Barion Pixel
HUEN

Kezdőoldal

Nagyiván Gábor - 2019. szeptember 21.

Elhúztak az amerikaiak – bridzsvilágbajnokság, Vuhan, 6. nap

Igény arra van, hogy vattacukrot egyél másnap. Erre az álmomban megjelenő értelmetlennek tűnő érdekes mondattal ébredtem, és megnéztem az órát. Nem volt messze még a hajnal, ezért a 3:20-as blues jutott eszembe. Vattacukrot nem találtam itthon, a Városliget sem volt még nyitva, ezért büntetésből nem feküdtem vissza, hanem bekapcsoltam a gépet. A világbajnokság 6. játéknapján a hajnali 16. fordulóban három találkozó tűnt izgalmasnak: Anglia–Lengyelország, USA 2–Új-Zéland és Hollandia–Kína. Mivel a hollandok a második, a kínaiak pedig a negyedik helyen álltak, ezért ezt a mérkőzést kísértem figyelemmel. (Az eredményeket ezen az oldalon lehet nyomon követni.)

18. leosztás

Már a 2. játszmában kereshettek volna 10 IMP-t a csapatok, de a Kelet–Nyugat párok 5 treffet vettek fel 3 szan helyett. Három ász eleve kiállt, de mindkét felvevő kiadott egy kőrt is, mert bíztak a csodában, és a kőr hívást elengedték a szingli bubihoz, hogy később az ász-királyra eldobjanak két vesztőt. A csodára várniuk kellett és a lehetetlen sem teljesült, 2 bukás és húzó parti 2 vagy 10 IMP nyereség helyett.

19. leosztás

A kínaiak 6 pikkig galoppírozták el magukat, mely nem volt sikeres. Garozzo Bols tippje óta még ma is divatos szlemek ellen élesen, király mellől indulni. Számítógépes szimulációkkal már cáfolták ezt az elgondolást, a statisztika ugyanis nem igazolta Garozzot, de a holland Dél valószínűleg még nem olvasta David Bird–Taf Anthias könyvét és annyira tiszteli az olasz mestert, hogy a kőr sorozatot mellőzve káróval indult, kettő helyett egy bukás. A holland csapat azonban így is 13 IMP-t keresett a partin, mert a másik asztalon csak gémet játszottak.

20. leosztás

A játszma abból a szempontból volt érdekes, hogy mindkét teremben azonos volt a licitmenet, és valószínűleg mindkét Észak–Dél pár az XYZ-konvenció segítségét vette igénybe, amikor leálltak 2 kőrben. Volt néhány Észak, aki 3 szanra vállalkozott és káró indulásra teljesített, de ehhez nem csak szerencse kellett, hanem mázli is.

A 25. leosztásban a kínai Yinghao Liu mansban bell ellen 5 kőrrel és 1 bukással lementett egy 4 pikket, melyet a másik asztalon nem, ezzel +11 IMP-t szerzett csapatának. A következő és egyben utolsó kétszámjegyű szvingre 5 partit kellett várni.

30. leosztás

A zárt teremben a holland Kelet 1 szan indulása után a kínaiak nem hagyták magukat és a Délen ülő Linlin Hu 2 szanra vállakozott, melyet csak káró kezdésre lehetett volna elbuktatni, Louk Verhees azonban kőrrel kezdett. A felvevő 9 ütéssel és +150-nel ért haza. A nyílt teremben a hollandok bátrabbak voltak és 3 szanig merészkedtek Északon, melyet a Nyugaton ülő Zheng Yun Shi megkontrázott. Chuancheng Ju káró ász, káró dámával kezdett, Észak kőr impassza nem ült. Nyugat pikket hívott, 2 bukás –300-ért és –10 holland IMP-ért. A parti vicces része, hogy sok asztalon mindkét vonal ugyanazt a felvétel játszotta, azaz 2 kőrt, gyakran kontrázva. Az Északok sehol sem tudtak teljesíteni, a másik vonal viszont néhol igen.

A mérkőzés végeredménye szoros lett, Hollandia 31–28 arányban nyert. A forduló meglepetése, hogy az indiszponált USA 2-t az új-zélandiak 48–9-re verték, és úgy nézett ki, hogy az amerikai címvédőnek szinte semmi esélye nem maradt a felső házba kerüléshez.

A 17. fordulóban az Olaszország–Norvégia találkozóra ültem be egy finom reggeli és egy erős feketekávé után. A mérkőzés nagy izgalmakat nem hozott, a meccspont forgalom is a várakozásnak megfelelően volt alacsony, és mindössze két nagy szvinget jegyezhettek fel a tudósítók. Azt azonban mindenképpen meg kell említeni, hogy ezúttal az olaszoknál Versace nem Lauriával, hanem Duboinnal játszott. Ez kíváncsivá tett, mert nem láttam még soha őket együtt játszani.

8. leosztás

A nyílt teremben az olaszok agresszíven licitáltak és az optimális 3 pikk felvételben kötöttek ki, melyben nem kellett nagyot játszani, +140. A zárt teremben Norberto Bocchi 4 kőrt játszott, miután Antonio Sementa 3 szannal indult, mely jó egyszínű lapot ígért valamelyik nemes színben. A partiban kiállt két treff és két káró, de Brogeland jó játékos lévén aduval kezdett. Az indulás ezúttal nem volt szerencsés, mert a felvevő a pikk ászra el tudott dobni egy vesztőt, +420 és 11 IMP az olaszoknak.

14. leosztás

A Bermuda-kupában mindössze két pár vett fel 6 kőrt ebben a partiban, és az olaszok szerencsétlenségére az egyik éppen Versace–Duboin volt (a nőknél és a szenioroknál is csak két pár, a vegyes csapatoknál pedig csupán egy próbálkozott meg a szlemmel). Ezzel a felvétellel nem az volt a baj, hogy kiállt egy ász, hanem az is, hogy a kőr dáma sem volt a vonalon. Győzött az igazság, mert az adu dáma ugyan esett (érdekes, hogy Duboin azonnali impasszra játszott, talán azért, hátha elbukják odaát az 5 kőrt, ha esésre játszanak), de a káró figurák az ász előtt ültek, ezért a szlemet nem lehetett teljesíteni.
A mérkőzés 23–18-as olasz győzelemmel zárult, a forduló meglepetése (?) az volt, hogy az USA 2 nagy vereséget szenvedett Indonéziától.

A nap utolsó fordulójában a Norvégia–Hollandia mérkőzést követtük figyelemmel, bár szívünk szerint a lengyel–új-zélandi meccset néztük volna, de azt sajnos nem közvetítette a BBO.

18. leosztás

A hollandoknál egy kis homokszem került a gépezetbe, mert a 9 lapos kőr találkozás helyett az 5–3-as pikkben játszottak gémet. Az 1 treff indulás 15+ pontot jelentett, majd Boye Brogeland 3 treffes kizárására Verhees 3 kőrje transzfer volt pikkre. A felvevő eltalálta a pikk fekvést, ezért ő is 11-et ütött, mint odaát, mert Boye nem treffel, hanem káróval kezdett (treff kezdésre csak tizet lehet ütni, mert Észak lop egy treffet). Nekem furának tűnt, hogy Dél a treff sorozata helyett inkább a dubló káró 105-ből (az ötössel!) indult, a fene se tudja, hogy miért, de ez csak 1 IMP-be került csapatának.

19. leosztás

A norvégok 3 szan helyett 3 treffet játszottak a zárt teremben, mert a holland Bart Nab mesterséges 2 treff indulása (káró kizárást vagy többféle erős lapott jelentett) megzavarta őket. Ez a zavar 11 IMP-be került a norvég csapatnak.

20. leosztás

A 20. leosztásban mindkét asztalon a norvégok játszottak. A nyílt teremben már Brogeland 4 káróját is megbüntették a hollandok, a zártban az érdekes nevű norvég Terje Aa még az 5 káróra is rámondta az 5 pikket Nyugat helyén. Neki lett igaza, mert Boye csak egyet bukott 200-ért a másik asztal +650-jével szemben, 10 IMP Norvégiának.

22. leosztás

Kizáró indulások után sokszor lutri, hogy ki ment kit. Ebben a partiban azonos volt a licitmenet, de egyik csapat sem licitált 5 pikket az 5 kőrre, pedig a kontrázott 2 bukás jó mentés lett volna mansban bell ellen, mivel az 5 kőr mindkét asztalon hazaért.

26. leosztás

Louk Veerhes valamikor láthatta Heltai Jenő A Néma levente című darabját, mert passzos partnerrel szemben nem szólalt meg Nyugat helyén Dél szan indulása után. A norvégok 3 szanig meneteltek, és Verhees szép csendben lehívott hat kárót, majd némán tokoltak, +200 a hollandoknak. A másik asztalon Terje Aa közbeszólt, és a hollandok le tudtak állni 4 treffben, +130 és 8 IMP a narancssárgáknak, akik ezzel 27–13-ra vezettek. Azt ekkor még senki nem sejtette, hogy nekik a mérkőzésen ez lesz az utolsó írásuk.

27. leosztás

A zárt teremben Terje Aa Mini Multi 2 káró indulása 5 kőrt vagy 5 pikket és 4–8 pontot ígért, melyre a hollandok nem találták meg az 5–4-es kőrt, és 5–2-ben a pikk gémet játszották 3 bukással (pedig sztenderdben a pikk transzfer után a 4 kőr licit 5–5 elosztást szokott ígérni, hm...), odaát nem volt ilyen gond, 12 IMP a norvégoknak.

29. leosztás

Ebben a partiban a jó kártyaérzék és a káró szín kezelése döntötte el a 3 szan felvétel sorsát, mert a Keleten ülő norvég Allan Livgard beejtette hátulról a káró dámát, a holland Van Prooijen viszont impasszt adott. De honnan tudta a norvég játékos, hogy a matematikai esély ellen kell játszani? Talán abból indult ki, hogy Észak 1 treff indulása után nem lesz nála a pikk KQJ, ezért valamelyik figura Délnél lesz. Akkor pedig az 1 treff indulás miatt a káró dámának Északon kell lennie. A matematikai káró-sejtés beigazolódott, és 13 IMP-t hozott Norvégiának.

30. leosztás

Bob Driver Északon úgy érezte, meg fogja büntetni Aa 2 kőr szemtelenségét, de a hollandok nem tudták elbuktatni a felvételt, mert a felvevő jól játszott, ráadásul a 470-hez még hozzáadódott a másik terem 110-es norvég írása is, +11 IMP a norvég csapatnak.

A holland vesszőfutás még nem ért véget, mert a 31. leosztásban a norvég Dél Multi 2 káró indulása után nem találták meg a 9 lapos kőr találkozást és a gémet, csak töredéket játszottak, ami újabb 8 IMP-t jelentett Norvégiának, akik az utolsó leosztásban is felszedtek még 6 pontot, így a mérkőzés nagyarányú, 63–27-es norvég sikerrel ért véget. Ezzel az utolsó 5 forduló előtt a norvégok a továbbjutó 6. helyre jöttek fel. Megemlítendő még, hogy kedvencünk, Guadeloupe csak 1 IMP-vel maradt alul Angliával szemben, úgyhogy nekik is gratulálunk.

A Bermuda-kupában a selejtezőt továbbra is az Egyesült Államok 1. csapata vezeti nagy fölénnyel Svédország és Hollandia előtt, de a 8 közé jutásért nagy verseny alakulhat még ki a jelenleg 5-10. helyen tanyázó csapatok között. A világbajnoki címet védő USA 2-t leírhatjuk, mert nehezen képzelhető el, hogy több mint két meccshátránnyal továbbjussanak. A Velence-kupában Kína megtartotta első helyét a lengyel és az angol hölgyek előtt, a szenioroknál India, Dánia, Tajvan a sorrend, a vegyes csapatok mezőnyét Anglia vezeti, ott az USA 2 a második, Románia pedig a harmadik.