Barion Pixel
HUEN

Kezdőoldal

Nagyiván Gábor - 2019. június 24.

9. Nyílt Európa-bajnokság, Isztambul, 10. nap

A tizedik napon a kieséses szakaszhoz értek az Európa-bajnokság csapatversenyei. A nyílt versenyen a nap végére 32-ből csak 8 csapat maradt talpon, a hölgyeknél és a szenioroknál viszont már az is kiderült, kik játsszák a keddi döntőket. Magyar részről a BAM vigaszversenyen nem voltunk érdekeltek, mert játékosaink inkább pihenéssel töltötték a napot, így készülve a kedden kezdődő párosra. Az Eb honlapja itt érhető el.

A legjobb 32 között 28 leosztásos mérkőzéseken dőlt el a továbbjutás sorsa. Megfigyeltük, hogy az Eb-n hemzsegnek a szlemek, sőt, a nagyszlemek. Már a 3. leosztásban felbukkant az első.

A mezőny erősségére vall, hogy a nyílt versenyen a 32-ből csak egy asztalon játszottak gémet, ellenben 12 csapat nagyszlemet mondott, annak dacára, hogy csak 27 figurapont volt az Észak–Dél vonalon. A nőknél nyolcból három Dél vette fel a nagyszlemet, a szeniorok viszont még nem voltak kellően bemelegedve, mert hatan csak a kisszlemig, ketten pedig csupán a gémig jutottak.

A 13. leosztásban 33 figuraponttal kellett Kelet–Nyugatnak eljutni 7 kőrig.

A partiban a treff király a kulcslap. Ha csak az az egy király hiányzik, akkor nincs baj, mert a káróra eldobható egy treff. Hogy ezt milyen módszerrel derítették ki a csapatok, az nem teljesen kristálytiszta, mindenesetre a nyílt versenyen 8, a nőknél 2, a szenioroknál 3 csapatnak sikerült 7 kőrig eljutni. Ha Kelet 2 szannal indul, akkor talán nehezebb a felderítés, 1 kőr indulás után sokkal könnyebb a helyzet.

A 14. leosztásban 25 pont volt Észak–Délen. A 3 szan és a 4 pikk volt a legnépszerűbb felvétel, de játszottak 1 kárót (sikerült teljesíteni), magasabb káró töredéket, 5 kárót, valamint pikk és káró kisszlemeket is.

Észak 3 szan felvétele ellen a 11-es szabály szerinti treff hatos kezdés érdekes helyzetet teremtett Nyugat számára. Az indító kijátszás a hatosnál öt magasabb lapot mutat Dél, Nyugat és Észak kezében, azaz a felvevőnél csak egy lap nagyobb, mint a hatos. Ha ez a lap a tízes, akkor hiba a négyest tenni. Ha azonban az ász van Északnál, akkor a négyes a jó, de ekkor az lehet a baj, hogy blokkol a szín. Ezért sokkal jobb játék, ha Nyugat a bubit teszi. A felvevő kiadja a káró királyt és Kelet ismét treffet hív. Észak most válaszút elé kerül, dáma vagy kilences? Csak a szeniorversenyen bukta el az egyik Észak a felvételt, a többieknek sikerült a teljesítés. Mentségére szóljon, hogy a Martens–Zia páros volt az ellenfél. Az egyetlen buktató kőr indulást azonban egyetlen Kelet sem találta meg. A felvétel azért bukik kőr kezdésre, mert ha Észak kétszer kivár, akkor Kelet treffre fordul, és két kőrt, két treffet és egy kárót ad ki a felvevő. Ha Észak hamarabb üti meg a kőrt, akkor pedig négy kőr és egy káró ütéssel buktatják el a 3 szant.    

Az újabb szlem-közeli partira a 25. leosztásig kellett várni.

A 6 kőrt 26 Kelet–Nyugat párnak sikerült felvennie, a nyílt csapatoknál tizenkilencen, a nőknél négyen, a szenioroknál hárman mondták be. Dél általában káróval indult, így az ász helyzetét nem kellett eltalálni. Treff magasításra játszva a szlem könnyen teljesíthető, mert ehhez két adu, egy káró és egy pikk híd is rendelkezésre áll. Pikk kezdésre azonban nehezebb a helyzet, mert azonnal kell dönteni. Ha Dél a király mellől indult, akkor ki kell engedni a pikket, hogy üssön a dáma, a treff ászra elmegy egy kézi káró és pikkeket lop az asztal. Ha Délen nem Garozzo ül, akkor a felvevő nem bízhat a Dél kezében lévő pikk királyban, így üt az ásszal és a harmadlagos treff királyra játszik. Ez az utóbbi terv nyert.

A mai bridzsben sok klasszis pár már erősen leszállította az indulóerőt. A 27. játszmában például úgy juthatott volna el 6 pikkig a holland Bart Nab–Bob Drijver páros, hogy Nyugat 9 pontos lapjával elindult 1 pikkel. Ők azonban mégis leálltak 5 pikkben, mert kiderítették, hogy kilóg egy kőr és az adu dáma.

Nem úgy a többiek! A nyílt csapatoknál nyolc pár mégis bemondta és teljesítette a szlemet, a nőknél egy, a szenioroknál nyolc párból hat(!) vállalkozott 12 ütésre. Úgy látszik, az idősebb korosztályt sem kell még a vakmerőségtől félteni.

A nyílt csapatok küzdelmében a legjobb 16 közé négy holland egység is bejutott, az egyetlen nagy meglepetés az volt, hogy a török Hotanto 105–17 arányban lemosta az addig jól szereplő és 17. helyen kiemelt, spanyol, izraeli, lengyel és litván játékosokból álló Bridgescanner csapatot. A nőknél nem volt meglepetés, mert az esélyesek jutottak a legjobb négy közé, a szenioroknál az volt az érdekes, hogy a kiváló játékosokból álló és nagy esélyes Lall csapat – melyben Zia is játszik – csak szoros küzdelem után tudott továbblépni a nem túlságosan ismert román szeniorokon.

A 16 között az első vér a 2. leosztásban már kicsöppent.

4 kőröktől hemzsegtek a szkórlapok. A nőknél és a szenioroknál mindenki teljesített, a nyíltban azonban a fél mezőny bukott. Miután Nyugat bemutatta kétszínű lapját, a legtöbb Észak kőr ász, kőrrel kezdett, hogy megakadályozza a pikk lopásokat. Ütött a nyolcas. Volt, aki a káró ászra eldobta treffjét, majd a káró dámát hívta ki és kézből pikket dobott. Észak kis pikkel szállt ki, a dámát vitte az ász. Ez volt az állás:

A pikk ötösre az lett volna a feladat, hogy treffet vagy kárót dobjon el az asztal, mert Észak végállásba kerül. Ezt valószínűleg nem találták ki sokan és buktak. Jobban játszott az a felvevő, aki a kőr nyolcas ütése után a káró ászra kézből pikket dobott. Ezzel a játékkal nyitva hagyta azt a lehetőséget, hogy a káró dáma körbeengedése és kiadása után szökjön a treff király, így a maradék kézi pikkeket lopással és az asztal magas lapjaira el tudta dobni.

Hogyan lehet elbukni Nyugat helyén egy látszólag sok ütéses 3 szant? Erről is szólt a 13-as parti.

Kőr kezdésre nincs sok gond, de a licit alapján azzal nem szabad indulni. Kis treffre üt a kéz, és ha esik egy káró figura, akkor öt káró, legalább két pikk, két treff és egy kőr ütése van a felvevőnek. De csak óvatosan! A csalások felderítéséről is ismert többszörös világ- és Európa-bajnok norvég Boye Brogeland a treff királlyal ütött, miután Dél az asztal bubijára a dámát tette. Lehívta a káró ászt, és mint valószínűleg sokan, kárót hívott. Észak pikket dobott. A felvevő a tízest tette, hogy megőrizze a hidat az asztalhoz, ha kilövik a treff ászt. Dél ütött és kis kőrre váltott. Boye beszaladt az ásszal és a pikk királyt hívta ki. (Ha a kilencest vagy a bubit teszi, akkor Észak üt, kis treffel kiszáll, mellyel magassá teszi két treffjét, és öt ütése lesz az ellenvonalnak: egy pikk, egy kőr, két treff és egy káró.) Ismét Dél ütött, és a kedvezőtlen kőr fekvés miatt a felvétel és 13 IMP bukott.

De hogyan tudott volna Nyugat teljesíteni? A kulcs Észak pikk dobása a tízes mellől. Ha arra játszik a felvevő, hogy magas lesz a pikk, azaz négyet lehet ütni a színben, akkor a káró dámával kell ütni és pikkel kell folytatni. Ha Dél beszalad az ásszal és kőrt hív, akkor Nyugat üt a kőr ásszal, treffel asztalra megy és négy pikk, egy kőr, két káró és két treff ütéssel teljesít. Ha Dél kiengedi az első pikket, akkor Nyugat visszavált káróra, Dél kőr hívását az ásszal üti, treffel asztalra megy és egy pikk, egy kőr, öt káró és két treff ütése lesz. Ha Dél nem kőrt, hanem treffet hív vissza, amikor üt a káró bubival, akkor az asztal kárói után Dél üt a pikk ásszal, de hiába száll ki treffel, valamikor a kőr ász vagy még egy pikk lesz a kilencedik ütés.

Brogelandon kívül mindenki teljesítette a felvételt (mentségére szóljon, hogy a többi asztalon más volt az ellenjáték), azt a két felvevőt kivéve, aki ellen kőrrel kezdtek. De ezeknél Kelet volt a felvevő, nem Nyugat.

A 19. leosztás a licitben dőlt el.

Bár úgy szól a mondás, hogy az 5-ös magasság az ellenfeleké, szélsőséges lapoknál ez nem érvényes. Nyugat 1 kőr indulása után Észak vagy 4 pikkel szállt be, vagy 2 kőrrel Michaels-felüllicitet adott. Utóbbi esetben kevés asztalon hagyták az 5 treffet játszani, annak ellenére, hogy Kelet–Nyugat kedvezőtlen szkórhelyzetben volt. Mint ilyen esetekben sokszor, nem lehetett tudni, hogy ki ment kit. A szenioroknál két helyen is 6 treffet játszottak kontrával, és egy teljesen ismeretlen Zia nevű felvevő még teljesített is, mert ellene a kőr ásszal kezdtek. Nagy mázlista lehet ez a fiú! A nőknél az egyik meccsen az 5 kőr mínusz egyet, a másikon az egy bukásos és megkontrázott 5 pikket és 6 treffet húzták ki.

A 23-as partiban újra előkerült a várva várt nagyszlem (nekem már gyanús, hogy ez nem véletlen, ugyanis ennyi kis- és nagyszlem nem szokott lenni).

Érdemes megjegyezni azt a konvenciót, hogy amikor rögzítik az aduszínt és az ezután következő mesterségeses licitet megkontrázza az ellenfél, akkor a rekontra első menet fogást ígér. A Van Prooijen–Verhees pár ezt a megoldást alkalmazta, mégse mondtak nagyszlemet. Ki érti ezt? A nyílt versenyen tíz asztalon játszottak 7 kőrt, ötön 6 kőrt, egy asztalon pedig még a kisszlem is kimaradt. Bezzeg a szeniorok! Náluk kihúzták a partit, mert mind a négy Észak–Dél 7 kőrt játszott. A nőknél az ifjú koruk ellenére már világklasszis Katarzyna Dufrat–Justyna Zmuda lengyel, és a holland Carla Arnolds–Sandra Kolen páros megtalálta a 7 kőrt, így 13 IMP-t kerestek csapatuknak a játszmán, mert a két másik hölgypárosnak ez nem sikerült. (A rutinos Carla többszörös Európa- és világbajnok, Sandra viszont nagyon ifjú hölgy, 2017-ben ő még lánycsapatban nyert Európa-bajnokságot.)

A nyílt csapatoknál a negyeddöntőbe a Badger C, Ruchka, Cooreman Belgium, Netherlands Blue, Texan Aces, Netherlands Red, Mossop és Greece csapatok kerültek be. Kedden a nőknél és a szenioroknál már a döntőket játsszák. A hölgyeknél Poland–Apple Pie döntő lesz, főleg lengyel játékosokkal, a szenioroknál a török Fox a nagy nevekkel felálló nemzetközi Lall csapattal veszi fel a harcot. A nőknél a bronzérmeken a holland Netherlands Blue és az angol Desadima csapat osztozott, a szenioroknál a lengyel Szenberg és az angol Penfold lett a két harmadik. A BAM II mellékversenyt a Bessis, Volcker, Soulet, Vinciguerra összeállítású francia csapat nyerte.