Barion Pixel
HUEN

Kezdőoldal

Kelen Károly - 2020. július 20.

A Dumbovich-szabály

A koronavírus talán a bridzsezőknek árt a legkevésbé. A kártyás-együttlétes bridzs föl van függesztve, de az interneten nagy az élet. A két szövetségi csapatbajnokság után megkezdődtek a párosversenyek a Bridge Base Online-on (BBO). Szívesen írnék róluk, de a kibicelés meg van tiltva, keresgélni meg nehézkes nekem.

Amúgy azt gondolom, hogy így nem érdemes a csalás ellen küzdeni, de a kibictiltók nagy támogatást kaptak attól a ténytől, hogy Michal Nowosadzki, a világbajnoki címet védő lengyel válogatott tagja július 13-án bevallotta, az online játék közben elcsábult: egy másik nicknév használatával önmagának kibicelt. Wikipédia-oldala szerint a világranglista ötödik helyezttje, s már szerepel is ott egy mondat: „Nowosadzki úr nyilvánosan bevallotta, hogy csalt az internetes bridzsben”.

Angolul tudóknak érdemes nézni azt a hatalmas vitát, amelyet erről az esetről a bridgewinners.com-on a hozzászólók folytatnak. Ezen az oldalon aztán mindenki megfordul, aki számít a bridzsben, és egyáltalán nem ugyanazt gondolják az esetről, a lehetséges szankciókról, egyáltalán arról, hogy lesz-e még a mi kedves játékunk olyan, mint a 2015-ben kezdődött nagy leleplezési hullám előtt volt.

Az különösen érdekes kérdés, hogy a világszövetségnek vagy a nemzeti szövetségeknek van-e egyáltalán hatásköre a nem általuk szervezett versenyeken történt szabálytalanságok esetére bármilyen büntetést kiszabni. Mindenesetre a legutóbbi lengyel bajnokcsapat, a Bridge24 klub vezetősége úgy döntött, hogy Michal Nowosadzkit kizárja a csapatból. („A csalás bármely formáját elítéljük... Meglepett bennünket és nagy csalódás, hogy csapatunk egy tagja az online játékban csalt. Úgy döntöttünk, hogy Nowosadzki úrral kötött szerződést fölmondjuk.”) A Lengyel Bridzs Unió elnöksége pedig egyhangú döntéssel kizárta Nowosadzkit a nemzeti válogatottból.

Nowosadzki partnere Jacek Kalita különben az internetes csalások ellen létrehozott bizottság tagja volt. Nagyon úgy néz ki, hogy nem tudott partnere akciójáról, bár érezte, hogy nem stimmel valami: egy-két furcsa megoldásra rá is kérdezett. Mindenesetre P. Howard jut az ember eszébe. Tuskó Hopkins megtalálta a módját, hogy az idegen légióban ne tűnjék fel senkinek, hogy nem szerepel a neve a legénységi listán. Ő olvasta föl a névsort!

Ha nálunk nem is lehet kibicelni, azért van rá mód, hogy nagy játékosokat figyeljünk. Most láttam például, hogy a világbajnok holland Muller–Wijs négy amerikaival (Lair, Levine, Passell, Wold) megnyerte az Online Contract Bridge League (OCBL), azaz az Online Bridzs Liga harmadik bajnokságát.

Ezen a meghívásos versenyen részt vett egy magyar csapat is, amelyben Winkler Gábor az izraeli Amir Levinnel, Dumbovich Miklós Szabó Csabával és Hegedűs Gál Szegedi Balázzsal játszott. Nagy küzdelemben nem jutottak tovább a csoportjukból, de produkáltak néhány szép partit.

A páros világbajnok Rimstedt testvérek elleni leosztás régi emléket idézett föl bennem.

Már megvan harminc éve is, hogy Dumbovich Miklós elmagyarázta nekem ezt a helyzetet. Arról beszélgettünk, hogy nagyszlemet úgy érdemes mondani, ha kétszer akkora esélye van a teljesítésnek, mint a bukásnak. Vagyis ha impassz kell hozzá, nem vállalunk tizenhárom ütést.

A 7 pikk terített felvétel. De hogyan lehet ezt kilicitálni?

A másik asztalon az 1 pikkre Levin 3 treffel szólt közbe, Észak 4 treff felüllicitjére Winkler 6 treffet mondott, és az ellenfél 6 pikknél megállt.

Nézzék csak Dumbovich lapját. Az 1 pikkre a 2 szan gémforsz volt pikk támogatással, a 3 treffre a 4 treff siként (színhiányt) mutatott. A 4 szant az ellenfél 5 treffje elvette, de ilyenkor az 5 szan lép elő ászkérdésként. Vagyis Észak a licitből tudta, hogy partnerének nincs treffje és nála van a két nemes ász. Hm. Pikk ász-bubival és kőr ász-dáma-bubival bőven lehet induló ereje. Nem biztos, hogy nála van a káró király.

– Figyelj jól! – mondta tehát harminc éve a mester. – A király lehet balra, lehet jobbra, de lehet szemben is. A három közül kettő jó nekünk, tehát a nagyszlem esélye a licitben 66,66 százalék!

Tessék jól megérteni. Amikor a felvevő majd lejátssza a partit, tisztán látja, hogy terített vagy impasszos. Ha Délnek nincs királya, akkor ötvenszázalékos a felvétel, nem jó bemondani. De amikor a döntést Észak meghozza, számára éppen kétszer akkora a teljesítés valószínűsége, mint a bukásé!

Na, ezt hívom én Dumbovich-szabálynak.