Barion Pixel
HUEN

Kezdőoldal

Magyar Ádám - 2014. november 24.

A Miskolc–Kassa verseny

A múlt hét végén zajlott a Miskolc–Kassa verseny idei második felvonása. Kevesen hallottak róla, pedig a verseny majdnem ötvenéves múltra tekint vissza. Arra, hogy pontosan hány évesre, egyik fél sem emlékezett: a kassaiak szerint a hatvanas évek végén indult a verseny, a legidősebb kassai, a 93 éves Oto Gabrik _aki még Darvas Róbert és Ottlik Géza ellen is bridzsezett Pesten az ötvenes években, és vasárnap ő is játszott az egyik kassai csapatban_ pedig csak arra emlékezett, hogy ő már az elsőn is ott volt, de hogy az mikor volt pontosan, arra nem.

A klubok évente kétszer játszanak: tavasszal Miskolcon, ősszel Kassán. A verseny formája is érdekes: három miskolci és három kassai csapat játszik, minden miskolci játszik minden kassaival, és a végén összeadják a városok által megszerzett pontokat. Ha egy város ötször nyer, elhódítja a kupát, és újrakezdik a számolást. A kassaiak elmondása szerint a 90-es években inkább Kassa, de a 2000-es években már inkább Miskolc nyert. Tavasszal épp egy miskolci győzelemmel 5–1-re kupát nyert a magyar csapat, így most 0–0-ról indultunk. _A képen Vojtech – Bela – Belcak, a kassai klub vezetője megnyitja a versenyt_

Indultunk, mondom, mert kedden még csak 11 miskolci volt, és Bárczy Tamás engem hívott fel, hátha tudok valakit - és tudtam, saját magamat, illetve Bunth Ágit is elvittem helyettesnek - így a hétvégére tiszteletbeli miskolciak lettünk.  

Vendéglátónk a 
Kassai Bridzsklub volt – remekül felszerelt kis klub ez, egy irodaház legfelső emeletén. Bridgemate és osztógép is van, játék pedig minden kedden és pénteken. Most kedden éppen a magyar szimultán partijait játsszák. 

A magyar csapatok a következő felállásban ültek asztalhoz, ha szabad ilyen szép képzavarral kezdeni:
Miskolc 1:  Bárczy Tamás, Hajdú László, Gáspár Gyula, Szőllősi Mihály
Miskolc 2: Bozsvai Marianna, Bárczy Pál, Andorkó Endre, Bárczy Zsolt
Miskolc 3: Szabó Eszter, Endrédi László, Csabalik Gyula, Bunth Ágnes, Magyar Ádám
_A versenyterem_

Az első kör után még Kassa vezetett _Kassa1–Miskolc3 15,24 4,76, Kassa2 Miskolc1 2,31 17,69, Kassa3 Miskolc2 14,82 5,18, Kassa Miskolc 32,37 27,63_.

Ebből a fordulóból egy indulási feladvány 3 szan ellen:


Nem szerettem volna már az indulással megadni a kilencedik ütést, és úgy tűnt, hogy kőrrel vagy kis pikkel könnyen megadhatom. A káró passzívnak passzív, valószínűleg nem fogja pont a kilencedik ütést adni, de nehéz lett volna elmagyarázni a partnernek, ha épp nem válik be. Ha azonban egy pikk figurával indulok, talán okosabb leszek az asztal és a partner jelzésének láttán, ha rajtam hagyják. Ha meg nem, legalább nem nekem kell hívnom. A pikk hívás sikert aratott, ezt láttam az asztalon:


A partner a bubit tette, ezzel jelezte, hogy hívhatom tovább, nála a tízes is. A remek elméleti indulás és a partner elméletileg remek jelzése együtt azonban
szerencsére csak elméletben beletömte a partit. Így nézett ki a teljes kiosztás:


A partnernek ugyanis _a pikk király indulás után_ mindkét nagy pikkjére szüksége van: az egyiket megüti az ász, a másikkal meg átveszi az ütést, amikor nekem már nagyon kellemetlen hívnom. Kis pikk indulásra nincs problémánk: a tízest üti az ász _nem hagyhatja ki, mert kőr hívás jön_, lehívja a hat káróját, nekem tartanom kell egy _kis!_ pikket, két treffet és három kőrt. Itt próbálkozhat a treff impasszal, de amikor nem ül, pikkel átadom az ütést, és leütjük a kőröket. Ha a pikk királlyal indulok, de a partner kicsit tesz _tehetne, végül is kicsivel kérünk_, akkor már kihagyhatja a felvevő. Kis pikkel folytatom, és ezt már ütnie kell, ha nem szeretne kőr hívásra azonnal bukni. A hat káró lehívására itt már csak eggyel kevesebb lapot tarthatok, de még mindig nincs baj: megtartom a dubló treff királyt, egy kis pikket, és a dubló kőr ászt, és ha ütésbe kerülök, át tudom adni a partnerek az ütést a pikk bubival. Egyedül akkor van baj, hogyha a pikk király indulásra a partner a bedobja a bubit: ekkor annyi a felvevő dolga, hogy ne ezt, hanem azt a pikket üsse meg, amiben a partner tízese van
utána már végállásba tud engem hozni.

Ha a második ütésben kis pikket hívtam, öt lapot tarthatok meg a kárók lehívása után: a dubló treff királyt, a pikk dámát és a kőr ászt kötelező. Ha egy kőrt tartok még, akkor a treff királlyal kerülök végállásba, és a kőr király a kilencedik ütése, ha egy pikket, akkor kőrrel adja nekem az ütést, és a treffbe hívok bele. Kalandorok persze jó korán eldobhatják mosolyogva a kis treffjüket, mint akinek az ég világon semmi gondja a dobásokkal, de ebből baj lehet, ha a partner is túl sok treffet dobna el netán... Tény, hogy a felvevő a kárók lehívása után választhatná a treff impasszt is, de a partner addigra eldobott talán annyi treffet, hogy ez ne legyen vonzó.

A mi asztalunknál a felvevő azonban megelégedett nyolc ütéssel: megütötte az első pikket, a kárók után pedig treffet hívott az ászhoz: én pedig három pikket, a treff királyt és a kőr ászt tartottam. Végül is tehát az elméletileg helyes első ütés csak elméletben tömte meg a partit.

A forduló után vacsora volt a Zemplínská Korcmában, és következett a legnehezebb forduló: a vacsora utáni. _A miskolci csapat_

Az eredmények: Kassa1
Miskolc2 11,27 8,72, Kassa2-Miskolc3 2,31 17,69, Kassa3 Miskolc1 11,27 8,72. Az összetettben ekkor már Miskolc vezetett: Kassa Miskolc 57,22 62,78.

Ebben a fordulóban két helyi hölgy volt az ellenfelünk. Az első 16 partiban mindig mindenre rálicitáltak _általában nem kellett volna_, ezért a másodikban kicsit visszavettek, és semmire sem _általában kellett volna_. A második félidőben az is előfordult, hogy bell nagyszlemjük volt benne _igaz, impasszos_, és mi játszottunk.
A 2-es magasságon, kontra nélkül...

Sajnos elbuktuk, de az egyeztetésnél valahogy el tudtuk magyarázni a csapattársainknak.

Egy érdekes licitmenet ebből a fordulóból:


Gyenge szanos rendszerben elég egyszerű volt felkapni ezt a remek szlemet, nagyon rendszerbarát parti volt. Délen ülve partnerem elosztása elég hamar kiderült: négyes pikkje van és dubló _vagy esetleg szingli_ kőrje, mert hármas kőrrel 3 kőrt kell mondania a 3 treffre. Ezért aztán legalább négy treffje lesz, de ha szingli a kőrje, vagy dubló a kárója, akkor öt is lehet _bár valószínű elosztása 4 2 3 4 inkább_. Szinte biztos, hogy a kárók elmennek a partner káró és pikk magas lapjaira _kőrből és treffből maximum nyolc pontja lesz, a többi káróban és pikkben van_, két kőrt pedig fel lehet lopni, akár ha 2 2 az adu az ellenvonalon, akár úgy, ha treffből van bubija: az elsőt közepessel, a másodikat a bubival. Úgyhogy ha van elég ász, akkor 12 ütésig ellátok. Ezt a szlemet egyedül mi mondtuk be a mezőnyben, a teljesítés már nem okozott gondot. Erős szanos rendszerben nem is tudom, hogyan lehet kilicitálni, a megfejtéseket kommentben várom. _A kassai csapatból kilencen_

A harmadik meccs vasárnap reggel volt, és a taktikai utasítás az volt: minden asztalon tartani kell a döntetlent! Ez kettőn sikerült is, a harmadikon viszont eltértünk a tervtől: nagyon nyertünk.

Egy parti ebből a fordulóból:



A partner enyhe kőr invitjére maximális lapommal azonnal gémet mondtam. A lejátszás a NEXT gomb nyomogatásával követhető is. Pikk indulás után úgy tűnik, csak az adu impassz segíthet. Az adott partiban ült is, így most csak a szürért játszottam arra a plusz esélyre, hogy délnél van a káró király és a treff tartás is. Dél engedelmesen be is szorult a minorokban, és mivel az adu impassz is ült, 11-et ütöttem.

Az eredmények: Kassa1
Miskolc1 10,22 9,78, Kassa2 Miskolc2 10,44 9,56, Kassa3 Miskolc3: 1,95 18,05. Összesítésben Kassa Miskolc 79,83 100,17. Érdekesség, ahogy a  kassai klub honlapja is megjegyzi  _már amennyire értek szlovákul_, hogy a kilenc meccsből hatot a kassaiak nyertek, a végén mégis Miskolc győzött.

A csapatok közötti versenyt pedig a Miskolc 3 csapat nyerte: Szabó Eszter, Endrédi László, Csabalik Gyula, Bunth Ágnes és Magyar Ádám. _A végeredmény_

Remek hétvégét töltöttünk Kassán, a helyi bridzsklub kiváló vendéglátónk volt. Miskolc most 1
0-ra vezet, de tavasszal valamikor jön a következő felvonás, Miskolcon. Olyan tervek is vannak, hogy párhuzamosan megrendezik ugyanezt a versenyt a két város bridzstanulói között is. És ha valaki Kassára szeretne menni játszani, a Kassai Nagydíjat minden évben május elején tartják sok szeretettel várnak minden magyar játékost azon a versenyen is.