Barion Pixel
HUEN

Kezdőoldal

Fehér Péter - 2019. július 5.

Élményeim az Eb-ről

Már több mint tíz éve nem voltam ilyen nagy bridzseseményen, úgyhogy szerettem volna az erős mezőny ellenére jól teljesíteni a 9. Nyílt Európa-bajnokságon Isztambulban. Partnerem, Vikor Dani elmagyarázta, hogy a győzelem kulcsa egy jól kidolgozott licitrendszer. Ezt nagyszerű ötletnek tartottam. Sokkal könnyebb, mint jól játszani. Én egyébként is mindig a partnerem rendszerét játszom, aminek igen nagy előnye, hogy azt legalább az egyikünk tudja. Ennek megfelelően Dani verseny előtti héten átküldött nekem úgy ötven oldalt.

Bár az új licitrendszer zseniális megoldásokat tartalmazott, ellentétes volt a legtöbb általam eddig használt struktúrával. Például nem játszunk Jacobyt és Bergent, mivel már nem szorulunk rá ilyen mankókra. Dani szerint egyéb licitekkel sokkal pontosabban ki lehet deríteni a legjobb felvételt, miközben nagy szükség van ezekre a licithelyekre más lapok leírására. Egyszóval ez egy olyan rendszer, amivel versenyt lehet nyerni. A repülőn és verseny előtti hajnalban többé-kevésbé megtanultam az átküldött anyagot, de Dani jóslatával ellentétben első nap sikerült 43százalékot hasítanunk. Persze ez nem feltétlen a rendszer hibája, elképzelhető, hogy a rossz játékomnak is volt benne némi szerepe.

Verseny után lementem egy masszázsra, majd kialudtam magam. Délelőtt már majdnem 57-t csináltunk, úgyhogy kezdtem látni a fényt az alagút végén, vagyis már-már úgy éreztem, hogy kezdek megvilágosodni, és a frissen elsajátított információk rendszereződni látszanak az agyamban. Persze az ebédtől elálmosodtam, és ismét jött néhány rossz parti. Aztán ittam egy kávét, és hirtelen rám mosolygott a szerencse.

A következő parti megfordította a verseny menetét:

10–13 pontos mini szannal indultam Nyugaton. Észak 2 pikket, majd partnerem 2 szant licitált, Dél passzolt. Megkérdeztem Délt, a screentárs ellenfelet, hogy mit jelent a 2 pikk licit. Azt mondta, hogy transzfer treffre.

Gucci konvenciót játszunk, ez olyan, mint a Lebensohl azzal a különbséggel, hogy a 3 treff licit is gyenge, így az induló a hosszabbik minorját mondhatja be. Ha az ellenfél licitje természetes, akkor a jobbik minort kell mondanom, mert ha partneremnél treff van, akkor az erős. Úgy gondoltam, hogy Dani gyenge lappal miért licitálna erre a treff transzferre? Majd, ha bemondják a színüket, valószínűleg treffet, sor végén licitálhatja a színét. Új rendszer lévén, nem igazán voltam biztos benne, hogy a treff transzferre a 2 szan mit is jelent, úgyhogy bemondtam a 3 szant.

Miközben áttoltam a tálcát, az ellenfél azt mondta, hogy lehet, hogy a partnere eltévesztette a licitet, és mégis pikkje van. Zsűrit hívtam. A zsűri kérdésére a nyitott screennél Dani elmondta, hogy ő azt a felvilágosítást kapta, hogy Északnak egyszínű pikkje van, én pedig azt, hogy transzfer treffre. A zsűri döntésére elkezdtük a lejátszást.

Észak kis pikkel indult, hogy majd a treff átvevővel lehívhatja a magas pikkeket, ha egyszer partnere ütésbe kerül. Valójában ezek az információk nem igazán jártak az ellenfeleknek, de miután csak ez egyikük tudott angolul, a fordítás következtében mégis megtudták.

Dél ütött a szingli királlyal. Miután Észak elvileg treffet ígért, a licittévesztés ellenére valahogy tudni vélte, hogy a partnerének mégis treffje van, megvan az átmenet a hosszú pikkhez. 
Ekkor Dani felállt az asztaltól és elment sétálni. Látszott a fején a gondolat, hogy már megint hülyeséget licitáltam és egy nagy nullának nézünk élébe.

A treff bubimat Észak megütötte a királlyal, majd lehívta a pikk ászt, melybe az asztalról esett a bubi és Dél nagy kőrrel rutinosan bejelezte, hogy nincs kőr figurája.

Elvileg van 9 ütésem, ha Dél jelzésének megfelelően tényleg ül a kőr impassz és 2–2 a káró, vagy ül a káró impassz, ha esetleg arra játszom. Persze az ellenfél jelzésének nem igazán kéne hinni, különösen, ha már a felvilágosítása sem volt igaz.

Ekkor jött a meglepetés. Észak hosszú gondolkodás után kihívta a pikk kilencest. Elgondolkodtam, hogy vajon miért. Talán fél, hogy partnere beszorul a 4. pikkre és el kell dobnia egy kőrt vagy egy kárót? Akkor mégsem ül a kőr impassz? Ha ez így van, ingyen hívhatna treffet, de lehet, hogy aggódik, hogy zsűrit hívok. Persze azon is aggódhatott, hogy ha treffet hív, akkor partnere azt hiheti, mégis treffje van és téves felvilágosítást adott Daninak. Nem igazán szeretne senkit összezavarni, különösen nem a partnerét.

Körülbelül 20 másodpercet tököltem ezzel a gondolatmenettel, mikor jött a felmentő sereg. Visszavette a pikk kilencest és kihívta a dámát. Ekkor 100 százalékra nőtt a teljesítési esélyem. Megkerestem a hozzánk még mindig közel álló zsűrit. Kérdezte, hogy továbbra is ugyanaz-e a probléma. Mondtam, hogy igen, csak vannak új fejlemények.

Elmeséltem, hogy kihívta a pikk kilencest, majd később visszavette és kicserélte a dámára. A zsűri megkérdezte az ellenfelet, hogy ez így történt-e. Törökül elhangzott válaszát ugyan nem igazán értettem, de nonverbális kommunikációjából valami olyan jött le, hogy kiesett a kezéből a kilences, majd később rájött, hogy inkább a dámának kellett volna kiesnie, ezért jóhiszeműen kicserélte.

A zsűri ismét kihívhatta vele a kilencest, és a dáma büntető lappá vált. Kézben ütöttem a tízessel, az asztalról eldobtam egy kőrt, majd lehívtam két kárót. Miután a másodikba már idegen színt kellett dobnia, büntető lapként kénytelen volt eldobni a magas pikk dámát. Az immár magas pikk nyolcasomra elment még egy kőr, így már csak egy káró kiadóm maradt.

Valami elismerésre vagy dicséretre vágyva odarohantam Danihoz, aki már egy pohár vízzel a kezében tartott visszafele. Elújságoltam, hogy meglett a 3 szan. Dani fura képpel rám nézett.
– Tudom, már megint elfelejtetted, hogy mini szant játszunk.

Pedig egyszerűen kifejlesztettem a büntetőkártya cselt.