Barion Pixel
HUEN

Kezdőoldal

Gulyás Dániel, Kelen Károly - 2024. június 28.

Csapat Eb 2024, 4. nap

A negyedik napon vagyunk túl a csapat Eb-n, és még mindig csak a nyílt egységünk küzd, sajnos egyelőre kevesebb sikerrel. Reméljük, hogy a holnap asztalhoz ülő női és vegyescsapat erősebben kezd.

Ezen a napon csak két fordulót rendeztek, este a párosversenyek díjátadóját rendezték. A pároseredmények nem túl relevánsak, a legtöbb női és szenior pár, akik a csapatversenyen játszani fognak, nem érzett igényt erre a „melegítésre”, pedig nyilván az lett volna a cél, hogy ezeket a játékosokat becsábítsák. Úgy tűnik, e két versenyforma a legkevésbé népszerű manapság, míg a nyílt mellett a vegyes formátumok törtek nagyon előre.

Nézzük a csütörtöki magyar eredményeket.

9. forduló: Magyarország–Spanyolország 6,25–13,75 (14–28)

Viszonylag csendes partik, alacsony pontforgalom, mondhatnánk. Egy szép 6 kárót összesen hét pár mondott be az egész mezőnyben – de ebből kettő a mi meccsünkön, így bár nagy érdem volt felvenni, kihúztuk a partit.

A további szlemeket azonban a spanyolok kezelték eredményesebben, és nyerték vele a mérkőzést. Először ezt az impasszos, nagy fites 6 pikket találták meg.

A mienk megálltak küzdelemben 5 pikkben – persze ült a treff impassz, így hiába indult Szegedi Balázs a legjobban, kőrrel, 13-at lehetett ütni, –11 IMP.

A forduló rangadóin Norvégia–Belgium 51–8 és Izrael–Anglia 60–40.

10. forduló, Magyarország–Anglia 7,71–12,29 (6–14)

Nagyon kevés pontot adtunk le, igaz, még kevesebbet írtunk. Az amúgy szokás szerint igen jó (de mostanában a vb-ről rendre lemaradó) angolok ellen jól tartottuk magunkat, kevés hiba volt, pedig voltak izgalmas partik – ugyanezen partikból az osztrákok 75–25-re verték Romániát például…

Egy drága parti:

A legtöbb asztalon 4 kőr volt a felvétel, többnyire kontrával. A 3 treff gyönge Bergen lehetett. Két ász-király nem ok egy major gém megkontrázására, ezért a licit rendben. A pikk ászba a partner a hetest tette, ennél csak egy nagyobb volt kinn, és két kisebb. De kinél van a kilences? Partner négyből (ha már nem emelt) bizonyára beteszi a kilencest, tehát egy pikk még biztosan elcsúszik, és utána ráérünk kipróbálni a kárót. Jelen esetben a partner teszi a hiányzó kártyát, és a pikk lopással már el is buktattuk a felvételt, mivel nála még a treff ász. Ha viszont meglengetjük a káró ászt, a felvevő lop, aduzik, és teljesít.

Ez a –620 azért volt különösen drága, mert a másik asztalon az angolok nem maradtak benne a 4 kőr kontrában, és az 5 káró 500-at bukott, tehát a +12-ból fordult át az ártatlannak tűnő –3-ba a parti.

Az élmezőnyben több rangadó is volt, a dánok nyertek Svájc ellen, így szinte azonos ponton állnak, míg az éllovas svédeknek csak döntetlenre futotta Észtország ellen. Izrael a lengyeleket, míg a franciák a norvégokat verték szoros csatában.

A svédek mögött szorosan az olaszok, akik simán verték az amúgy átlagon álló törököket, Svájc pedig 0,35-tel van Dánia előtt, mögöttük egy 7 pontos „űr”. A verseny harmadánál járunk, lassan érdemes nézni a vonalat, azaz a vb-re jutási átlagpontszámot, ez most épp 12-n van, bár várhatóan még kicsit lejjebb csúszik majd. Épp a mezőny fele, azaz 15 csapat van legalább átlagon, tehát egy meccsen belül van még a 15. Törökország is.

Holnap nagyon nehéz nap vár a mieinkre, hiszen három vb-re ácsingózó ellenfél vár rájuk, sorban Svájc (most 3.), Franciaország (11.) és Belgium (7.). Reméljük, megmutatják a fiatalok az oroszlánkörmeiket! Az állás kicsit csalóka lesz várhatóan holnap este, hiszen a legerősebb csapatok javán túl leszünk 13 meccs után, a maradék 16 fordulóban kb. 3 nagyobb erejű ellenfél várható csak, tehát lesz még lehetőség javítani.

Megkezdi a küzdelmeket a többi csapat is. A szenioroknál nem indul magyar egység, de a másik két számban igen.

A nőknél az első napon az egyik legnehezebb ellenfél, Lengyelország mellett a románok és az észtek várnak ránk, pozitív nyitásban reménykedünk.

Vegyescsapatunknak mindjárt elég nehéz napja lesz, hiszen az olaszok, az angolok és a lengyelek is akár éremesélyesek lehetnek, de mindenképp odaérhetnek a vb-re a végén.

Hajrá, magyar csapatok! (GD)

Egyszerű játék a bridzs

Délelőtt néztem a BBO-n kedvenc franciáimat, Thomas Bessist és Cedric Lorenzinit, ahogy szinte tökéletes játékot nyújtottak a bolgárok ellen. S volt egy parti, amely egyszerűségével megint lenyűgözött. Olyan gyönyörű játék ez a bridzs!

Lorenzini a kőr királlyal kezdett, a felvevő ütött az ásszal. Treff dáma, fedve a királlyal és az ásszal, kis pikk az asztalról kis pikk az ász mellől, tízes, dáma. Kőr dáma, kőr: Bessis lopott az ásszal, kiadó még az adu király.

A másik asztalon lényegében ugyanígy ment a játék. Jó, a felvevő nem ment treffel asztalra, hanem a kőr ász után a pikk bubit hívta a kezéből. Kermedcsiev ezt valamiért a királlyal vette el, majd kőr dáma, kőr bubit hívott. Zaharjev pedig kárót dobott rá…

Van ilyen, nem is érdemelne figyelmet. Csakhogy huszonegy asztalon játszottak 4 pikket (legtöbbször kontrázva), Dél mindenütt kőr figurával kezdett, és tizenegy felvevő teljesített. (KK)