Illetve nem is az. De lehetett volna… A Palatinus Klubban játszottam pár nappal ezelőtt.
http://palatinusbridge.hu/mezhon/eredmenyek/2018palaered/hetfo/ph180129-24.htm
Mi volt benne azért mégiscsak izgalmas? Először is az, hogy szanban 12, kőrben 13 ütés van. Utóbbit nehéz felderíteni – az 5–3-as kőr színt nem nehéz, de azt, hogy ebben eggyel többet lehet ütni, mint szanban, legfeljebb erősen sejteni lehet. Kivételt jelent az, ha valakinek teljes lapkikérdezős rendszere van, és megtudja a káró bubit és a dubló pikket. De ha nem, akkor is lehet jó esélyűként bevágni, hiszen az indulónak a 15–17 pontos 1 szanon belül szuperminimuma van, bár a két minor tízes jelent némi pluszt.
Ehhez képest viszont mindkét kőr szlemben csak tizenkettőt ütöttek. Ki tudja, talán jobb sansznak vélték a treff impasszt a pikk lopásnál... Nehéz elképzelni, de nincs más ötletem.
Egy helyen kimaradt a szlem, erről ne is beszéljünk. Egy asztalnál viszont minden ütést hazavitt a felvevő szanzaduban, holott nem volt treff indulás, ami megoldotta volna a gondjait. Úgy vélem, a felvevő itt lemondott a treff impasszról (tán máshol is?), és lehívta az ütéseit, Nyugat pedig eldobott a harmadik pikk tízeséből, így Kelet beszorult a fekete színekben.
Eddig nem is akkora dolog ez – néhányan rosszul játszottak. Na de... most jön az, ami engem megfogott.
Hogy ment nálunk a licit?
1NT - 2 Cl
2D - ?
Eddig minden rendben. Most kéne jönnie a Smolennek – 3 pikk, mire Észak 4 kőrt mond, Dél pedig beindul, és talán... Talán benyomja a nagyszlemet.
De nem! A 2 káró válaszra lemondóan 6 szant mondott a mi Dél barátunk, és én már indulhattam is.
Most jön az igazi izgalom!
Mivel induljak?
Hoppá! Hét (7!) pontom van, és az ellenfél 6 szant játszik. Oké, lehetne csak 30-31 pontja, ha van egy hosszú szín Délen, de nem ez a valószínű, hiszen Staymant adott. Jó, ettől még lehet, de a hatos minorjával nem is próbálkozott? Miért, tán nem érdekli a nagyszlem? Nem, szerintem megvan a 33, esetleg 32 pontjuk.
De ha így van, akkor az én partneremnek nincs pontja (vagy maximum 1).
Ergo a támadó treff indulás máris mehet a kukába. Kihagyható a pikk is, hiszen az asztal esetleges tízese egy vagy két figurával nagyon veszélyes.
Maradnak a piros színek. És én nagyon utálok üres bubis színből indulni, legyen tehát káró. No de miért, hogyan? Felsejlik az asztali dubló, a partneremnél és a felvevőnél 4–4, rögtön behajthatom az esetleges bubit, márpedig a felvevő esetleg jobb sanszot talál...
Hoppá! Ha a partneremnek nincs figurája, illetve legfeljebb egy bubi, ami kőrből ugyebár nem lehet, akkor a kőr indulás veszélytelen.
Már majdnem megfogtam a kis kőrt (konkrétan a kettest). De ekkor...
Mivel indulnék, ha nálam lenne még a kőr tízes is? BT82, szép szín, tök jó indulás a bubi, ha az a fránya kilences nincs az asztalon. Mit képzelhet a felvevő, ha én elindulok a bubival, majd a kettest és a nyolcast produkálom.
Álmom a partner harmadik kőr tízese! Kicsaptam a bubit!
És most leterült az asztal. Némi csalódás, hiszen ötös a kőr, de egyébként AK9 a vezetése. Ha a felvevőnek dubló a kőr dámája...
De nem az volt, sajnos. Később megütöttem a treff királyt, és ezzel ugyanaz az eredmény született nálunk is, mint a legtöbb asztalon.
No de cseréljük ki a partnerem káró hatosát az asztal kőr hatosával! Így máris stimmel a licit, 4–4–3–2 van az asztalon. Idáig jutottam magamtól, és azt hittem, ezzel megoldottam a partit, de Szilágyi László felhívta a figyelmemet, hogy erről szó sincs. A felvevőnek ez esetben nem lenne semmi problémája, hiszen ütné a kőr bubi indulást az asztalon, majd megadná a treff impasszt. Nincs szüksége ugyanis négy kőr ütésre.
Ezért aztán még egy kis átalakítást végeztem. Meggyengítettem a felvevő treff színét, de a pontok számát változatlanul hagytam. A saját lapomhoz nem nyúltam, azt adottságnak tekintem.
Ez lett az új kiosztás:
És most jöjjön a kőr bubi indulás! Treff impassz, ütök a királlyal, káró vissza (ez veszélytelen). És most? Dönteni kell, hogyan ütjük meg a tizenkettediket. És talán üt a partner kőr tízese…