Vasárnap este az elődöntők harmadik játékrésze került sorra. Mint ismert, a magyar-izraeli HUNISR csapat a világhírű Nickell csapat ellen igyekszik bejutni a döntőbe. A helyzet nem romlott, sőt, picit javult is, mivel a 10 pontos előnyt 15-re sikerült végül feltornázni. Az utolsó elődöntőkanyar hétfőn este lesz – sajnos, a másik elődöntő is kicsit szorosabb lett, így azt a meccset adják a BBO-közvetítésben, ezért csak „messziről” drukkolhatunk. De nézzük, mi történt a harmadik 20 leosztásban!
1. leosztás
Az első partiban máris eltűnt a 10 hozott pont előny.
Hampsonék erősebb emelést játszanak az 1 majorra, így Greco simán gémre emelhetett a limitált rendszerben.
Lakatos invitet akart adni kőrben, de amikor Birman inkább megismételte stabil ötös színét, mint hogy bemondjon egy kis dubló minort, be is mondta a gémet.
A különbség a felvevőjátékban volt. Míg Hampson az aktív pikk indulásból arra következtetett, hogy Szabó Csabánál (a címlapfotón – forrás: LoveBridge) lesz a treff ász, és teljesített, addig Birman az adu indulás után inkább a dámát képzelte a kritikus színben Katzhoz, és bukott, –10.
4. leosztás
Ez a parti megint nekik hozott sikert.
A 4 pikk elvehetetlen – ha nem magasítjuk ki a felvevő káróját (káró ász, majd kis káró, ellopva), akkor Nyugat beszorul a minorokban, –620.
Az amerikaiak agresszívabbak voltak:
Délnek talán jobb lett volna kontráznia az 5 kőrre, ha a partnere büntetést javasolt. Három színt tartanak, a partner nem csak káró és pikk figurákkal kontrázott, tehát az 5 kőr bukik. Nyílt lapokkal lehet egyet bukni, ha a kárókat kézben a közepes adukkal lopjuk, mert Dél nem tud felüllopni, de normálisan játszva (a pikk vesztőket le kell lopni) az összes magas aduval lopni kell, így a két bukás normális. A +500 csak 3 pontba került volna, így 9 pontot adtunk le, és máris 20–1 volt a játékrész állása az amerikaiaknak.
5. leosztás
A következő partiban szerencsére rögtön megkezdtük a felzárkózást.
A precíziósban elég halovány lapokkal is induló Grecóéknál nem gémforsz Nyugat lapja, ezért a 3 treffet (ami lehetett négyes szín is) simán elpasszolta.
A másik teremben:
12 pont 12-vel szemben, az gémerő. Aktuálisan két királyimpassz kellett a teljesítéshez, de ezek ültek, így 7 pontot kerestünk.
És még nem volt vége: a következő partiban a szabadfogású, ötös nemest tartalmazó gyenge szan nem volt sikeres, mert ebben hetet ütöttek, míg az 1 kőr indulásra a partner invitet adott négyes kőrrel, ezt persze el is fogadta az induló, és felírta a bell gémet, 11 ide.
Az első 10 ezután csendesen zárult, 20–20, és jött Nickellék helyett Levin–Weinstein.
A második félidőt is az amerikaiak kezdték jobban.
11. leosztás
Sajnos a rosszul ülő pikk király miatt Winkler leértékelte amúgy sem túl csinos, 11 pontos lapját, +170.
A Flannery-konvenviót sokan támadják, ezúttal a reklámpartiját láthattuk, Dél látta, hogy a dublója hasznos lopási érték, így azonnal gémet mondott, ami a két kiadó pikk dacára teljesült, 6 pont oda.
17. leosztás
Bár egy töredékszvingen visszaírtuk a 6 pontot, ezúttal a magyaros kizárás furán ütött vissza:
Bár kétségtelenül csak 13 pont, talán közel az inviterő – négyes adu, külső szingli, igaz, a mellékszín nem elég acélos. A 2 pikkben kilencet ütött Szabó Csaba.
A kizárás 6–4-gyel nem tűnik rossznak, de sajnos Északnak normális nyitása volt, amire Dél már nem tehetett mást, mint gémet mondott, amiben végül 11-et ütött, és 7 pontot keresett.
20. leosztás
Az utolsó partiig szoros volt az állás, ott végre mi kerestünk, ráadásul a negyed legnagyobb írásával.
A 4 treff kizárás általános bellben nagyon jó volt – ha a partner bízik a jó lapban (és esetleg tart az ellenfél 4 pikkjétől), mondhat rá 5-öt, ami az aktuális kiosztásban szürrel, vagy pikk indulásra két szürrel teljesül, de Szabó Csaba passzolt, és az ellenfelek bemondták a 4 pikket. Szerencsére sima volt az ellenjáték: A káró ász, majd király hívásába másodszor jött a partner dámája, innen tudta Csaba, hogy Gábor lopni fog, meghívta a lopást, és persze ütött a treff ász, egyszer nem.
Levinéknél porszem került a gépezetbe, nehéz elképzelni, hogy nem lehet megkülönböztetni a dubló dámát a harmadik dáma-bubitól. Mi legalábbis így tanultuk: dáma-bubiból a dámát, dubló dámából a kicsit. Kétségtelenül a naggyal kérés esetén problémás a dolog… A káró ász-király után Weinstein kőrt hívott, hátha lopja a partner (esetleg Lavinthalnak gondolta a káró dámát?), de nem így volt, +620 és 12 pont ide. Így a második félidőt 5-tel nyertük, és az előny az elődöntő utolsó játéknapja előtt 15 IMP. Hajrá!
Mi is játszottunk a vigaszversenyen, és bár az utolsó ellen a megszerzett IMP-mennyiség elfogadható volt, sajnos több partiban ők döntöttek jól.
Az első partiban kis segítséggel megcsináltunk egy gémet, 10 pontot szerezve, a másodikban magas döntést kellett hozni.
2. leosztás
Dél egyenletes lapjával sokan passzoltak, esetleg kontráztak, pedig ha elképzeljük a partner erős lapját rövid pikkel, akkor nem rossz ötlet az 5 kőr, hátha benne lesz az egyik gém.
Nos, Trenka passzolt, –420, Donelly viszont a másik asztalnál 5 kőrt mondott, ami szintén teljesült, –650 és 14 pont oda.
Bár súlyos hibáik tarkították az utat, mint eljátszott gém, kihagyott gém, valamint túlerőltetett, fit nélküli szlem, az utolsó pár partiban megint ők kerestek.
15. leosztás
Előbb indulásból megtömődött a 3 szan, ez még védhető hiba, a másik asztalon azonban ez licit zajlott:
Az ellenfél be tudott lépni, és a lapok fekvésének hála nem is lehetett eléggé megbüntetni, míg a 4–4-es kőrben nem lehetett megcsinálni a gémet, 12 oda.
16. leosztás
Az utolsó partiban pedig indító kijátszási feladvány: mivel indulunk?
Nos, a másik asztalon lementették ezt a gémet, ami öt helyett hármat bukott, de a bell gém meglett, így kb. +15 helyett (+1100 és +100) –4 lett (+500, –650).
Erre a négy pontos győzelemre (48–44) nem lehetünk büszkék, de mi is folytatjuk hétfő este.