Barion Pixel
HUEN

Kezdőoldal

Kelen Károly - 2018. szeptember 23.

Elkezdődött a vb – Orlando, nyílt bridzsvilágbajnokság

A floridai Narancsvidék központja, Orlando ad helyet a 11. nyílt bridzsvilágbajnokságnak (World Bridge Series). A bridzsvilágbajnokságok rendszere mostanában a következőképpen néz ki.
A páratlan években rendezik meg a csapat-világbajnokságot, azaz a Bermuda-kupát (1950-ben Bermuda volt az első vébé színhelye), amelyen a kontinensek bajnokságának legjobbjai mérhetik össze tudásukat. Összesen 22 csapat játszik, a legtöbb az Európa-bajnokságról jut be: hét – ha a mi földrészünkön rendezik a vébét, a házigazdával együtt nyolc európai ország – válogatottja vehet részt. (Ilyenkor rendezik a női világbajnokságot is, amelynek Velence-kupa a neve az 1974-es első verseny színhelye nyomán, a szeniorok pedig a d'Orsi-kupért játszanak.)

Az olimpiai játékok évében a szellemi sportok olimpiája (World Mind Sports Games) keretében rendezik meg a világbajnokságot (Bridzsolimpiát), amelyen a Bridzsvilágszövetség bármely tagországa nevezhet egy csapatot. Itt is van külön verseny nőknek és szenioroknak.

Az olimpiai ciklus közepén 1978 óta nyílt világbajnokságot rendeznek, amelyen bármennyi csapat indulhat, és a csapatoknak nem kell egy nemzetbeli játékosokból állniuk. A nyílt csapatok versenyét Julius Rosenblum világszövetségi elnökről nevezték el, a nők McConnell-kupájának névadója pedig a világszövetség kincstárnoka (az amerikai szövetség elnöke) lett. A Rosenblum-kupáért a legtöbben eddig 1998-ban a franciaországi Lille-ben küzdöttek meg: 233 csapat. Ezekkel rendezik meg a nyílt, a női, a vegyes és a szenior párosok világbajnokságát is. Van verseny a vegyespáros és a szeniorcsapatok számára is.

Az orlandói világbajnokság honlapja itt található.

Szombaton a nyílt csapatok kezdték meg a küzdelmet Orlandóban: öt tízjátszmás meccset játszottak svájci rendszerben. Vasárnap újabb öt forduló végén 64 csapat marad majd talpon.

Hétfőn, kedden, szerdán és csütörtökön 56 (4x14) leosztásos KO-meccseken dől majd el, kik jutnak a legjobb négy közé. Pénteken szintén 56 játszma után alakul ki a döntő. Szombaton és vasárnap pedig 96 (6x16) játszma után nyeri el valamelyik csapat a Rosenblum-kupát.

A 96 induló között van egy magyar csapat is, a Lovebridge, amelynek tagjai: Bódis Gyula, Fischer Brigitta, Hegedűs Gál, Surányi Marcell, Talyigás Péter. (Egyúttal bemutatják a világ legjobbjainak a Lovebridge-programot, amellyel nem kártyával, hanem tableten lehet versenyt rendezni).
Az első napon az eredményjelző szerint Fischer Brigitta nem ült asztalhoz. A nagyon nehéz ellenfelek ellen a férfiak döntetlennel kezdtek, aztán egy győzelem mellett három vereség jutott osztályrészükké. A 87. helyről várják a folytatást, az első meccsen Guadeloupe csapata lesz az ellenfél.

Nagy dolog volna, ha sikerülne a továbbjutás, mert itt minden csapatban klasszis játékosok veszik kézbe a lapokat. Elég, ha annyit mondok, hogy kedvenc játékosom, a holland világbajnok Bas Drijver csapata (Jacek Pszcolával és más lengyel menőkkel) a kilencedik, Ziáé (svéd Európa-bajnokokkal, lengyel és amerikai klasszisokkal) a 26., a Lavazza (a komplett olasz válogatott Bocchival, Duboinnal, Madalával) 31., a sokszoros világbajnok Nickell csapatot (Rodwell-lel és Meckstrothszal!) az utolsó meccsen aratott nagy győzelem hozta föl 35.-nek.

Az élen a Dhampur Sugar nevű indiai csapat áll egy főleg lengyelekből és egy főleg amerikaiakból álló csapat előtt. A Monacóba költöző Lauriát és Versacét felvonultató Cayne a negyedik, a legutóbbi Bermuda-kupán győztes, amerikai Fleisheir a hatodik helyen áll. De érdemes végighúzni a kurzort a csapatneveken, mindenütt nagy játékosokat talál az ember. Mindenki itt van, akiről mostanában szó esik a bridzs világában. (Csak a csaláson kapottak hiányoznak.)

Hétfőn megkezdődnek a párosvilágbajnokság selejtezői is. (A csapatverseny résztvevői kiesésük után bekapcsolódhatnak a küzdelmekbe.)

A 226 nevezett páros között négy magyar szerepel: Dumbovich Miklós–Winkler Gábor, Bódis Gyula–Hegedűs Gál, Hodosi Péter–Szabó Csaba és Konkoly Csaba–Szirmay-Kalos Barnabás. A 241 vegyes páros mezőnyében pedig játszik majd Fischer Brigitta a svéd Ola Rimstedt partnereként.

Hajrá, hajrá!

Egyszerű helyzet
Mind tudjuk, hogy a legegyszerűbb helyzet is milyen bonyolult a bridzsben. A világbajnokság 35. leosztásában olyan asztalnak kibiceltem a BBO-n, amelynél csupa világbajnok foglalt helyet. Két brazil és két olasz. Láttam mind az 52 lapot, hát pontosan tudtam, mit hogyan kellene, aztán meg:

(Szokás szerint a Next gomb kattintgatásával lehet követni az eseményeket.)

Versace a treff ötössel kezdett, és Lauriának el kellett döntenie, hogy partnere szingliből indult-e, vagy sem. Meg azt is, hány aduja van. Legjobb volna meglopatni őt, aztán visszakapni az ütést az egyik ásszal, újabb lopás, másik ász, lopás. Csakhogy ez nem fog menni, mert a bellben induló Délnek nyolcas, de legalább hetes pikkje van, vagyis Nyugatnak nem lesz három pikkje, csak kettő, de még inkább csak egy. A felvevőnek meg valószínűleg van valamennyi kárója is – remélhetőleg, különben az 5 (6?) káró terített –, akkor viszont mégis lehet, hogy neki osztottak egy treffet…
Az olasz nagymester végül kompromisszumos megoldást talált: lehúzta a biztonságosan lejátszható káró ászt, amibe Nyugat legkisebb lapjának kijátszásával megmutathatta, hogy el fogja lopni a treffet. Kelet a kilencest hívta vissza: jelezte, hogy kőrben tudná visszavenni az ütést, de ez már hiábavalónak bizonyult, mert ez volt a teljes kiosztás:

Hm. + 200, amikor a 6 káró esélyes, nem tűnik túl jó eredménynek. És nem is lett az, mert a másik asztalon Alan Sontag 1 pikkel indult, a partnere megemelte, de végül hagyták az ellenfelet 5 kárót játszani. (Gondolhatták, hogy ez jó lesz, hiszen Kelet–Nyugat csak 420-at írt, az 5 pikkben meg 500 bukás van, arról nem is beszélve, ha rámondják a 6 kárót 920-ért. Persze, ha Észak kőrrel kezd a szlem ellen...)

És olyan nincs, hogy az 5 pikk teljesül?

Magyarjainknál például a treff ász után egyik Kelet sem utánozta le Lauriát. A kőr ászt hívták. A magyar felvevő lopott, és hazavitte a kontrázott gémet: +850. A kínai Dél is lopott, aztán meg időben fölmagasította a kőrjét úgy, hogy a harmadik menetben a dámát hívta az asztalról: 5 pikk kontra +1, 1050, 5 IMP.

De volt bukott és kontrával teljesített 6 káró is, a 96 asztalon talán négy-öt helyen húzták ki ezt a partit.

Jó kis játék ez a miénk!