Sok szempontból volt rendkívüli a pénteki nap a világbajnokságon, különösen a délelőtti 16 leosztásos szett volt körömrágós. A Bermuda-kupában a hollandok gyakorlatilag már bejutottak a döntőbe, így a holland–norvég meccsnek nem volt tétje, a norvég csapat fel is adta a mérkőzést. A Svájc–USA 1 találkozó igazi csemege volt a fanatikusoknak, mert a két csapatot mindössze 4 IMP választotta el a továbbjutástól (legalábbis csütörtök este, pénteken már 10 IMP-s svájci vezetéssel kezdtek a csapatok).
Felmerült, hogy mi történik akkor, ha döntetlen lesz a végeredmény. Nos, ekkor a selejtezőben elért egymás elleni eredmény számít, az pedig az amerikaiaknak kedvezett volna, mert a 15. fordulóban ők nyerték a Svájc elleni meccset. A Velence-kupában a selejtezőben taroló lengyel női csapat az elődöntőben méltó ellenfelet kapott a svédek személyében, akikről ne feledjük, hogy a világbajnoki cím védőiként érkeztek. És hogy mennyire más a selejtező és a KO-szakasz, azt bizonyítja ez a mérkőzés is, mert a svéd hölgyek 23 IMP előnnyel ültek le az utolsó 16 leosztásra. A női elődöntő másik mérkőzésén szélesebbre nyílt az olló, a törökök előnye 35 IMP volt az angolokkal szemben. A d’Orsi-kupában (szenior verseny) India 48 IMP-s előnye elegendőnek látszott a franciákkal szemben, a dán-lengyel meccs nyíltabb volt, mert csak 14 IMP-vel vezettek a lengyelek. A Vuhan-kupában (vegyes csapatok) az utolsó szettre nem állt ki a német csapat a franciák ellen, az USA 1–Olaszország találkozón 23 IMP-vel vezetettek az amerikaiak. A végjáték tehát nagyon érdekesnek és izgalmasnak ígérkezett.
A versenyt ezen az oldalon lehet követni.
Elöljáróban egy rövid videoetűd a Bermuda-kupa döntőjéről:
Ha Darvas Róbert ült volna Északon – vagy Délen
A svájciak felvették Kelet–Nyugaton a gémet, mely ha nehezen is, de buktatható. Hampson elkerülte az első csapdát, amikor nem treffel, hanem a pikk hetessel kezdett. Drijver ütött és kárót hívott. Ez körbement a bubiig, és Greco treffel jött vissza, a dámát vitte az ász. Hampson úgy látta, hogy nem kerül többé ütésbe és a káró dámát hívta ki, ahelyett, hogy kilőtte volna a treff királyt. Erre ugyanis Észak el tudta volna dobni a káró ászt(!) és Dél a végén a káró dámával és egy magas treffel buktat. Ha ezt Darvas Róbert láthatta volna…
Bámulatos licit
Brink–Drijver bámulatos licittel mattolta Greco gyenge 2-es kizárását. A 6 pikket a másik asztalon nem mondták be, 11 IMP Svájcnak. Itt kell megemlíteni, hogy a nőknél az angol Brock–Brown párosnak is sikerült ez a bravúr.
Bámulatos ellenjáték
Brink szingli kárójával indult, a dámát vitte a király. Drijver káró visszahívását Brink ellopta, és zseniális megoldást választott: kis kőrt tett az asztalra! Ha Hampson ezt körbeengedi, akkor üt a bubija. De nem engedte el, nehogy Nyugat a káró ászt is ellopja. Azonban ezután már nem tudott teljesíteni, mert hiába ült a pikk impassz, ki kellett adnia egy kőrt és egy treffet. Nagyszerű ellenjáték volt, Sjoert Brink, gratulálunk! A másik asztalon Gawrys Északról játszotta a 4 pikk felvételt és szürrel teljesített, 13 megérdemelt IMP Svájcnak.
Bámulatos nagyszlem
A nagyszlemet nem csak bemondani, hanem teljesíteni is kellett. Gawrys megmutatta, hogy ért ehhez a játékhoz és egy Nyugat elleni kőr-pikk beszorítással ért haza (lásd Next gomb). A svájci csapat ezzel a csodálatos nagyszlemmel 13 ponttal növelte előnyét, mert Hampson–Greco csak 6 káróig jutott a másik asztalon.
Az utolsó szegmensben a honosított svájci profik nagyszerűen játszottak, amit lehetett, azt jól oldották meg, amit nem, azt még jobban. Megérdemelten jutottak a Bermuda-kupa döntőjébe. A Velence-kupában óriási küzdelem után a női világbajnoki címet védő Svédország 2(!) IMP-vel győzött Lengyelország ellen. A szenioroknál India és Lengyelország, a vegyes csapatoknál Franciaország és az USA 1 került a döntőbe. A harmadik helyért nem játszanak a csapatok, két bronzérmet osztanak ki.
Az elődöntők végeredménye:
Bermuda-kupa (nyílt csapatok)
Svájc–USA 1 230–182
Hollandia–Norvégia 192–78 (Norvégia feladta)
Velence-kupa (nők)
Lengyelország–Svédország 213–215
Anglia–Törökország 193–236
d’Orsi-kupa (szeniorok)
India–Franciaország 225–197
Dánia–Lengyelország 195–232
Vuhan-kupa (vegyes csapatok)
Franciaország–Németország 228–154 (Németország feladta)
USA 1–Olaszország 221–151
A döntők párosítása:
Bermuda kupa (nyílt csapatok)
Svájc–Hollandia (bronzérmes Norvégia és az USA 1)
Velence-kupa (nők)
Svédország–Törökország (bronzérmes Anglia és Lengyelország)
d’Orsi-kupa (szeniorok)
India–Lengyelország (bronzérmes Dánia és Franciaország)
Vuhan-kupa (vegyes csapatok)
Franciaország–USA 1 (bronzérmes Olaszország és Németország)
A döntők érdektelen partikkal kezdődtek, aztán érdekesebbek jöttek.
Jó kézből
Zimmermann pikk magasítással kezdte, melyből De Wijs azt a következtetést vonta le, hogy nála lesz hosszabb a pikk. Először treffre, majd káróra játszotta a partit, utóbbi nem jött be, mert Nyugat le tudta hívni a 13. pikket, így a végén a felvétel egyet bukott. A másik asztalon Brink kis káró indulást kapott, mely után kilenc ütése lett, 10 IMP Svájcnak.
Nyolc leosztás után 34–0 állt az eredményjelző táblán a svájciak javára, de ezután három partival 17 IMP-t szereztek a hollandok.
Szlem itt, szlem ott
A Bermuda-kupában és a szenioroknál mindkét csapat teljesítette a 6 kőrt, a nőknél a svédek megcsinálták, a törökök elbukták, a vegyes csapatoknál a franciák bemondták, az amerikaiak nem.
Vb-csúcs
Brink a kőr indulást a királlyal ütötte és azonnal treff impasszt adott a bubival. Ült. Ezután megadta a káró impasszt a bubival. Nem ült. Kelet az elárult treff dámát hívta vissza, ütött az ász. Dél most lehívta a kőr ászt és ezután már nem tudott teljesíteni, egyet bukott. Előttem rejtély, hogy a kőr ásszal mit szeretett volna elérni Brink, de nem én vagyok a világbajnok. Nyugat ellen ugyanis nem működnek a beszorítások, és a káró-kőr Kelet ellen sem. A treff-kőr viszont igen! Csak nem szabad lehívni a kőr ászt, és akkor lehet teljesíteni. Így (lásd Next gomb):
A háromlapos végállásban a pikk dámára Kelet bajban van. Ha kőrt dob, akkor Dél treffet és a kőr hatos lesz magas, ha Kelet treffet dob, akkor Dél kőrt, és a treff nyolcas lesz az úr.
A másik asztalon kegyetlen dolog történt, és mivel Olaszország volt a helyszín, akár azt is mondhatnánk, hogy vendettát láttunk.
Zimmermann 2 kőr indulása 4–10 pontot, ötös kőrt és legalább egy négyes minort ígért. Nyugat 3 treffje passzt vagy káró igazítást kért. Kelet a passzal mutatta, hogy treff a másik színe. A hollandok persze kontráztak, és ők teljesítették is a szlemet! Méghozzá az ellenvonalon, mert szegény Piedra csak a treff dámával ütött. A bridzsben az ilyesmi olyan ritka, mint a fehér olló! A kontrázott nyolc bukás valószínűleg csúcsot dönt a vébén, mert ezen az asztalon 2000-et írt a kíméletlen holland csapat, ehhez hozzájött még 50 pont odaátról, így 19 IMP megszerzésével Hollandia átvette a vezetést.
A szett utolsó két leosztása a svájciaknak sikerült jobban, és 40–36-os svájci vezetéssel ültek le a következő 16 leosztásra a csapatok. A nőknél a svédek 32, a szenioroknál a lengyelek 18, a vegyes csapatoknál az amerikaiak 1 IMP-vel vezettek.
22 pontos szlem
A döntő második szegmensében azt igazolta a bridzs, hogy nem csak a pontok számítanak, hanem az elosztás is nagy hatással van a felvételekre. A hollandok túltolták a biciklit, és miután Klukowski kontrázott, Gawrys lapjának értéke kicsit megnőtt. Arra gondolhatott, hogyha az 5 kőr bukik, akkor a szlem is benne lehet. A treff impassz sikerével benne is volt, 13 IMP Svájcnak, mert a másik asztalon csak 5 kárót játszottak.
Kizárás a semmivel
Van Prooijen 3 pikk licitje pontosan arra volt elég, hogy megnehezítse Gawrys dolgát, aki nem találta el, hogy a 3 szan a kettős fogással jobb felvétel lehet, mint az esetleges 4 kőr. Gawrys 5 káróban landolt, ami a rossz kőr és káró fekvés miatt elbukott.
Zimmermann erőszakos 4 pikk kizárása nem jött be, mert De Wijs kénytelen volt büntetni. A kőr indulást vitte a dáma, és Piedra a treff dámát hívta ki. Ha pikkel kezd, akkor Kelet végállásba kerül; lehívhatja treffjeit és a másik pikket, de mind a kőr, mind a káró meghívása ütést ad. Két kontrázott bukás helyett három, 12 IMP a hollandoknak.
Eltalálós
Zimmermann káróval kezdett. Piedra ütött és a kőr tízest hívta vissza. Eltalálós volt a parti. Kinél lehet az ász és kinél a dáma? Ha mindkét figura Északon fekszik, akkor mindegy, ha osztva vannak, akkor nem. Ha a felvevő nem találja el fekvést, akkor bukik, ha eltalálja, akkor nem. Muller a királyt tette és nyert, +600 a hollandoknak.
Verhees 2 káró indulása háromszínű lapot ígért rövid káróval, a 2 kőr leállásra Klukowski nem mert 2 szannal vagy kontrával újranyitni, mert a gémesélyek ellene szóltak. Háromszínű lapok ellen szinte kötelező aduval indulni, ez a tanítás. Gawrys figyelt azon az órán, amikor ezt oktatták és aduval indult, egy bukás és 11 IMP a hollandoknak.
32 leosztás után Hollandia 13,6, Svédország 58, Lengyelország 28, Franciaország 10 IMP-vel vezetett a különböző kupákban.
A harmadik szettben mindkét asztalon a honosított profik játszottak a svájci csapatban. Ez meg is látszott az eredményen, mert a nem sok csemegét hozó leosztásokban is nagyon jól játszottak.
Éles gém, nyeretlen indító kijátszás
Verhees nem találta meg a buktató treff kezdést és pikkel indult, akárcsak Brink a másik asztalon. Mind Van Lankveld, mind Gawrys kilencet ütött, a különbség csak az volt, hogy a svájciak 3 szant, a hollandok 1 szant játszottak. 10 IMP Svájcnak.
5 leosztással a vége előtt mind Svájc, mind Hollandia 12–12 ponttal szvingelt, erre rájött még két kisebb holland írás, így a szombati második félidőre 2,6 IMP-s holland vezetéssel fordultak a csapatok.
A döntők állása:
Bermuda-kupa (nyílt csapatok)
Svájc–Hollandia 94,4–97
Velence-kupa (nők)
Svédország–Törökország 108–63
d’Orsi-kupa (szeniorok)
India–Lengyelország 87–130
Vuhan-kupa (vegyes csapatok)
Franciaország–USA 1 107–86
Mire figyeljünk szombaton?
A Svájc–Hollandia döntőre.
A kezdési időpontok: 10.00, 13.15, és 15.50.