vár rá. Most viszont, majd megőrülök, hogy jöjjön a folytatás, a magyar eredményeket hihetetlen lassan skubizom ki, közben két ujjam keresztezi egymást…
Kezdjük a lényeggel. Magyarország nyílt válogatottja három győzelemmel kezdett, és az első nap után a harmadik helyen áll! A női csapat két vereség után harmadszorra győzni tudott, és a 16. helyre jött föl.
Az eredmények, vb-vel kapcsolatos információk ezen az oldalon találhatók.
A magyarok meccsei az első napon
Nyílt verseny
Magyarország (Dumbovich–Winkler, Hegedűs–Szegedi)–India 13,04–6,96 (42–31)
Magyarország (Dumbovich–Winkler, Hegedűs–Szegedi)–Új-Zéland 12,03–7,97 (42–35)
Magyarország (Winkler–Szabó, Hegedűs–Szegedi)–Uruguay 18,33–1,67 (55–13)
Női verseny
Magyarország (Lajos–Szűcs, Tichy–Zalai)–Portugália 4,44–15,56 (30–53)
Magyarország (Lajos–Szűcs, Fischer–Hegedüs)–Skócia 5,20–14,80 (46–27).
Magyarország (Fischer–Hegedüs, Tichy–Zalai))–Brazília 17,45–2,55 (44–9)
A Bermuda-kupa (nyílt verseny) állása
1. Hollandia 44,79
2. Dél-Afrika 44,16
3. Magyarország 43,40
4. Dánia 42,44
5. Norvégia 41,84
6. Új-Zéland 40,86
7. Anglia 40,47
8. Svájc 40,26
9. Izrael 40,23
10. USA 2 37,99
11. USA 1 37,43
A Velence-kupa (nők) állása
1. Lengyelország 54,67
2. Dánia 48,38
3. Anglia 43,48
4. Spanyolország 42,81
5. Skócia 42,28
6. USA 2 41,97
7. Kanada 39,13
8. Svédország 37,17
Portugália 33,49
10. USA 1 32,33
11. Franciaország 32,03
…
16. Magyarország 27,09
A d’Orsi-kupa (szeniorok) állása: 1. USA 1 50,83, 2. India 43,05, 3. Dánia 41,77
A szeniorok között nincs magyar csapat. A vezető amerikaiak így állnak föl: Meckstroth–Zia, Lair–Passell, Levine–Wold.
A Vuhan-kupa (vegyes csapatok) állása: 1. Románia, 48,89, 2. Franciaország 43,35, 3. Németország 42,74.
Itt sincs magyar csapat, és nem indulhatott a címvédő orosz válogatott.
Első napi szlemek
Akkor hát első nap, lázas kezdés, jöjjenek a szlemek.
A Monacóból Norvégiába visszatérő Helgemo–Helness párost figyeltem a BBO-n, ők – a másik asztalon az ausztrálok is – bemondták a 6 kőrt. Sajnos a magyaroknak ez nem sikerült. A szlem nem teljesen biztos, hiszen kell hozzá 2–1-es adu elosztás az ellenvonalon. A pikknek is húznia kell, igaz a 3–3 vagy 4–2 elosztás sokkal valószínűbb, mint az 5–1 vagy a 6–0. (A másik teremben Nyugat volt a felvevő, Észak treff ász kezdése után, már csak az adunak kellett jónak lennie.)
A játszmák eredményét lehet látni, de a játék lefolyását csak azokon a meccseken figyelhetik meg a kibicek, amelyeket közvetít a BBO. Így csak találgathatom, mi történt a Magyarország–Portugália női és a Magyarország–India nyílt meccsen, de mindkét párunk kihagyta a szlemet, amit az ellenfél bemondott a másik teremben. Talán a védők nem maradtak csendben. Főleg a Lajos–Szűcs páros gyenge 1 szan indulása után okozhatott zavart valamilyen erőszakos közbeszólás…
A második meccs első partijában két kiálló ásszal mondtak szlemet a mi asztalainknál. A női meccsen sajnos a magyar páros bukott emiatt, a férfiaknál szerencsére az ellenfél.
De nem ez volt a legfurcsább szlemeredmény.
Svájc–Olaszország! Micsoda játékosok, micsoda meccs! És erre látom ezt a játszmát:
Tessék a Next gommbal végigkattingatni a licitet Madala abszolút forsz 2 treffjétől addig, hogy Duboin ászt kérdezett, majd lepasszolta nagy lapos partner 5 pikk licitjét. Mi van?! Madala úgy gondolta, hogy öt kulcslapot és az adu dámát mutatja, partnerének más volt a véleménye…
Dél kőrrel kezdett hátulról a villába. A felvevő máris teríthetett: hat pikk, három kőr, három treff, káró ász. Ez tizenhárom.
Van, aki szerint az asztalnál bárki azt hihette, hogy ezen a partin a szlemet (nagyszlemet!) kihagyó pár 11 IMP-t ír?
A másik asztalon Klukowski–Gawrys simán be is mondta a 7 pikket. Versace káróval kezdett, ütött az ász. Ha 2–2 az aduelosztás, nincs sok probléma. Kétszeri aduzás után a felvevő kőr király, kőr ász, kőr lopást játszik, pikkel kézbe jön, lop még egy kőrt, és ha nem durván rossz az elosztás, az ötödik kőr magas, a treff dámával érte lehet menni.
Csakhogy az adu 3–1 volt. És valamiért a világ egyik legjobb játékosa, Piotr Gawrys nem állt meg átgondolni a helyzetet, hanem harmadszor is aduzott. Aztán már a 3–3 kőr elosztásra volt szüksége vagy két menetben eső dámára. Ez kicsit nagyobb esély, mint a kőr impassz. (Amit valószínűleg rossz irányba adott volna, mert a királlyal kezd, hátha szingli a dáma…)
Ha megáll egy pillanatra, akkor észre vette volna, hogy a treff ász-királlyal nem tud megfelelő tempóban kézbe jönni, mert a dáma útban van. A kőr magasításhoz három átmenet kell, ha negyedik dáma van valakinél. Kettő a lopásokhoz, egy, hogy le lehessen játszani az ötödiket. Van a káró király és valamelyik treff figura, a harmadik pedig egy nagy adu lehet. Vagyis két aduzás után kőr király, kőr ász, lopás a pikk bubival (nehogy Dél fölüllopja), pikk dámával kézbe, ezzel az ellenfelek aduinak végük, kőr lopás, treff dáma, treff ász, treff király, magas kőr.
De három aduzás után is lehetett volna teljesíteni a kőr dáma megtalálása nélkül is, hiszen a treffek, majd a pikkek lehívására Észak beszorul a piros színekben. Igaz, ez föladja a 3–3 kőrt, márpedig az esélyesebb, mint a beszorítás.
Elbukott ez a nagyszlem a világbajnokságon!
Nekem furcsa, hogy a Bermuda-kupa 24 asztalánál csak nyolc páros jutott 7 pikkig. És a lengyel svájcin kívül a hongkongi felvevő is elbukta!
Sajnos, Dumbovich–Winkler sem mondott 7-et, ezzel a partival tudott Új-Zéland 11 IMP-t visszahozni a meccs utolsó előtti játszmájában.
A női mezőnyben csak a törökök teljesítettek 7 pikket, és szereztek 17 IMP-t, mert olasz ellenfeleik a 3–2-es treffben mondtak szlemet. Olyan nagy lapjuk volt, hogy csak három ütést adtak ki… (Ha nem káró az indulás, megcsinálhatták volna.) A norvégok is 7 pikket játszottak, de a felvevő csak tizenkét ütést vitt haza.
A skótok kisszlemmel is 11 IMP-hez jutottak ellenünk, mert Fischer–Hegedüs gémig jutott.
Gawryst nem ültették ki a csapatból, és az argentinok ellen már beindult a gépezet, Svájc 18,70–1,29-re nyert.
Itt is volt egy érdekes „szlem”.
Jó kis kiosztás, akinek 14 figurapontja van, az gond nélkül tud tízet ütni pikkben, akinek 26, annak minden gém reménytelen. A bridzs viszont nem ilyen egyszerű. Észak–Dél bemondta a 4 pikket, de Kelet–Nyugat úthengerként ment tovább, és 6 kárót licitált. Hm, nem úgy nézett ki, hogy biztosan elbukják, de ha mégis, drága volna a mentés bellben…
Nem csodálkozom, hogy a másik teremben kontrázott 4 pikket teljesített Dél. 790–150 = 640 = 12 IMP.
Remélem, hamarosan a mieinket is látjuk a BBO-n, A jól kezdő nyílt csapatnak nagy esélye van erre. Az első nap három ellenfele közül Új-Zéland képviselt nagyobb erőt. Meglátjuk, hogyan megy majd Dumbovichéknak a nagymenők ellen. A nők első napja nem volt olyan jó, nagyon szurkolok-szurkolunk nekik, hogy egy-két jó partival belelendüljenek!
Mire figyeljünk a második nap?
A magyar nyílt csapat időrendben a Hollandia, az USA 2 és az Egyesült Arab Emírségek válogatottja ellen játszik.
A magyar női csapat ellenfelei: Anglia, Törökország, Egyiptom.
A mérkőzések 10.00, 14.00 és 16.45 órakor kezdődnek.