Barion Pixel
HUEN

Kezdőoldal

Gulyás Dániel - 2019. szeptember 21.

A norvégok lemészárolták az élen álló amerikaiakat – bridzsvilágbajnokság, Vuhan, 7. nap

Véget ért az utolsó előtti játéknap a selejtezőkön, és már sok csapat elbukott, azonban mindenhol van még 10-12 csapat, akik közül kikerül majd a 8 továbbjutó. A korábban sokat emlegetett új-zélandiak például már a 10.-ek. Elszállt viszont az Egyesült Államok 2, ma például Gaudeloptól kapott ki simán. Az beszélik, hogy Joe Grue korábbi rendőrségi ügye és börtönbüntetése miatt nem kapott vízumot, így az utolsó pillanatban ugrott be a helyére Justin Lall, aki viszont nincs összeszokva Brad Moss-szal, talán ez lehet a csapat gyenge szereplésének oka. Egy másik nagy hiányzó Agustin Madala, az argentinból olasszá lett sztár, aki sokáig egyetlen leosztást sem játszott, úgy tudjuk, betegség miatt nem tudott eddig asztalhoz ülni (Bocchi ezért játszott azzal, akivel épp tudott.) A selejtező finisében aztán Madala is elkezdett versenyezni.

A nap első rangadóját a második fordulóbeli(!) Hollandia elleni kétségbeejtő vereség óta veretlen Egyesült Államok 1 vívta az egyre jobb formába lendülő norvégok ellen. Ami történt, arra senki sem számított…

Ez a parti hozta a meccs első nagy szvingjét:

Nem tudom, más hogy van vele, nekem nem a kedvenceim ezek a kombinált esélyű szlemek, nálam mintha sosem ülnének. A norvégok, ahogy kb. a mező fele is, bemondták, és mivel mindkét fő esély (adu dáma esése, treff impassz) ült, szürt csináltak, 12 pontot keresve.

A következő partiban a pontzónák különbsége volt a vízválasztó.

Mindkét asztalon 1 pikk–1 szan–2 kőr pároslicit volt a kezdés, de míg ez Meckstrothéknál maximum 15 pont, Rodwell passzolt, míg odaát Aa emelt, és bemondták a bellgémet, ami a szingli treff indulás után végül szürrel teljesült, újabb 11 ponthoz juttatva Norvégiát.

Ebben a partiban mindkét csapat megoldotta, hogy ne az esélytelen 4 pikket játssza, hanem a 3szant. Azonban míg Rodwell elindult a licitált színével, ezzel gyakorlatilag adva a 9. ütést, addig Livgard passzív treffje után pikkre kellett dolgozzon a felvevő, így volt idejük a norvégoknak káróra fordulni, és kettőt buktatni. Az újabb 11 pont azt jelentette, hogy Norvágia már 44–0-ra vezetett!

A később bemondtak még egy elfogadható esélyű, bár nem norvég szlemet* a skandinávok, így végül 54–3-ra győztek, Weinsteinék nem egész 1 VP-t kaptak csak, igaz, így is simán vezették ekkor a mezőnyt.

Bár USA1–Izrael rangadót is rendeztek (Izrael a 9. helyen tanyázik) a nap második amerikai vereségét szolgáltatva, izgalmasabbnak ígérkezett az olasz–lengyel örökrangadó, mivel mindkét csapat a legjobb nyolc alján, 6-7. pozícióban kezdte a mérkőzést.

Ha az előző meccs egyoldali vérengzés volt, erre mondhatjuk, hogy kétoldali. Mindkét csapat hatalmas sorozatokban gyűjtött pontokat, az olaszoknak volt egy 32-es, míg a lengyeleknek 41-es IMP-sorozatuk, szóval izgalomból nem volt hiány.

Mindjárt a licit eldöntötte, ki lesz a felvevő az alábbi partiban, ez pedig egyben a felvétel sorsát is megpecsételte.

Nyugat kezéből sokkal kényelmetlenebb indulni, minden ütést ad, így a káró kezdésre teljesült is a kontrázott gém, míg odaát Kelet megtalálta a buktató káró indulást, ami azonnal adta a negyedik ellenvonali ütést, 12 pont az olaszoknak.

Újabb olasz pontoknak örülhettek a szurkolóik a következőben, ezúttal mindenképp megérdemelten.

Mindkét játékos a pikk indulást ütötte, majd treffet hívott. Az olasz játékos ezúttal jobban csinálta, lehívta a káró ász.királyt, hátha esik a dáma, akkor ugyanis kézbe jöhet a második treff hívásért. Amikor Nyugat kimutatott, látta, hogy nem lesz dubló treff ásza az illetőnek, tehát a kis treff nem segíthet, és a dámát hívta! Ezzel elzárta a veszélyes Keletet, és szürrel teljesített, míg a lengyel játékos kis treffet hívott, ütött a bubi, és jött a pikk hívás, így végül csak nyolcat tudott ütni, újabb 12 oda.

Bár a meccs első hét pontját lengyel testvéreink írták, erre válaszolt 32-vel Olaszország, sőt, egy kisebb lengyel írás után más ellenjátékra elbukott egy gém, amin megint az olaszok kerestek 11-et, így ekkor már 43–11-re vezettek!

Ekkor jött el északi „szomszédaink” ideje.

Mondhatni rendszerparti: 2 kőr–4 kőr pároslicit után Dél könnyen indult treffel, majd meghívta a kárót is, egy bukás, míg a másik oldalon a gyengébb 2-eseket multival indítják, Nyugat 4 kőrre ugrott, Észak kontrázott, és elindult az adu ásszal körülnézni. Bár partnere a legkisebb aduját tette, az olaszok nem „zongorázták be” a treff hívást, a káró folytatásra azonban két szür lett (1190), így hatalmas 15 pontot szerzett Lengyelország.

És ekkor jöttek a szlemek. Előbb ezt mondták be, és kerestek 11-et Nowosadzkiék.

A kőr emelés után Dél Splintert adott, az ászkérdésre a PODI konvencióval Nowosadski még a 2+ dámát is be tudta mutatni (öt aduval érdemes beígérni), így repült a terített szlem, míg a túloldalt csak küzdöttek az 5 treffre, és 5 kőr lett a felvétel.

Ezzel a partival pedig meg is fordította Lengyelország a mérkőzést.

Az olasz 5 kőrt mondott, amire partnere csak 5 pikket (pedig milyen szép licit!), míg odaát Észak csak 5 pikket, Dél mégis szlemet mondott. Bár a treff is húzott, elég volt az impassz, hiszen a magas kőrökre a többi treff eldobható.

Lengyelország ezzel a 13 ponttal együtt végül 52–43-ra győzött, így mindkét csapat még tagja volt ekkor a bejutó elitnek.

A nap zárófordulójában a buborékon, azaz épp nyolcadik helyen álló olaszok az ötödik hollandokkal találkoztak. Bármelyiküknek nagy baj lehetett a nagy vereség, hiszen mögöttük közel figyelt Izrael, és kicsit messzebbről Új-Zéland is. (Utóbbiakról érdekes statisztika, hogy bár szinte csak erős ellenfelek ellen játszva, de az első 6 meccsből ötöt alaposan elveszítettek, és 22. helyről vágtak neki a harmadik napnak – ehhez képest pazar, hogy még van esélyük.)

Apró partikkal 11 pontos előnyt épített Olaszország, de aztán jöttek a fránya szlemek…

Versace jól érezte, hogy már az 5-ös magasság is veszélyes lehet, ezért emelés helyett kontrázott, azonban Lauria ezt valamilyen erőjelző/takeout kontrának gondolhatta, mert bemondta a második színét – így már csak 6 kőrre lehetett igazítani, –11 IMP.

A rögtön következő partiban DeWijs–Muller bemondta ezt a jó esélyű szlemet Tarzan precíziósban (nyilván nem véletlen a név), míg a természetes rendszerben az olaszoknak esélyük sem volt. Újabb 11, és máris a hollandok vezettek.

Egy érdekes parti:

Egy elfogadható szlem, és szinte terített gém, amit a hollandok nem találtak meg, 3 pikket buktattak kontrával kétszer, és adtak le így 8 pontot, de sok asztalon 2 kőr volt a felvétel, például az egyik svéd–angolon is, míg a másikon a svédek bemondták a káró szlemet, 15 pontot keresve – nem véletlenül állnak harcban az első helyért az alapszakaszban.

Csendesen folydogált a meccs, míg jött ez az izgalmas indító kijátszási feladat. A zárt teremben 3 passz után 1 szan–3 szan volt a licit, és Verhees elindult a jó négyes kárójából, gyors egy bukás.

A nyíltban azonban:

Lauria csak zavart akart okozni – nos, ez sikerült, mivel Versace el is indult kőrrel, amire már Muller teljesített, újabb 12 pontért.

Pár apró partival szépített még Olaszország, azonban így is 40–27-re veszítettek, és már csak kilencedikek, ugyanis Izrael a forduló másik nagy rangadóján alaposan elpáholta a lengyeleket, így visszatért a nyolcba, míg az angolok is vereséget vereségre halmoznak, szóval az utolsó két forduló több csapatnak is nagy izgalmakat tartogat.

Nézzük, mire számíthatunk vasárnap!

A Bermuda-kupában öt csapat helye biztosnak látszik, az USA1 és Svédország kéz a kézben magasan vezet (bár az amerikaiak lehoztak egy nyeretlen napot, két zakó után egy iksszel), Kína, Norvégia és Hollandia is bőven egy meccsnél többel van a kilencedik előtt. Ezután jön a lengyel, izraeli, angol, olasz négyes 3(!) ponton belül, míg 9 pontra még látótávolságban Új-Zéland, amelynek még az olaszok és a hollandok ellen kell megküzdenie, tehát a közvetlen riválisok ellen kell megmutatnia, hogy megérdemli a rájátszást. A lengyelekre két ennél könnyebb meccs vár, ők valószínűleg bejutnak, ahogy Izrael is – mindketten még Egyiptomot és Kanadát kell legyőzzék. Az angolokra Kína és az USA2 vár, ők lehetnek az egyik kieső, míg a másik az Új-Zéland–Olaszország meccs vesztese lesz, valószínűleg a kivik.

A nőknél is 10 csapatnak van még reális esélye, bár mind az USA2, mind Kanada elég nagy, 9, illetve 11 pontos hátrányban van a bejutó helyekhez képest. Mivel Kanada két, az USA2 pedig egy jelenlegi top 8-assal játszik még, úgy vélem, az aktuális nyolcas jut majd tovább.

A szenioroknál India, az USA2 és Dánia helye látszik biztosnak, azonban a negyedik és a 12. közt egy meccsnyi van, tehát ebből a 9 csapatból bárki kicsúszhat egy gyenge nappal.

A vegyes csapatok közt már hat biztos befutó lehet, a maradék két helyre a lett, USA1, svéd hármasból várható kettő, én arra számítok, hogy a könnyebb sorsolás miatt a svédek előznek, és az amerikai csapattól búcsúzunk majd idő előtt, bár a dánok és az indonézek is odaérhetnek jó hajrával, a 11 pont elég nagy hátránynak tűnik már két meccsre.

Összességében tehát hatalmas izgalmak várhatóak vasárnap, így aki teheti (és fel tud kelni), nézze a két fordulót! A meccseket követi majd az ellenfélválasztás, amiről szintén beszámolunk majd, hétfőtől pedig KO-fázis!

*Norvég szlem: olyan szlem, melynek esélye általában mikroszkopikus, 20% vagy alatta. Mások elbukják, ha hasonlót mondanak, ők rendszerint megcsinálják őket, mert mindig akkor mondják be, amikor épp bejön a kicsi esély.