Idén másodjára szervezték meg a Közép-Európai Bridzs Ifjúsági Csapatversenyt. A cseh tornára tavaly négy magyar csapat utazott Prágába, most novemberben viszont kénytelenek voltak online tartani. Végül csak egy magyar U21-es csapat nevezett Jalsovszky Janka, Argay Zsolt, Kemény Márk és Szűcs Leó részvételével, Janka és Leó utolsó évét élvezve ki ebben a kategóriában. A pénteken és szombaton tartott kvalifikációban mindhárom korosztály csapatai (29) együtt versenyeztek, innen a legjobb négy-négy jutott be az elődöntőkbe az U16, U21 és U26 kategóriákban.
Mi összesítésben negyedikként az összes többi U21-es csapat előtt végeztünk, így választhattunk magunknak ellenfelet az elődöntőben. Az első nyolcas után 12-vel vezetett a másik csapat, de a másodikban 33 IMP-t írtunk fel, bejutva a döntőbe. Itt már magabiztosabban játszottunk, és mindkét félidőt megnyertük, megszerezve az első helyet.
Ennek örömére összegyűjtöttük a kedvenc partijainkat a versenyről, reméljük, ti is érdekesnek találjátok őket. És, nem utolsó sorban, szeretnénk megköszönni a rengeteg szurkolást és kibicelést!
A verseny szervezője, Milan Macura angolul közvetítette és kommentálta a cseh U21-es csapat elleni meccsünket a kvalifikációban:
Leó
Magam részéről három érdekes helyzetet tárgyalnék ki. Ezeket feladvány formában teszem fel, talán úgy jobban befogadhatók a helyzetek.
1. Mit licitálsz Észak helyén?
2. Mivel indulsz Keleten?
3. Mit licitálsz Kelet lapjával?
1. Már a 2 pikk is elég merész elgondolás a lappal (feltehetően náluk ez csak hazudta a hármast), de a 4 kőr fölött, ha a partner a 2 pikk után sem tudott jönni, akkor a licit Észak kezéből nem kellene felmerüljön. Továbbá ellenjátékütésünk feltehetően nem lesz sok, valószínűleg az ellenfél elosztásra mondta be a gémet. Én szerintem itt majdnem egyértelmű a passz. Nálunk azonban Észak kontrázott, és ennek az oka a meccs körülményeit látva világos volt. Ezen a ponton, ami az utolsó parti, egy gémnyi előnyünk volt és ezt a barométer mutatta. Reálisan nem tudnak egy mans gémen annyit hozni, hogy nyerjenek, így alkalmazták az általam önkényesen barométer-kontrának nevezett fogást. Most szerencsére csak 5 IMP-et adtunk le ezen (nagyon rosszul feküdt a parti) és nem volt veszélyben a meccs, de jól mutatja szerintem a barométer teljes indokolatlanságát és a versenybridzs szimulálásának teljes elferdítését.
A teljes kiosztás:
2. Itt szerintem mindkét major indulás megfelelő alternatíva. Mindkettő olyan, ami megadhatja az azonnali tömést, és a licit egyáltalán nem segít. Amikor a gyengébb szan licitek előnyeiről beszélünk, akkor a kizáró erejét nem csak defenzíven kell érteni. Az induló kijátszást és a védelmet is teljesen a sötétbe helyezi azzal, hogy nem írja le a lapot, és nem engedi, hogy az ellenfelek leírják a lapot. Jelen partiban a pikk indulás volt a jó és a kőr volt az egyetlen tömés, de pikk is az lehetett volna, ha a felvevőnek üres királya és 8 ütése van.
A teljes kiosztás:
A másik asztalon 1 treff indulásra meg tudták találni a pikk fitet és az ellenfél végül az 5 kárót bukta.
3. Én 3 treffet mondtam. Pár érv mellette:
– Nem akarom, hogy küzdelmi licit alakuljon ki, abban az ellenfél (feltehető) majorjai nagyobb eséllyel fognak írni.
– Nem tudok olyan passzos lapot rakni a partnerem kezébe, amivel kényelmesnek éreznék bármilyen gémet.
– Délnek ha erős lapja van, nagyon nehéz helyzetben lesz. Valószínűleg többször kell majd döntenie arról, hogy elég erős-e a lapja a különböző játékokhoz, és minél többször kell dönteni, annál többször ronthatja el. Jó eséllyel félre is kezelheti a partit nem várt többletpontok miatt.
Jelen partiban pont nem volt major fitje az ellenfélnek és így is csak azért adtunk le 1 IMP-t, mert az 1 szanban (gyenge szan indulás után) nem lett eltalálva az indulás a túloldalon és 150 lett a 110-el szemben.
Teljes parti:
Janka
A 3 pikkig nagyon simán ment a licit, utána Leó elkezdtett hosszan gondolkozni, és vele együtt én is. Itt a mi rendszerünkben háromféleképpen tudja bemutatni, mennyire szeretne szlemet játszani.
Ha szlemre alkalmatlan lapja van, 4 pikket mond, ezt le is passzoltam volna. Ha mindenképpen 6 pikket játszana úgy, hogy nem áll ki egy színből se az ász-király, kulcslicitál a 4-es magasságon, ekkor biztosan szleming jutunk. Ha a kettő közötti lapja van, 3 szant mond. Ez nálunk non-serious, nem mond le a szlemről, de önállóan nincs hozzá ereje. Ezzel lettem volna a legnagyobb bajban, mivel akkor csak úgy lesz benne a 6, ha illeszkednek a figuráink.
Viszont belegondoltam, hogy erről könnyen képet kaphatok, ha a 3 szanja után 4 treffel kulcslicitálok, és megnézem, hogy van-e káró kulcsa. Ha nincs, akkor szinte biztosan kiáll egy káró, és valószínűtlen a szlem. Ha viszont van, az nekem szuper hír, akár szinglije, akár királya van, az AT975-höz bármelyik jól passzol. Ez esetben egyedül az a rossz, ha pont Kxx-e van káróból. Miután így ment a licit, és kiderült, hogy egy ász sem áll ki, magabiztosan mondtam 6-ot. 29 pontból vettük fel a szlemet, és Leó rá is jött a megfelelő felvevőjátékra – kár, hogy az ellenfelek második hívása egyből szinte terítőssé tette a partit.
Az átgondoltságunkat 11 IMP koronázta – ez hat gyakorlatilag húzó partival és Márk–Zsolt sikerpartijával együtt 31 IMP-s győzelmet eredményezett a prágai U21 csapat ellen a kvalifikációban.
Márk
Ugyan játszunk Lebensohlt, amivel megtalálhattuk volna a 3 szant, de ebben a partiban úgy gondoltam, hogy a kapcsolt 2 kőr után sokkal jobban szeretnék aduszín mellett játszani, mint 3 szanban. Arra számítottam, hogy dupla fitünk lesz pikkben és treffben, ami nekem elég volt arra, hogy gémre ugorjak.
Az ellenfél elindult a káró tízessel és leterült az asztal. Partnerem nem pont azt a lapot hozta, amit vártam. Valószínű volt, hogy amikor kiadom a pikk ászt, akkor újból kárót hívnak, amit a hosszú aduból kell ellopnom, így elvesztem az adukontrollt. Úgy gondoltam, ha 4–2-nél nem oszlik rosszabbul a pikk, akkor már lesznek esélyek, ki fogok adni 2 pikket, és ha sikerül a treffet is felszedni, akkor meg tudom oldani a kőrt is egy kiadóra.
Elkezdtem aduzni, az asztalról hívva a pikk dámát. Ezt ütötte az ász, és jött az előbb már említett káró folytatás. Ezt elloptam kézben, majd kis aduval folytattam a pikk bubihoz, amibe mindkét ellenfél adott. Most lehívtam a treff ászt, hogy a hátul ülő szingli dáma ellen is védekezzek, ez sikeresnek bizonyult, jött a dáma. Innentől tudtam, hogy jó úton vagyok a teljesítés felé. Lehívtam az utolsó adumat, majd a treffekkel folytattam ügyelve arra, hogy a kezembe tudjak menni. A negyedik menet treffet átütöttem a bubival, ezt pedig ellopták Keleten. Most a kőr király következett, kihagytam ezzel végállásba helyezve Keletet, akinek már nem volt jó hívása, hiszen már csak kőr volt a kezében. Tíz ütés és húzó, mert a másik asztalon megtalálták a 3 szant.
Zsolt
A meccseken sok jó ellenjátékunk volt, az egyik legértékesebb egy bell gém buktatása, amit a másik asztalon megcsináltak, így 12 IMP-t szereztünk.
Mivel a 3 treff rövidséget jelentett, treffel indultam, hogy áthívjak az asztal erején. Az asztali királyt Márk megütötte az ásszal, majd a treff dámát hívta. A felvevőnek ekkor lett volna teljesítési lehetősége, de innen csak kirakott lapokkal lehet megcsinálni a felvételt. A felvevő kőr impasszt adott. Ütve a dámával treffet hívtam. Nekünk arra kellett figyelni, hogy ne hívjuk meg a kárót, mert akkor a felvevő csak egyet adott volna ki a színből és teljesítette volna a felvételt.
A másik asztalon Északról meghívták a kárót, ami után elfogható volt Észak figurája.
A slusszpoén (Márk)
Ezt a partit muszáj volt beleírnom a végére, mert ilyet nem hiszem, hogy sokan láttak bridzskarrierjük alatt, akármilyen hosszú is volt.
+2320, így 20 IMP-t szereztünk a partin, miután a másik asztalon elbukott a 4 kőr.