Barion Pixel
HUEN

Kezdőoldal

Czímer Csaba - 2021. május 17.

Az évtized partija – ...lehetett volna, ha teljesítek

A Hungarian Bridge Challenge 60 verseny második körében kaptam egy lapot.

Ezt:

Ezúttal IMP-értékelésű volt a verseny. A kezemben van 9 ütés, szanban ez már gém. És ha ki is állna öt káró, nem biztos, hogy lehívják, mert a robotok általában passzívan indulnak. A rendszerükben a 3 szan indulás természetes, 25–27 pont. Ennyim ugyan nem volt, de gondoltam, hogy nem lehet probléma, ütőerőben van annyi, így ezzel indultam. Már repült is a partnertől a 7 szan. Ez terült fel:

Indulás a treff tízes, ez legalább barátságos. Rátettem a bubit, Kelet a négyest, ez már 12 ütés. Itt most hosszasan elgondolkoztam, hogy milyen esélyek vannak. A robotok elleni játékban az élő játékkal szemben az is egy eltérés, hogy bármennyit lehet gondolkodni, ha valami összetettebb parti jön szembe.

1. Keleten dubló a treff király (kb. 4-5 százalék)

2. Keleten a treff király mellett 6+ pikk van (ha a treff királyt tényként kezeljük, akkor kb. 8 százalék). Ekkor a kőrök, majd a káró ász lehívása után ez lesz az állás:

Most az asztalról a káró királyt hívjuk, és Kelet nem tud jót dobni.

3. Sokkal nagyobb eséllyel teljesíthetnénk, ha Nyugaton lenne a treff király, ami az indulás alapján nem valószínű, de a robotoknál ezt nem lehet biztosan tudni, gyakran indulnak furcsán. Ekkor kétoldali háromszínű beszorításra lehet játszani, nagyjából "csak" annyi kell a teljesítéshez, hogy az ellenfelek dobásaiból kitaláljuk a maradék elosztásukat. Ismerős volt a helyzet, a Bridge Master 5-ös szintjén van néhány hasonló parti. Annyi azonban kell a működéshez, hogy legalább egy fenyegetés az azt a színt tartó ellenfél mögött üljön, azaz esetünkben a treff királynak az indulónál kell lenni. Lehívjuk a treff ászt, majd a kőröket, mindenkinek 5 lapja maradt:

Akármi is volt az eredeti kiosztás, Nyugat már nem tudja tartani a pikket és a kárót is, valamelyiket mostanra fel kellett adnia. Keletnek pedig a másik színt kell tartania a treff király mellett. Nézzük meg mi történik, ha Kelet a pikket tartja, Nyugat pedig a kárót és a treff királyt:

Most lehívjuk 2 magas pikket, és Nyugat az asztal előtt dobva beszorul a treff királyra és a káróra.

Mi a helyzet, ha fordítva tartottak az ellenfelek?

Most a két magas kárót hívjuk, és Nyugat ezúttal pikkre és treffre szorul.

Ezen a ponton nekiálltam játszani, egy magas kárót lehívtam előtte, ez semmin sem változtat, csak egyszerűbb lesz kiolvasni a végállást, nem 5 lap lesz, csak 4. Ez a játék mindhárom fenti esetre jó, ha 2–6 lett volna a pikk, akkor Kelet beszorul a feketékben, ha Nyugatnál lett volna a treff király, akkor a kétoldali beszorítás második variációja állt volna elő:

Egyik sem volt, így elbuktam a partit, ez ellen a kiosztás ellen látszólag nem lehet teljesíteni.

Egyből a következő percben rájöttem, hogyan lehetett volna mégis. Gondolkodj egy kicsit, látod már?

Amíg gondolkodsz, addig a házi GIB-példányommal ellenőrzöm az elméletem helyességét...

Meg is történt, működött volna. Látod már a jó játékot?

Nem gondolkodtam eleget, rá kellett volna szánni még 10 percet, ha már egy 25 IMP-s partit játszom (ha az ellenfél a normális 6 kőrt játssza, akkor a bukással 14 IMP-t adok le, a teljesítéssel 11-et szerezhettem volna). A jó hír: több mint 25 IMP-vel kaptam ki a meccsen, bár ha jobban indul...

A megoldás az, hogy el kell hinni, hogy Keletnél van a treff király, Nyugatnál meg a kilences, és a treff tartást át kell transzferálni Nyugatra. Az ellenfelek nem lesik a kártyákat! Kelet nem tudja a treff lapszámokat, ha a második ütésben kihívjuk a treff dámát, akkor ember (vagy robot) legyen a talpán, aki nem fedi le a treff királlyal! Ha pedig lefedi, akkor előáll a fenti kétoldali beszorítás, csak éppen a treff dáma helyett a nyolcas a fenyegetés, és a király helyett a kilences tartja a színt, amíg tartja.

Mi legyen a manőver neve? Mondjuk kétoldali nem szimultán háromszínű beszorítás kamu fenyegetéstranszferrel?

A szerző később a Bridgewinnersen is megírta a partit.