Barion Pixel
HUEN

Kezdőoldal

Gulyás Dániel - 2019. szeptember 10.

Csapatcsere a Bermuda-kupa mezőnyében

Vasárnap a körmérkőzésekkel megkezdődik a 44. világbajnokság, amit rendszerint csak Bermuda-kupaként szoktunk emlegetni. A versenyt kétévente rendezik meg, páratlan években, mindig máshol – ezúttal a kínai Vuhan a helyszín.

Valójában a bajnokság már négy fő formátumból áll, melyeket külön-külön elnevezett kupákkal díjaznak: a nyílt csapatok győztese a Bermuda-, a női formátumban a Velence-, a szeniorban a D'Orsi-kupát nyerik a győztesek, míg az idén először megrendezett vegyes csapatok számára kiírt világbajnok eddig még meg nem nevezett tálat vihet majd haza két héttel később. Ezen kívül rendeznek egy teljesen nyílt vigaszversenyt is a verseny második felében, itt a körmérkőzés után kiesettek mellett bárki indulhat, aki kifizeti a nevezési díjat, nemzetiségtől függetlenül, ennek a győztesét is világbajnoknak fogják szólítani. Ezen a versenyen már most több mint 60 jelentkező van, tehát a nemzeti csapatokkal kiegészülve a létszám akár megközelítheti a százat is. Három napos, napi 50 leosztásos selejtező után a legjobb 32 játszik majd egyenes kiesést.

A formátum a négy fő versenyszámban egyforma: 24 meghívott ország teljes körmérkőzést játszik, napi három meccs, 16 leosztásban, így a nyolcadik napra már csak két meccs és a KO-párosítás elkészítése marad (az alapszakasz győztese választ először ellenfelet, megválasztva, mely párosítás győztesével szeretne majd küzdeni az elődöntőben is, majd így tovább a második, harmadik is). A vb-re meghívást pedig kontinensbajnokságokon lehetett elnyerni, Európa mindenhol nyolc csapatot indíthat, míg az Egyesült Államoknak egyedül két csapata lehet.

Az első nyolc nap tehát a teljes körmérkőzésé, ezután majd a legjobb 8-8 csapat egyenes kieséses rájátszásban vesz részt, a meccsek kétnaposak, 96 leosztásosak lesznek végig. A napi meccsek/fordulók mindig azonos időpontokban kezdődnek, magyar idő szerint kicsit korán, mivel 6 órával előttünk járnak: 5:00, 8:30 és 11:10 lesznek a 140 perces meccsek kezdési időpontjai a mi időzónánkban.

Mivel ezen a versenyen még sosem játszott magyar csapat, és, bár kicsin múlt, de idén sem fog, ezért pártatlan szemlélőként drukkolhat mindenki kedvenc nemzete csapatának. Bár minden formátumot követni fogunk, tekintetünket a legnagyobb vadra, azaz a Bermuda-kupára fogjuk vetni elsősorban, ezért pár szóban bemutatjuk az esélyeseket, akik itt a nyolc közé juthatnak.

Elsősorban persze a két amerikai csapat, valamint az összes európai egység esélyes, azért persze Új-Zélandról, a két évvel ezelőtti meglepetéscsapatról is érdemes említést tenni, de láttunk már dél-amerikai, vagy dél-afrikai csapatot is jól szerepelni, hogy Kínáról ne is beszéljünk. Változás is volt a mezőnyben, mivel Monaco (Zimmermann Svájcba költözése miatt) visszalépett, így helyettük Lengyelország szerepelhet. Utóbbiak a szokásosnál kicsit gyengébb csapattal értek el 9. helyet az Eb-n, így amikor kiderült, hogy mégis mehetnek a vb-re, kikötötték az Eb-csapatnak, hogy akkor utazhatnak Kínába, ha a nyári nyílt Eb-n legalább a legjobb nyolcba jutnak. Mivel ez nem sikerült, a szövetség által favorizált, lényegesen erősebb összeállítású egységgel kellett válogató meccset vívniuk, ami a favorit győzelmével zárult, így ők is az esélyesek közé emelkedtek. (A nőknél Kína, Anglia, Franciaország, Lengyelország, Hollandia és az amerikaiak esélyesek Nagyiván Gábor szerint – a szerk.)

Itt található a csapatok összeállítása.